Dzień Zmarłych w różnych kulturach i religiach

Dzień Zmarłych w różnych kulturach i religiach

Postautor: Elie » 30 paź 2012, 15:34

Dzień Zmarłych obchodzony jest 1 listopada nie tylko w Polsce.
Obchodzą go także narody o odmiennej od naszej kulturze i wyznawanej religii.
W tym dniu znicze są zapalane praktycznie na wszystkich cmentarzach świata.

CO MÓWI BIBLIA O ŚWIĘCIE ZMARŁYCH ?
W Bibli nie wspomina się o takim święcie.
Jakie jest jego pochodzenie?
Święto Wszystkich Świętych wprowadził dla całego kościoła Grzegorz IV w 834r. jako pamięć o zmarłych.
Proszę zwrócić uwagę na to kiedy to święto kościół wprowadził. Tradycja Wszystkich świętych albo Święto zmarłych ma swój początek w starym celtyckim święcie „Samhain” (śmierć ciała) oznaczał dla naszych przodków początek nowego roku.
Jeśli dziwi, że początek roku zaczynał się 1 listopada, należy sobie uświadomić, że Celtowie byli rolnikami i dla nich żniwa zaczynały się sianiem ozimin, czyli obdarowaniem zaczątkiem życia gleby śpiących jeszcze pól. Ponadto wszyscy obchodzą to święto dokładnie lub mniej więcej w tym samym dniu, w którym według sprawozdania Mojżeszowego rozpoczął się potop, tzn. siedemnastego dnia drugiego miesiąca- miesiąca odpowiadającego w przybliżeniu naszemu listopadowi.
Tak więc w rzeczywistości początek temu świętu dało składanie hołdu ludziom, którzy za dni Noego zginęli w kataklizmie potopu. Święto to źródło swe ma z pogańskimi zwyczajami. Pogaństwo w oczach Boga jest czymś nie dopuszczalnym dla chrześcijan.
Takie święta, w czasie których oddaje się cześć „duchom zmarłych”, jak gdyby oni żyli w innej dziedzinie, pozostają w sprzeczności z biblijnym opisem śmierci jako stanu całkowitej nieświadomości. „Bo żyjący są świadomi tego, że umrą, lecz umarli nie są świadomi niczego.
Wszystko, co twoja ręka ma sposobność zrobić, rób całą swą mocą, bo nie ma pracy ani snucia planów, ani poznania, ani mądrości w Szeolu - w miejscu, do którego idziesz”. (Kaznodziei Salomonowe 9:5,10) Poza tym biblia bardzo wyraźnie pisze co się dzieje z duszą. Po prostu umiera. (Ezechiela 18:4,20) Czy w związku z tym nie ma żadnej nadziei dla umarłych? Jest!!
Jak to jest w innych krajach i kulturach ?
https://www.youtube.com/watch?v=iOxzG3j ... ture=share

W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.

Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31220
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2131 razy
Otrzymał podziękowań: 2050 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Dzień Zmarłych w różnych kulturach i religiac

Postautor: supersymmetry » 30 paź 2012, 19:13

Mi do głowy przychodzą tylko Romowie, ktorzy tanczą i piją za dusze zmarłych. tutaj jest fajny wywiad z tvp http://www.youtube.com/watch?v=ehXeO_DLRbA W opowiesciach ta tradycja Romow jest trochę demonizowana, ale na serio w tym filmiku nie wyglada to tak źle, całkiem nawet sympatycznie.
supersymmetry
Grafoman
 
Posty: 1338
Rejestracja: 22 lis 2010, 00:11
Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy
Płeć: Kobieta
Droga życia: 0

Re: Dzień Zmarłych w różnych kulturach i religiach

Postautor: Elie » 01 lis 2012, 16:58

"‎"Pamiętam zawsze, że nie jestem tylko sobą,
jestem czymś więcej niż tylko mną samym.
Jestem moim ojcem, moją matką, jestem ich krwią,
mam w sobie ich miłość i ich gniew,
jestem ich dziełem, nadzieją i marzeniami.
Mam w sobie ich cierpienie i ich łzy,
ich radość, śmiech i ich odwagę,
ich porażki, namiętność i żar.
Jestem tym, co oni nosili w sobie,
w swoim sercu, w swojej duszy.
Jestem ich przyszłością.
Tym właśnie jestem.
W moje ręce złożono nieoceniony skarb.
Dziedzictwo moich wszystkich przodków..."
----------

... a tak to wyglada po asatryjsku. ULF
https://www.youtube.com/watch?v=iOxzG3j ... ture=share

W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.

Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31220
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2131 razy
Otrzymał podziękowań: 2050 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Dzień Zmarłych w różnych kulturach i religiach

Postautor: grazyna1956 » 01 lis 2012, 18:12

Niemcy, to przede wszystkim protestanci. Napiszę jak obchodzi się to świąto tutaj w małej miejscowości. Nie wiem jak jest w większych, ale podejrzewam, że tak samo. Na tą uroczystość przyszło bardzo mało ludzi. Nie ma tu żadnych ołtarzy do odprawiania jakiejkolwiek mszy. Ok godz 11.45 na cmentarz pszyszedł ksiądz (jak się później dowiedziałam - Polak). Z 5 min pomodlił się. Poprosił aby ludzie poszli do swoich grobów, po czym szedł od grobu do grobu i z każdą rodziną chwilę porozmawiał, zapytał o zmarłego, chwilę się pomodlił, pokropił grób i do następnej rodziny, Gdy już odszedł od grobu danej rodziny, to rodzina udawała się do domu.
Groby są skromne i skromnie udekorowane. Zapalają tylko po 1 zniczu. Jak mi się uda wkleić zdjęcie, to pokaże jak wyglądają te groby. Bardzo mi się to podoba.

http://zalacznik.wp.pl/0/d671/DSCN0329. ... t=JPEG&ct=


http://zalacznik.wp.pl/0/d671/DSCN0330.JPG?
tsn=1351790718826&zalf=Nowe&wid=13150&p=3&o2=6879346&t=IMAGE&st=JPEG&ct=QkFTRTY0

Obrazek


http://zalacznik.wp.pl/0/d671/DSCN0331. ... t=QkFTRTY0
grazyna1956
 

Re: Dzień Zmarłych w różnych kulturach i religiach

Postautor: Bender » 01 lis 2012, 19:52

Pamiętam jakiś film dokumentalny o Meksyku i obchody Święta Zmarłych wyglądają tam, jak zabawa karnawałowa. Ludzie cieszą się, tańczą i jedzą na ulicach, wszędzie jest bardzo kolorowo – mnóstwo kwiatów i symboli „śmiertelnych” (czaszki, kościotrupy, kosy, trumny itp.). Na cmentarzach cisza i modlitwy, ale ulice to święto życia. Na ołtarzach ulicznych składa się dary dla zmarłych – jedzenie, napoje, świece i kwiaty.
Bite my shiny, metal ass...
Awatar użytkownika
Bender
Wciąż tu siedzę
 
Posty: 4134
Rejestracja: 28 sty 2012, 20:21
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Bliźnięta
Droga życia: 7

Re: Dzień Zmarłych w różnych kulturach i religiach

Postautor: Elie » 04 lis 2012, 17:28

Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w Kościele katolickim od IX wieku. Wyznaczył go na 1 listopada papież Grzegorz IV - w 837 roku.

Kościół wspomina w dzień Wszystkich Świętych nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, których życie nacechowane było świętością. Kościół widzi w nich swych orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach z życia Kościoła. Śpiewa się wówczas Litanię do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła.

1 listopada ludzie przychodzą na cmentarze, aby zapalić znicze i pomodlić się za zmarłych - najbliższych i przyjaciół. Jest to też święto obchodzone przez część innych wyznań, a także zwyczaj praktykowany przez osoby bezwyznaniowe i niewierzące, mający być wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym.
Uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się głównie z czci oddawanej męczennikom, którzy oddali życie dla Chrystusa, a których nie wspomniano w martyrologiach ani w kanonie mszy świętej.Odwiedzanie grobów jest zwyczajem znanym niemal wszystkim ludom i przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Chrześcijanie podjęli tę tradycję i nadali jej wymiar religijny.

W Polsce jeszcze na początku XX wieku podczas uroczystości Wszystkich Świętych szczególną czcią otaczano żebraków i tzw. proszalnych dziadów, siedzących zazwyczaj przed wejściem do kościołów i na cmentarzach. Na tę okazję gospodynie wypiekały specjalne małe chlebki, zwane powałkami lub heretyczkami. Pieczono je dzień lub dwa wcześniej, gdyż 1 listopada, gdy dusze przodków - jak wierzono - wracały do swoich domów, nie wolno było rozpalać ognia. Piec miał być bowiem ulubionym miejscem przebywania duchów. Uważano, że jeśli ktoś tego dnia piecze chleb, domostwu grozi pożar.

Zgodnie z tradycją wypiekano tyle chlebków, ilu było zmarłych w rodzinie. Wręczając chlebki żebrakom, uważanym za osoby utrzymujące kontakt z zaświatami, proszono ich, aby modlili się za dusze zmarłych. W niektórych regionach Polski dawano żebrakom także kaszę, mięso i ser. Chlebek ofiarowywany był również księdzu, by modlił się w intencji dusz tych zmarłych, o których nikt nie pamiętał.

Wieczorem 1 listopada rodzina gromadziła się w domu na modlitwę w intencji zmarłych. Na stole odświętnie przykrytym białym obrusem gospodynie pozostawiały chlebki, aby zmarli "odwiedzający" dom nie odeszli głodni.

Zwyczaj "karmienia zmarłych" wyrósł z tradycji przedchrześcijańskiej, gdy na grobach stawiano chleb, miód i kaszę. Często urządzano na cmentarzach lub w pobliskiej kaplicy uroczystości "dziadów". Wywoływano dusze zmarłych, zastawiano jadłem stoły i śpiewano - uważając, że to przyniesie ulgę duszom.

Innym akcentem święta było palenie ognisk. Początkowo płonęły one na rozstajach dróg, wskazując kierunek wędrującym duszom, które przy ogniu mogły się ogrzać. Na przełomie XVI i XVII wieku ogień zaczęto palić na grobach.

Obecnie na mogiłach i cmentarzach płoną znicze i świeczki, które są symbolem pamięci o zmarłych. Składamy też ofiary na tzw. wypominki, wypisując imiona zmarłych na kartkach, prosząc, by cały Kościół modlił się za nich.

Następnego dnia po Wszystkich Świętych obchodzony jest dzień wspominania zmarłych - Dzień Zaduszny. Dla chrześcijan jest to dzień modlitw za wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli z tego świata, ale przebywają w czyśćcu i potrzebują naszej modlitwy, by mogli dostąpić zbawienia.

Dzień Zaduszny zapoczątkował w chrześcijaństwie św. Odilon, opat benedyktynów w Cluny we Francji. Dzień ten miał być przeciwwagą dla pogańskich obrządków czczących zmarłych. W 998 roku Odilon zarządził modlitwy za dusze zmarłych, wyznaczając na to pierwszy dzień po Wszystkich Świętych, czyli 2 listopada.

zródło- DEON
https://www.youtube.com/watch?v=iOxzG3j ... ture=share

W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.

Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31220
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2131 razy
Otrzymał podziękowań: 2050 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Dzień Zmarłych w różnych kulturach i religiach

Postautor: Elie » 04 lis 2012, 17:34

Kościół greckokatolicki nie obchodzi uroczystości Wszystkich Świętych ani Dnia Zadusznego. Zmarłych wspomina kilka razy w roku, szczególnie w tygodniu wielkanocnym. Jednak 1 listopada wierni tego obrządku często odwiedzają groby swoich bliskich.

Czasem szczególnej pamięci i modlitwy za zmarłych dla grekokatolików jest Wielkanoc. Groby swoich bliskich odwiedzają przede wszystkim w czasie oktawy wielkanocnej, kiedy odbywają się również procesje na cmentarze. Zmartwychwstanie Chrystusa jest symbolem powstania do nowego życia, zapowiada również zmartwychwstanie wszystkich ochrzczonych. Zmarłych wspomina się także w wigilię Zesłania Ducha Świętego.

Pamięci zmarłych poświęcona jest również Zaukopijna Sobota (nazywana też Mięsopustną), przypadająca przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, pięć pierwszych sobót Wielkiego Postu, oraz wspomnienie św. Dymitra 8 listopada.

W liturgii i modlitwie brewiarzowej używa się w te dni specjalnych tekstów za zmarłych, odprawiane jest również nabożeństwo żałobne - Panachyda.
zródło- DEON
https://www.youtube.com/watch?v=iOxzG3j ... ture=share

W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.

Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31220
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2131 razy
Otrzymał podziękowań: 2050 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Dzień Zmarłych w różnych kulturach i religiach

Postautor: Elie » 07 lis 2012, 08:29

Tysiące lat temu ludzie wkładali do grobów zmarłych rzeczy, które mogły im się przydać po śmierci. Na naszych ziemiach przygotowywano zmarłym posiłki, noszono je na groby. Do dziś w Rosji można spotkać groby, na których stoi kieliszek wódki, położony jest kawałek chleba. W czasie pogrzebów często do trumny wkłada się rzeczy, które były dla nieboszczyka wyjątkowo ważne.
Według dawnych wierzeń pojawiające się w tym czasie na ziemi dusze odczuwały głód, pragnienie i tęsknotę, dlatego zadaniem żywych było zaspokojenie ich potrzeb, aby umarli się na nich nie mścili.


Prawosławne Zaduszki na Ukrainie zwane są Prowodami. Na specjalne stoły na cmentarzach wykłada się jedzenie i zaczyna się uczta, często zakrapiana alkoholem. Nalewa się wódkę do kieliszków, resztę wylewa na grób, dopiero po tym mogą zacząć pić żywi.
Podobne zachowania zauważyć można na Litwie. Dla kogoś kto nie zna tego zwyczaju, picie wódki na grobie zmarłego jest niebywałym skandalem. Jednak lepiej postrzegać to w kategorii tradycji.
Dzień Zaduszny
Wszystkich Świętych czy Święto Zmarłych?
Jedzenie, picie przy grobie oraz zapalona świeca, to echa pogańskich zwyczajów ze wschodu. Na kresach od wieków kultywuje się tę tradycję. Na cmentarzach w Moskwie nawet dzisiaj można spotkać specjalnie do tego przystosowane pomniki. Rodzina buduje specjalny stół, aby w rocznicę urodzin zmarłego lub inne święta biesiadować na suto zastawionym stole. Oczywiście nie brakuje alkoholu.


Na Słowacji w zaduszkową noc w domach zostawiano na stole chleb lub inne potrawy. Ludzie chcieli w ten sposób uczcić zmarłych, którzy mieli w tym czasie wracać do domu.
Brytyjczycy również dzisiaj wrzucają do ogniska kamienie, warzywa czy orzechy, by odgonić złe duchy. Od lat robili też zagłębienia w rzepie lub dyni i wstawiali tam świece.
W niektórych strefach Lombardii, w nocy z 1 na 2 listopada, umieszcza się szklankę na stole z wodą, aby zmarli mogli ugasić pragnienie. Ciekawa jest tradycja Trydentu. Tu, aby przywołać dusze, dzwony dzwonią wiele godzin. W domach zastawia się stół, a lampy pozostają zapalone przez całą noc. Podobnie jest w Regionie Piemontu, gdzie rodziny pozostawiają zastawiony stół i udają się na cmentarz.

Silna tradycja

Wiele osób widziało podobne rytuały również w naszym kraju. Tak właśnie biesiadują ze zmarłymi Romowie, którzy w Polsce stanowią dosyć liczną grupę społeczną. Spotykają się przy grobach zmarłych całymi rodzinami. Podczas uroczystości pojawia się pieczone mięso, kiełbasa i chleb, ogórki. Przy grobach bliskich Romowie spędzają czas również przy alkoholu. Polewają nim groby, okazując w ten sposób szacunek zmarłym. Podobnie jest w Meksyku, gdzie w Dniu Zmarłych na grobach składane są ofiary dla zmarłych.

Azjatyckie zwyczaje

Nieco inaczej jest w Azji. Tu Chińczycy obchodzą Qingming - tradycyjne chińskie święto zmarłych, które jest jednym z najważniejszych świąt w ich kalendarzu. Tego dnia na chińskich cmentarzach zamiast świec i zniczy, palone są papierowe banknoty lub przedmioty codziennego użytku. Chińczycy wierzą, że w zaświatach zapewnią one zmarłym dostatek.


żródło - W.P.pl.
https://www.youtube.com/watch?v=iOxzG3j ... ture=share

W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.

Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31220
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2131 razy
Otrzymał podziękowań: 2050 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1


Wróć do Archiwum

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość