Uwaga - konkurs

Uwaga - konkurs

Postautor: Elie » 21 gru 2015, 19:41

Forumezo zaprasza do udziału w konkursie. Jako temat pracy konkursowej proponuję napisanie recenzji interesującego filmu - The Wicker Man( Kult )
Film można obejrzeć - http://www.cda.pl/video/25354707

Najlepszą recenzję nagrodzimy książką, Magija współczesna - Donald Michael Kraig

Obrazek

Warunki konkursu;
- Udział w konkursie mogą wziąć Użytkownicy zarejestrowani do dnia dzisiejszego, ( przed ogłoszeniem konkursu) mający na swoim koncie posty napisane w tym roku, czyli 2015.

- Prace konkursowe należy napisać w poście, bezpośrednio pod ogłoszeniem konkursu ( czyli niżej).
- Prace można pisać do dnia 31 XII 2015 włącznie, do północy.

- Najlepszą recenzję oceni i wybierze Verm - profile.php?u=16645#snProfiletabs-wall
po czym w ciągu tygodnia książka trafi do zwycięzcy konkursu, (pod wskazany adres na pw )

No to zapraszamy :)
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić
Najważniejsze w życiu nie jest to co zdobędziesz – ale to w jaki sposób zdobywanie tego – zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Podziękował : 2073 razy
Otrzymał podziękowań: 1858 razy
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Uwaga - konkurs

Postautor: Elie » 22 gru 2015, 14:51

Ponieważ proponowana nagroda może nie wszystkim odpowiadać, z różnych powodów, oświadczam - zwycięzca konkursu ma prawo poprosić o inną książkę w mw tej same cenie.
Najważniejsze w życiu nie jest to co zdobędziesz – ale to w jaki sposób zdobywanie tego – zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Postautor: runoutofbreath » 22 gru 2015, 21:45

"mający na swoim koncie posty napisane w tym roku, czyli 2015." czyli np jak ja prosilam o wrozbe to sie nie liczy?
Awatar użytkownika
runoutofbreath
Dobry Duszek Forumezo

Podziękował : 93 razy
Otrzymał podziękowań: 27 razy
Znak zodiaku: Lew
Droga życia: 33

Postautor: Venison » 22 gru 2015, 21:49

runoutofbreath pisze:"mający na swoim koncie posty napisane w tym roku, czyli 2015." czyli np jak ja prosilam o wrozbe to sie nie liczy?

Liczy się liczy, czytaj całość
Udział w konkursie mogą wziąć Użytkownicy zarejestrowani do dnia dzisiejszego, ( przed ogłoszeniem konkursu) mający na swoim koncie posty napisane w tym roku, czyli 2015.

Do dnia dzisiejszego czyli do 21 grudnia, kiedy Elie ogłosiła konkurs .. zarejestrowałaś się 7 września, jeśli przed 21 grudnia pisałaś posty to mieścisz się w tych restrykcyjnych zasadach :037:

Awatar użytkownika
Venison
Dobry Duszek Forumezo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy
Znak zodiaku: Strzelec
Droga życia: 4

Postautor: Elie » 23 gru 2015, 15:07

Venison, napisz proszę co Twoim zdaniem jest zbyt restrykcyjne w tym konkursie, postaram się to zmienić, żeby ułatwić Ci udział. Może film zbyt skomplikowany... zaloty
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Postautor: Venison » 23 gru 2015, 16:08

Elie pisze:Venison, napisz proszę co Twoim zdaniem jest zbyt restrykcyjne w tym konkursie

No przecież żartowałem .. nie wiem czy to wychwyciłaś ... Obrazek

Elie pisze:postaram się to zmienić, żeby ułatwić Ci udział. Może film zbyt skomplikowany...

W zasadzie szybciej pisze się recenzję czegoś krótkometrażowego .. np. ooo takie coś ... Obrazek

Awatar użytkownika
Venison
Dobry Duszek Forumezo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy
Znak zodiaku: Strzelec
Droga życia: 4

Postautor: Elie » 27 gru 2015, 13:56

Venison

W zasadzie szybciej pisze się recenzję czegoś krótkometrażowego .. np. ooo takie coś ... Obrazek

No problem. Możemy zorganizować konkurs na przykład na recenzję mojej ulubionej bajki - filmu z dzieciństwa. Oczywiście trzeba będzie obowiązkowo uzasadnić swój wybór w sensowny sposób.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Postautor: Avena » 28 gru 2015, 22:26

Recenzja - nikt jakoś nie chce zacząć, więc może jednak ktoś się odważy, bo może kwestia w tym, że nikt nie chce być tym pierwszym... recenzje to obcy mi gatunek słowa pisanego, więc proszę o wybaczenie potknięć gatunkowych.

Pierwszy raz z tym filmem spotkałam się kilka lat temu w TV. Nie zwróciłam wówczas na niego większej uwagi, ani też nie dostrzegłam na ekranie nic co by mnie w nim ujęło. Tym razem, starałam się popatrzeć na to dzieło z innej perspektywy, perspektywy osoby zaciekawionej tematami wiary jako przedmiotu życia, czy też praktykami mniej lub bardziej magicznymi.

Fabuła to nic innego jak sprawdzenie siły przekonań jednostki wobec nowego i odmiennego porządku. Coś stałego i ugruntowanego, żeby nie powiedzieć skostniałego, jak wiara chrześcijańska, zderza się z... no właśnie - z czym? Z odmiennością, która jest nieznana, nowa i nieakceptowalna z poziomu dogmatów wiary. Taka odmienność tła sprawia, że przekonania głównego bohatera sierżanta Howiego (Edward Woodward) przybierają postać karykatury, zdają się być przesadzone i wyolbrzymione, choć takie nie są. Ciężko przecież nazwać jest wyolbrzymieniem i przesadą wieczorną modlitwę, czy chęć dotrzymania wierności przekonaniom, czy zasadom religii w jakiej został On wychowany, czy też samemu Dekalogowi. Nie jest również przecież nadużyciem oburzenie i brak wewnętrznej ( i nie tylko) zgody na profanację miejsc świętych jak cmentarz, czy ruiny kościoła. Tym co w owym obrazie nie było dla mnie jasne, to liczne alegorie, odwołania i porównania, które pojawiają się niejako łańcuchowo po odkryciu tej pierwszej, najbardziej dla nas rozodowanej, bo niekoniecznie pierwszej w filmie. Tak więc Kobieta karmiąca dziecko w ruinach kościoła, ołtarz z walającymi się śmieciami, jajko na dłoni kobiety, czy też w innym miejscu - kuszący śpiew Willow (Britt Ekland). Nie będzie nadinterpretacją, porównanie do Matki Boskiej, do Dzieciątka, oraz do tego, że wszak to właśnie to Dzieciątko pogoniło ze świątyń Faryzeuszy, czy do samego kuszenia Jezusa. Tylko kto na tej wyspie jest Faryzeuszem? Czy na tej wyspie jest jeszcze miejsce dla krzyża? Co jest bardziej pierwotne? Religia, magia, czy... ekonomia? Na dobrą sprawę, kult na wyspie ma na celu zapewnienie dobrobytu mieszkańcom i Lordowi (Christopher Lee), ale to Lord odpowiada pośrednio za kult, znając też specyficzne i unikatowe uwarunkowania geograficzne wyspy, będące tak na prawdę jej główną siłą, a z których zdają się nie zdawać sobie sprawy mieszkańcy, żyjący ślepo w zgodzie z niepisanymi zasadami Lordów. Tak więc, czym jest nieurodzaj? Anomalią przyrodniczą, niechęcią i karą spływającą od czczonego Bóstwa wobec swoich wyznawców, którzy nie zachowali zasad i czystości własnej wiary, czy też może Boską próbą nawrócenia Wyspiarzy?

Kolejną kwestią wartą poruszenia są same praktyki magiczne. Działania będące podstawą religii, bo bez względu na to co społecznie jest dopuszczalne, każda religia wiąże się ściśle z działaniami magicznymi. W filmie mamy przedstawionych kilka rytuałów, które zdają się być sprzeczne z chrześcijańskim ujęciem Wiary. Orgie, zostały przeciwstawione ascezie, rytuały ognia - katolickim rytuałom wody. Wspólny taniec i korowód, stanowią proste odniesienie między innymi chociażby do procesji Bożego Ciała lub do drogi krzyżowej, zważywszy na zakończenie filmu i męczeńską śmierć Sierżanta.

Tym co interesujące się zdaje najbardziej, jest szata - kostium, w którą Howi przebiera się by odszukać przyczynę całego ciągu zdarzeń - Rowan Morrison. Błazen - głupiec... początek i koniec, mądrość i głupota, szansa i jej brak. Kostium ten pokazuje, możliwości wyboru, które towarzyszyły mu przez cały czas pobytu na wyspie. Wielokrotnie miał możliwość dokonać wyboru, jednak niepodważalnym jest, że z chwilą, w której stanął na wyspie, stał się głupcem - czystą niezapisaną kartą, nową drogą, nową możliwością - początkiem. Tak jak Howi - każdy z nas ma wybór. Nie jeden, a wiele wyborów, wiele szans na swojej drodze - ile z nich dostrzegamy, ile wykorzystujemy, a ile mija bezpowrotnie... na naszą zgubę... ?

Pominę tutaj odniesienie do samego kunsztu gry poszczególnych aktorów, która choć chwilami się zdaje "rozjeżdżać", to jednak nie przeszkadza w oglądaniu. Zwłaszcza w odniesieniu do ról kobiecych, gdzie zdecydowanie prezencja i wygląd stoją na wyższym poziomie niż sama gra aktorska. Co do muzyki, tu całkiem pominę temat, gdyż na muzyce nie znam się zupełnie i jedyne co o muzyce mogę powiedzieć to, to czy mi się podoba, czy nie. Ta nieszczególnie mi przypadłą do gustu, nie wrzuciłabym jej na swoją playlistę, jednak, tutaj, zdecydowanie się sprawdza.

Nie pytajcie mnie też jaki jest to gatunek, gdyż nie było mi łatwo zakwalifikować ten film. Zdaje się, że nie tylko ja miałam z tym problem i okazuje się, że można spotkać się z sugestiami, iż jest to film etnograficzny, thriller, czy dramat. Ja tutaj pokusiłabym się o elementy fantasy, choć zważywszy na okres w jaki powstał i nurt dzieci kwiatów, chyba i to było by nieprecyzyjne. Tak więc określenie gatunku również pozostawmy osobom bardziej obytym z tematem.

Czy warto obejrzeć? To zależy czego się szuka w oglądaniu filmu? Dla jednych odpowiedź będzie brzmieć - jak najbardziej, dla innych - szkoda czasu. Każdy z Was musi zdecydować sam.

Dopóki nie uczynisz nieświadomego - świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem. C.G.Jung

Awatar użytkownika
Avena
Dopiero się rozkręcam

Podziękował : 45 razy
Otrzymał podziękowań: 83 razy
Droga życia: 7

Postautor: Elie » 02 sty 2016, 17:07

Niniejszym ogłaszam; zwyciężyła oczywiście Avena, jako jedyna odważna.Dziękuję i jeszcze raz gratuluję. :0vishenka:
Nagrodę wyślę pocztą pod wskazany adres.

Szkoda, że pozostałym Użytkownikom nie chciało się, brakło odwagi.. nie wiem czego jeszcze. Moim zamiarem jest organizować podobne konkursy częściej. Nagrody fundowane będą z pieniędzy uzyskanych z reklam na forum - klikajcie a będzie ich więcej i bardziej wartościowe. Prawdopodobnie powrócę również do współpracy z wydawnictwami.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Postautor: Avena » 03 sty 2016, 09:57

Dziekuje :)

Dopóki nie uczynisz nieświadomego - świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem. C.G.Jung

Awatar użytkownika
Avena
Dopiero się rozkręcam

Podziękował : 45 razy
Otrzymał podziękowań: 83 razy
Droga życia: 7

Następna

Wróć do Konkursy