Praktyczne wskazówki czytania horoskopu

Praktyczne wskazówki czytania horoskopu

Postautor: Elzbieta » 03 cze 2014, 11:16

Czym jest horoskop?

W potocznym tego słowa znaczeniu i dla laików: horoskop to wróżba, prognoza, przepowiednia. W astrologii profesjonalnej horoskop nie ma jednak nic wspólnego z wróżbami. Horoskop to po prostu tylko rysunek, na którym zaznaczone zostały dokładne pozycje Słońca, Księżyca i 8-10 planet Układu Słonecznego (w tym planet karłowatych), oraz kilku innych elementów; chodzi o pozycje, jakie miały miejsce np. w chwili narodzin jakiejś osoby, Klientki/Klienta astrolożki/astrologa.

Horoskop to nie opowieść o tym co może się danej osobie wydarzyć w przyszłości. Horoskop to przede wszystkim zbiór astronomicznych danych, na podstawie których astrolożka/astrolog podczas procesu interpretacji
- po pierwsze: niejako "odczytuje" charakter danego człowieka, jego zdolności i możliwości wcielenia ich w życie (horoskop urodzeniowy),
- po drugie: sporządza opis trendów, jakie będą miały miejsce w określonym przedziale czasowym w określonych dziedzinach życia danego człowieka (horoskop prognostyczny).

Rozwój informatyki i komputeryzacja bardzo ułatwiły pracę współczesnym astrolożkom/astrologom. Niegdyś każdy astrolog musiał umieć samodzielnie obliczyć pozycje planet i innych elementów horoskopu, oraz nanieść je na diagram. Obecnie wpisujemy dokładne dane urodzeniowe osoby (rok, miesiąc, dzień, godzina, minuta narodzin, plus miejsce urodzenia) w jeden z wielu programów astrologicznych (polskich lub zagranicznych) i od razu na ekranie komputera pojawia się gotowy rysunek, czyli wykres horoskopu (tak zwany radix). Dopiero od tego momentu zaczyna się właściwa praca astrolożki/astrologa, mianowicie najpierw analiza, a potem synteza danych ukazanych na rysunku horoskopowym, a więc interpretacja horoskopu urodzeniowego.

Poniżej widać rysunek (diagram) horoskopu urodzeniowego znanego na całym świecie irlandzkiego aktora Liama Neesona, wygenerowany w programie astrologicznym Urania.
Obrazek


Tak więc współczesna/y astrolożka/astrolog nie "wykreśla", nie "oblicza" i nie "układa" horoskopów - w tych matematycznych czynnościach wyręcza go astrologiczny program komputerowy. Współczesna/y profesjonalna/y astrolożka/astrolog również nie "robi" i nie "stawia horoskopów"; astrolożka/astrolog interpretuje rysunek horoskopu, czyli interpretuje wygenerowany komputerowo diagram horoskopu.
Bywa, iż - na podstawie danych uzyskanych z astrologicznego programu - astrolożka/astrolog (szczególnie początkująca/y) ręcznie, na papierze rysuje wykres horoskopu, ponieważ bardzo to pomaga w jego analizie.

Powtórzę raz jeszcze - horoskop urodzeniowy to nie wróżba, lecz astrologiczna analiza powstała na podstawie symbolicznej mapy nieba, jaką jest rysunek/wykres/diagram/schemat horoskopu (zwany także radixem). Horoskop urodzeniowy ukazuje charakterystykę osoby urodzonej w konkretnym miejscu i czasie na Ziemi, jej potencjalne możliwości, oraz tendencje na przyszłość.

Słowo h o r o s k o p znaczy: "wgląd w godzinę"
(hora=godzina, skopeln=patrzeć, widzieć).

"Horoskop urodzeniowy wyznaczany jest dokładnie na moment zaczerpnięcia przez dziecko pierwszego oddechu, ponieważ właśnie wtedy nowonarodzony organizm zaczyna wymieniać energię ze światem w sposób samodzielny, bez pośrednictwa energii matki. W chwili zaczerpnięcia pierwszego oddechu noworodek zapoczątkowuje własny rytm życia, ustanawia własną, indywidualną harmonię z energiami wszechświata. Astrologia pokazuje, iż przy narodzeniu ustanowione zostają pewne konkretne energie oraz modele energetyczne, które działają poprzez jednostkę na przestrzeni całego jej życia. Jeśli cokolwiek w astrologii jest przesądzone czy zdeterminowane przez fatum, jest tym owo początkowe dostrojenie się do energii kosmosu, które zachodzi przy narodzeniu (od danej osoby zależy co ona uczyni z tymi energiami i jak nimi pokieruje)."
- Stephen Arroyo

"Wszystkie horoskopy mają charakter opisowy. Horoskop opisuje Cię zatem, ale nie sprawia, że jesteś, jaki jesteś, ani nie ogranicza Cię do wyrażania tylko negatywnej stron Twojego potencjału, jeśli tak właśnie teraz robisz [...a na co najczęściej wskazują nieharmonijne aspekty między planetami i osiami w Twoim horoskopie]. To nie planety są odpowiedzialne za nasze szczęście czy nieszczęście. One tylko wskazują jak sami wywołujemy w sobie poczucie spełnienia lub klęski. Wszystkie trudne pozycje planet w znakach i w domach, oraz wszystkie problematyczne aspekty wskażą Ci, jak sam przyczyniasz się do powstawania własnych problemów. "
- Dona Cunningham

"Horoskop, na którym opiera się astrolog, reprezentuje w przenośni cykle naszego życia, w których zamknięte są nasze radości i nasze smutki, plany, marzenia, powodzenie i rozczarowania… Ale nie zakreśla on granic ani dobra ani zła, nie jest on też obrazem przeznaczenia czy nieuniknionego losu. Horoskop jest jakby przekazem naszych potrzeb i właściwego, koniecznego kierunku rozwoju. Gdy to nie jest spełnione, gdy nie spełniamy założeń sugerowanych horoskopem, nie rozwijamy osobowości tej, z jaką przychodzimy na świat, wówczas następuje konflikt pomiędzy naszym ego, pomiędzy naszym prawdziwym wnętrzem, a tym, co powodowani warunkami z zewnątrz, wychowaniem narzuconym przez dom i środowisko, akceptujemy jako siebie.
[...]
Astrologia wskazuje na to, jakie podstawowe predyspozycje, jaki podstawowy charakter złożono człowiekowi w kołysce; mówimy tu o tak zwanym kosmicznym uksztaltowaniu człowieka. Tym samym horoskop ukazuje możliwości, jakie każdy ma w sobie, ale także granice, jakie każdemu zakreślono."
- Bernd A. Mertz

ASTROLOGIA - Jolanta Romualda G-Gołębiewska
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.

Awatar użytkownika
Elzbieta
Administrator
 
Posty: 31490
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2199 razy
Otrzymał podziękowań: 2156 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Praktyczne wskazówki czytania horoskopu

Postautor: Malwa26 » 03 cze 2014, 15:06

To ostatnie to powinno być tłustym drukiem :mrgreen:
Tajemnicą udanych relacji jest harmonia. Bierz tyle, ile sama jesteś w stanie ofiarować. Składaj wyłącznie takie obietnice, które jesteś w stanie spełnić.

,,Szukaj prawdy i dobra a znajdziesz radość"- Aldona Różanek
Malwa26
Wpadłem na chwilę
 
Posty: 286
Rejestracja: 27 lut 2014, 17:48
Podziękował : 64 razy
Otrzymał podziękowań: 74 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Strzelec
Droga życia: 8

Praktyczne wskazówki czytania horoskopu

Postautor: Ankol18 » 03 cze 2014, 15:21

Dokładnie, każdy człowiek został obdarzony szczęściem, tylko nie każdy potrafi je znaleźć. Czasem szczęście jest gdzieś niedaleko a my go nie dostrzegamy. Ja zresztą uważam, że człowiek powinien się cieszyć z małych rzeczy :usmiech:
Najpiękniejsze chwile w życiu - nie można ich zaplanować, przychodzą same.

Awatar użytkownika
Ankol18
Forumowicz do entej
 
Posty: 3667
Rejestracja: 01 sie 2013, 16:41
Podziękował : 318 razy
Otrzymał podziękowań: 460 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 9

Praktyczne wskazówki czytania horoskopu

Postautor: Malwa26 » 03 cze 2014, 15:34

Takie tam Alberta:
Jeśli a oz­nacza szczęście, to a = x + y + z;
Gdzie x - to pra­ca,
y - roz­rywki,
z - umiejętność trzy­mania języ­ka za zębami. 
Tajemnicą udanych relacji jest harmonia. Bierz tyle, ile sama jesteś w stanie ofiarować. Składaj wyłącznie takie obietnice, które jesteś w stanie spełnić.

,,Szukaj prawdy i dobra a znajdziesz radość"- Aldona Różanek

Malwa26
Wpadłem na chwilę
 
Posty: 286
Rejestracja: 27 lut 2014, 17:48
Podziękował : 64 razy
Otrzymał podziękowań: 74 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Strzelec
Droga życia: 8

Praktyczne wskazówki czytania horoskopu

Postautor: Nut » 28 sty 2015, 13:56

Ascendent - punkt przecięcia ekliptyki i horyzontu we wschodniej części nieba; punkt przeciwny, w zachodniej części nieba nazywa się descendentem.

Aspekt - różnica odległości kątowych planet na wybranej płaszczyźnie odniesienia w długości lub szerokości między dwiema planetami lub innymi punktami horoskopu, przy czym powszechnie stosuje się jedynie aspekty w długości ekliptycznej; znaczenie astrologiczne posiadają tylko niektóre z tych kątów o konkretnych wartościach; tradycyjne aspekty astrologiczne w długości ekliptycznej to: koniunkcja 0°, konfinis 30°, sekstyl 60°, kwadratura 90°, trygon 120 °, kwinkunks 150° i opozycja 180°; inne odleglości kątowe ekliptyczne są stosowane bardzo rzadko.

Aspekty w deklinacji - patrz: paralela i kontrparalela.

Paralela i kontrparalela - aspekty mierzone w deklinacji (0° różnicy po tej samej lub przeciwnych stronach równika niebieskiego); przypisuje im się znaczenie analogiczne dokoniunkcji / opozycji. Nie stosuje się aspektu w szerokości ekliptycznej, ponieważ planety aż do Plutona przebywając w pobliżu ekliptyki prawie zawsze tworzą jeden lub drugi aspekt (Astrologia).

Astrologia - dziedzina wiedzy zajmująca się całokształtem oddziaływań kosmosu na wszelkie procesy na Ziemi.

Astrologia elekcyjna (wyborcza) - dział astrologii zajmujący się określaniem najlepszego czasu i miejsca na rozpoczęcie jakiegoś przedsięwzięcia.

Astrologia horalna (godzinowa) - dział magii, który przy pomocy elementów astrologii, wykorzystanych jako element dywinacyjny, stara się znaleźć odpowiedź na konkretne pytanie, na podstawie horoskopu postawionego na czas i miejsce zadania pytania.font>

Astrologia mundalna (polityczna) - dział astrologii badający zależność cech i losów większych grup ludzi od układów planet i horoskopów ważnych dla tej zbiorowości.

Astrologia natalna (urodzeniowa) - dział astrologii zajmujący się opisem osobowości i prognozowaniem przyszłego rozwoju człowieka na podstawie jego horoskopu.

Astrologia synastryczna (porównawcza) - dział astrologii zajmujący się stosunkami międzyludzkimi w świetle zależności łączących kosmogramy dwojga i więcej ludzi.

Astrologia medyczna - dział astrologii zajmujący się prognozowaniem stanów chorobowych człowieka na podstawie kosmogramu i dynamicznie go zmieniających progresji i tranzytów; w starożytności znajomość astrologii dla lekarza był obowiązkowa ("Lekarz, który nie zna astrologii, nie może nazywać się lekarzem" - Hipokrates); obecnie z powodu braku badań podstawowych i ignorowania jej przez lekarzy przeżywa ciężkie chwile.

Astrometeorologia - dział astrologii zajmujący się określaniem zmian pogody na podstawie konfiguracji planetarnych; ze względu na olbrzymią złożoność globalnych procesów pogodowych i klimatotwórczych prognozy tego działu dość często mijają się jeszcze ze stanem faktycznym.

Biegunowość - odwieczny, dualistyczny podział świata na elementy pozytywne i negatywne; w astrologii podział ten przejawia się w klasyfikacji znaków Zodiaku (Baran jest pozytywny, Byk negatywny, itd.), podział ten generuje podział na żywioły: znaki Ognia i Powietrza sa pozytywne (dodatnie w potencjale, męskie), a znaki Wody i Ziemi są negatywne (ujemne w potencjale, żeńskie).

Ceres - największa z asteroid, najmniejsza z planet, odkryta 1 stycznia 1801 roku przez Giuseppe Piazziego w Palermo na Sycylii. Początkowo była klasyfikowana jako planeta, ale po 40 latach, w wyniku błędnego oszacowania rozmiaru dokonanego przez astronomów brytyjskich, którzy aż 4-krotnie zaniżyli jej średnicę, została przeklasyfikowana na asteroidę. Dopiero zdjęcia wykonane teleskopem Hubble w 1995 roku pozwoliły ustalić, że jest ona na tyle duża, że pod wpływem grawitacji przyjmuje kształ sferyczny. Wg pierwszych dokładnych szacunków masy, dokonanych w pierwszych latach XXI wieku, ustalono że jej masa stanowi aż 1/3 masy całego pasa asteroid. Te charakterystyki sprawiają, że pod względem parametrów fizycznych bliżej jej do Marsa i Merkurego, niż do najbliższych jej asteroid Pallas i Westa. W związku z tym w 2006 roku w astronomii została ponownie przeklasyfikowana, tym razem do kategorii "planeta karłowata".
Astrologowie uznają ją za pełnoprawną planetę, która włada znakiem Panny i 6-tym domem.

Czas Greenwich (Greenwich Mean Time, GMT) - czas miejscowy południka 0°, na którym leży obserwatorium Greenwich; tym czasem operują wszystkie efemerydy astronomiczne i astrologiczne (lub czasem efemeryd różnym od niego o kilka sekund).

Czas gwiazdowy - czas mierzony według pozornego ruchu sfery niebieskiej; doba gwiazdowa to okres między dwoma górowaniami tego samego punktu na sferze niebieskiej i jest krótsza o 3 minuty i 57 sekund od doby słonecznej.

Czas letni - ustawowo wprowadzany czas różniący się o 1 godzinę od czasu strefowego w danym państwie; niekiedy stosuje się też podwójny czas letni, przy którym różnica ta wynosi 2 godziny.

Czas słoneczny - czas mierzony według pozornego ruchu Słońca, zegar słoneczny pokazuje prawdziwy czas słoneczny, którego długość zmienia się nieznacznie w różnych porach roku; czas używany na co dzień jest średnim czasem słonecznym.

Czas strefowy - czas miejscowy dla południków 0° (zerowa), 15° (pierwsza), 30° (druga) itd. od Greenwich, różniący się o godzinę od poprzedniej i następnej strefy czasowej; Polska i większa część Europy używa czasu środkowoeuropejskiego, który jest czasem miejscowym południka 15° na wschód od Greenwich, czyli różni się o 1 godzinę od czasu Greenwich; strefy czasowe sa mierzone w kierunku na wschód od Greenwich.

Czas urzędowy - oficjalny czas używany w danym państwie.

Deklinacja - odległość kątowa danego punktu na niebie mierzona od równika niebieskiego w płaszczyźnie prostopadłej do niego.

Detryment - pozycja planety w znaku przeciwnym do własnego.

Długość ekliptyczna - odległość kątowa danego punktu na niebie mierzona od punktu Barana wzdłuż ekliptyki; podstawowa współrzędna w obliczeniach astrologicznych, gdzie wykorzystuje się prawdziwy punkt Barana (policzony na epokę daty).

Długość geograficzna - odległość kątowa danego punktu na Ziemi mierzona od Greenwich wzdłuż równika lub równoleżnika.

Domy kosmogramu; patrz: sektory kosmogramu.
Co to są domy, czyli sektory w horoskopie?
Domy, czyli inaczej sektory horoskopu pokazują dziedziny, pola zainteresowań i działalności. Położenie planet w domach jest bardzo ważne, bo pokazuje, w które dziedziny życia kierujemy naszą energię i energię tych planet. Silnie zaakcentowany dany dom powie nam, że osoba będzie posiadać sporo cech znaku, który jest naturalnym władcą tego domu. Ważny jest też znak zodiaku na wierzchołku danego domu i to, gdzie i w jakich aspektach znajduje się władca tego domu.

Poniżej podaję naturalnych władców poszczególnych domów, wraz ze skrótowymi znaczeniami.

1 DOM – Baran – Mars - “jestem”, ciało, głowa, wygląd zewnętrzny, sposób ekspresji, pierwotny impuls

2 DOM -Byk – Wenus (prawdopodobnie też nowy władca Prozerpina) – “mam”, posiadanie, wartości, finanse, trwanie

3 DOM – Bliźnięta – Merkury – “komunikuję”, uczenie się, mowa pismo, rozumienie i przekazywanie myśli, sąsiedzi, rodzeństwo, znajomi

4 DOM – Rak – Księżyc – “chronię”, dom, matka, korzenie, to skąd pochodzimy, jak mieszkamy, gdzie mieszkamy, co lubimy w mieszkaniu, tradycja, emocje

5 DOM – Lew- Słońce - “ja jestem sobą” – zabawa, sport, przyjemności, dzieci, romanse, twórcza ekspresja, indywidualność

6 DOM – Panna – Merkury (nowy władca prawdopodobnie Ceres) – “pracuję” , podejście do spraw zdrowia, higieny, diety, kategoryzowanie, wychwytywanie szczegółów

Te 6 domów jest bardzo ważne, bo one wyrażają to, jaki człowiek jest indywidualnie, natomiast pozostałe 6 domów pokazuje kim jesteśmy w zbiorowości i wobec innych ludzi.

7 dom – Waga- Wenus – “wiążę się z innymi” – “jesteśmy” – jako opozycja do 1 domu i partner, związki, relacje z innymi, małżeństwo, jacy jesteśmy przed publicznością, szukanie kompromisu

8 dom – Skorpion – Pluton – “posiadamy” – co posiadamy, to przekształcimy, transformacja, kapitał innych, stan posiadania innych ludzi, kredyty, pożyczki, podatki, dziedzictwo, emerytury, seks i śmierć. Byk posiada, a Skorpion agresywnie będzie chronił to, co posiadamy wspólnie.

9 Dom – Strzelec – Jowisz – ‘komunikujemy się” – o ile w 3 domu komunikacja przebiegała na poziomie “ja”, to teraz przebiega na poziomie “my”, wyciąganie wniosków ogólnych, religie, prawo, filozofia – filozofia jest właśnie takim wyciąganiem wniosków ogólnych, idee, nauka na poziomie wyższym, rozwój

10 Dom – Koziorożec – Saturn – “chronimy” – to, co Rak chroni na poziomie jednostki indywidualnej w Koziorożcu urasta do dobrze zorganizowanej struktury, kariera, szczyt tego, co możemy osiągnąć, szef, ambicje, korporacje, to, co stare

11 dom – Wodnik – Uran – “jacy jesteśmy razem” – kółka zainteresowań, marzenia, przyszłościowe ideologie, dlatego energie 11 domu łączą ludzi, którzy na co dzień mają ze sobą niewiele wspólnego jedna myśl, idea i wychodzą na manifestację przeciw ACTA ;), podobnie działają kółka zainteresowań, zmiany, wyburzanie struktur tego, co zostało zbudowane w Koziorożcu, 11 dom łączy ludzi ponad podziałami i segregacjami na kasty czy podziały ekonomiczne. Tam gdzie Lew wyrażał własną twórczość i indywidualność, tam Wodnik będzie wyrażał twórczość kolektywu – taką twórczością jest internet, gdzie spotykają się ludzie ponad podziałami

12 dom – Ryby – Neptun – “pracujemy i poświęcamy się” – to co przepracowaliśmy w 6 dom, gdzie został ustalony harmonogram, zwróci się nam albo przeciwko nam w 12 domu, koniec spraw, choroby, nieświadomość, jeśli np. zaniedbaliśmy w 6 domu – powiedzmy dietę, to w 12 za to zaniedbanie zapłacimy choroba i szpitalem, bo tam, gdzie w 6 domu przestrzeganie harmonogramu zależało od nas, to w 12 domu będziemy zdani na łaskę innych, dlatego negatywnie 12 dom przynosi chaos, zamieszanie, problemy, błędy

Jak widać sektory od 7 do 12 – pokazują jak działamy na danym polu w kontekście innych i z innymi.


Dyrekcja - technika astrologiczna, w której planety są przemieszczane o pewne arbitralnie wybrane odległości kątowe, nie mające najczęściej związku z ich faktycznym ruchem. W przeszlości określenia dyrekcja i progresja byly często stosowane wymiennie, obecnie jednak przyjęło się ścisłe rozróżnienie - dyrekcje to ruchy fikcyjne, progresje odpowiadają przemieszczeniom rzeczywistym.

Egzaltacja - pozycja planety w znaku (tradycyjnie w konkretnym stopniu tego znaku), w którym jej pozytywne oddziaływanie jest wzmożone.

Ekliptyka - koło wielkie wyznaczone przez roczną drogę Słońca widzianą z Ziemi.

Fazy Zodiaku - podział kosmogramu związany z rocznym ruchem Ziemi dookoła Słońca; droga ta jest dzielona na 12 równych odcinków, z których każdy jest nazywany znakiem Zodiaku.

Gwiazdy stałe - tradycyjna nazwa obejmująca wszystkie widoczne gwiazdy; w astrologii, poza wróżbiartswem astrologicznym, gwiazd stałych nie stosuje się.

Horoskop - patrz: kosmogram

Kosmogram (horoskop) - mapa opisująca położenie ciał niebieskich względem Ziemi i konkretnego miejsca urodzenia w danym momencie; obecnie stosowana konwencja dwuwymiarowa jest uproszczonym przedstawieniem tego stanu. Wnioski wysnuwane na tej podstawie dotyczące charakteru danego wydarzenia (np. urodzonego w tym czasie i miejscu człowieka) lub jego dalszego rozwoju określa się mianem interpretacji horoskopu; błędem jest nazywanie horoskopem ogólnej charakterystyki osób urodzonych ze Słońcem w danym znaku zodiaku czy przepowiedni zamieszczanych w kącikach astrologicznych czasopism; postawić horoskop to obliczyć i wykreślić wspomnianą wyżej mapę (lub jej uproszczone przedstawienie).

Horoskop efemerydalny - horoskop sporządzany na konkretne zdarzenie w znanym miejscu i czasie, bez związku z jakąkolwiek osobą.

Horoskop elekcyjny - sporządza się w celu ustalenia najkorzystniejszego momentu do wykonania konkretnego zamierzenia np. zawarcia związku małżeńskiego czy uruchomienia działalności gospodarczej.

Horoskop godzinowy - patrz Horoskop horarny

Horoskop horarny - horoskop wyliczony na moment zadania pytania; celem takiego horoskopu jest odpowiedzieć na to pytanie; nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "hora" czyli godzina, stąd druga nazwa tego horoskopu-.

Horoskop natalny - patrz horoskop urodzeniowy czyli radiks, nazywany też natywnikiem lub kosmogramem.

Horoskop tranzytowy - sporządza się dla ustalenia przebiegu zdarzeń w znanym miejscu i czasie, w stosunku do radiksu.

Horoskop urodzeniowy - horoskop obliczony na podstawie daty (dzień, miesiąc, rok), godziny i minuty a także miejsca urodzenia człowieka


http://www.astrologia.pl/slownik-hasla.html
Nigdy nie marnuj czasu próbując wytłumaczyć kim jesteś ludziom, którzy postanowili Cię nie zrozumieć. - Dream Hampton
NIGDY NIE KŁAM KOMUŚ, KTO CI UFA I NIGDY NIE UFAJ KOMUŚ, KTO CIĘ OKŁAMAŁ
Awatar użytkownika
Nut
Moderator
 
Posty: 2644
Rejestracja: 20 lip 2014, 16:47
Podziękował : 529 razy
Otrzymał podziękowań: 416 razy
Droga życia: 0

Re: Praktyczne wskazówki czytania horoskopu

Postautor: Elzbieta » 06 maja 2015, 13:04

jolanta-golebiewska/kolo-zodiaku

Obrazek

Ważne daty w cyklu Zodiaku związane są ze znakami rozpoczynającymi każdą porę roku, a tym samym z najważniejszymi domami horoskopowymi:
- ze znakiem Barana rozpoczynającym wiosnę - pierwszy dom,
- ze znakiem Raka rozpoczynającym lato - czwarty dom,
- ze znakiem Wagi rozpoczynającym jesień - siódmy dom,
- ze znakiem Koziorożca rozpoczynającym zimę - dziesiąty dom.
Momenty te były zauważane już w bardzo dawnych czasach i celebrowane. Niegdyś ludzie byli ogromnie związani z naturą, z cyklami w przyrodzie. Świętowano zakończenie jednego cyklu, a rozpoczęcie kolejnego.

Równonoc wiosenna (symbolicznie związana z wejściem Słońca do znaku zodiakalnego Barana, jest to tak zwany ingres w znak/do znaku Barana) podkreśla zakończenie zimy i rozpoczęcie wiosny.
Przesilenie letnie (symbolicznie związane z wejściem Słońca do znaku zodiakalnego Raka, jest to tak zwany ingres w znak/do znaku Raka) podkreśla zakończenie wiosny, a rozpoczęcie lata.
Równonoc jesienna (symbolicznie związana z wejściem Słońca do znaku zodiakalnej Wagi, jest to tak zwany ingres w znak/do znaku Wagi) podkreśla zakończenie lata, a początek jesieni.
Przesilenie zimowe (symbolicznie związane z wejściem Słońca do znaku zodiakalnego Koziorożca, jest to tak zwany ingres w znak/do znaku Koziorożca) podkreśla zakończenie jesieni, a początek zimy.

[Oczywiście dawniej, w kulturze pogańskiej, nie operowano takimi określeniami, jak znak zodiakalnego Barana itp. :-) - należą one do współczesnej astrologii.]
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.

Awatar użytkownika
Elzbieta
Administrator
 
Posty: 31490
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2199 razy
Otrzymał podziękowań: 2156 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Praktyczne wskazówki czytania horoskopu

Postautor: Rea » 06 maja 2015, 14:15

Są to tak zwane znaki kardynalne, które związane są z najważniejszymi w horoskopie domami kardynalnymi
(inaczej: kątowymi, narożnymi, angularnymi) - I, IV, VII i X.
Mottem tych domów jest WOLA I CZYN.
Osoby mające w swym urodzeniowym horoskopie planety w domach kątowych odbijają swymi czynami wyraźne piętno w świecie.
'' Strach jest jak wilk na łańcuchu. Staje się groźny dopiero gdy go uwolnisz. Smutek ulatuje w otchłani zapomnienia. Gniew można zabić uśmiechem. Tylko nadzieja wiecznie trwa… '' David Gregory Roberts -
Cień góry


Ziemia to nasze kości, powietrze to oddech, woda to nasza krew a ogień...
ogień to nasze pożądania...
'
G. Shields

Awatar użytkownika
Rea
czarownica
 
Posty: 439
Rejestracja: 03 mar 2009, 14:24
Podziękował : 73 razy
Otrzymał podziękowań: 69 razy

Re: Praktyczne wskazówki czytania horoskopu

Postautor: Iza74 » 08 maja 2015, 17:21

BARAN
Strefa Marsa. Jest sygnifikatorem silnych pragnień, inicjatywy, dążenia do samodzielności, aktywności, impulsywności.Grozi przemoc.
Zagrożenie; głowa, mózg, oczy.

BYK
Strefa Wenus. Zainteresowanie dobrami materialnymi, wygodnictwo, poczucie rzeczywistości, upór, powolność reakcji.
Szyja, kark, gardło, migdałki, głos, uszy, dolne drogi oddechowe.

BLIŹNIĘTA
Strefa Merkurego. Wielostronność, zdolność naśladownictwa, elastyczność psychiczna, charakter niespokojny, chwiejny, nierówny.
Barki, ramiona, płuca.


RAK
Strefa Księżyca.Wrażliwość, uczuciowość, fantazja, oddanie z zachowaniem dystansu, pobłażliwość, zmienność.
Piersi, żołądek, częściowo wątroba.

LEW
Strefa Słońca. Wola, pewność siebie, siła twórcza, talent organizacyjny.
Serce, grzbiet, przepona, tętnice, krwiobieg.

PANNA
Strefa Merkurego. Dokładność, staranność, porządek, stabilność, żądza władzy, skrytość.
Organy trawienne, śledziona, nerwy, trzustka.

WAGA
Strefa Wenus.Harmonia, życzliwość, wyrozumiałość, zmysł piękna, ruchliwość, drażliwość, korzystna aparycja.
Lędźwie, nerki, drogi moczowe, pęcherz, naczynia nerwowe głowy i skóry.

SKORPION
Strefa Plutona i Marsa. Aktywność psychiczna, dążenie do samowystarczalności, zmysł praktyczny, zręczność, wybuchowość, przesada, skłonność do filozofowania, nieugodowość.
Organy rozrodcze i wydalnicze, kiszka stolcowa.

STRZELEC
Strefa Jowisza. Entuzjazm, impulsywność, bogate życie wewnętrzne, człowiek czynu.
Uda, miednica, biodra, żyły, nerw kulszowy.

KOZIOROŻEC
Strefa Saturna. Koncentracja, dokładność, wytrwałość, ograniczenie, jednostronność, zahamowania.
Kolana, kości, stawy, skóra.

WODNIK
Strefa Urana i Saturna. Aktywność psychiczna, wynalazczość, zmienność, wielostronność, kłotliwość.
Golenie, żyły, krążenie.

RYBY
Strefa Neptuna i Jowisza. Wrażliwość, fantazja, roztrzepanie, niezrównoważenie, labilność, zahamowania.
Stopy, palce u nóg, mała odporność na zakażenia.

źródło - Zarys Astrologii Prognostycznej - Alexander Von Pronay
Liczby doskonałe, jak doskonałych [ ludzi ] spotyka się rzadko... ( Kartezjusz)

Awatar użytkownika
Iza74
Pismak
 
Posty: 1943
Rejestracja: 09 sie 2014, 19:19
Podziękował : 131 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 8

Re: Praktyczne wskazówki czytania horoskopu

Postautor: Nut » 21 maja 2015, 14:40

Ascendent to jeden z najważniejszych punktów horoskopu. Jest to punkt na zodiaku, który właśnie wschodzi ponad horyzont. Punkt ten opisuje naszą osobowość, wrażenie jakie wywieramy na innych a nawet nastrój podczas naszych narodzin. Często można spotkać się z przekonaniem, że najważniejsza w horoskopie jest pozycja Słońca i to w jakim przybywało ono znaku w momencie naszych narodzin. Jest to przekonanie błędne, a praktyka astrologiczna dowodzi, że w wieku dorosłym osobowość człowieka odpowiada bardziej energii znaku zodiaku, w którym przebywał Ascendent.

Szczególnie ważne jest położenie Ascendentu w horoskopie partnerskim. Harmonijne aspektowanie Ascendentu jednej osoby przez planety drugiej jest źródłem silnego przyciągania między ludźmi.
Nigdy nie marnuj czasu próbując wytłumaczyć kim jesteś ludziom, którzy postanowili Cię nie zrozumieć. - Dream Hampton
NIGDY NIE KŁAM KOMUŚ, KTO CI UFA I NIGDY NIE UFAJ KOMUŚ, KTO CIĘ OKŁAMAŁ
Awatar użytkownika
Nut
Moderator
 
Posty: 2644
Rejestracja: 20 lip 2014, 16:47
Podziękował : 529 razy
Otrzymał podziękowań: 416 razy
Droga życia: 0

Re: Praktyczne wskazówki czytania horoskopu

Postautor: Iza74 » 26 paź 2015, 14:04

Wojciech Jóźwiak
blog: Mesuranema: astrologia teraz (odcinków: 137)
Cztery źródła znaczeń

Składniki horoskopu mają znaczenia. Zwykle używamy znaczeń jakichś złożonych układów horoskopowych, np. Mars w Pannie i w opozycji do Jowisza ma znaczenie, mniej więcej: „pracowitość i perfekcjonizm ze skłonnością do rywalizacji i kwestionowania autorytetów”. Ale Mars w znaku Panny w opozycji do Jowisza to układ bardzo złożony, podobnie jego znaczenie jest złożone i domaga się rozłożenia na czynniki prostsze.

Mając przed oczami układy horoskopowych wskaźników (z jednej strony) i znaczeń tych układów (z drugiej strony) dochodzimy do prostych składników horoskopu i ich prostych znaczeń. Takich prostych składników mających proste („elementarne”) znaczenia są cztery rodzaje lub cztery grupy. Możemy je nazwać źródłami znaczeń. Znaczenia innych, złożonych układów od nich pochodzą.

Skąd źródła znaczeń biorą swoje znaczenia, czym i jak uzasadnić ich znaczenia i to, że są one takie a nie inne – tego nie wiemy. Musimy przyjąć, w astrologii, że tak jest i już.

1) Pierwszym źródłem znaczeń są planety.
Przy czym, uwaga, znaczenia poszczególnych planet zachodzą na siebie, pokrywają się częściowo lub przypominają jedne drugie. Znaczenia poszczególnych planet nie są niezależne! (W języku matematyki powiedzielibyśmy, że nie stanowią one „układu ortogonalnego zupełnego”.) Np. Słońce i Jowisz są znaczeniowo podobne i ich znaczenia nachodzą na siebie. Podobnie podobne i nachodzące są Mars i Pluton. Lub Księżyc i Neptun. Lub Merkury i Uran.

2) Drugim źródłem znaczeń są punkty kardynalne ekliptyki, a znaczenia („kompleksy znaczeniowe”) z nimi związane nazywane są żywiołami
A nie znaki zodiaku? – Nie, one nie są źródłami znaczeń i ich znaczenia nie są źródłowe – dlatego, że znaki, prócz znaków kardynalnych, pochodzą od punktów kardynalnych. Początki znaków zodiaku są „przerzutami” żywiołu od punktu kardynalnego do punktu odległego o trygon. Np. początek znaku Lwa leży o 120° od puntu kardynalnego Barana i przejmuje od niego jego ładunek znaczeniowy w postaci żywiołu Ognia. Ten sam żywioł ognia przejmują od punktu kardynalnego Barana inne punkty leżące np. o 72° (kwintyl) lub leżące o septyle, np. ognisty punkt w 4°17' Panny, tzw. wściekła Panna, odległy od punktu Barana o 3/7 koła; itd.

3) Trzecim źródłem znaczeń są punkty kardynalne horoskopu, czyli inaczej osie horoskopu: ascendent, medium coeli, descendent, imum coeli. Mają one swoje szczególne osiowe znaczenia (kompleksy znaczeniowe): kompleks ascendentalny, medioceliczny, descendentalny, immoceliczny, czyli „kompleks ja”, „kompleks kariery i władzy”, „kompleks ty", „kompleks pochodzenia i tajemnicy”.
Pochodne od osiowych są znaczenia obszarów międzyosiowych, tych z oktotoposu Guinarda. Ilustruje je rysunek:

Obrazek

4) Czwartym źródłem znaczeń są aspekty.

Znaczeń z jednego źródła nie można sprowadzić do znaczeń z innego źródła – są to po prostu inne „warstwy znaczeń” czy inne ich „wymiary”. Nie ma planety, która znaczyłaby „ja”, tak jak znaczy to ascendent. Nie ma osi horoskopu, która znaczyłaby np. „wyzwania i problemy do rozwiązania”, tak jak znaczy to kwadratura. Itd.

Z drugiej strony znaczenia poszczególnych źródeł lub wskaźników pochodnych od nich – niektóre z nich – przypominają jedne drugie. Mówimy wtedy o ekwiwalencji znaczeń. Np. znak Bliźniąt (pochodny od punktu kardynalnego Wagi czyli żywiołu Powietrza) jest ekwiwalentny Merkuremu wśród planet. W tradycyjnym języku astrologii w tym kontekście mówi się o „władcach”; my jednak będziemy posługiwać się pojemniejszym terminem ekwiwalencja.

[foto] Wojciech Jóźwiak
Mesuranema: astrologia teraz: wstęp na końcu
Mesuranema, mesouranêma po grecku znaczy "środek nieba" i jest to miejsce na niebie, gdzie planety znajdują się najwyżej. Inaczej, z łacińska: medium coeli. Ten szczyt nieba lub śródniebie symbolizuje w horoskopie życiowe zadania, sprawy publiczne i wysokie osiągnięcia.

Liczby doskonałe, jak doskonałych [ ludzi ] spotyka się rzadko... ( Kartezjusz)
Awatar użytkownika
Iza74
Pismak
 
Posty: 1943
Rejestracja: 09 sie 2014, 19:19
Podziękował : 131 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 8


Wróć do Ogólne informacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości