Reiki- pytania

Reiki- pytania

Postautor: xLena » 18 lut 2013, 19:32

Szaman_Wiejski pisze:.... to jeszcze niszczy te, które u zarania były sensowne(np. Reiki, które prawdziwe i niezżarte komercją istnieje jeszcze w jednej japońskiej szkole, izolującej się od zachodniej herezji)....

zaciekawił mnie ten fragment więc postanowiłam założyć osobny temat i dowiedzieć czegoś więcej (cała wypowiedź Szamana jest tu czemu-pietnujemy-new-age-t37197-10.html); zainteresowało mnie prawdziwe i niezżarte komercją Reiki. czy ktoś mógłby napisać na ten temat coś więcej? wyjaśnić jakie są różnice między dzisiejszym a dawniejszym Reiki?
xLena
 

Re: Reiki- pytania

Postautor: Szaman_Wiejski » 18 lut 2013, 21:19

A to pytanie ciekawe, bo bezpośredni następcy Mikao Usui'ego czyli Usui Reiki Ryoho Gakkai są grupą niezwykle hermetyczną. Nie chcą się za bardzo dzielić swoimi praktykami, ani przyjmować białasów w swoje szeregi:D Zgodnie z oświadczeniem z 1986 r. nie zgadzają się, aby zachodni reikowicze w ogóle używali odnośnie swoich praktyk nazwy Reiki, ani nazwiska Mikao Usui'ego.
Co do znanych różnic to Gakkai nie stosują schematycznych układów przykładania rąk, w trakcie zabiegów. Stosują raczej sposoby intuicyjne.
Zachodnie Reiki wywodzi się od pani Hawayo Takaty, która nauki pobierała u pana Hayashi(reikowicza, który za swoje praktyki niezgodne z pierwotnym Reiki Usui'ego musiał opuścić grupę Gakkai i założył swoją własną szkołę).
Pani Takata zrobiła z Reiki system "płacisz-wchodzisz", życząc sobie za stopień mistrza nawet kilka tysięcy dolców:P
Japońskie Reiki związane jest z buddyzmem ezoterycznym(przede wszystkim z sektą Shingon), a uzdrawiająca moc Reiki ma pochodzić od Buddy Dainichiego Nyorai, który zgodnie z wierzeniami miał zapewniać światu szczęście, leczyć choroby ciała i umysłu.Oczywiście niósł także światu nauki i oświecenie(wszak jako przedwieczny Budda wcielił się w ciało Gautamy Buddy by nauczać świat), bo ogólnie Reiki japońskie duży nacisk kładzie na rozwój duchowy praktykującego(a nie tylko uzdrawianie). Z Dainichim i buddyzmem ezoterycznym związane są także ściśle symbole Reiki.
W Zachodnim Reiki wydumano sobie koncepcję "uniwersalnej energii miłości". Koncepcję nie popartą na niczym. Stąd mistrzowie Reiki inicjujący przed ikoną Jezusa i takie tam historie. Mało kto wie skąd to całe Reiki pochodzi, ani z czym są związane symbole używane w uzdrawianiu. Mistyczna formuła Usuiego też nie ma tu większego znaczenia.
Obdarto Reiki z buddyjskiej filozofii, duchowości, z których się wywodzi i w których było głęboko osadzone, no i mamy co mamy;)
Szaman_Wiejski
Wołchw
 
Posty: 84
Rejestracja: 05 lut 2013, 20:43
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 71 razy

Re: Reiki- pytania

Postautor: Elie » 10 mar 2013, 11:10

Obdarto Reiki z buddyjskiej filozofii, duchowości, z których się wywodzi i w których było głęboko osadzone, no i mamy co mamy;)


Krótko mówiąc, nasze Reiki jest niczym innym, jak tylko wmawianiem ludziom bzdur i naciąganie naiwnych na kasę.
Nawiasem; przydałby się porządny artykuł o prawdziwych korzeniach Reiki, czyli o buddyjskiej filozofii.
"Myślę, że to głupie ze strony kobiet by udawać, że są równe mężczyznom. One są znacznie lepsze, i zawsze były. Cokolwiek dasz kobiecie ona uczyni to jeszcze lepszym. Jeśli dasz jej spermę, da Ci dziecko. Dasz jej zakupy, ona da Ci posiłek. Dasz jej uśmiech, ona da Ci swoje serce. Mnoży i powiększa wszystko co jej się da. Więc jeśli gówno jej dasz, spodziewaj się wielkiego gówna."

William Golding
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 30717
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 1998 razy
Otrzymał podziękowań: 1755 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Reiki- pytania

Postautor: Avalo » 12 cze 2013, 21:30

Odkopię trochę temat, bo wg mnie wynikło pewne nieporozumienie...

To nie jest tak, że ReiKi 'zachodnie' (czyli z linii Hawayo Takaty) jest nieprawdziwe, przekłamane, czy nieskuteczne. Nie jest ono tożsame z praktykami stosowanymi przez założyciela, to fakt. A wynika to w dużej mierze z faktu, że Mikao Usui początkowo przekazywał swoją wiedzę tylko ustnie (jak dobrze pamiętam nawet zabraniał uczniom sporządzania notatek, ale głowy sobie nie dam uciąć).
Przy czym różnice między japońskim a 'zachodnim' ReiKi są w pewnym sensie kosmetyczne. Chodzi tu o kwestie podziału na 6 stopni (a nie na 3 jak na zachodzie), czy o pewne praktyki dodatkowe.

Prawdziwym problemem (a wręcz plagą) są skomercjalizowane odmiany ReiKi, które są proponowane, jako niby lepsze. I tak powstało Golden Reiki, Kundalini Reiki, itd. - szersza lista jest tu: http://www.reikicenterofvenice.com/photo3.html

A prawda jest taka, że to jest ciągle to samo ReiKi, tylko niejednokrotnie wsadzone sztucznie w tradycję i praktyki, z którymi cywilizacyjnie nie ma nic wspólnego. Dlatego te wszystkie odmiany Reiki wg mnie powinny być traktowane jako ezobzdura.
ཨོཾ་མ་ཎི་པ་དྨེ་ཧཱུྃ་

Awatar użytkownika
Avalo
Wpadłem na chwilę
 
Posty: 299
Rejestracja: 04 cze 2013, 16:34
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 15 razy
Płeć: Mężczyzna
Znak zodiaku: Ryby
Droga życia: 6

Re: Reiki- pytania

Postautor: Cecylia » 13 mar 2014, 12:22

To znaczy te inne systemy ReiKi mają niewiele wspólnego z systemem USUI RYOHO. ReiKi nie jest nazwą własną.
Oznacza po prostu energię. Każdy kolejny twórca sytemu "wynajduje" inną metodę pracy z energią- jakkolwiek ja nazwać: chi, ki, prana itd.
System Mikao Usui miał w swojej pierwotnej formie wiele nauk ezoterycznych.Zostały one "wyrzucone" z systemu kiedy dotarł on do nas na zachód.
Dr. Usui kładł duzy nacisk na medytację, prace z oddechem, wspólne spotkania, czytanie pieśni Waka itd.
"Inicjację" stworzył dla mniej zdolnych uczniów, aby wspomagac ich rozwój. Było to krótkie ReiJu bez znaków- nietrafnie nazwana na zachodzie inicjacją. "Inicjację" ze znakami rozpowszechniono na zachodzie, tutaj zostały sformalizowane układy dłoni. Na kursach zazwyczaj uczy się pozycji nakładania dłoni.
Mało mówi się o naukach ezoterycznych, buddyjskich. Usui zapożyczył także wiedzę o pracy z energią w Qigong.
Cecylia
 
Posty: 32
Rejestracja: 17 lis 2013, 15:13
Lokalizacja: Łódź
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Wodnik
Droga życia: 3

Re: Reiki- pytania

Postautor: Marcin496 » 10 kwie 2014, 00:59

Cecylio,
jestem pod wrażeniem trafności Twojej opinii, bardzo celnie sięgającej dość dawnych czasów Mikao Usui, praktyk, których dziś już nikt nie pamięta, a które obrosły w legendę.
Bardzo prawdopodobne jest, że było właśnie tak jak piszesz, to bardzo logiczne.
Szkoda, że nie napisałaś, skąd masz te informacje o powstaniu rzekomych "inicjacji".

Gdybyż się dało oddemonizować i pojęcie Reiki i praktyki, a zwłaszcza te nieszczęsne inicjacje.
Świat stałby się piękniejszy, a ludzie szczęśliwsi ...

No, nie ma co narzekać, nie ma co demonizować, trzeba robić swoje.
I cieszyć się naszym tu i teraz.
Pozdrawiam serdecznie.
Owoce naszego działania są postrachem dla tchórzy, a promykami światła dla mędrców ...
Awatar użytkownika
Marcin496
 
Posty: 10
Rejestracja: 16 lut 2014, 15:27
Lokalizacja: Górny Śląsk
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Płeć: Mężczyzna
Znak zodiaku: Bliźnięta
Droga życia: 1


Wróć do Różne odłamy medycyny naturalnej

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

serwis laptopów serwis komputerowy informatyk Acer Apple Asus Dell Fujitsu HP, Compaq Lenovo MSI Packard Bell Prestigio Samsung Sony Toshiba LG eMachines naprawa tabletów Augustów Bielsk Podlaski Siemiatycze Hajnówka Suwałki Łapy Łomża Wasilków Wysokie Mazowieckie