Futhark - Ezo / Runy

Re: Jera

Postautor: margo1517 » 24 cze 2009, 19:22

- Jara, Jeran, Jera (ziemia, żniwo, koło) J, Y

Jest runą w pewnym sensie neutralną, o tym samym wyglądzie i znaczeniu w pozycji prostej i odwróconej, ma jednak poważne konotacje, silnie związane z otaczającymi runami. Słowo "żniwa" ma znaczenie pozytywne - czekający "plon" nagród za nasze dotychczasowe działania, może jednak oznaczać bardzo negatywne wyniki, ponieważ nagrody za nasze działania nie zawsze są przyjemne. Wyrok jest "plonem" postępowania przestępcy, zaś nędza wynikiem trwonienia pieniędzy czy lenistwa. Pojawienie się w układzie Jary oznacza czas podsumowania; życie zatoczyło pełne koła i teraz nadeszła pora na zebranie tego, co posialiśmy. Jara może sygnalizować również zakłócenia w pracy i życiu. Wskazuje na wewnętrzne niepokoje, przeciwstawne uczucia i emocje, rozdarcie wewnętrzne, które jednak wkrótce się zakończą. pokój osiągnięty zostanie jednak kosztem pewnych strat.

Działanie: umocnienie w konsekwentnej realizacji zamierzeń.

http://free.of.pl/m/mysticearth/magia/m ... zenie.html
margo1517
 

Re: Iwaz

Postautor: margo1517 » 24 cze 2009, 19:23

- Eihwaz, Iwaz (śmierć, cis) E, Ei

Runa śmierci symbolizowana jest przez cis, drewno najlepsze do rzeźbienia na nim run. Prawdopodobnie Yggdrasil, Drzewo Świata, było cisem.
Cis był symbolem odrodzenia i sadzono go na cmentarzach. W układzie ma zazwyczaj znaczenie pozytywne. Wskazuje na bliskość celu, którego osiągnięcie zależy od odrobiny konsekwencji i cierpliwości. W sensie magicznym oznacza, że mamy możliwość znalezienia się na bezpiecznym i silnym terytorium. Wedle prastarej wiedzy cis prowadził dusze umarłych na drugą stronę. W interpretacji należy zwrócić baczną uwagę na otaczające runy, aby zauważyć ewentualne niebezpieczeństwa czy opóźnienia oraz wskazówki, jak można uniknąć kłopotów.

Odwrócony
oznacza to samo.

Działanie:
chroni przed wszelkimi negatywnymi wpływami.http://free.of.pl/m/mysticearth/magia/m ... zenie.html
margo1517
 

Re: Perthro

Postautor: margo1517 » 24 cze 2009, 19:27

- Peorth, Perdo, Perthro (palenisko, pytanie) P

Jej nazwę tłumaczono jako: palenisko, pytanie lub drzewo owocowe. Łączy się z grami, ryzykiem i przez to z mocą Wyrd. Wiąże się także z tańcem i muzyką sakralną oraz bardami.
Pojawienie się tej runy w układzie sygnalizuje nierozwiązane sprawy w życiu pytającego. Wkrótce jakaś ukryta sprawa zostanie ujawniona. Peorth może reprezentować sekret albo coś, czego się wstydzimy czy nie chcemy o tym pamiętać. Może również stanowić podpowiedź i oznaczać, że nie jesteśmy do końca szczerzy sami przed sobą, szczególnie w kwestii zadawanego pytania, i tak naprawdę pytamy o coś innego. Peorth może oznaczać, że w jakiś zaskakujący, lecz pozytywny sposób zakończy się romans lub że czeka na nas niespodziewany spadek, fizyczny lub duchowy. może także mieć powiązania z hazardem i oznaczać, że pora ponieść ryzyko dla finansowego zysku.

Odwrócony Peorth wskazuje, że odkryty sekret nie będzie przyjemny dla osób zaangażowanych. Jeżeli ktoś kryje jakąś mroczną tajemnicę, może to oznaczać, że pozna ją świat. Przestrzega także przed nadmiernym zaufaniem i dzieleniem się swoimi tajemnicami, których ktoś może nie dochować.

Działanie: pomaga dostrzec rzeczy najważniejsze.


http://free.of.pl/m/mysticearth/magia/m ... zenie.html
margo1517
 

Re: Algiz

Postautor: margo1517 » 24 cze 2009, 19:29

- Eolh, Elahaz (ochrona, łoś) Z

Jest to runa ochrony. Jej magiczne imię pochodzi od gigantycznego łosia, który przemierzał lasy prastarej Europy. Runy tej używano do ostrzegania przechodniów przed wchodzeniem na cudzy teren oraz noszono jako amulet. Znak graficzny sugeruje, że Eolh jest również związany z boginią miłości.
Eolh jest czarem ochronnym i zawsze, kiedy się pojawia w układzie, przynosi bardzo optymistyczną wiadomość. Nazwa Eolh odnosi się do łosia lub bursztynu. Runa ta pokazuje, że jesteśmy chronieni przed niebezpieczeństwem i przeciwnościami w czasie naszego pytania. Sygnalizuje także, że mogą pojawić się jakieś nowe siły i możliwości (np. praca, miłość).

Odwrócony oznacza, że dana osoba pytająca została lub zostanie oszukana i wystawiona do wiatru przez osoby z najbliższego otoczenia, czy to w sprawach zawodowych, czy miłosnych.

Działanie: przydatna w obronie przed szkodliwym promieniowaniem.


http://free.of.pl/m/mysticearth/magia/m ... zenie.html
margo1517
 

Re: Sowilo

Postautor: margo1517 » 24 cze 2009, 19:30

- Sigel, Sowelo, Sowulo, Sowillo, Sowilo, Victoria (Słońce) S

Symbolizuje siły życiowe ogólnie oraz siły witalne istniejące w każdej rzeczy. Jest runą pozytywną i przepowiada dobre rzeczy, szczególnie w kwestiach zdrowotnych. Kojarzony jest z wigorem i witalnością. Może implikować, że ostatnio mocno się nadwerężyliśmy i potrzeba nam odpoczynku i odprężenia.

Odwrócona
znaczy to samo.

Działanie:
zaktywizowanie czakramów oraz wzmocnienie siły woli.


http://free.of.pl/m/mysticearth/magia/m ... zenie.html
margo1517
 

Re: Tiwaz

Postautor: margo1517 » 24 cze 2009, 19:31

- Tyr, Tiwaz (Tyr) T

Tyr, zwany też Tew lub Tiw, był jednym z najważniejszych bóstw Aesiru, bogiem wojny.
Kiedy runa Tyr pojawia się w układzie, sygnalizuje, że pytającego czekają wielkie wyczyny, które wymagają sporych rezerw energii moralnej i fizycznej. tyr jest runą wojny i przepowiada rozlew krwi, w sensie rzeczywistym lub w przenośni - zwycięstwo jest pewne, jeżeli warunki zostaną spełnione.

Odwrócony Tyr oznacza, że pytający jest osłabiony i musi wykrzesać z siebie całą energię, aby odnieść zwycięstwo.

Działanie:
do przezwyciężenia konfliktów wewnętrznych.


http://free.of.pl/m/mysticearth/magia/m ... zenie.html
margo1517
 

Re: Berkano

Postautor: margo1517 » 24 cze 2009, 19:33

- Beorc, Berkanan, Berkano (brzoza) B

Symbolizuje matkę, źródło ciepła
i pokarmu w sensie fizycznym i duchowym. Zapowiada zwycięstwo poprzez ciężką pracę, uwagę i poświęcenie.

Odwrócony wskazuje na bezpłodność, trudności i nieporozumienia, często w domu i rodzinie.

Działanie: uodpornienie przed utratą energii.


http://free.of.pl/m/mysticearth/magia/m ... zenie.html
margo1517
 

Re: Ehwaz

Postautor: margo1517 » 24 cze 2009, 19:35

- Eoh, Ehwaz (koń) E

Znaczenie tej runy jest w dużej mierze neutralne
,
wskazuje na podróże i prawdopodobieństwo zmiany horyzontów. Zmiana nie będzie wielkim zaskoczeniem, ponieważ sytuacja ewoluuje już od jakiegoś czasu. W sensie duchowym Eoh może mówić o konieczności zacieśnienia więzi emocjonalnych z bliskimi i zastanowienia się nad własnymi uczuciami.

Odwrócony także zapowiada podróż, jednak taką, która wypadnie w nieodpowiednim momencie i wynika raczej z konieczności niż z potrzeby.

Działanie:
wspomaga procesy integracji, uczy partnerstwa.


http://free.of.pl/m/mysticearth/magia/m ... zenie.html
margo1517
 

Re: Mannaz

Postautor: margo1517 » 24 cze 2009, 19:37

- Mann, Mannaz (człowiek) M

Ta runa pragnie nauczyć nas, że jesteśmy osamotnieni i możemy liczyć tylko na siebie, jednak nie jesteśmy na świecie sami. Kiedy w układzie pojawia się Mann, oznacza to, że osoba pytająca utraciła w jakimś stopniu rozeznanie w sytuacji, potrzebuje rady i wyjaśnienia okoliczności. Jednak poszukiwana odpowiedź i rada tkwi najczęściej wewnątrz, nie na zewnątrz. Mann przestrzega również przed egoizmem i przesadnym skupieniem na sobie, kosztem innych ludzi i matki-ziemi. Jednocześnie Mann może doradzać objęcie bardziej samotnej ścieżki, bez polegania na innych.

Odwrócony oznacza, że otaczają nas ludzie, którzy wcale nie dbają o nasze interesy. Ktoś lub coś stoi nam na drodze do osiągnięcia celu.

Działanie: pomaga zintegrować człowieka z rodziną lub społeczeństwem.


http://free.of.pl/m/mysticearth/magia/m ... zenie.html
margo1517
 

Re: Laguz

Postautor: margo1517 » 24 cze 2009, 19:43

- Lagu, Laukaz, Laguz (Woda) L

Lagu zwraca uwagę na ukryte strony naszej osobowości. Lagu implikuje, że czas wsłuchać się w głos wewnętrzny i wyciszyć nieprzerwany szum dobiegający z zewnątrz. Lagu doradza płynięcie z falą, a nie pod prąd i oznacza receptywność.

Lagu odwrócony wskazuje na słabość i możliwość zdrady. Podświadoma część umysłu jest skonsternowana, co może okazać się kłopotliwe.

Działanie: runa wodna; wzmacnia działanie ziół, pomaga pokonywać zrządzenia losu


http://free.of.pl/m/mysticearth/magia/m ... zenie.html
margo1517
 

PoprzedniaNastępna

Wróć do Futhark - Ezo / Runy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

serwis laptopów serwis komputerowy informatyk Acer Apple Asus Dell Fujitsu HP, Compaq Lenovo MSI Packard Bell Prestigio Samsung Sony Toshiba LG eMachines naprawa tabletów Augustów Bielsk Podlaski Siemiatycze Hajnówka Suwałki Łapy Łomża Wasilków Wysokie Mazowieckie