Jak zrobić łapacz snów!

Jak zrobić łapacz snów!

Postautor: Iza74 » 18 lis 2014, 16:07

Coraz modniejsze stają się ostatnio wieszane w naszych domach łapacze snów. Pierwotnie tworzone były one przez Indian Ameryki Północnej i wieszano je w okolicy posłań dzieci, aby odpędzić od nich złe sny. Dodatkową funkcją łapacza jest także pomoc w zapamiętywaniu snów. Obecnie można kupić łapacze w sklepie, ale myślę, że nie mają one takiego uroku jak zrobione własnoręcznie.
Pierwotnie łapacze snów robione były z materiałów dostępnych Indianom, czyli prętów wierzby, skrawków skóry, łyka, piórek i temu podobnych materiałów. Te robione teraz często wykonane są na metalowej lub nawet plastikowej obręczy i często zdobione różnymi sztucznymi tworzywami.

Potrzebne materiały:
- Okrągła obręcz. Może być gotowe kółko, ale można się także pokusić i wykonać ją samemu z drutu lub z wygiętej gałązki wierzby.
- Rzemyk skórzany, potrzebne będzie, co najmniej kilka metrów. Można także użyć kolorowej wstążeczki z materiału czy innej, jaka przyjdzie nam na myśl
- Sznurek, bawełniany, ale może być także np. długie włókno sizalowe.
- Koraliki, piórka, kryształki i inne rzeczy, jakie chcemy na łapaczu umieścić.
- Klamerka do bielizny

Wykonanie

Pierwsze, co robimy to przygotowujemy obręcz, jeśli nie dysponujemy gotową. Gdy już ją mamy to owijamy ją dokładnie rzemykiem lub tasiemką. Początek warto przypiąć klamerką, aby nam się nie odwijał.

Gdy już owiniemy dokładnie całą obręcz to albo mocno zawiązujemy końcówki na supełek, albo też kleimy je mocnym klejem.
Gdy już tego dokonamy to pora na rozpoczęcie tworzenia sieci ze sznurka. W tym celu mocujemy sznurek na obwodzie obręczy a następnie idąc po okręgu mocujmy go tak, aby przywiązany był do niej w nieparzystej liczbie miejsc i w równych odstępach. Ważne jest, aby był dobrze umocowany i w miarę ściśle przylegał do obwodu.

Gdy już obwiążemy cały obwód rozpoczynamy tworzenie kolejnego rzędu sieci w tym celu nasze supełki wiążemy na sznurku w połowie odległości między uprzednio zawiązanymi. Nasze rzędy będą coraz mniejsze, ale vipera evanesca wiążemy je do momenty aż po środku pozostanie niewielki otwór. Wtedy to nasz sznurek przywiązujemy mocno, aby się nie odwiązał i obcinamy. Nasza sieć jest gotowa.
Do tego z jednej strony mocujemy rzemyk do powieszenia łapacza a od dołu możemy przywiesić pióra bądź koraliki do ozdoby!
Liczby doskonałe, jak doskonałych [ ludzi ] spotyka się rzadko... ( Kartezjusz)
Awatar użytkownika
Iza74
Pismak
 
Posty: 1755
Rejestracja: 09 sie 2014, 19:19
Podziękował : 90 razy
Otrzymał podziękowań: 99 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 8

Re: Jak zrobić łapacz snów!

Postautor: Elie » 19 lis 2014, 07:57

Sznurek, bawełniany, ale może być także np. długie włókno sizalowe.


Nie zgodzę się. Włókno powinno być bawełniane, jak również pozostałe elementy łapacza snów. Żadnych, sztucznych piór, plastików itd. Poza tym łapacze chmur wykonuje się w odpowiednim czasie i kolejności, niczym rytuał. Wtedy zda egzamin.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
"Kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamieniem."

BARDZO PROSZĘ O WERYFIKACJĘ WRÓŻB
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 30426
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 1952 razy
Otrzymał podziękowań: 1646 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Jak zrobić łapacz snów!

Postautor: Vivien » 20 lis 2014, 13:05

"Dla niektórych łapacze snów są psychicznym filtrem, tarczą przeciwko złu w naszym umyśle i świecie, który nas otacza. Dla Innych te ręcznie wykonywane przyrządy mają znaczenie religijne, odwołujące się do czasów burzliwych przemian. Jeszcze dla Innych łapacz snów jest po prostu darem od dobrych mocy.
Zgodnie z tradycją przyrządy te wykonywane są z miękkiego drzewa (na przykład wierzby) w kształcie koła. W środku tka się coś w rodzaju pajęczyny ze zwierzęcych ścięgien.

Tubylcza ludność Ameryki w swej wspaniałej prostocie wierzy, że w powietrzu znajdują się zarówno dobre, jak i złe sny. Tradycyjnie łapacze snów wieszano w tipi nad legowiskami i kołyskami dzieci. Legenda mówi, że dobre sny przechodzą przez otwór w środku i trafiają do śpiącego, zaś złe są więzione w sieci i giną w świetle dnia. Wielu tubylczych Amerykanów wierzy, że gdy śpimy sny opuszczają nas. Dzięki łapaczowi snów, duch snu prowadzi złe sny do pułapki w sieci, a dobrym pozwala prześlizgnąć się przez okrągły otwór, by mogły się spełnić. Wraz z pierwszymi promieniami słońca złe sny złapane w sieci unicestwiają się.
Według Larry’ego White Dirt istnieje inne podanie, według którego łapacz snów pochodzi od młodego Indianina, zwanego Sweet Medicine (Słodkie Lekarstwo). Kiedy Słodkie Lekarstwo odbywał obrzęd poszukiwania wizji, która wskaże mu drogę w życiu, pająk przekazał mu tajemnicę sieci. Krąg przedstawia życie, a sieć łączy sny i modlitwy ze środkiem, a przez otwór przechodzą one do niebios i Stwórcy."

Jak ktoś wierzy i pomaga mu spokojniej spać, to czemu nie.
"Jeśli płaczesz w nocy za słońcem, łzy nie pozwolą ci na ujrzenie gwiazd." - Tagore
Awatar użytkownika
Vivien
 
Posty: 71
Rejestracja: 15 sie 2014, 16:56
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy
Droga życia: 0

Re: Jak zrobić łapacz snów!

Postautor: Elie » 10 wrz 2017, 15:22

Obrazek


OKOLICE ANTROPOLOGII (53) Łapacz snów (dreamcatcher) dawny amulet niektórych plemion indiańskich z Ameryki Północnej, obecnie także popularna nie tylko w Ameryce ozdoba o charakterze etnicznym. Do czego służył i jakie miał znaczenie?
Nawet ci z nas, którzy w dzieciństwie zaczytywali się o Indianach, rzadko znają ten przedmiot. Podobnie jak woreczek z „lekami”, czyli osobistymi amuletami, stanowił on ważny element kultury Indian prerii, gdzie wiara w prorocze wizje i moc snów była bodaj największa na świecie. Zawieszona w namiocie okrągła siatka z podwieszonymi piórami miała zatrzymywać bardzo pożądane duchowe wizje i intuicyjne natchnienia.
Zgodnie z tradycja łapacz snów składa się z sieci wplecionej w okrąg wykonany ze sprężystego drewnianego pręta (najczęściejwierzby). Spotykane są też łapacze w kształcie kropli wody i łapacze trójwymiarowe. Wewnątrz ramy wpleciona jest schodząca się spiralnie ku środkowi podobna do pajęczyny sieć ze zwierzęcych ścięgien, włosia lubdługiego, wąskiego rzemienia z surowej skóry. Amulet przyozdobiony jest zwykle piórami, paciorkami i innymi ozdobami, którym Indianie przypisywali określone właściwości magiczne.Mówi się też, że kolisty kształt jego ramy symbolizuje cyklicznie powtarzający się krąg czasu, Matkę Ziemię, cztery strony świata, w których żyją ludzie. Sieć wyobraża jedność rodziny ze wszystkimi jej powiązaniami, zaś supły i węzły - więzy rodzinne.
Łapacze snów zwykle wieszane były nad posłaniem lub przy wejściu do indiańskiego domostwa w miejscu, w którym mogły ich dosięgnąć poranne promienie słoneczne. Niektóre plemionaIndian(m.in. Kri, Odżibwa) wierzyły, że sny nawiedzające śpiących w domu, zarówno te dobre, jak i złe, zsyłane są z ciemnego, nocnego nieba i muszą przejść przez amulet. Złe sny, jako te wielkie i niezdarne, wpadają w sieć i grzęzną w niej, by pod wpływem promieni porannego Słońca wyparować wraz z rosą. Dobre sny, jako małe i sprytne przeciskają się i po piórze spływają delikatnie na śpiącego, uprzyjemniając mu odpoczynek.

Roy Winters z Muzeum i Centrum Sztuki Indian Sioux znajdującego się w Rapid City twierdzi, że łapacze snów pochodzą najprawdopodobniej od Indian Odżibuejów (Chippewa) z Michigan i Minnesoty. Potwierdzają to inni badacze powołując się na bogatą tradycje gawędziarstwa i mitologię tego dużego do dziś plemienia. Frances Densome na początku XX wieku prowadziła badania nad kulturą Indian Chippewa. Zebrane wtedy informacje opublikowała w 1979 roku w książce "Chippewa Customs". Opisała tam między innymi używany przez tych Indian przedmiot podobny do pajęczej sieci, zawieszany zwykle na obręczy dziecięcej kolebki. Miał on chwytać zło, tak jak pajęczyna chwyta wszystko, co w nią wejdzie. Robiony był on z około dziewięciocentymetrowej obręczy, wypełnionej siecią sporządzaną z łodyg pokrzywy, zafarbowanych na czerwono. Jednak sposób utkania sieci znacznie różnił się od tego, jaki dziś znamy.
Znana opowieść tych Indian mówi o tym, jak to mityczna matka ludzi - Asibikaashi (Kobieta Pająk) pomagała swym dzieciom opanować siły przyrody. Wtedy to u zarania narodu Indian Chippewa, wszystkie ich narody żyły w jednym miejscu na Wyspie Żółwia. Kiedy jednak rozproszyli się po czterech stronach Ameryki Północnej, Asibikaashi nie była już w stanie móc odwiedzać wszystkie kolebki. Dlatego też matki, siostry i babcie zapoczątkowały zwyczaj tkania dla każdego noworodka magicznych pajęczyn. Używały do tego wierzbowych obręczy i ścięgien, lub sznurków robionych z roślin. Okrągły kształt łapacza miał symbolizować drogę, jaką Giizis (Słońce) musi pokonać na niebie w ciągu każdego dnia. Prawidłowa liczba miejsc, w których sieć łączy się z obręczą, wynosi osiem, ze względu na osiem nóg Kobiety Pająka (czasami siedem ze względu na siedem wielkich i starych proroctw, ale o jakie tu proroctwa chodzi, tego nie wiem, a jeszcze częściej – dziewięć, z uwagi na tradycję New Age). Asibikaashi po dziś dzień troszczy się o swoje dzieci, ludzi Ziemi. Od tysiącleci też buduje o świcie swoje schronienie. Budząc się o tej porze, można być świadkiem cudu, w którym pierwsze promienie Słońca w postaci jasnych iskierek więzione są na kroplach rosy wiszących na pajęczynach.

Inna przypowieść Odżibuejów mówi o tym, że kiedyś ludzi dręczyły koszmary senne. Wielu starców - mędrców i szamanów próbowało na wszelkie sposoby rozwiązać ten problem, ale żadnemu z nich to się nie udawało. Zwołano więc naradę. W czasie jej trwania jeden ze starców miał wizję, w której ukazała mu się pajęczyna rozpięta na obręczy, ozdobionej świętymi piórami i koralikami. Miała ona więzić złe sny, a przepuszczać jedynie te dobre. Starcy wzięli się więc do roboty i stworzyli łapacze snów na sposób ukazany w wizji. Kiedy ludzie zaczęli ich używać, złe sny odeszły.
Densmore wspomina też, że podobne magiczne obręcze tkali Indianie Pawnee (Paunisi). Miały one przedstawiać duchową Kobietę Pająka, która miała pieczę nad bizonami.
Półkoliste ramki z rzemienną plecionką wewnątrz spotkać można było w połowie XIX wieku jako popularne elementy dekoracyjne zarówno u Indian Lakota, jak i u sąsiadujących z nimi innych plemion. Jedna z przypowieści mówi, że dawno temu, kiedy świat był młody, pewien stary szaman Indian Lakota wszedł na wysoką górę, gdzie miał wizję senną. W wizji tej Iktomi, wielki nauczyciel mądrości, pojawił mu się jako pająk. Przemówił on do starca w świętym języku. Mówiąc, wziął w ręce obręcz z wierzbowej gałęzi, do której przyczepione były piórka, końskie włosie oraz koraliki, i zaczął pleść z nich sieć. Mówił do starca o kręgu życia: Zaczynamy żyć jako niemowlęta, potem jesteśmy dziećmi, następnie dorosłymi. W końcu dochodzimy do wieku starczego i trzeba się nami opiekować tak, jak niemowlętami, co kończy koło. Ale - mówił Iktomi dalej tkając sieć - w każdym okresie życia spotkać można wiele sił. Jedne z nich są dobre, inne złe. Jeśli posłuchasz tych dobrych, pokierują one tobą w dobrym kierunku. Jeśli posłuchasz tych złych, poprowadzą one cię z złą stronę i mogą cię zranić. Kiedy Iktomi skończył, dał starcowi sieć i powiedział: Ta sieć jest idealnym kołem, ale w środku ma dziurę. Użyj tej sieci by pomóc swym ludziom osiągnąć ich cele poprzez robienie dobrego użytku z ich marzeń, snów i wizji. Jeśli wierzysz w Wielkiego Ducha, to ta sieć złapie twe dobre myśli, a złe przepuści przez dziurę. Starzec przekazał swą wizję ludziom i wielu Indian powiesiło łapacze snów nad swymi łóżkami, by wyłapywać dobre sny.
Jeszcze inna często powtarzana przez Indian legenda mówi, że dawno temu pewna stara kobieta pod sklepieniem swego szałasu zobaczyła pająka tkającego sieć. Obserwowała go i podziwiała jego pracę. Chroniła pajęczynę, bo wokół biegały dzieci, które mogły ją zniszczyć. Kiedy pająk zakończył swą pracę, do sieci zaczęły wpadać różne owady. Pewnego dnia pająk postanowił jednak odejść. Zanim to uczynił, podziękował kobiecie: Dziękuję ci bardzo, że mnie chroniłaś i osłaniałaś. W dowód wdzięczności ofiaruję ci niezwykły podarunek. Dam ci moją pajęczynę, która odtąd będzie chwytała wszystkie sny, które wejdą do twego namiotu. Dzięki niej wszystkie twoje złe sny odejdą a dobre pozostaną z tobą.


Według Larry'ego White Dirt istnieje podanie, według którego łapacz snów pochodzi od młodego Indianina, zwanego Słodkie Ziele. Kiedy odbywał on obrzęd poszukiwania wizji, która wskaże mu drogę w życiu, pająk przekazał mu tajemnicę sieci; krąg tworzący łapacza snów przedstawiać ma życie, a sieć łączy sny i modlitwy ze środkiem, które przez otwór przechodzą do niebios i do Wielkiego Ducha - Stwórcy.
Według Brycene Neiman, kustosza Narodowego Muzeum Indian Yakima, łapacze snów były używane wśród plemienia ze środkowego stanu Washington, zwanego jako Ludzie Wodza Mojżesza, które w połowie XIX wieku zamieszkiwało tereny Indian Colville. Sąsiednie plemiona uważały Wodza Mojżesza i jego ludzi za bardzo uduchowioną społeczność o wielkiej mocy. W czasie gdy wszyscy Indianie zaangażowali się w walki z Białymi, Wódz Mojżesz skonstruował przyrząd podobny do łapacza snów, aby z jego pomocą patrzeć na drugą stronę. Następnie dzielił się ze swymi ludźmi tym, co widział przez otwór łapacza snów. Były to prorocze przesłania, przekazywane najczęściej w formie pieśni, które dawały ludziom pewien rodzaj nadziei, by mogli zmierzyć się z mijającym biegiem życia. Ci, którzy potrafią połączyć się z drugą stroną... To jest klucz do zrozumienia znaczenia łapaczy snów - twierdzi Neiman. Jego zdaniem, sieć oznacza tę większość spośród nas, którzy nie będą mieli możliwości zobaczenia drugiej strony dopóki nie nadejdzie ich czas. Otwór w sieci to ci, którzy mają tę możliwość już teraz. Sny są stanem ducha - powiedział Neiman. Każdy śni, ale tylko nieliczni potrafią przejść na drugą stronę. Ci, którzy potrafią, są uważani za uzdrowicieli, którzy kontaktują się z mocami duchowymi. Sprowadzają oni pieśni i wizje dla pozostałych.
Łapacze snów wyrabiane z wierzby i zwierzęcych ścięgien, nie służyły ich użytkownikom zbyt długo. Wierzba wysychała, a napięcie ścięgien słabło. Miało to przypominać zarazem o tym, że młodość wcale nie jest wieczna. Obecnie łapacze snów popularne są nie tylko wśród Indian. Arlene Lacell, która przedstawiła wzór łapacza snów w Muzeum Toppenish, zauważyła jego rosnącą popularność spowodowaną tym, że jest on łatwym do wykonania elementem sztuki indiańskiej.
Do ozdobienia łapacza snów używa się przeważnie piór i paciorków – mówi Lacell - ale różnorodność zdobienie tych przyrządów zależy od różnorodności snów. To jak utkasz pajęczynę, i jak ją ozdobisz, zależy tylko od twojej wyobraźni. W wielu częściach Kanady i północno-wschodnich Stanach, zwyczajem jest nadawanie łapaczom snów kształtu rakiety śnieżnej. Aby łapacz zatrzymał wszystkie złe sny a przepuszczał tylko dobre, powinien mieć niektóre z następujących ozdób:
- koraliki: spełniają sny
- pióra: spełniają sny i symbolizują oddech lub powietrze
- róg jelenia: daje powodzenie w łowach
- kawałek modrzewia lub szałwi: daję zdrowie
- futerko: zapewnia wygodę i ciepło
- koński włos: daje wytrzymałość
- turkus: sprowadza siłę
- kryształ górski: daje moc
- pazury: zapewniają ochronęPióra, dołączane do łapaczy snów, poruszane powiewem powietrza, nie tylko dostarczają rozrywki niemowlakom, ale też dają im pierwszą lekcję ważności tego zjawiska. Sowie pióro ma przynosić mądrość (stąd było przeznaczone dla dziewczynek), a orle daje chłopczykom odwagę. Nie jest to jednak jednoznacznie przyjęty kanon. Indianie Cree, tak jak i Indianie Chippewa, chętnie zawieszali łapacze snów nad głowami niemowląt umieszczonych w specjalnych kolebkach, lub przy dziecięcych legowiskach.
Prawo USA zakazuje sprzedaży piór świętych dla Indian ptaków. Dlatego też dziś są to pióra kurze lub indycze uzupełniane czterema kamieniami półszlachetnymi. Mają one symbolizować cztery kierunki wpisane w koło. Czwórka to święta liczba większości Indian w Północnej Ameryce. Dawniej kamienie nie były używane przez Indian do dekorowania łapaczy snów.
Łapacz snów pojawił się jako powszechnie znany przedmiot około 1975 roku.W związku z modą na New Age zwłaszczaw Ameryce rodzice wieszają łapacze snów jako mające przynosić szczęście amulety np. w pokojach dzieci lub sobie na lusterkach wstecznych w samochodach.Łapacze snów sprzedawane są we wszystkich rozmiarach i cenach. Współcześnie stają sięcoraz bardziej popularną i sympatyczną pamiątką często kupowaną przez turystów w sklepach i na straganach z indiańskimi pamiątkami choć wiele tanich imitacji łapaczy produkowanych jest obecnie w krajach Dalekiego Wschodu. Spotyka się je także w Polsce, nawet w wersji miniaturowej jako kolczyki lub wisiorki. Widząc je, a tym bardziej nosząc, warto wiedzieć skąd się wzięły i jakie miały oryginalne znaczenie.

http://jeznach.neon24.pl/post/134158,lapacze-snow
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
"Kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamieniem."

BARDZO PROSZĘ O WERYFIKACJĘ WRÓŻB
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 30426
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 1952 razy
Otrzymał podziękowań: 1646 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1


Wróć do Talizmany, amulety, tatuaże

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

serwis laptopów serwis komputerowy informatyk Acer Apple Asus Dell Fujitsu HP, Compaq Lenovo MSI Packard Bell Prestigio Samsung Sony Toshiba LG eMachines naprawa tabletów Augustów Bielsk Podlaski Siemiatycze Hajnówka Suwałki Łapy Łomża Wasilków Wysokie Mazowieckie