Rozkład; Analiza Freuda

Temat przeznaczony dla osób samodzielnie rozkładających karty tarota, oraz pozostałych kart, pytania do początkujących wróżbitów, . Interpretacja kilku osób.

Rozkład; Analiza Freuda

Postautor: Veliax » 14 cze 2018, 14:26

TYLKO DLA AKTYWNYCH UŻYTKOWNIKÓW + DLA TYCH CO SAMI POSTARAJĄ SIĘ ZINTERPRETOWAĆ KARTY

Jesteś gotowy, by położyć się na kozetce u psychoanalityka ? :cool:
Wykorzystując kluczowe terminy oraz główne koncepcje freudowskiej psychoanalizy jako trampolinę, ten rozkład przygląda się tajemnicom, które tworzą złożoną i cudowną istotę czytającą te słowa.

Rozkład kart
Natura uwielbia pary. Poniższy rozkład posługuje się zestawieniami, aby porównać i skontrastować ze sobą różne aspekty osobowości.
"Dopóki nie uczynisz nieświadomego świadomym, będzie ono kierowało
Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem" - powiedział sto lat temu Carl Gustaw Jung. Od tego czasu badania naukowe obaliły wiele psychologicznych teorii, jednak wprowadzone przez Junga pojęcia nieświadomości trwa stale się rozwijając.

Umysł każdego człowieka składa się z przynajmniej dwóch integralnych części: świadomej i nieświadomej.

Umysł świadomy kojarzony jest z korą mózgową i lewą półkulą mózgu, umysł nieświadomy lokalizuje się w głębszych, starszych częściach mózgu: tzw. mózgu ssaczym i gadzim.

Umysł świadomy jest odpowiedzialny za myślenie racjonalne, działa jednowątkowo tzn. w danej chwili jego uwaga może się skupiać na bardzo wąskim obszarze rzeczywistości i przetwarza na raz tylko małe porcje informacji (1-4 jednocześnie). Pamięć świadoma jest krótkoterminowa i mało pojemna. Umysł świadomy identyfikuje informacje w czasie, rozróżniając przeszłość przyszłość i teraźniejszość.

Umysł nieświadomy zawiera w sobie wszystkie doświadczenia z całego życia, przetwarza holistycznie informacje (ok. 20 tys. jednocześnie), zarządza wszystkimi funkcjami organizmu, sprawuje kontrolę nad ciałem i wszystkimi zmysłami. Procesy te działają wielowątkowo i niezależnie od siebie - „w tle”procesów świadomych.
W obszarach nieświadomych umysłu mieści się pojemna (być może nieskończenie pojemna) i długoterminowa pamięć. Utracone przez świadomość informacje pozostają w obszarach nieświadomych (zapominanie). Przypominanie polega na ponownym uświadomieniu informacji znajdującej się w obszarach nieświadomych.
Nie zna pojęć czasu (nie rozróżnia przeszłości, teraźniejszości i przyszłości). Nie osądza ani nie rozumuje. Umysł nieświadomy zachowuje się jak posłuszny niewolnik automatycznie reagując na komendy. Jest źródłem wyobraźni i twórczości.
Umysł nieświadomy rozumie język w bardzo prosty sposób.: nie rozumie czasu, zaprzeczeń, trybów warunkowych, nie rozumie gramatyki, nie rozumie żartów.

Umysł nieświadomy informuje umysł świadomy (na poziomie odczuć i wrażeń), że pojawiły się nowe dane, zgodnie z którymi należy działać. Komunikacja między umysłem świadomym i nieświadomym może się odbywać przez emocje, wrażenia zmysłowe i symbole, bajki, metafory, sztukę oraz poprzez sny i naturalne sygnały ciała.

Świadomość i nieświadomość cały czas współpracują i obie podlegają zmianom. Zmiany następują na skutek czynników zewnętrznych np. wychowanie, doświadczenia życiowe lub wewnętrznych np. poprzez uświadamianie.

“To co sobie uświadamiasz, to także kontrolujesz; to czego sobie nie uświadamiasz,
kontroluje ciebie. Jesteśmy niewolnikami tego, czego sobie nie uświadamiamy.

Jeśli coś sobie uświadomisz, uwolnisz się od tego. To coś jest oczywiście nadal w tobie,
jednak nie stanowi dla ciebie przeszkody: nie kontroluje cię, nie zniewala. I na tym polega podstawowa różnica.”

Antony de Mello “Przebudzenie”

Przedświadomość (niem. das Vorbewusste) – termin wprowadzony do psychoanalizy przez Sigmunda Freuda jako określenie granicznej sfery psychiki między świadomością a nieświadomością. Obejmuje ona treści niebędące obecnie w polu świadomości (treści stłumione – w przeciwieństwie do treści wypartych, należących do sfery nieświadomości), lecz które mogą być łatwo aktywizowane i powrócić do świadomości.

Rozkład zaczerpnięty z tej książki

1 - Umysł świadomy; Co obciąża moją głowę ( pytającego) ?

2 - Nieświadomy umysł; Co pragnie wyjść na powierzchnię ?

3 -Superego; Jaki jest mój główny cel ?
Superego – jedna ze struktur osobowości w modelu psychoanalitycznym, obok ego oraz id.

Superego stanowi wewnętrzną reprezentację wartości moralnych i ideałów uznawanych przez daną społeczność, które przekazywane są dziecku przez rodziców w procesie socjalizacji. Jest to instancja „moralna”, dążąca do doskonałości (w przeciwieństwie do id kierującego się zasadą przyjemności). Główne funkcje superego to hamowanie impulsów id, przekonywanie ego, aby cele realistyczne zastąpiło moralnymi.

Jest to ostatni wykształcający się element osobowości, kształtuje się pod wpływem kar i nagród, stosowanych przez rodziców. To, co wychowawcy aprobują i nagradzają, włączane jest w obręb subsystemu superego – ja idealnego. Sumienie karze, wywołując poczucie winy, ja idealne nagradza, powodując poczucie dumy. Samokontrola zajmuje miejsce kontroli sprawowanej przez rodziców.

Superego jest sferą moralną człowieka.

Superego jest jednym z podstawowych pojęć w psychoanalizie Sigmunda Freuda. W analizie transakcyjnej odpowiednikiem superego jest komponent rodzica

4 - Superego; Moja najpilniejsza potrzeba ?

5 - Ego; Kim jestem ? EGO

6 - Id; Jakie jest nieokreślone źródło moich zachcianek, potrzeb, pragnień Id

7 - Sublimacja; Jak mogę zamienić niespełnione pragnienia w coś pożytecznego ?
Sublimacja (od łac. sublimis, wyniosły[potrzebny przypis]) – w psychologii i psychoanalizie nieświadomy mechanizm obronny; polega na przesunięciu nieakceptowanego popędu na twórczość.

Zygmunt Freud uważał, że cały dorobek kultury jest efektem sublimacji popędu seksualnego. Teraz wiadomo, że istnieją też inne motywacje działań artystycznych.[potrzebny przypis]

Najmłodsza córka Freuda, Anna Freud uznała sublimację za jeden z dojrzałych mechanizmów obronnych obok m.in. tłumienia, altruizmu, humoru.

8 - Zasada przyjemności; Co sprawia mi przyjemność ?

9 - Zasada rzeczywistości; Co trzeba zrobić ?
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
"Nie ważne, jak jesteś wykształcony, utalentowany, bogaty czy fajny. To, jak traktujesz ludzi, mówi o tobie wszystko"
wilk tylko sierść zmienia, a nie obyczaje”.

BARDZO PROSZĘ O WERYFIKACJĘ WRÓŻB

Awatar użytkownika
Veliax
Administrator

Podziękował : 1979 razy
Otrzymał podziękowań: 1703 razy
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Rozkład; Analiza Freuda

Postautor: Piko » 14 cze 2018, 17:30

1 Umysł świadomy; Co obciąża moją głowę ( pytającego) ? - Król Denarów
Obrazek

2 - Nieświadomy umysł; Co pragnie wyjść na powierzchnię ? -.Królowa mieczy
Obrazek

3 -Superego; Jaki jest mój główny cel ? - Cesarz
Obrazek

4 - Superego; Moja najpilniejsza potrzeba ? - Rycerz buław
Obrazek

5.Ego; Kim jestem ? - 10 Kielichów
(family man ?)
Obrazek

6. Id; Jakie jest nieokreślone źródło moich zachcianek, potrzeb, pragnień ? - Pustelnik
Obrazek

7.Sublimacja; Jak mogę zamienić niespełnione pragnienia w coś pożytecznego ? - IX Denarów
Obrazek

8. Zasada przyjemności; Co sprawia mi przyjemność ? - Król mieczy
Obrazek

9.Zasada rzeczywistości; Co trzeba zrobić ? - VI Denarów
Obrazek

:/

Awatar użytkownika
Piko
Dobry Duszek Forumezo

Podziękował : 16 razy
Otrzymał podziękowań: 59 razy
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 2

Postautor: Veliax » 14 cze 2018, 18:07

Mogę prosić dla mnie :0vishenka: f542b21fe6a35
Bez interpretacji.
"Nie ważne, jak jesteś wykształcony, utalentowany, bogaty czy fajny. To, jak traktujesz ludzi, mówi o tobie wszystko"

Awatar użytkownika
Veliax
Administrator

Postautor: Piko » 15 cze 2018, 07:04

Veliax pisze:Mogę prosić dla mnie :0vishenka: f542b21fe6a35
Bez interpretacji.

1 Umysł świadomy; Co obciąża moją głowę ( pytającego)
VIII Mieczy
Obrazek

2 Nieświadomy umysł; Co pragnie wyjść na powierzchnię
Mag
Obrazek

3 Superego; Jaki jest mój główny cel
Giermek denarów
Obrazek

4. Superego; Moja najpilniejsza potrzeba
Świat
Obrazek

5. Ego; Kim jestem
II Buławy
Obrazek

6. Id; Jakie jest nieokreślone źródło moich zachcianek, potrzeb, pragnień
Giermek buław
Obrazek

7. Sublimacja; Jak mogę zamienić niespełnione pragnienia w coś pożytecznego
III Buławy
Obrazek

8. Zasada przyjemności; Co sprawia mi przyjemność
Słońce
Obrazek

9. Zasada rzeczywistości; Co trzeba zrobić
VI Buław
Obrazek

...]

Awatar użytkownika
Piko
Dobry Duszek Forumezo

Postautor: Veliax » 15 cze 2018, 10:47

Rozkład wydaje się być bardziej skomplikowany niż w pierwszej chwili sądziłam :(

Piko pisze:1 Umysł świadomy; Co obciąża moją głowę ( pytającego) ? - Król Denarów
Obrazek
Obciąża...czy reprezentuje Ciebie ... to dwie różne sprawy
Jeżeli obciąża, to ja rozumiem jako coś, co masz "na głowie" .Jeżeli tak, to karta może wskazywać na Twojego, wymagającego szefa, na bank któremu jesteś winien kasę - musisz spłacać jakiś kredyt, może chodzić o inne instytucje w których Ty jesteś podwładnym.
W przypadku kiedy karta reprezentuje Ciebie, to inna bajka. Wtedy to Ty masz władzę nad innymi, jesteś szefem twardo stąpającym po ziemi. To Ty musisz podejmować decyzje, które powinny być pozbawione zbędnych emocji, to Ty musisz sprowadzać ludzi na ziemię.

Im dalej w las....
2 - Nieświadomy umysł; Co pragnie wyjść na powierzchnię ? -.Królowa mieczy
Obrazek
Myśl o kimś czy o czymś zepchnąłeś w nieświadomość i "to coś" domaga się ujawnienia, zaakceptowania, pogodzenia się z tym.Tym kimś może być kobieta już nie młoda, ale inteligentna, elokwentna, przy czym plotkara i po tzw przejściach. Ona "siedzi" w Twojej głowie i domaga się akceptacji z Twojej strony.Raczej nie chodzi o matkę.
Może też chodzić o cechy Królowej Mieczy, które Ty sam posiadasz, tylko sam przed sobą nie chcesz się do nich przyznać. Wychodzi na to, że musisz, w przeciwnym wypadku będą Cię nachodzić w snach.
Chciałam dodać - Osoby wychodzące w karcie Królowej Mieczy są po prostu ciekawskie, muszą wiedzieć co w trawie piszczy, interesują się wszystkim w sposób szczególny.

3 -Superego; Jaki jest mój główny cel ? - Cesarz
Obrazek
Twoim celem jest po prostu władza. Wszystko co robisz zmierza ( przynajmniej powinno) ku osiągnięciu stanowiska pozwalającego panować nad innymi, ich życiem, praktycznie po całości. Karta ostrzega przed nadmiernym despotyzmem.

4 - Superego; Moja najpilniejsza potrzeba ? - Rycerz buław
Obrazek
Potrzeba wynika z potrzeb Twojego organizmu, umysłu. Karta zaleca abyś był po prostu szybszy, wykazał się odwagą.Inaczej Twój cel ( wyżej ) zniknie z zasięgu.Przy czym ostrzega - nie po trupach. :03777:

5.Ego; Kim jestem ? - 10 Kielichów
(family man ?)
Obrazek
Family man... wydaje mi się, że nie o to chodzi. Ty już jesteś, czujesz się człowiekiem spełnionym, szczęśliwym i taką twarz pokazujesz światu.

6. Id; Jakie jest nieokreślone źródło moich zachcianek, potrzeb, pragnień ? - Pustelnik
Obrazek
Id jest określone ( jeśli dobrze zrozumiałam ) albowiem wynika z cech wrodzonych, odziedziczonych, wpojonych w dzieciństwie i nieuświadomionych.Wpojono Ci - siedź cicho i ucz się. A zatem ocb - Twoje Ego ma inne cele, marzenia, potrzeby. Teraz zdobyta wiedza i czas kiedy żyłeś niczym ten Pustelnik, domaga się wykorzystania w praktyczny sposób.Czyli zostać szefem ( sprawiedliwym ), mieć władzę nad ludźmi i ich życiem.Przy czym karty wyżej zalecają użycie (do osiągnięcia celu) więcej energii, wykazanie się szybkością w działaniu.
Tu również sprostowanie - Karta Pustelnik wskazuje na Twoją osobowość, charakter, sposób reagowania. Osoby sygnowane tą kartą tak po prostu reagują - kiedy znudzi czy zniechęci ich coś /ktoś, zamykają się w sobie, uciekają w głąb siebie i analizują, czytają, dokształcają się. Są to wrodzone cechy charakteru.

7.Sublimacja; Jak mogę zamienić niespełnione pragnienia w coś pożytecznego ? - IX Denarów
Obrazek
Żeby nie zwariować od nauki, od pędu do kariery ( zaspakajania Twojego Ego) czasem weź na luz i po prostu korzystaj z każdej wolnej chwili i baw się, korzystaj z uciech tego świata, sprawiaj sobie radość, nie kiś kasy na zaś potem :03777:

8. Zasada przyjemności; Co sprawia mi przyjemność ? - Król mieczy
Obrazek
Królami Mieczy bywają lekarze, sędziowie, prawnicy, komornicy. Z zasady są to ludzie bezwzględni z ciętym językiem, używający rozumu, logiki( nie siły mięśni).Czyli lubisz dyplomatycznie i w odpowiedniej chwili dopiec ludziom tak, że im w pięty wejdzie. Lubisz oceniać, ale na plus w przypadku tego króla - sprawiedliwie ( Twoim subiektywnym zdaniem ). :th_holeinwall:

9.Zasada rzeczywistości; Co trzeba zrobić ? - VI Denarów
Obrazek
Dążyć do celu, osiągnąć go, a potem wykorzystać pomagając ludziom.Przy czym denary to nie tylko kasa, twarda szkoła, ale także stan ducha. Czyli na tych dwóch poziomach dąż do celu a potem pomagaj ludziom niżej stojącym od Ciebie, potrzebującym, również w sferze duchowej.

UFFFFFFF :zalamany:
:/

Awatar użytkownika
Veliax
Administrator

Postautor: Veliax » 16 cze 2018, 10:39

Piko, dopisałam dwie poprawki. Jest to mój pierwszy rozkład tego typu, mogą być jeszcze inne pomyłki. Będę wdzięczna za Twoją opinię.

Awatar użytkownika
Veliax
Administrator

Postautor: Brigit » 16 cze 2018, 13:21

Też bym chciała taki rozkład :D Znajdziesz czas to poproszę :buziak:
Miasto Aniołów - https://www.cda.pl/video/1544792f
"Wolałbym tylko raz powąchać jej włosy, pocałować usta, dotknąć dłoni, niż zaznać wieczność bez tego. Choć raz"
Awatar użytkownika
Brigit

Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postautor: Piko » 17 cze 2018, 05:27

Veliax pisze:UFFFFFFF :zalamany:

Ogólnie wszystko OK, spłacam trochę w banku itp.. Z tym dążeniem do władzy, to preferuję życie w harmonijnej grupie, choć od apodyktycznej matki mogłem przejąć niektóre cechy, nawet o tym nie wiedząc. (albo wiedząc...?)

:)

Dzięki
Awatar użytkownika
Piko
Dobry Duszek Forumezo

Wróć do Rozkłady własne, kąciki początkujących wróżbitów, wspólne interpretacje