Ascendent, a Słońce

Ascendent, a Słońce

Postautor: Nut » 03 cze 2015, 09:29

Ascendent, a Słońce
Oba elementy horoskopu urodzeniowego z pewnością są w jakimś stopniu związane z ego i poczuciem tożsamości. Czy można jednak powiedzieć, że znak Ascendentu oraz Słońca jednakowo wpływa na osobowość? Pod względem siły oddziaływanie być może jest to porównywalne, natomiast jeśli chodzi o rodzaj wpływu, to różnice wiążą się głównie z warunkami, przy których energie obu znaków się przejawiają. Cechy Ascendentu widoczne są przede wszystkim w kontakcie ze światem zewnętrznym. Oś Asc-Dsc horoskopu to przecież oś JA-INNI, dwa opozycyjne elementy, które wzajemnie na siebie oddziaływają. Gdy człowiek spotyka się z innymi ludźmi (Dsc), wówczas wpływają oni na niego, pobudzając do jakiejś reakcji czy działania (Asc), nawet jeśli niewiele robią (milcząca postawa też o czymś komunikuje). Natomiast w sytuacji kiedy osoba znajduje się w warunkach zagrażających jej życiu to postępuje przede wszystkim zgodnie z energią położenia Słońca. Poza tym wibracje energii solarnej, które wskazują na specyficzny rodzaj świadomości są niezmienne, natomiast cechy Ascendentu jest dużo łatwiej modyfikować. Możliwe jest np. manipulowanie swoją zewnętrzną postawą do pewnego stopnia, bez względu na znak Ascendentu. Wewnętrznej jaźni natomiast nie możemy już zmieniać, a przynajmniej nie w krótkim czasie. Znak położenia Słońca wskazuje na wewnętrzną świadomość, czyli m. in. na zjawiska, rzeczy, sytuacje itd., na których osoba skupia uwagę. Solarna Panna np. zawsze będzie dostrzegała szczegóły, a Waga ładne obrazy, jednak niekoniecznie będzie to przejawiać się na zewnątrz, w sytuacjach społecznych. Arroyo pisze o Ascendencie, że “choć ukazuje on, między innymi, podejście do życia, Słońce pokazuje przecież samo życie!”. Zodiakalny Skorpion czy Koziorożec zwykle jest bardzo ambitny oraz stale podnoszący sobie poprzeczkę, ale jednocześnie samokrytyczny i pesymistyczny. Jeśli natomiast w jego horoskopie urodzeniowym na Ascendencie znajduje się Strzelec (lub Lew) to do wszelkich wyzwań życiowych będzie podchodził z dużą dozą optymizmu. Z kolei solarny Baran, owszem jest energiczny i przedsiębiorczy, ale z Ascendentem np. w Skorpionie czy Raku, będzie podchodził do życia i osób dość ostrożnie i nieufnie.
Kolejną różnicą między Ascendentem, a Słońcem - choć związaną z powyższymi - jest to, że niektóre cechy Ascendentu są wyrażane w sposób bardziej bezpośredni, wyrazisty i charakterystyczny dla danego znaku, niż w przypadku Słońca - oczywiście wobec otoczenia. Przykładowo ascendentalny Strzelec może być bardziej optymistyczny i energiczny niż jego solarny odpowiednik, z kolei osoba z Rakiem na Ascendencie bardziej wycofana czy nieśmiała niż ze Słońcem w tym znaku. Oczywiście cechy Znaku Solarnego są głęboko zakorzenione w psychice i również są wyrażane, natomiast rzadziej są okazywane w pełni, tak jak to się ma w przypadku Znaku Wschodzącego - zwłaszcza jeśli osoba czuje się swobodnie w otoczeniu.
Nigdy nie marnuj czasu próbując wytłumaczyć kim jesteś ludziom, którzy postanowili Cię nie zrozumieć. - Dream Hampton
NIGDY NIE KŁAM KOMUŚ, KTO CI UFA I NIGDY NIE UFAJ KOMUŚ, KTO CIĘ OKŁAMAŁ
Awatar użytkownika
Nut
Moderator
 
Posty: 2643
Rejestracja: 20 lip 2014, 16:47
Podziękował : 529 razy
Otrzymał podziękowań: 416 razy
Droga życia: 0

Re: Ascendent, a Słońce

Postautor: Nut » 03 cze 2015, 09:32

Ascendent Ascendentowi nie równy
Omawiając wszystkie te powyższe znaczenia odnosiłem się do samego znaku na Ascendencie, jednak należy mieć na uwadze, iż jest to pewien skrót myślowy, który został zastosowany, aby uprościć opisanie zagadnienia. Analizując wpływ Ascendentu już w konkretnym horoskopie urodzeniowym absolutnie nie należy odnosić się jedynie do znaku Ascendentu (choć zazwyczaj to on ma dominujące znaczenie). Należy wziąć pod uwagę te elementy kosmogramu, które modyfikują wpływy znaku Ascendentu, a są to przede wszystkim Władca Ascendentu (zwany również Władcą Horoskopu) oraz planeta znajdująca się na Ascendecie (z orbą około +-6 stopni, choć niektórzy przyjmują nawet 10 stopni - jest to kwestia dyskusyjna wśród astrologów). W dalszej kolejności są to planety znajdujące się w pierwszym domu i tworzące aspekty do osi Ascendentu oraz Mars, który zawsze w horoskopie pokazuje w jaki sposób osoba wyraża własną indywidualność. Jeżeli planeta znajduje się w pierwszym domu, ale innym znaku niż oś Ascendentu to zdarza się, że postawa, którą przedstawia ten drugi znak dominuje nad znakiem Ascendentu. Uzupełniającym elementem w ocenie sposobu wyrażania siebie może być także piąty dom horoskopu natalnego.
Przykładowo osoba z Ascendentem w Wadze jest dość miła, towarzyska i otwarta na kontakty z ludźmi, ale z Plutonem na tym Ascendencie nabierze cech Skorpiona (Pluton włada znakiem Skorpiona) i stanie się mniej ufna oraz mocno powściągliwa. Cechy Wagi nadal będą widoczne, np. osoba może być uśmiechnięta, natomiast z Plutonem na Ascendencie zwiększa się skupienie na analizie towarzystwa kosztem aktywnego uczestnictwa w dyskusji czy zabawie. Z kolei osoba z Ascendentem w Pannie zwykle jest dość pasywna i łatwo dostosowująca się do otoczenia. Z Marsem przy Ascendencie nabiera jednak bardziej ofensywnej i aktywnej postawy.
Nie zawsze przy Ascendencie znajduje się planeta, natomiast zawsze istnieje Władca Ascendentu (planeta władająca znakiem Ascendentu). Dlatego zawsze mamy do czynienia z dwunastoma typami ascendentalnych Baranów, dwunastoma typami ascendentalnych Byków itd. Na przykład Bliźnięta na Ascendencie dają osoby bardzo ruchliwe, ciekawskie, trochę powierzchowne i zmienne. Jednakże z Merkurym (który włada znakiem Bliźniąt) w Koziorożcu osoby te stają się bardziej stabilne, a zainteresowania i aktywność umysłowa nabierają bardziej praktycznej formy niż np. z Merkurym w Strzelcu czy Wodniku (znaki te są równie skore do abstrakcyjnych rozważań co Bliźnięta). Ascendentalny Baran z Marsem w Byku z pewnością jest dużo bardziej opanowany i cierpliwy niż w Strzelcu. Przy analizie Władcy Ascendentu istotne jest jego położenie nie tylko w znaku, ale także aspekty jakie tworzy z innymi planetami, położenie w domu.
Nigdy nie marnuj czasu próbując wytłumaczyć kim jesteś ludziom, którzy postanowili Cię nie zrozumieć. - Dream Hampton
NIGDY NIE KŁAM KOMUŚ, KTO CI UFA I NIGDY NIE UFAJ KOMUŚ, KTO CIĘ OKŁAMAŁ
Awatar użytkownika
Nut
Moderator
 
Posty: 2643
Rejestracja: 20 lip 2014, 16:47
Podziękował : 529 razy
Otrzymał podziękowań: 416 razy
Droga życia: 0

Re: Ascendent, a Słońce

Postautor: Nut » 03 cze 2015, 09:32

Wrażenie, jakie tworzy się w otoczeniu powstaje dość spontanicznie, wręcz instynktownie, jednak nie każdemu udaje się z taką samą łatwością zaprezentować swój znak Ascendentu. Owa łatwość lub trudność zależna jest przede wszystkim od aspektów do Ascendentu oraz położenia świateł w znakach, czyli Słońca oraz Księżyca. Trudności z wyrażaniem cech Ascendentu są obecne zwłaszcza przy kwadraturze i opozycji do któregoś ze świateł. Przykładowo - łatwiej będzie wyrażać cechy ascendentalnego Barana osobie spod znaku Strzelca (który należy do tego samego żywiołu) niż Raka, dla którego “odgrywanie roli” śmiałego Barana przychodzi z większym trudem (nieharmonijne żywioły, dodatkowo kwadratura). Nie zmienia to faktu, że przykładowy solarny Rak z Ascendentem w Baranie nadal będzie robił wrażenie pewnej siebie i energicznej osoby, jednak będzie to dla niego duży wysiłek wymagający pewnego rodzaju samooszukiwania się lub wewnętrznego przymuszania - dochodzi do pewnego wewnętrznego rozdarcia między tym kim się jest, a tym kim chce się zaprezentować. Z kolei solarnemu Strzelcowi identyfikacja z energią ascendentalnego Barana przychodzi “lekko” i dość naturalnie (ten sam żywioł ognia). Szczególnie uciążliwy konflikt wewnętrzny występuje u osób, w których horoskopie zarówno Ascendent, jak i Słońce leżą w znakach jakości stałej cechującej się brakiem elastyczności. Ciągła “walka” pomiędzy cechami obu znaków, w której każdy chce przeforsować swoją “energię” nie chcąc nikogo udawać, może prowadzić do silnych blokad samoekspresji, a w skrajnych przypadkach do problemów z tożsamością i akceptacją siebie. Przeważająca ilość nieharmonijnych aspektów pomiędzy planetami, a Ascendentem zwiększa także prawdopodobieństwo, że u osoby dominować będzie wyrażanie negatywnych cech dla danego znaku Ascendentu.
Najbardziej “komfortowe” jest położenie Słońca i Ascendentu w tym samym znaku. Daje to naturalne umiejętności pokazania się, gdyż to jacy jesteśmy jest zgodne z tym w jaki sposób chcemy się zaprezentować. Szczególnie jeśli Słońce jest przy Ascendencie lub w domu pierwszym, osoba w oczywisty sposób jest popularna i zwykle w centrum zainteresowania. Jest to bardzo dobre położenie np. dla ludzi występujących na scenie. Znane osoby ze słońcem na Ascendencie to m.in. Benny Hill, Freddie Mercury.
Nigdy nie marnuj czasu próbując wytłumaczyć kim jesteś ludziom, którzy postanowili Cię nie zrozumieć. - Dream Hampton
NIGDY NIE KŁAM KOMUŚ, KTO CI UFA I NIGDY NIE UFAJ KOMUŚ, KTO CIĘ OKŁAMAŁ
Awatar użytkownika
Nut
Moderator
 
Posty: 2643
Rejestracja: 20 lip 2014, 16:47
Podziękował : 529 razy
Otrzymał podziękowań: 416 razy
Droga życia: 0


Wróć do Zbiorczy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości