offtopic z wróżenia z kart runicznych

Re: offtopic z wróżenia z kart runicznych

Postautor: Elie » 20 lip 2018, 11:37

Nie, kompletnie nie rozumiem o co chodzi :cry:
"Myślę, że to głupie ze strony kobiet by udawać, że są równe mężczyznom. One są znacznie lepsze, i zawsze były. Cokolwiek dasz kobiecie ona uczyni to jeszcze lepszym. Jeśli dasz jej spermę, da Ci dziecko. Dasz jej zakupy, ona da Ci posiłek. Dasz jej uśmiech, ona da Ci swoje serce. Mnoży i powiększa wszystko co jej się da. Więc jeśli gówno jej dasz, spodziewaj się wielkiego gówna."

William Golding
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Podziękował : 2008 razy
Otrzymał podziękowań: 1775 razy
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Postautor: Piko » 20 lip 2018, 11:51

Po prostu. Przyznałem Tobie rację a Ty piszesz że skoro Ci nie ufam to mam sprawdzić tu i tam.

Awatar użytkownika
Piko
Dobry Duszek Forumezo

Podziękował : 31 razy
Otrzymał podziękowań: 86 razy
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 2

Postautor: Brigit » 27 lip 2018, 12:05

autor: Ejbert » 19 lip 2018, 21:32

Runy służą również do udzielania rad, wprawdzie nie powinno się to nazywać "wróżenie", tradycyjnie zaś powinien to być inny nośnik niż karta, ale... ale każda tradycja ewoluuje, bo inaczej będzie martwym tematem. Runiczna także, aczkolwiek przegięcie, tak tutaj jak i w każdej innej formie dywinacji i doradztwa prowadzi na manowce. Najważniejszym jest to, by znać istotne treści znaków runicznych.
Ja przeciwko kartom nic nie mam, byle wizerunki nie były udziwnione i niezgodne ze znaczeniem run, tzn. myślę tu o wyobrażeniach autora talii na ich temat, bo to nie musi być zgodne z własnym pojmowaniem symboliki runy.

Niemniej jednak zastosowanie kart zahacza już o wypaczenia idei. Pojawiają się karty odwrócone, jakieś puste runy, nie mówiąc o niewłaściwej interpretacji. Tak jak w przypadku kart tarota, runy niosą ze sobą dwie drogi.Żeby interpretacja miała sens nie wystarczą gotowe opisy znaczeń, należy poznać Eddy, mitologię, kulturę, mentalność ludów posługujących się runami. Tego nie ma w stosowaniu kart.
Prawdziwą miarą człowieczeństwa nie jest ani inteligencja, ani to, jak wysoką pozycję potrafi człowiek osiągnąć na tym szalonym świecie. Nie, prawdziwą miarą człowieczeństwa jest to, jak szybko potrafi on reagować na potrzeby innych i jak wiele daje z siebie.
Anthony Peake
Awatar użytkownika
Brigit

Podziękował : 36 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Postautor: Ejbert » 29 lip 2018, 23:20

Brigit pisze:
autor: Ejbert » 19 lip 2018, 21:32

Runy służą również do udzielania rad, wprawdzie nie powinno się to nazywać "wróżenie", tradycyjnie zaś powinien to być inny nośnik niż karta, ale... ale każda tradycja ewoluuje, bo inaczej będzie martwym tematem. Runiczna także, aczkolwiek przegięcie, tak tutaj jak i w każdej innej formie dywinacji i doradztwa prowadzi na manowce. Najważniejszym jest to, by znać istotne treści znaków runicznych.
Ja przeciwko kartom nic nie mam, byle wizerunki nie były udziwnione i niezgodne ze znaczeniem run, tzn. myślę tu o wyobrażeniach autora talii na ich temat, bo to nie musi być zgodne z własnym pojmowaniem symboliki runy.

Niemniej jednak zastosowanie kart zahacza już o wypaczenia idei. Pojawiają się karty odwrócone, jakieś puste runy, nie mówiąc o niewłaściwej interpretacji. Tak jak w przypadku kart tarota, runy niosą ze sobą dwie drogi.Żeby interpretacja miała sens nie wystarczą gotowe opisy znaczeń, należy poznać Eddy, mitologię, kulturę, mentalność ludów posługujących się runami. Tego nie ma w stosowaniu kart.

Nie, Brigit, to o czym mówisz obowiązuje również przy stosowaniu kart. Cała reszta, choćby runy były wykonane klasycznie, nie ma sensu, jeśli nie zna się tego o czym mówisz. Nośnik papierowy nie jest wypaczeniem idei - jej wypaczeniem jest właśnie interpretacja, bez względu na ten nośnik, bo sednem są same Runy. I jeśli są to współczesne wynalazki i dumania, to jest to wypaczeniem, to jest właśnie idiotyczne ezomezo: "ezoruny" "runki" itp. kwiaty. Ale wiedza jest dla tych, którzy wiedzieć mają, reszta będzie tkwiła gdzieś na obrzeżach runicznej (i innej) galaktyki a nie w jej centrum.
Ejbert
Sceptyczny Tetryk - Dobry Duszek Forumezo

Podziękował : 61 razy
Otrzymał podziękowań: 130 razy
Droga życia: 0

Postautor: Elie » 30 lip 2018, 17:36

Nie ma wiedzy odnośnie wróżenia z run. Jeśli wróżono to z kości ( zwierzęcych) - po prostu trzymano je w woreczku i w razie potrzeby wysypywano, inaczej mówiąc - rzucano.(Tym samym używanie kart do wróżenia nie spełnia tej funkcji, jest wypaczeniem). Potem należało odczytać co ułożony wzór miał zwiastować. Natomiast runy były przede wszystkim pismem. Magicznie używano ich do oznaczania broni, przedmiotów, etc. Przy użyciu kilku run, czyli skryptu, potrzebne było zakończenie w postaci zaklęcia, dopiero ono "nadawało" runom moc. Po rusku nazywa się to zagwor.

Proszę, urywek dyskusji z Tomaszem Szerszeniem Misterką na grupie; https://www.facebook.com/groups/AsatruStaraWiara/

1. Tradycja vs Ezoteryka
Jak się chce run używać tradycyjnie, to w zasadzie bawimy się w drewienka (nawet nie w kamienie), względnie w kości.
Przyczyną jest możliwość relatywnie łatwego zniszczenia (spalenia) "nośnika" po wróżbie.
Nie. Starcie farby z kamyka nie wystarczy.

Jak się chce używać ezoterycznie - to droga wolna. Robi się jak w duszy gra i lokalny guru bazujący na Blumie albo XIX wiecznym okultyzmie podpowiada.

2. Sposoby wróżenia
Tak, ja wolę runy rzucać, bo interpretuję nie tylko znaki ale również ich wzajemne położenie, relacje między nimi i jeszcze parę elementów, które niekoniecznie są "ustrukturyzowane".

Jak ktoś stosuje "losowanie z woreczka" i grzeczne układanie w rządku... to mu faktycznie ganc pomada czy użyje kart, kamyków, drewienek czy ciastek.

3. Tradycja
Za cholerę do dziś nie wiemy... czy run używano do wróżenia. Możemy interpretować niektóre znaleziska, w powiązaniu z zachowanymi tekstami, że były stosowane w magii. W tym również (a może zwłaszcza) tej wrednej i krwawej ale nie tylko. Najczęściej przytaczany tekst mówi o znakach a nie runach per se - równie dobrze mogły być to kółka, kropki i kreski albo zapisane otwartym tekstem "gotowe wyniki" - np. zwycięstwo, klęska, ofiara. Ponieważ panował zwyczaj palenia ich po wróżbie... a przygotowywano je pewnie tuż przed.... no to nie mamy materiału.
Tak na marginesie - kto choć raz robił własny komplet runiczny z drewna, ten wie, że nawet wydzierganie tych 24 znaków na patyczkach to w cholerę roboty i parę godzin zmitrężonego czasu. Nie sądzę by w przeddzień bitwy komuś się chciało to robić, chyba że bardzo nudził się w krzakach.

Obrazek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
"Myślę, że to głupie ze strony kobiet by udawać, że są równe mężczyznom. One są znacznie lepsze, i zawsze były. Cokolwiek dasz kobiecie ona uczyni to jeszcze lepszym. Jeśli dasz jej spermę, da Ci dziecko. Dasz jej zakupy, ona da Ci posiłek. Dasz jej uśmiech, ona da Ci swoje serce. Mnoży i powiększa wszystko co jej się da. Więc jeśli gówno jej dasz, spodziewaj się wielkiego gówna."

William Golding
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Podziękował : 2008 razy
Otrzymał podziękowań: 1775 razy
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Poprzednia

Wróć do Ogólnie o runach