Warsztaty o Szeptuchach - 3 wrz 2017

Warsztaty o Szeptuchach - 3 wrz 2017

Postautor: Elie » 31 sie 2017, 13:17

https://www.podlasieslowfest.pl/opis.do ... Dwarsztaty
Szeptuchy
prowadzenie: Małgorzata Anna Charyton
Środowisko Podlaskich babek

Małgorzata Anna Charyton bada szeptuchy już prawie 10 lat. Dotarła do 33 uzdrowicieli, z których większość dziś już nie żyje.

Spotkanie pierwsze (z sześciu) to zaproszenie do świata szeptuch, tradycyjnych uzdrowicieli ludowych z Podlasia. To opowieść o ich życiu codziennym w lokalnej społeczności i ich niecodziennym leczeniu. Anegdoty z życia uzdrowicieli, biografie umarłych i obrazy na wielkim ekranie zbliżą nas do tego mistycznego świata, który wciąż jeszcze cicho tętni tuż obok nas.

Wizja choroby i zdrowia

Zdrowie i życie chronimy jak największy skarb. Spotkanie drugie będzie opowieścią o tym, skąd nieuczone szeptuchy wiedzą, czym jest pełnia zdrowia. Używają nieznanych lekarzom nazw chorób (np. cug lub roza), radzą być ostrożnym w kontakcie z wodą i wiatrem, mimo tego od wieków wzbudzają zaufanie i współcześnie nadal przyciągają pacjentów.

Co łączy kołtun, urok i stres?

Badaczka szeptuch na to trzecie spotkanie sama czeka najbardziej, godzinami mogłaby prezentować, co odkryła w terenie – nieznany dotąd syndrom. Na łamach czasopisma Medyk Białostocki napisała, że obejmuje on co najmniej kilkadziesiąt chorób i dolegliwości, a powiązania między nimi to istny węzeł gordyjski. Fascynujące że ten archaiczny kompleks przekonań na Podlasiu przetrwał do dziś. Zawiera się w nim uwspółcześniona przez szeptuchy tradycyjna psychologia ludowa, która może nam pomóc zrozumieć stres.

Tradycyjne leki ludowe

Zestaw leków używanych przez szeptuchy wydaje się bardzo prosty: popiół, wełna, chleb... Pojawia się pokusa ich samodzielnego używania – ale czy bez pomocy szeptuchy wyleczą? Czy w ogóle uda się je zdobyć i odpowiednio przygotować? Na spotkaniu czwartym dowiemy się, czego używają uzdrowiciele z Podlasia, na ile znają lecznicze właściwości ziół i jak łączą nowości z tradycją.

Symbole które leczą

Piąte spotkanie z medycyną szeptuch będzie opowieścią oraz pokazem siły gestów i żywiołów (woda i ogień). Będzie jak spacer z przewodnikiem po krainie ukrytych symboli. Choć tworzą one zawiłą sieć znaczeń, to dają szeptuchom panowanie nad siłami dobra i zła. Dzięki temu pozwalają leczyć choroby, których lekarze nie znają.

Źródła mocy

Szeptuchy mają dar, a ich słowa moc nad rzeczami – oto klucz do rytuału inicjacji oraz do tożsamości podlaskich uzdrowicieli. Podczas ostatniego, szóstego spotkania odkryjemy sedno sprawy, istotę uzdrawiania, czyli największe tajemnice medycyny szeptuch.

Prowadząca

Małgorzata Anna Charyton – etnolog i przyrodnik, badaczka szeptuch z Podlasia, autorka wielu tekstów i wykładów z tego zakresu, dziecko lasu, mieszkanka Supraśla
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
"Kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamieniem."

BARDZO PROSZĘ O WERYFIKACJĘ WRÓŻB
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 30426
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 1952 razy
Otrzymał podziękowań: 1646 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Wróć do Współpraca, ogłoszenia, reklamy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

serwis laptopów serwis komputerowy informatyk Acer Apple Asus Dell Fujitsu HP, Compaq Lenovo MSI Packard Bell Prestigio Samsung Sony Toshiba LG eMachines naprawa tabletów Augustów Bielsk Podlaski Siemiatycze Hajnówka Suwałki Łapy Łomża Wasilków Wysokie Mazowieckie