SIATKA BAGUA

SIATKA BAGUA

Postautor: Firka » 18 cze 2012, 05:23

Zdrowie, szczęście, miłość i bogactwo zależą od nas samych. Jeśli dobrze zaaranżujemy mieszkanie, to przyciągniemy pomyślność!

chińczycy wierzą, że otoczenie, w jakim człowiek przebywa (a ściślej mówiąc, energia, która nieustannie wokół krąży), wpływa na jego los. Stworzyli więc feng shui – niezwykłą, ale praktyczną sztukę aranżacji wnętrz, która ma zapewnić pomyślność we wszystkich dziedzinach życia. Według niej nawet niewielkie zmiany, np. pozbycie się zbędnych szpargałów czy przestawienie mebli, mogą dać zadziwiające rezultaty. To brzmi nieprawdopodobnie, ale działa.

SIATKA BAGUA
Kluczem do poznania sekretów sztuki feng shui jest siatka bagua. Dzieli ona mieszkanie na strefy odpowiadające różnym dziedzinom naszego życia. Nałożona na plan domu pokazuje, gdzie warto coś zmienić, by odmienić swój los.

Obrazek
Odwzoruj na kartce plan mieszkania. Wpisz go w prostokąt. Połóż na stole w ten sposób, by drzwi wejściowe były skierowane w twoją stronę. Nanieś na plan strefy bagua (patrz rysunek), tak by środek diagramu pokrywał się ze środkiem mieszkania. Teraz sprawdź, za co odpowiadają poszczególne pomieszczenia. Jeśli uważasz, że np. masz za mało pieniędzy lub ostatnio zbyt często się kłócisz z domownikami, możesz spróbować coś zmienić, umieszczając w strefach odpowiedzialnych za finanse i relacje z bliskimi właściwe przedmioty, tzw. remedia. Zmiany wprowadzaj jednak powoli i stopniowo. Zbyt radykalne mogą wywołać zawirowania w twoim życiu, z którymi nie dasz sobie rady. Siatkę możesz nakładać też na poszczególne pokoje.
Kuchnia
Obrazek

Kuchnia to według feng shui serce domu, w którym przygotowujemy posiłki dające nam życiową energię. Warto dbać, by była jasna, czysta i dobrze oświetlona. Polecanym kolorem jest biel, a także różne odcienie beżu i kremowego.
- Najlepiej gdy kuchenka (5) znajduje się z dala od lodówki i zlewu. Symbolizują one bowiem dwa przeciwstawne żywioły: ogień i wodę.
- Zlewozmywak (2) powinien być zamontowany przy oknie z ładnym widokiem.
- Zadbaj o okrągły lub owalny stół (3) i wygodne krzesła z wysokim oparciem (1).
- Zamykaj drzwi (6), by nadmiar energii nie krążył po mieszkaniu, a noże trzymaj w szufladach (4).

Salon
Obrazek
Pokój, w którym odpoczywamy, powinien mieć spokojny wystrój i stonowane kolory: żółcie, zielenie. Zbyt nowoczesne wnętrza z prowokującymi dziełami sztuki nie sprzyjają relaksowi i są męczące.
- Kanapę (2) postaw w głębi pokoju, by energia wpływająca przez drzwi nie kierowała się bezpośrednio na siedzącą tam osobę.
- Wybierz klasyczne fotele (4), które tworzą dobrą energię.
- Jeśli w pokoju jest ciemno, postaw dodatkową lampę (1), aby oświetlenie całej jego powierzchni było równomierne.
- W oknie (5) powieś zasłony przepuszczające nieco światła.
- Połóż dywan (3) z naturalnej tkaniny.

Sypialnia

Obrazek
W łóżku spędzamy około 1/3 życia, więc sypialnia zajmuje szczególne miejsce w domu. Zwłaszcza ważne jest ustawienie mebla do spania - powinien mieć z tyłu ścianę, a przed sobą wolną przestrzeń.
- Wybierz łóżko (2) zrobione z ciepłych materiałów. Metal jest zimny i ma nie zawsze dobre właściwości energetyczne.
- Zrezygnuj z dużych luster, które odbijają twoją śpiącą postać. Będą zakłócać sen, działając jak stale włączony reflektor energii.
- Przy łóżku postaw niskie szafeczki (1, 3), a po jego lewej stronie wysoki mebel (4), np. szafę.
- Pościel, narzuta i dywan (5) powinny być zrobione z naturalnych materiałów.

Łazienka
Obrazek
Powinna zapewniać poczucie bezpieczeństwa i prywatności. Najkorzystniejsze kolory dla łazienki to błękit, biel, jasnozielony.
- Nie wieszaj lustra naprzeciwko drzwi (1) lub okna – tak umieszczone zakłóca przepływ energii.
- Zawsze zamykaj klapę od sedesu (4).
- Wyłóż ściany (3) i podłogę (2) glazurą – stworzy zaporę dla rur, którymi płyną nieczystości.
- Suszarkę i inne urządzenia trzymaj w szafkach (5).

Małgorzata Świgoń
http://polki.pl/dom_wnetrza_artykul,10002308,4.htm
Firka
 
Posty: 75
Rejestracja: 17 maja 2012, 16:52
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Siatka Bagua / Poradnik Feng Shui

Postautor: Elie » 05 kwie 2013, 22:48

Baguę przedstawia się pod postacią kwadratu, podzielonego na osiem mniejszych pól, z których każde odpowiada określonej sferze życia.
Każde z pól Bagua można odnieść do rozkładu mieszkania czy układu na blacie biurka. Siatka Bagua pomaga człowiekowi w zachowaniu odpowiedniej równowagi i harmonii życiowej.

Bagua odnosi się do tych sfer w życiu człowieka, które ulegają ciągłym zmianom, np. miłości, dobrobytu czy zdrowia. Wschodni filozofowie wierzą, że można w pewien sposób zapanować nad tymi zmianami, jeżeli będzie się dbało o miejsca w mieszkaniu czy pokoju, które odpowiadają poszczególnym polom na siatce Bagua. Przedstawia się ona następująco:
Obrazek


Pola Bagua
Baguę dzieli się na następujące pola:


1. pole kariery – pole to odnosi się do kariery, celów życiowych albo ścieżki, którą obrał sobie człowiek; jeżeli pole to w jakiś sposób jest zablokowane, np. przez komodę lub łóżko w pokoju, to znak, że czekają cię trudności w osiąganiu sukcesów życiowych; jeżeli zaś w miejscu pola kariery są schody, to znak że będziesz musiał pokonać wiele trudności, by móc spełnić swoje pragnienia; pole kariery powinno być zawsze wolne i jasno oświetlone, warto, np. ustawić w tym miejsce akwarium z rybkami;


2. pole rodziny/zdrowia – pole to wpływa na twoje relacje z rodzicami, dziadkami, rodzeństwem, zwierzchnikami czy pedagogami; część pokoju, która odpowiada polu rodziny, powinna być jasno oświetlona i najlepiej pomalowana na zielono, można również poustawiać w tym miejscu kwiaty i drzewa domowe, czyli wszystko to, co kojarzy się z rozwojem;

3. pole dzieci/nowych planów – miejsce w mieszkaniu, odpowiadające temu polu, nie jest odpowiednie na sypialnie, pokój relaksacyjny czy gabinet pracy; raczej powinno się go przeznaczyć na zabawy i spotkania towarzyskie; można pomalować go na zielono i ozdobić roślinkami doniczkowymi;

4. pole sławy/uznania – pole to nawiązuje do twojego wizerunku społecznego, do tego, jak jesteś odbierany przez innych ludzi z twojego otoczenia; żeby zawsze cieszyć się dobrym samopoczuciem, powinno się ustawić w tym miejscu jasne meble, dużo lamp, powiesić na ścianach dyplomy i fotografie, upamiętniające sukcesy życiowe;

5. pole pomocnych przyjaciół – pole to obrazuje wszystkich ludzi, którzy przychodzą ci z pomocą; ponieważ ważne jest, by nie tylko brać, ale i dawać, to w tym miejscu powinieneś zawiesić zdjęcia swoich idoli, ludzi, których starasz się naśladować, z których czerpiesz inspirację;

6. pole partnerstwa/małżeństwa – pole to oddaje twoje relacje z innymi ludźmi; by były one jak najlepsze powinieneś ustawić w tym miejscu rzeczy, które symbolizują miłość, przyjaźń i szacunek, np. figurkę delfina czy też figurkę turkawek;


7. pole wiedzy/poznania – pole to odnosi się do wiedzy, zdobywanej na drodze edukacji, ale również wiedzy życiowej, która pozwala słusznie oceniać sytuacje, z którymi człowiek styka się na co dzień; miejsce w mieszkaniu, które odpowiada polu wiedzy, powinno być spokojne i relaksujące, jak np. biblioteka czy pokój na strychu;

8. pole bogactwa/dobrobytu – pole to ma wpływ na bogactwo materialne i duchowe człowieka; aby aktywizować to pole w mieszkaniu czy pokoju można ozdobić je kosztownymi przedmiotami albo akwarium z rybkami.


Zgodnie z naukami Feng Shui talizmany, amulety czy też inne symbole są połączeniem tego, co widzialne z tym, co pozostaje poza zasięgiem wzroku człowieka.

Istnieją więc takie przedmioty, które pozwalają dodatkowo zaktywizować poszczególne pola na siatce Bagua, będą to odpowiednio:

dla pola kariery → akwarium z rybkami, fontanna pokojowa, misa wypełniona wodą, niebieska figurka słonia,
dla pola rodziny/zdrowia → figurka delfina lub turkawek, domowe drzewka, akwarium,
dla pola dzieci/nowych planów → figurki kryształowe, kwiaty doniczkowe, kolorowe lampki,
dla pola sławy/uznania → dyplomy, wesołe zdjęcia, czerwony fotel, duże lampy,
dla pola pomocnych przyjaciół → figurki kryształowe, figurki delfinów, bukiety z kwiatami,
dla pola partnerstwa/małżeństwa → bukiet czerwonych róż, zdjęcia rodzinne, figurki delfinów,
dla pola wiedzy/poznania → figurka jednorożca, świeczki, kamienie,
dla pola bogactwa/dobrobytu → srebrne talerze, żółte kwiaty, kryształy, akwarium ze złotymi rybkami,
dla pola tai chi → duże lustro, lampki, wachlarze, maski.


Autor: Magdalena Pytkowska
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
"My tu gadu gadu, a dziad śliwki rwie.."

BARDZO PROSZĘ O WERYFIKACJĘ WRÓŻB
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 30532
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 1972 razy
Otrzymał podziękowań: 1681 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Poradnik Feng Shui

Postautor: Elie » 05 kwie 2013, 23:54

Według feng shui prezent w postaci czegoś, co ma ostre kanty, kolce, szpice wytwarza złą energię. Chińczycy nigdy nie kupują komuś w prezencie noży, nożyczek czy też ostrych przedmiotów.

Jeżeli przypadkiem dostaniemy w prezencie coś, co wygląda wrogo, możemy spróbować zlikwidować złą moc przedmiotu płacąc za niego symboliczną złotówkę (może być inna kwota) jego ofiarodawcy. Będzie to oznaczało, że kupiliśmy tę rzecz a nie dostaliśmy w prezencie. W ten sposób możemy obronić się przed złym działaniem ostrych przedmiotów. Dla niektórych może to być zwykły przesąd. A przesądy przecież to nic innego jak przekazana mądrość, zdobyta poprzez doświadczenie naszych przodków.

Noże mają też ogromne znaczenie w przypadku przyjaźni. Dlatego też warto zwracać uwagę, by nie zostawiać na biurku nożyczek lub innych ostrych przedmiotów. Skierowanie ich prosto w osobę, z którą się przyjaźnimy, może spowodować bowiem starcie lub wyczuwalny niepokój.

Według feng shui nic tak nie niszczy przyjaźni jak ostre przedmioty, dlatego szczególnie należy wystrzegać się prezentów tego typu.

Polatałam, poczytałam i teraz wiem,że aby zrobić analizę mieszkania trzeba wielu danych, bo prawdziwe fengshui to nie kwiaty i dzwoneczki. Zresztą nie wiem, czy wiecie, że dzwonki wietrzne powinny być używane TYLKO na zewnątrz domu?.

Zainteresowanym polecam gorąco książkę „Feng Shui dla żółtodziobów” (wydawnictwo Rebis). Jednym z autorów książki jest Joseph Yu jeden z największych mistrzów Feng Shui świata. Jest to książka wprowadzająca do tradycyjnego fengshui. Możecie tam zapoznać się z podstawami Szkoły Wędrującej Gwiazdy ( Fei Xing Pai), szkołą BaZhai, która jest bardzo popularna nawet w Polsce. To jest ta szkoła, która mówi o osobistych korzystnych i niekorzystnych kierunkach oraz o korzystnych i niekorzystnych strefach domu. Znajdziecie tam również podstawy jednego z najskuteczniejszych systemów dywinacji – 4 Filarów Przeznaczenia.

Feng Shui to nie dzwonki, ani żaby, czy inne gadżety
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
"My tu gadu gadu, a dziad śliwki rwie.."

BARDZO PROSZĘ O WERYFIKACJĘ WRÓŻB
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 30532
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 1972 razy
Otrzymał podziękowań: 1681 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Siatka Bagua / Poradnik Feng Shui

Postautor: Karolina 17 » 07 kwie 2013, 09:00

Dokładnie tak. Prawdziwe Feng Shui nie polega na dzieleniu każdego domu, czy innego budynku zawsze w ten sam sposób na 9 części i "poobwieszaniu" go, jak choinkę różnymi remediami, niejednokrotnie nie mającymi nic wspólnego z tradycją chińską, a co dopiero z samym Feng Shui.
Feng Shui powstało na cmentarzach, potem chińczycy zaczęli je stosować we wsiach i miasteczkach, aż doszło do wykorzystywania go, żeby polepszyć jakość życia konkretnego budynku. Notabene w tym aspekcie Feng Shui miało służyć domom jednorodzinnym, a nie blokom, czy wysokim wieżowcom.
Chińczycy mawiali, że gdyby natura chciała, by człowiek żył wysoko, ponad ziemią, to dałaby mu skrzydła.
Pierwszą techniką Feng Shui była Szkoła Form Krajobrazowych. Polegała ona przede wszystkim na znalezieniu odpowiedniego miejsca na dom. Najlepszym miejscem było tzw. Łoże Smoka, czyli miejsce pośrodku czterech głównych form krajobrazowych: Czarnego Żółwia, Zielonego Smoka, Czerwonego Feniksa i Białego Tygrysa. Zgodnie z zaleceniami Feng Shui, dom powinien mieć przed sobą Feniksa, za sobą Żółwia, po prawej Tygrysa, a po lewej Smoka. Żółw jest najwyższą formą terenu, Feniks najniższą, Smok trochę niższą od Żółwia, a Tygrys trochę niższą od Smoka. Bardzo ważna w tej szkole była woda, tzw. wodne Feng Shui zajmowało się wybraniem odpowiedniego miejsca pod kątem umiejscowienia i kierunku przepływu rzek, które transportują qi, ona natomiast powstaje w górach. Dom nie generuje energii, tylko przyjmuje ją z otoczenia. Tak naprawdę ok. 80% całego klasycznego (tj. prawdziwego Feng Shui) to właśnie otoczenie domu, natomiast jego wnętrze, aranżacja to ok. 20%. Powracając jeszcze do wodnego Feng Shui, to prócz ogólnych założeń dotyczących wody (rzeki, jeziora, morza), bardzo ważnym elementem są mapki. Jest kilkaset mapek, z których każda przedstawia różne ułożenia wody w terenie, a wtedy, mając do dyspozycji takie mapki, naszym zadaniem jest tylko odnalezienie miejsca jak najbardziej zbliżonego wyglądem do przedstawionego na którejś z mapek. Takie mapki są najczęściej używane w wodnym Feng Shui, ale są one w ogóle w całym Feng Shui Form Krajobrazowych, wtedy przedstawiają ułożenie również gór oraz innych elementów krajobrazu, oczywiście naturalnych. W Feng Shui jest bardzo ważna zasada, mianowicie żeby żyć zgodnie z naturą. Prawdziwe Feng Shui to Feng Shui oparte na naturze, przyrodzie, oraz jej obserwacji.
Istnieje taki "rodzaj" Feng Shui- Feng Shui symboliczne. Jest to niezwykle ciekawy rodzaj, bo polega na skojarzeniach i symbolice, a więc, dla przykładu, w Chinach nietoperz będzie oznaczał co innego, niż w Europie. Np. mamy gdzieś w pobliżu domu formę krajobrazu w kształcie nietoperza- dla Chińczyków nietoperz to symbol obfitości i bogactwa, więc będzie to dla nich bardzo korzystne. W Europie nietoperz nie cieszy się jednak tak pozytywną symboliką i oznacza raczej coś mrocznego, tajemniczego, niepokojącego.

Należy pamiętać, że dopiero gdy nie możemy nic zrobić z pomocą Szkoły Form Krajobrazowych, to wtedy możemy sięgnąć, np. po Szkołę Wędrującej Gwiazdy, ale nigdy nie wolno mieszać szkół. W danym przypadku stosujemy albo jedną szkołę, albo inną, nigdy nie mieszamy ich ze sobą.
"Umysł jest tym, co nas ogranicza; ego jest jego częścią. To jaźń duszy daje nam pewne pojęcie o wolności."
Awatar użytkownika
Karolina 17
Gawędziarz
 
Posty: 736
Rejestracja: 01 wrz 2012, 11:53
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Płeć: Kobieta
Droga życia: 11

Re: Siatka Bagua / Poradnik Feng Shui

Postautor: Karolina 17 » 07 maja 2013, 20:38

Obrazek
"Umysł jest tym, co nas ogranicza; ego jest jego częścią. To jaźń duszy daje nam pewne pojęcie o wolności."
Awatar użytkownika
Karolina 17
Gawędziarz
 
Posty: 736
Rejestracja: 01 wrz 2012, 11:53
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Płeć: Kobieta
Droga życia: 11

Re: Siatka Bagua / Poradnik Feng Shui

Postautor: Karolina 17 » 08 maja 2013, 11:50

Przykładowa działka zaprojektowana wg zasad feng shui.

Dworek wg zasad feng shui.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
"Umysł jest tym, co nas ogranicza; ego jest jego częścią. To jaźń duszy daje nam pewne pojęcie o wolności."
Awatar użytkownika
Karolina 17
Gawędziarz
 
Posty: 736
Rejestracja: 01 wrz 2012, 11:53
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Płeć: Kobieta
Droga życia: 11

Re: Siatka Bagua / Poradnik Feng Shui

Postautor: xuan » 13 maja 2013, 13:01

Karolina 17 pisze:Przykładowa działka zaprojektowana wg zasad feng shui.

Dworek wg zasad feng shui.jpgBieg rzeki jest niekorzystny dla tego domu. Nie powinno się stawiać domów na łuku rzeki tak jak jest na rysunku. To jest forma odpychająca i zabierająca pieniądze. Może też zapowiadać niekorzystne zdarzenia w rodzinie - zależnie od kierunku w którym płynie.
xuan
mistrz Feng Shui i ba zi
 
Posty: 30
Rejestracja: 05 sie 2011, 08:42
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 8 razy
Płeć: Kobieta
Droga życia: 11


Wróć do Feng Shui

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

serwis laptopów serwis komputerowy informatyk Acer Apple Asus Dell Fujitsu HP, Compaq Lenovo MSI Packard Bell Prestigio Samsung Sony Toshiba LG eMachines naprawa tabletów Augustów Bielsk Podlaski Siemiatycze Hajnówka Suwałki Łapy Łomża Wasilków Wysokie Mazowieckie