Andrzejki i wróżby Andrzejkowe

Andrzejki i wróżby Andrzejkowe

Postautor: Elzbieta » 13 lis 2013, 13:52

Andrzejki - Dzień Świętego Andrzeja Apostoła, najhuczniej świętowany w Szkocji, w kraju, którego Św. Andrzej jest patronem. W Polsce w wigilie tego dnia , lub w tym dniu w zależności od regionu, wróży się przyszłość, szczególnie matrymonialną.
Święty Andrzej Apostoł był bratem Św. Piotra, uczniem Jana Chrzciciela, prowadził działalność misjonarską nad Morzem Czarnym. Zginął ukrzyżowany na Peleponezie w mieście Patras 30 listopada 30 roku na krzyżu w kształcie litery X (stąd nazwa Krzyż Świętego Andrzeja). Jest patronem Szkocji i Rosji.
Zwyczaje i Wróżby Andrzejkowe
Do najbardziej znanych wróżb andrzejkowych należy oczywiście lanie roztopionego wosku na wodę. Wosk można lać bezpośrednio lub przez dziurkę np. w kluczu. Na podstawie kształtu woskowej figurki lub kształtu cienia rzucanego przez nią przewidujemy przyszłośc lejącego.
Większość wróżb Andrzejkowych ma na celu przepowiedzenie, która z panien pierwsza wyjdzie za mąż i tak na przykład :
Każda z panien bierze kość i układa w pokoju w dowolnie wybranym miejscu, następnie do pokoju wpuszcza się psa, której kość wybierze ta może szykować się już do ślubu. Co przebieglejsze panny smarowały kość masłem aby dodatkowo zachęcić czworonoga.
Innym sposobem wywróżenia szybkiego zamążpójścia jest zabawa z butami. Panny ustawiają buty z lewej nogi jeden za drugim w pokoju po czym ostatni przestawiają na początek tak długo aż pierwszy but nie dotknie progu. Panna, której but pierwszy dotknie progu, pierwsza wyjdzie za mąż.
Aby wróżby się sprawdziły w niektórych rejonach Polski panny przez całą noc pościły po czym wieczorem zjadały słonego śledzia i bez popijania kładły się spać z męskimi spodniami pod poduszką. W tę noc miał im się przyśnić przyszły mąż.
Inne wróżby Andrzejkowe, to na przykład wróżenie z obierki: należy obrać jabłko tak żeby powstała jedna obierka poczym rzucić ją za siebie, kształt obierki ma oznaczać pierwszą literę imienia przyszłego męża.
Można też położyć pod trzy filiżanki monetę, obrączkę, listek czwartą zostawiając pustą. Po przemieszaniu filiżanek wybieramy jedną z nich i jeśli trafiliśmy na monetę wróży to bogactwo, obrączka przepowiada zamążpójście, listek-miłość zaś pusta filiżanka oznacza, że w nowym roku nie wydarzy się nic nowego.
A jak poznać imię przyszłego małźonka/żony?. Wkładamy pod poduszkę karteczki z wypisanymi imionami rano po przebudzeniu się wyciągamy jedną z kartek i odczytujemy z niej imię lubego.
Inny sposób na poznanie imienia ukochanego jest wycięcie z papieru serca napisanie na nim imion, po czym przebicie go igłą od tyłu. Imię na jakie trafi igła to, oczywiście, imię przyszłego narzeczonego.
Ale Andrzejki to nie tylko wróżby, w niektórych rejonach kraju np. na rzeszowszczyźnie wierzono, że w tą noc schodzą na ziemię dusze potępieńców. W celu ich odstraszenia rozpalano niewielkie ogniska tzw. "ognie Świętego Andrzeja"

Przysłowia
Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja.
Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja.
Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.
Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota.
Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęścieAndrzejki prawdę mówią

Boże, daj męża. Albo kochanka. Albo kasę i dobrą pracę. Tylko wróżby powiedzą, czy nasze modły zostaną wysłuchane.

Andrzejki prawdę mówią● Szpilką w serce
Na wyciętym z kartonu sercu wypisz męskie imiona, jedno przy drugim. Odwróć serce, by ukryć napisy, i wbij w nie szpilkę. Na kogo trafi, na tego bęc – takie imię będzie nosił wybranek.

● Waza marzeń
Potnij kartkę na 6 równych części. Wodoodpornym flamastrem zapisz swoje najskrytsze marzenia. Wrzuć karteczki do dużej miski. Dokładnie wymieszaj. Nalej wody do naczynia i obserwuj, która karteczka wypłynie pierwsza. To marzenie najszybciej się spełni.

● Dla par
Jedną świeczkę do podgrzewacza (tealight) podpisz swoim inicjałem, drugą – ukochanego. Zapal je i połóż delikatnie – w pewnej odległości – na powierzchni wody, np. w wannie czy misce. Jeśli się połączą, oznacza to zgodny związek. Jeśli odsuną, rozstanie. Gdy płomień osłabnie i zgaśnie, wróży to problemy ze zdrowiem.

● Lanie wosku
Rozpuść wosk. Najlepiej ze świeczek miodowych, ale mogą być też tealighty. Przygotuj klucz z dużą dziurką. Dawniej uważano, że powinien być to klucz do kościoła lub przynajmniej poświęcony. Wosk wlewaj przez klucz do miski z zimną wodą, powoli, inaczej utworzy się trudna do interpretacji grudka. Gdy ostygnie, wyciągnij go i zobacz, jaki cień rzuca na ścianę. Panny mogą w jego kształcie dostrzec cechy przyszłego męża. Każdy z obecnych może też powiedzieć, z czym mu się ten cień kojarzy. A nuż któreś ze słów okaże się trafne?

● Filiżanka z niespodzianką
Weź siedem identycznych filiżanek. Do każdej włóż inny przedmiot – listek, pierścionek, obrączkę, guzik, pieniążek, szpilkę, laleczkę – i przykryj spodkiem. Wylosuj jedną filiżankę. Sprawdź, co jest w środku:

Listek – nic nowego się nie zdarzy.
Pierścionek – zaręczyny, a dla mężatki – romans.
Obrączka – ślub, dla mężatki – dziecko.
Guzik – tyle właśnie dostaniesz.
Pieniążek – duża kasa.
Szpilka – zdrada.
Laleczka – dziecko.
● Jak zobaczyć we śnie przyszłego męża?
Cały dzień należy pościć. Zdaniem wtajemniczonych przed pójściem do łóżka warto zjeść słonego śledzia, niczym nie popijać i położyć się spać. Mężczyzna, który się przyśni, będzie tym ukochanym. Chyba że wyśnimy tylko wymarzoną szklankę wody.

● Wróżba z kart
Przygotuj cztery asy, potasuj je i wyciągnij jedną kartę. As kier wróży ciepły i spokojny dom. As trefl obiecuje niespodziankę w miłości. As pik zapowiada władczego ukochanego. As karo – dobrą wiadomość w sprawach miłosnych.

● Dwa słowa o pogodzie
Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży. Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja. Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima. Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota.

● Karteczka spod poduszki
Wieczorem dnia poprzedzającego andrzejki wypisz na wielu karteczkach imiona mężczyzn. Idź spać. Rano, po obudzeniu, sięgnij pod poduszkę. Jakie imię wyciągniesz, takie będzie nosić facet, który się tobą zainteresuje.

● Wróżba kubek w kubek
Pod kubeczkami ukryj cukierek, piórko, ziarnko pieprzu, kamyk i banknot. Wylosuj jedną z nich. A oto co oznacza przedmiot, który ci się trafił:

Cukierek – szczęśliwe życie.
Piórko – brak trosk.
Pieprz – przygody.
Kamyk – dużo pracy.
Banknot – bogactwo.

Justyna Rudzka
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elzbieta
Administrator
 
Posty: 31629
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2235 razy
Otrzymał podziękowań: 2187 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Andrzejki i wróżby Andrzejkowe

Postautor: Scarlett » 28 lis 2014, 19:06

Co o nich sądzicie? :)
Obchodzicie je? W jaki sposób?
Wróżycie sobie w ten wieczór?
Jakie ciekawe wróżby andrzejkowe znacie?

Awatar użytkownika
Scarlett
Gawędziarz
 
Posty: 743
Rejestracja: 19 lis 2011, 21:54
Podziękował : 473 razy
Otrzymał podziękowań: 321 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Andrzejki i wróżby Andrzejkowe

Postautor: Venison » 28 lis 2014, 20:54

Tu jest trochę na temat różnych wróżb Andrzejkowych napisane

post971469.html?hilit=andrzejki%20andrzejkowe#p971469

oraz tutaj post970963.html?hilit=andrzejki%20andrzejkowe#p970963

Nie mogę trafić na poprzednią edycję wróżb ..pewnie już gdzieś przepadła w czeluściach forum ...ale utkwiła mi w pamięci wróżba śledziem :D

Edit: znalazłem tutaj również były wymieniane różne metody wróżb - post970969.html?hilit=andrzejki%20andrzejkowe#p970969


Dziękuję Venison :0vishenka: połączyłam tematy / Elie

Awatar użytkownika
Venison
Niewymowny
 
Posty: 177
Rejestracja: 05 paź 2014, 19:41
Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 80 razy
Płeć: Mężczyzna
Znak zodiaku: Strzelec
Droga życia: 4

Re: Andrzejki i wróżby Andrzejkowe

Postautor: Ankol18 » 23 lis 2016, 15:11

Mamy na forum jakichś kawalerów? Zapewne tak! :wink: Wyszukałam panowie dla Was fajne wróżby andrzejkowe. A więc, jeśli ciągle szukasz swojej drugiej połówki, kobiety, z którą chciałbyś spędzić życie, to koniecznie przeczytaj dalej i sam spróbuj wywróżyć sobie kobietę marzeń :wink:

Aby przybliżyć trochę temat:
Katarzynki ---> dawniej było to święto, a dokładniej zwyczaj wróżb kawalerskich, który już dziś niestety został zapomniany, dlatego połączono je z Andrzejkami i obchodzi się je razem z tym świętem 29 listopada. Katarzynki obchodzono w wigilię św. Katarzyny (noc 24/25 listopada). Katarzyna była patronką kawalerów troszczącą się o ich udany związek małżeński.


Katarzynkowe wróżby:

GAŁĄZKA WIŚNI

Wywróżysz sobie zmianę stanu cywilnego. W dniu 24 listopada zerwij gałązkę wiśni, czereśni lub innego owocowego drzewa. Następnie wstaw ją do wody i poczekaj do Bożego Narodzenia. Jeśli do tego dnia zakwitnie, oznacza to rychłe wesele.

IMIĘ

Włóż pod poduszkę karteczki z kolejnymi literami alfabetu. Po przebudzeniu wylosuj cztery z nich. Pierwsza wylosowana litera to ta, na którą zaczynać się będzie imię Twojej wybranki. Kolejne będą literami w środku jej imienia, a czwarta będzie na jego końcu.

ŚWIECA

Zapal w swojej sypialni czerwoną świecę i poproś o sen o przyszłej żonie. Postaw świecę w bezpiecznym miejscu, tak aby mogła palić się przez całą noc. Przy łóżku połóż kartkę i długopis. Kiedy rano wstaniesz, szybko zapisz sen. Jego interpretacja doprowadzi Cię do przyszłej żony.

KUBKI

Weź cztery jednakowe kubki, do trzech włóż kolejno: obrączkę, monetę i grudkę ziemi. Przewróć je do góry dnem i zamieszaj siedmiokrotnie, wypowiadając przy tym słowa katarzynkowej wróżby: "Kasiu, daj znać, co się będzie ze mną dziać". Następnie wybierz jeden kubek. Jego zawartość wróży przyszłość nadchodzącego roku.

Obrączka symbolizuje małżeństwo, moneta - bogactwo, grudka ziemi – pracę, pusty kubek wróży brak zmian lub niechęć losu do odsłonięcia przed tobą przyszłości.

LISTKI I SZPILKI DRZEWA

Przygotuj parę listków z drzewa i szpilek z dowolnego drzewa iglastego oraz miskę z wodą. Listki symbolizują konkretną dziewczynę, o której myślisz, a szpilki drzewa iglastego ciebie. Następnie wrzuć listki i szpilki do miski z wodą. Jeśli dopłyną do siebie, to znak, że połączy was trwały związek.

SUCHARKI

W ten sposób wróżyli sobie kawalerowie przy wspólnym śniadaniu w dniu 24 listopada. W dzisiejszych czasach można przenieść ten zwyczaj na wieczór, przy wspólnej kolacji. Niech każdy z kawalerów przyniesie na wieczór sucharki. Po zakończeniu wspólnego posiłku zacznijcie jednocześnie jeść sucharki. Ten z was, który pierwszy zje swoje sucharki, jako pierwszy ożeni się.

PIÓRO

Jeżeli chcesz poznać charakter swojej przyszłej żony, to skorzystaj z wróżby, która nosi nazwę pióro. Weź pióro dowolnego ptaka i przed snem połóż je pod poduszkę. Przy łóżku połóż kartkę i długopis, aby rano zapisać sen. We śnie powinien pojawić się ptak, który będzie uosobieniem przyszłej wybranki. Interpretacja snu odwołuje się do ptasich zwyczajów. Jeżeli przyśni ci się:

Kogut - pozostaniesz w stanie wolnym
Biała kura - młoda panienka
Czarna kura - wdowa
Kura z kurczętami - wdowa z dziećmi
Paw - kobieta wyniosła, próżna i dumna
Sowa - żona mądra, chociaż nieurodziwa lub niesympatyczna
Gołąb - kobieta ładna i miła, ale ograniczona
Kaczka - żona gaduła
Kukułka - żona, która nie dba o potomstwo
Siwy koń zamiast ptaka – starokawalerstwo

SNY

Aby w noc z 24 na 25 listopada przyśniła ci się przyszła żona lub jej imię, musisz wykonać następujące czynności. Umyj się i wytrzyj damską koszulą. Największą gwarancję będziesz miał, jeżeli tę koszulę założysz do snu. Pod poduszką połóż wybrane części garderoby lub bielizny damskiej. Te ostatnie mają większą moc.

Sen może też zawierać wskazówki na temat tego, skąd będzie pochodziła przyszła żona. Jeżeli we śnie zobaczysz drogę lub jakiś pojazd, będzie to oznaczało, że przyszła żona będzie z innej miejscowości. Dom lub ogrodzenie oznacza, że dziewczyna będzie z sąsiedztwa.

Pamiętaj, że każdy ze snów katarzynkowej nocy ma ogromną moc i wymaga odpowiedniej analizy i interpretacji.


Panowie kawalerowie życzę udanej zabawy! :D :wink:
Najpiękniejsze chwile w życiu - nie można ich zaplanować, przychodzą same.
Awatar użytkownika
Ankol18
Forumowicz do entej
 
Posty: 3667
Rejestracja: 01 sie 2013, 16:41
Podziękował : 318 razy
Otrzymał podziękowań: 460 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 9


Wróć do Ogólne informacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości