Zapamiętywanie snów – pierwsze kroki w świadomy sen

Zapamiętywanie snów – pierwsze kroki w świadomy sen

Postautor: Elie » 12 mar 2012, 00:33

Od czego zacząć?
W trakcie nauki świadomego snu można przeżyć go w sposób spontaniczny – nawet tej nocy. Dzieje się tak dlatego, że im bardziej chcemy doświadczyć świadomego snu, tym większe są szanse na jego uzyskanie w krótkim czasie. Może też zdarzyć się tak, że zbyt mocno będziemy chcieli doznać świadomego snu i wtedy efekt może być odwrotny.

Jeżeli chcesz rozpocząć swoją przygodę ze świadomymi snami, musisz pamiętać swoje sny. Ta umiejętność jest potrzebna, bo jeżeli ich nie pamiętasz to świadomy sen nie może mieć miejsca. Jest całkowicie możliwe przeżycie snu świadomie i niepamiętanie tego po przebudzeniu się.
Kiedy można powiedzieć, że pamiętasz swoje sny? Najlepsza sytuacja jest wtedy, gdy pamiętasz około jeden sen z każdej nocy. Masz ich więcej, ale niech Twoim minimum będzie ten jeden sen na jedną noc.
Jeżeli chcesz nauczyć się zapamiętywać swoje sny to najlepszym rozwiązaniem jest… długie spanie, gdyż sen wydłuża się wprost proporcjonalnie do tego jak długo śpisz. Ostatnie fazy REM mogą trwać nawet 45 minut a pierwsze tylko 10 minut. Większe szanse, na zapamiętanie swojego snu, będziesz miał wtedy, gdy Twoje marzenia senne będą trwały 45 minut. Im dłużej trwa zwykły sen, tym łatwiej o świadomy sen! Zawsze powinieneś kłaść się z nastawieniem, że będziesz pamiętać swoje sny.

Największe prawdopodobieństwo zapamiętania swojego snu masz wtedy, gdy podczas jego trwania obudzisz się. Jeżeli natomiast ockniesz się już po zakończonym śnie, szanse na zapamiętanie snu dość mocno spadają. Jednak nie przejmuj się. Pamięć snów możesz wyćwiczyć do takiego stopnia, że będziesz pamiętał kilka snów każdej nocy – niezależnie od tego, kiedy się przebudzisz. A co więcej, będziesz pamiętać je nawet długo po obudzeniu się. Sny najlepiej zapamiętuje się zaraz po przebudzeniu się, gdyż później dość szybko znikają z pamięci i trudno je sobie przypomnieć.

Wygodną metodą na zapamiętywanie snów dla nowicjuszy jest położenie się spać wcześniej, aby można było się obudzić kilka, kilkanaście minut przed nastawionym budzikiem. Wtedy możliwość pamiętania snu jest wyjątkowo wysoka. Warto skorzystać z tej metody na samym początku. Ponieważ nie wymaga ona żadnej specjalistycznej wiedzy i jest dostępna dla wszystkich.

Po przebudzeniu się (rano lub w środku nocy) nie otwieraj oczu i najlepiej nie ruszaj się w ogóle. Wtedy szczególnie łatwo będziesz mógł przypomnieć sobie swój sen. Jeżeli otworzysz oczy, zaczniesz się ruszać lub wstaniesz, możesz po prostu zapomnieć to, co Ci się właśnie przyśniło. Po przebudzeniu się leż z zamkniętymi oczami i myśl o tym, co ci się śniło. Przypominaj sobie historię, zdarzenie za zdarzeniem jak film. Jak już stwierdzisz, że więcej nie pamiętasz, to otwórz oczy, wstań i zanotuj sen w swoim dzienniku snów.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić
Najważniejsze w życiu nie jest to co zdobędziesz – ale to w jaki sposób zdobywanie tego – zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Podziękował : 2073 razy
Otrzymał podziękowań: 1858 razy
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Zapamiętywanie snów – pierwsze kroki w świadomy sen

Postautor: Magicznasfera_pl » 16 mar 2012, 12:41

Bardzo przydatne rady oraz wskazówki. Z reguły nigdy nie zapamiętujemy całego snu,a tylko kawałek,wycinek o którego interpretację później prosimy. Zapamiętać cały sen to ciężka sztuka i wymaga sporej praktyki.
Awatar użytkownika
Magicznasfera_pl

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: LittleDragon » 03 lip 2014, 09:02

Zastanawiam się czemu służy świadome snienie, jakie są korzyści poza swego rodzaju rozrywką :) Czy ktoś ze stosujących tę technikę mógłby podzielić się swoimi refleksjami?
LittleDragon

Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Droga życia: 0

Postautor: Elie » 03 lip 2014, 09:54

Ld jest pierwszym stopniem, ćwiczeniem osiągnięcia OOB, czyli przejścia do astralu. Ilu ludziom faktycznie się udało osiagnąć OOB, hmm 90% opowiadań można zaliczyć do przechwałek.
Po co są świadome sny tak ogólnie... z mojego doświadczenia w młodości pamiętam miewałam świadome sny. Z tym, że były one nie zamierzone, były przypadkiem. Zwykle w trakcie złego snu 'uświadamiałam" sobie - przecież to mi się tylko śni i dalej starałam się kierować w ten sposób snem, żeby były optymistyczne a nie przykre.Tak przy okazji - w czasie snu nigdy nie przeczyta się tekstu i nie będzie można dojrzeć która jest godzina,.Ta teza bardzo psuje do filozofii która stwierdza, że faktycznie nie ma przeszłego czasu, nie ma przyszłego czasu, jest zawsze teraźniejszość. Czas nie istnieje, jest wymysłem ludzi, ułatwiającym nam życie, żeby starać się ogarnąć nasze ziemskie obowiązki, życie.
Najważniejsze w życiu nie jest to co zdobędziesz – ale to w jaki sposób zdobywanie tego – zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Postautor: LittleDragon » 03 lip 2014, 10:58

OOB interesowałam się jakiś czas temu ale raczej mnie to przestraszyło. Świadome śnienie jawi mi się raczej jako coś przyjemnego. No chyba że tak jak ktoś napisał wykorzystuje tę technikę do wkraczania w sny innych.

Przy okazji snów, jak traktować odwiedziny zmarłych w snach? Nie chodzi mi o sny będące wspomnieniem o takiej osobie a raczej o takie które mogą mieć związek z aktualną sytuacją śniacego. Jak odczytać przesłanie?
Mam na myśli konkretną sytuacje, czy interesować się tym, analizować? W tym śnie mogło chodzić o mnie bądź sytuacje ze mną związaną. Uff
LittleDragon

Postautor: Ankol18 » 03 lip 2014, 13:51

Przy okazji snów, jak traktować odwiedziny zmarłych w snach? Nie chodzi mi o sny będące wspomnieniem o takiej osobie a raczej o takie które mogą mieć związek z aktualną sytuacją śniacego. Jak odczytać przesłanie?
Mam na myśli konkretną sytuacje, czy interesować się tym, analizować? W tym śnie mogło chodzić o mnie bądź sytuacje ze mną związaną. Uff

Zmarli nie śnią się nam często i myślę, że nie należy tego bagatelizować. Słyszałam, że najczęściej śni nam się ktoś zmarły, ponieważ chce nam on coś przekazać, być może dać jakąś radę.
Najpiękniejsze chwile w życiu - nie można ich zaplanować, przychodzą same.
Awatar użytkownika
Ankol18
Forumowicz do entej

Podziękował : 318 razy
Otrzymał podziękowań: 460 razy
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 9

Postautor: LittleDragon » 03 lip 2014, 19:26

Ankol18 pisze:Zmarli nie śnią się nam często i myślę, że nie należy tego bagatelizować. Słyszałam, że najczęściej śni nam się ktoś zmarły, ponieważ chce nam on coś przekazać, być może dać jakąś radę.

Czy zdarza się że śnią się osoby których nie znaliśmy za ich życia?
LittleDragon

Postautor: Elie » 03 lip 2014, 19:43

Odnośnie zmarłych - nigdy nie interpretujemy jednego elementu snu, tylko w połączeniu z innymi symbolami naszych marzeń sennych, nastroju, ostatnich przeżyć. Sen jest zwykle mową naszej podświadomości. Niezwykle rzadko pojawiają się w nich autentyczni zmarli.
Sen o śmierci kogoś czy nas samych, może zwiastować zmiany w naszym życiu.
Na forum masz opisane rodzaje snów oraz opisy poszczególnych symboli sennych.

z-zmarly-nieboszczyk-t37762.html

Czy zdarza się że śnią się osoby których nie znaliśmy za ich życia?

W snach wszystko jest możliwe. Tak do końca nie jest zbadane czym jest sen. Często zastanawiamy się co jest snem - może nasze życie ...
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Postautor: fro123 » 03 lip 2014, 19:47

LittleDragon pisze:Zastanawiam się czemu służy świadome snienie, jakie są korzyści poza swego rodzaju rozrywką :) Czy ktoś ze stosujących tę technikę mógłby podzielić się swoimi refleksjami?

LD służy do tego, co tylko chcesz - jednym do rozrywki, innym do nauki (np. doszkalanie jazdy na motocyklu, by wziąć przykład pierwszy z brzegu), jeszcze innym do lepszego poznania siebie (czego dobrym przykładem jest pozwalanie na bieg snu bez naszej ingerencji w niego, pomimo że już wiemy, że śnimy). Niektórzy zaś używają świadomych snów jako przejścia np. do OOBE lub dreamwalkingu. Ogólnie mówiąc możesz go użyć do wszystkiego tego, do czego będziesz chciał i potrafił.

Elie pisze:Tak przy okazji - w czasie snu nigdy nie przeczyta się tekstu i nie będzie można dojrzeć która jest godzina.

Odczytać tekst jak i godzinę spokojnie da się radę, jedynie kłopot jest z tym, że gdy po chwili będziemy chcieli powtórzyć taką czynność, "zawartość" będzie już inna. Czyli np. gdy kilkukrotnie sprawdzimy godzinę, za każdym razem będzie inna.

I przede wszystkim - nie u wszystkich występuje taka zależność. Niektórzy mogą to robić normalnie, bez jakichkolwiek zakłóceń. Ale to już zależy od wielu różnych czynników, m.in. od głębokości snu, poziomu naszej kontroli LD czy też emocji w czasie snu.

LittleDragon pisze:Przy okazji snów, jak traktować odwiedziny zmarłych w snach? Nie chodzi mi o sny będące wspomnieniem o takiej osobie a raczej o takie które mogą mieć związek z aktualną sytuacją śniacego. Jak odczytać przesłanie?

Ja snów ze zmarłymi miewam bardzo mało. Większość z nich to takie "byle co", gdzie po prostu osoba zmarła pojawia się jako jeden z elementów zwykłego snu, i do tego typu marzeń sennych nie przykładam większego znaczenia.

A to dlatego, że (o ile dobrze pamiętam) miałem tylko 2 sny z jakimś przesłaniem, które nie przypominały zwykłych i niosły ze sobą głębszy sens i duży ładunek emocji. Jeden dotyczył czegoś w stylu przejścia z życia do życia (stare, zmęczone ciała, z których unosi się jasne światło i leci w kierunku jakiegoś źródła (tak to odczułem)), drugi zaś to rozmowa z nieżyjącą babcią na temat, jak jest po drugiej stronie.

fro123

Podziękował : 37 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Postautor: Elie » 03 lip 2014, 19:53

drugi zaś to rozmowa z nieżyjącą babcią na temat, jak jest po drugiej stronie.

Fascynujące :cool: mógłbyś opisać.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Następna

Wróć do Stany naszego umysłu