Sigil

Sigil

Postautor: Elie » 21 cze 2013, 16:10

Sigil (l.mn. sigile) to symbol stworzony dla specyficznego celu magicznego. Termin ten pochodzi z łacińskiego słowa sigillum, co oznacza "pieczęć". Przykładem samej idei sigili mogą być nordyckie runy.
Austin Osman Spare, w swoim Kulcie Zos Kia, sugeruje używanie sigili samych w sobie, tzn. poza rytuałami. Jego technika, zwana dziś sigilizacją, stała się centralnym elementem magii chaosu i stąd przedostała się także do wielu innych odłamów zachodniej magii.
Teoria sigili opiera się na założeniu, że jeśli pewne głęboko zakorzenione w podświadomości fakty mogą wywierać wpływ na nasze działania, to można wykorzystać ten fakt w odwrotny sposób. Wystarczy, iż wprowadzi się do podświadomości pewien symbol (sigil), uprzednio nadając mu pewne znaczenie. Następnie należy zapomnieć znaczenie owego sigilu, oraz: albo przypominać sobie co pewien czas jego wizerunek, albo go zniszczyć. W ten sposób wpływamy na naszą podświadomość.
Sigil może posiadać abstrakcyjną, obrazkową, lub semi-abstrakcyjną formę. Może występować zarówno fizycznie, wirtualnie jak i jedynie w myśli. Wizualne symbole są najpopularniejszą formą sigili, ale stosowane bywają także dźwięki i kształty. Istnieje wiele rodzajów sigili: alfabetyczne, runiczne, obrazkowe, fonetyczne, akustyczne, przestrzenne, oraz wiele innych, które opracowują sami zainteresowani sigilizacją.
Niektórzy uważają, iż sigile są świadomie używane jako magiczne narzędzia przez korporacje, takie jak Coca-Cola czy McDonald's, w formie szeroko znanych na świecie logotypów. Teoria ta jest zwłaszcza popularna wśród wyznawców teorii spiskowych.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sigil
"Myślę, że to głupie ze strony kobiet by udawać, że są równe mężczyznom. One są znacznie lepsze, i zawsze były. Cokolwiek dasz kobiecie ona uczyni to jeszcze lepszym. Jeśli dasz jej spermę, da Ci dziecko. Dasz jej zakupy, ona da Ci posiłek. Dasz jej uśmiech, ona da Ci swoje serce. Mnoży i powiększa wszystko co jej się da. Więc jeśli gówno jej dasz, spodziewaj się wielkiego gówna."

William Golding
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Podziękował : 1999 razy
Otrzymał podziękowań: 1755 razy
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Sigil

Postautor: Avalo » 22 cze 2013, 11:39

No właśnie, ja się tak zastanawiam - niby magia, ale w sumie mechanizm działania sigili oparty jest na pracy z podświadomością. W sumie jak się nad tym zastanawiam, to nic innego, jak zwykła afirmacja, tylko zakamuflowana, dzięki czemu możliwość jej zrealizowania nie jest poddawana 'krytyce' świadomego umysłu, tylko jest zakorzeniana w podświadomości.
ཨོཾ་མ་ཎི་པ་དྨེ་ཧཱུྃ་

Awatar użytkownika
Avalo
Wpadłem na chwilę

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 15 razy
Znak zodiaku: Ryby
Droga życia: 6

Postautor: Avalo » 16 wrz 2013, 22:11

Zawsze się wykładam na rozróżnianiu podświadomości, nieświadomości i innych takich ;)
Ale wciąż nie widzę błędu w swoim rozumowaniu tego, jak działają sigile i magia w ogóle. Możesz doprecyzować? :)
ཨོཾ་མ་ཎི་པ་དྨེ་ཧཱུྃ་

Awatar użytkownika
Avalo
Wpadłem na chwilę

Postautor: Avalo » 17 wrz 2013, 07:38

Chyba się nie wyspałem, bo z Twojego postu niewiele zrozumiałem :D

W każdym razie przyznaję, że magię postrzegam nie jako oderwaną od nauki, tylko jako jej element. Na przestrzeni wieków zawsze magią jest nazywane to, co niektórzy wybrani potrafią uczynić, a reszta nie umie tego racjonalnie wytłumaczyć. Kiedyś jeśli za pomocą mojej woli potrafiłbym sterować ciałem innej osoby, to byłbym nazwany magiem. Dziś jest to fakt udowodniony naukowo. Uważam, że za jakiś czas słowo 'magia' będzie miało charakter li tylko historyczny i będą ją praktykować tylko ci, którzy będą chcieli podtrzymywać tradycję.

Na czym opieram swoje opinie? Zastanawiałem się kiedyś skąd się bierze siła napędowa różnych działań w szeroko pojętej ezoteryce. I wyszło mi na to, że albo człowiek korzysta z pomocy duchów (nekromanci), albo bóstw (modlitwy i rytuały do bogów), albo do Źródła (reiki), albo jakiegoś egregora, albo wykorzystuje energię własną. Już od dawna wiemy, że żadne słowa (a więc także zaklęcia) nie mają same w sobie wystarczającej siły sprawczej - mogą mieć co najwyżej potencjał. Tak samo z rytuałem - osoba nie będąca magiem może odprawić cały ryt i nic jej to nie da, bo nie wie jak go wykorzystać do ukierunkowania energii swojej, Źródła, egregora, czy ich mieszanki.

Takie postrzeganie magii tłumaczy wg mnie dlaczego jednym wychodzi lepiej magia, a innym mniej. Nie każdy bowiem na danym etapie swojego rozwoju potrafi swój umysł doprowadzić na odpowiednio wysoki poziom.
Z drugiej zaś strony, mamy wiele dowodów jak wiele można zdziałać przy pomocy swojego umysłu. Już Jezus z Nazaretu podczas uzdrawiania powtarzał: idź, twoja wiara cię uzdrowiła. Mnisi tybetańscy potrafią nic nie jeść całymi dniami, mogą przewidywać przyszłość i mieć na nią wpływ. Czy to wszystko nie jest magia?

Można by powiedzieć, że moja wypowiedź trąci New Age, bo wszystko wrzucam do jednego wora. No ale w końcu, czy nie istnieje tak naprawdę jedna prawda o wszechświecie? :hipnoza:
ཨོཾ་མ་ཎི་པ་དྨེ་ཧཱུྃ་

Awatar użytkownika
Avalo
Wpadłem na chwilę

Postautor: Elie » 17 wrz 2013, 08:01

Już od dawna wiemy, że żadne słowa (a więc także zaklęcia) nie mają same w sobie wystarczającej siły sprawczej - mogą mieć co najwyżej potencjał. Tak samo z rytuałem - osoba nie będąca magiem może odprawić cały ryt i nic

Pozwolę się nie zgodzić. Słowa w magii mają ogromną moc obok silnej woli.Przykładem, może skrajnym są klątwy i złorzeczenia. W rytach również są jednym z ważniejszych elementów. Czym niby są wszystkie formułki, skrzętnie utrzymywane w tajemnicy każdego maga. Każdy ma swoje sprawdzone i z tego co wiem, nie podzieli się nimi z nikim.
"Myślę, że to głupie ze strony kobiet by udawać, że są równe mężczyznom. One są znacznie lepsze, i zawsze były. Cokolwiek dasz kobiecie ona uczyni to jeszcze lepszym. Jeśli dasz jej spermę, da Ci dziecko. Dasz jej zakupy, ona da Ci posiłek. Dasz jej uśmiech, ona da Ci swoje serce. Mnoży i powiększa wszystko co jej się da. Więc jeśli gówno jej dasz, spodziewaj się wielkiego gówna."

William Golding
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Podziękował : 1999 razy
Otrzymał podziękowań: 1755 razy
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Postautor: Avalo » 17 wrz 2013, 08:18

Elza. pisze:Słowa w magii mają ogromną moc obok silnej woli.

No właśnie, obok silnej woli. Nie twierdzę, że słowa nie mają znaczenia, bo mają. Ale gdyby laik chciał skorzystać z zaklęć, to by mu to kompletnie nic nie dało. Same słowa, to za mało. Są tylko narzędziem, ale główną robotę odwala umysł maga, a nie jego usta.

Weźmy chociaż przytoczone przez Ciebie złorzeczenia. Teraz, na potrzebę tej rozmowy mogę bezemocjonalnie pomyśleć słowa: "niech moja bliską przyjaciółkę szlag trafi". Nie wkładam w to żadnej intencji, więc słowa pozostają bezwartościowe. Gdybym jednak chciał jej naprawdę dokuczyć, to bym w to włożył emocje, wizualizowałbym, że jej się dzieje coś złego - także pojawiłby się u mnie akt woli. Bez woli słowa moim zdaniem pozostają puste. Ale przy użyciu woli i przeróżnych innych technik słowa mogą stać się naprawdę potężnym narzędziem.
ཨོཾ་མ་ཎི་པ་དྨེ་ཧཱུྃ་

Awatar użytkownika
Avalo
Wpadłem na chwilę

Wróć do Archiwum