Halloween

Re: Halloween

Postautor: katarsis » 25 paź 2014, 17:07

Co do papugi to święta racja, ale haloween jest 31 poździernika, a nie 1 listopada. Poza tym przecież tego dnia dorosli raczej nie bawią się tylko dzieci chodzą przebrane i proszą o cukierka. Nie widziałam jeszcze nigdy, aby ktoś im nie dał jakiegoś smakołyku, więc pewnie nie mają jakichś wymyślnych psikusów przygotowanych.
Tak więc chyba nie ma nad czym za bardzo dyskutowac, szczególnie jeśli takie "święto" niczego nikomu nie narzuca, nie jest niczym złym, ani groźnym. No i jeszcze jedna kwestia, przecież jest wiele takich dni, w których nie powinno się robic hucznych zabaw, a jednak wielu ludzi tego nie przestrzega. Mówię chociażby o poście, czy adwencie, a to chyba bardziej znaczący czas niż jeden dzień w październiku i powinien byc uszanowany.
Kochani, jeśli możecie, weryfikujcie na bieżąco:). Pliiiis!
Awatar użytkownika
katarsis
Gawędziarz

Podziękował : 75 razy
Otrzymał podziękowań: 183 razy

Postautor: Ankol18 » 26 paź 2014, 11:42

Zgodzę się z katarsis, że jednak to czy ktoś chodzi zadumany i smutny, czy wesoły i się bawi, to jest jego indywidualna sprawa. Niech każdy odbiera sobie Wszystkich Świętych w inny sposób. Wiadomo, że pokoleniowo będzie różnica, bo starsi właśnie wybierają opcje pierwszą, a młodym to z każdym rokiem co raz bardziej obojętne. W tym roku Wszystkich Świętych wypada w sobotę i większość klubów mimo to organizuje imprezy, a większość młodzieży na te imprezy się uda i nie będzie zważać na to jakie mamy święto.

No i jeszcze jedna kwestia, przecież jest wiele takich dni, w których nie powinno się robic hucznych zabaw, a jednak wielu ludzi tego nie przestrzega. Mówię chociażby o poście, czy adwencie, a to chyba bardziej znaczący czas niż jeden dzień w październiku i powinien byc uszanowany.

No i tutaj tak samo, co raz więcej klubów podchodzi obojętnie do adwentu czy postu i organizuje imprezy w tym czasie, a zatem dla młodych ludzi to jest świetna okazja żeby w takich imprezach uczestniczyć. Ja sama nie widzę w tym nic złego. Jestem wierząca, chodzę do kościoła, ale bez przesady. Trudno jest się powstrzymać tyle czasu od imprez. Wiadomo, jak trzeba to trzeba, ale jak jest okazja to czemu z niej nie skorzystać. :)
Najpiękniejsze chwile w życiu - nie można ich zaplanować, przychodzą same.
Awatar użytkownika
Ankol18
Forumowicz do entej

Podziękował : 313 razy
Otrzymał podziękowań: 457 razy
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 9

Postautor: szakal165 » 09 kwie 2016, 10:46

ja nie mam nic do Halloween, sama lubię zrobić lampion z dyni, którą później piekę (te części, które pozostają) i miksuję na puree. Z tego puree wytwarzam zupę dyniową a nawet ostatnio sernik :) piekę też zabawne ciasteczka, które rozdaję poprzebieranym dzieciakom. A 1 listopada jest święto, halloween nie traktuję jako rodzaju święta, na pewno nie można porównywać z 1 listopada.
szakal165
Dopiero się rozkręcam

Podziękował : 67 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Postautor: Ankol18 » 31 paź 2017, 21:17

Dawniej, gdy dynia nie była jeszcze znana, lampiony robiło się z rzepy.
Z ciekawostek, ponoć jeśli spotkamy w halloween pająka, symbolizuje to, że czuwa nad nami duch bliskiej osoby.
Najpiękniejsze chwile w życiu - nie można ich zaplanować, przychodzą same.

Awatar użytkownika
Ankol18
Forumowicz do entej

Podziękował : 313 razy
Otrzymał podziękowań: 457 razy
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 9

Postautor: Elie » 01 lis 2017, 19:17

Tak naprawdę to nie wiadomo gdzie to święto - Halloween mało swój początek.Być może wywodzi się od Celtów czy Druidów. Słowianie w te dni obchodzili swoje "Dziady". Wszędzie ( u Słowian również) było rytuałem jako, że jak uważano, w tę noc ( 31 października na 1 listopada) granica między światami żywych i umarłych była niezwykle cienka. Z tego powodu obawiano się powrotu złych duchów. Wszelkie przebieranki służyły odstraszaniu, natomiast palące się świece, jadło na stołach czy grobach miały za zadanie udobruchać złe duchy.
Do nas Halloween przywędrowało w XX wieku.Od początku przyjęło się jako świetna zabawa, chociaż w oryginale z zabawą nic wspólnego nie ma.Moim zdaniem nie może też służyć jako oswajanie się ze śmiercią.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
"Każdy swoje dziesięć minut ma by na jawie przeżyć wielki sen"

BARDZO PROSZĘ O WERYFIKACJĘ WRÓŻB
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Podziękował : 1924 razy
Otrzymał podziękowań: 1588 razy
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Postautor: Ejbert » 03 lis 2017, 03:17

Prawda, że "Polacy nie gęsi, iż swój język mają", nie musimy papugować, ale też nie mam nic przeciwko obchodzeniu Halloween, o ile świętujący wie co i dlaczego świętuje oraz w jaki sposób to powinno się czynić.

Jestem zdecydowanym przeciwnikiem zabawy, bo nie o zabawę tu chodzi: nie o przebieranki dla draki, nie o uciechę gawiedzi.
To święto ma swoje korzenie i swoje znaczenie, zresztą Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny - dziś święta chrześcijańskie przecież, też mają swoje korzenie w zwyczajach (wierzeniach) pogańskich - Kościół ten zwyczaj (oraz wiele innych swoich świąt) przeszczepił na swój grunt m.in. dlatego, by ułatwić zakorzenienie się nowej wiary w sercach i umysłach "pogan". Nie pomnę, czy w Nowym Testamencie, w naukach Jezusa jest wymienione takie święto i jak należy je obchodzić - jeśli są to proszę o oświecenie mnie w tym temacie.
Ale w sumie nie o to tu chodzi, a więc: myślę, że jeśli ktoś Halloween uważa za świetną okazję do imprezowania, do wyżycia się dzieci i młodzieży (no, niektórych starszych też), to jest to po prostu duże przegięcie i wypaczenie idei przewodniej tego święta.
Oczywiście, że każdy ma prawo do takiej formy obchodów jaką sobie wybierze, nie musi też chodzić smutny i zadumany, ale przynajmniej niech wie co to jest i dlaczego w ogóle on obchodzi ten dzień. Najważniejsza jest treść, forma może być różna, jednak zgodna z ustanowionym zwyczajem, bez względu na to czy jest on rodzimy czy obcy.
A to co się robi się z okazji i podczas Halloween to jest tak dalekie od pierwowzoru i - przy kompletnym nierozumieniu sensu święta i odmóżdżeniu "młodych świętujących" - tak jarmarczno imprezowe, tak komercyjne, że aż wzbudza niesmak i nastawia niechętnie do tej wersji osoby, które poważnie traktują Święto Zmarłych.

Wrzucam link do artykułu, który wprawdzie nie jest z górnej półki (i nie w całości zgadzam się ze stanowiskiem autora), ale w sposób prosty opowiada o hallowenowych korzeniach. Wspomina on też o innej kwestii związanej z obchodami Halloween, a mianowicie o niebezpieczeństwach czyhających na duszę świętującego w ten sposób młodego człowieka xd. No ale o tym to mnóstwo jest w internecie, i takich głupot, że aż czytać hadko :D

https://histmag.org/Halloween-tetniace-zyciem-swieto-ku-czci-zmarlych-15908

Ejbert
sceptyczny tetryk

Podziękował : 50 razy
Otrzymał podziękowań: 93 razy
Droga życia: 0

Poprzednia

Wróć do Rozważania ogólne