Celtowie - kult roślin

Re: Celtowie - kult roślin

Postautor: Rea » 31 lip 2015, 15:17

Verm pisze:
W ten sposób nigdy nie zdobędziemy autentycznej wiedzy o Celtach

Nikt nie mówił, że to jest takie proste ;) Nie jest - mamy "zeznania" Rzymian i teksty powstałe już po chrystianizacji, z których naukowcy starają się wyłuskać interesujące ich fakty z poprawką na to kto dane dzieło napisał i kiedy.

Dobre sobie "zeznania " Naukowcy mają to do siebie, że zmieniają zdanie. To co dzisiaj uważają za niepodważalne, jutro może się okazać kompletną bzdurą. Mało tego.Żeby było śmieszniej, naukowców jest kilku i każdy przedstawia inną wersję. Idąc dalej, Tobie przypadnie do gustu wersja przedstawiana przez naukowca X , a mnie wersja przedstawiana przez naukowca Y. ;P Potem Ty wyśmiejesz mój post na wiadomej stronie, chociaż de facto, to ja mogę być bliżej prawdy.Ale fama pójdzie w świat, że na tym forum pewna Rea mija się z prawdą i pisze bzdury.Oby tylko w ten sposób wyśmiano. :diablo:
Reasumując - jest była prawda, prawda i gówno prawda. :037:
'' Strach jest jak wilk na łańcuchu. Staje się groźny dopiero gdy go uwolnisz. Smutek ulatuje w otchłani zapomnienia. Gniew można zabić uśmiechem. Tylko nadzieja wiecznie trwa… '' David Gregory Roberts -
Cień góry

Ziemia to nasze kości, powietrze to oddech, woda to nasza krew a ogień...
ogień to nasze pożądania...
'
G. Shields
Awatar użytkownika
Rea
czarownica

Podziękował : 73 razy
Otrzymał podziękowań: 69 razy

Postautor: Verm » 08 sie 2015, 12:25

To nie są dobre argumenty, ;) Zwłaszcza w odniesieniu do tematu wątku, gdybyśmy dyskutowali o fizyce czy medycynie to wyglądałoby to nieco inaczej.
Zauważ, że często posługują się nimi osoby, którym po prostu nie chce się szukać informacji w tym co piszą naukowcy i wolą prezentować własne wydumki w temacie :>

Naukowcy zmieniają zdanie w momencie, gdy odkryją coś na tyle epokowego/nowatorskiego/etc, że istnieje konieczność totalnego odrzucenia poprzednich hipotez. Ciężko mi sobie wyobrazić takie odkrycie w kwestii naszej wiedzy o Celtach, bo na odkopanie tajnego archiwum druidów raczej nikt nie liczy (zwłaszcza, że wiedzę przekazywano ustnie).

Co do tego, że naukowcy nie zgadzają się ze sobą - wystarczy spojrzeć na to co pisze mainstream, żeby zobaczyć jak się sprawy mają i na ile ten argument ma rację bytu ;) Zresztą teksty naukowe mają to do siebie, że widać w nich co jest interpretacją autora, a co nie.

Jesteśmy na forum ezoterycznym, więc zapewne nie będziemy się tu przerzucać artykułami naukowymi (póki co nie widziałem w tym dziale źródeł naukowych, poza tym wrzuconymi przez Szamana, ale mogłem coś przeoczyć) - od tego są fora specjalistyczne, gdzie ludzie dyskutują o niuansach. Z drugiej strony to, że jest to ForumEzo nie oznacza, że nie można tu prezentować wiedzy naukowo potwierdzonej (oczywiście tam, gdzie jest to możliwe).

Awatar użytkownika
Verm
Kapłan w wicca

Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 251 razy
Droga życia: 8

Postautor: Nut » 09 sie 2015, 05:04

Tiamat » 02 lip 2015, 14:00

Dawne przekazy wspominają, iż roślinami sakralnymi, czczonymi przez irlandzkich Celtów, były dąb, cis i jabłoń i jemioła.

Cis uznawano za drzewo wojny, dostarczającego najlepszego drewna na łuki, włócznie i tarcze oraz inne niebezpieczne przedmioty i to nie tylko śmiertelnikom, ale i bogom.
Z cisu sporządzone było kosmiczne koło mitycznego druida Mug Ruith, wcielenia Dagdy, który był bogiem druidów i druidem bogów.Koło to oślepiało każdego, kto na nie spojrzał i ogłuszało każdego, kto je usłyszał.
O tym, że cis to drzewo trujące, wiedzieli już w starożytności wszyscy.
Galowie jego sokiem - a dokładniej mieszaniną soku cisowych jagód, ciemiernika i "diabelskiego zęba" - zatruwali strzały. Za pomocą soku z cisu zadawali sobie śmierć pokonani królowie galicyjscy.

Verm » 31 lip 2015, 04:49

W ten sposób nigdy nie zdobędziemy autentycznej wiedzy o Celtach

Nikt nie mówił, że to jest takie proste ;) Nie jest - mamy "zeznania" Rzymian i teksty powstałe już po chrystianizacji, z których naukowcy starają się wyłuskać interesujące ich fakty z poprawką na to kto dane dzieło napisał i kiedy.

W takim układzie jakich autorów można uznać za wiarygodnych. W sieci nie brakuje opisów z sufitu wziętych.

Verm

Zresztą teksty naukowe mają to do siebie, że widać w nich co jest interpretacją autora, a co nie.

Nie każdy jest w stanie odróżnić. Po czym można poznać.

Verm
Jesteśmy na forum ezoterycznym, więc zapewne nie będziemy się tu przerzucać artykułami naukowymi (póki co nie widziałem w tym dziale źródeł naukowych, poza tym wrzuconymi przez Szamana, ale mogłem coś przeoczyć) - od tego są fora specjalistyczne, gdzie ludzie dyskutują o niuansach. Z drugiej strony to, że jest to ForumEzo nie oznacza, że nie można tu prezentować wiedzy naukowo potwierdzonej (oczywiście tam, gdzie jest to możliwe).

Dlaczego nie można. Jestem jak najbardziej za tym, żeby przedstawiać informacje z wiarygodnych źródeł, a nie bzdety wyssane z palca, typu horoskop celtycki.
Wystarczy niektórym z nas podpowiedź tych, którzy już taką wiedzę mają :cool:
Nigdy nie marnuj czasu próbując wytłumaczyć kim jesteś ludziom, którzy postanowili Cię nie zrozumieć. - Dream Hampton
NIGDY NIE KŁAM KOMUŚ, KTO CI UFA I NIGDY NIE UFAJ KOMUŚ, KTO CIĘ OKŁAMAŁ
Awatar użytkownika
Nut
Moderator

Podziękował : 494 razy
Otrzymał podziękowań: 394 razy
Droga życia: 0

Postautor: Verm » 09 sie 2015, 08:27

Problem polega przede wszystkim na tym, że większość źródeł (w tym naukowych) dotyczących Celtów to źródła angielskojęzyczne. Krótko mówiąc ktoś musiałby mieć chęć usiąść, przetłumaczyć to i owo na polski, a potem wrzucić na forum.

To dość niewdzięczna praca, a jak ktoś zna angielski to odpala sobie np. Academia.edu, gdzie jest prawdziwe zatrzęsienie naukowych artykułów na tematy rozmaite.
Awatar użytkownika
Verm
Kapłan w wicca

Postautor: Elie » 11 sie 2015, 11:37

Nie wszystko co pochodzi z zagranicy jest pierwszej jakości. Ja ufam Polakom. Nie brakuje i u nas historyków, którzy potrafią rzetelnie opisać historię, nawet tą zamierzchłą. Na forach nie brakuje ludzi, którzy pasjonują się tematem.
Ta fascynacja tym co zagraniczne bywa śmieszna czy wręcz fanatyczna i potrafi zaprowadzić w ślepy zaułek.To po prostu mania wielkości i wyższości :P Niekoniecznie dążenie do prawdy. To takie - och, JA to czytam tylko to, co zagraniczne. :lol: :mrgreen:
Pisarze zagraniczni pominą na przykład udział Słowian.Przykładem jest Wicca, którą Amerykanie traktują inaczej niż podobno jest u naszych Wiccan, bo u nich wszystko jest Wicca.
Rosyjscy pisarze z kolei wszystko mieszają z ezoteryką.Niemieccy będą szukać czystej krwi :0fool:
Żydowscy dopatrzą się prześladowań i... tak można wyliczać w nieskończoność.
W naszej prasie i społeczeństwie bardzo długo istniała wiara w to, że wszystko co Amerykańskie jest prima sort.
Wabikiem był tekst zaczynający się od zdania - Amerykańscy naukowcy....
Znane są dowcipy zaczynające się od - Amerykańscy naukowcy... :mrgreen:

Pisząc o Celtach nie należy zapominać o Druidach.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Podziękował : 2115 razy
Otrzymał podziękowań: 1944 razy
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Postautor: Verm » 15 sie 2015, 11:43

Ta fascynacja tym co zagraniczne bywa śmieszna czy wręcz fanatyczna i potrafi zaprowadzić w ślepy zaułek.To po prostu mania wielkości i wyższości :P Niekoniecznie dążenie do prawdy. To takie - och, JA to czytam tylko to, co zagraniczne. :lol: :mrgreen:

Nie, to kwestia szukania najlepszych źródeł dotyczących tematu. Tak się składa, że najwięcej badań archeologicznych (i nie tylko) dotyczących Celtów prowadzi się tam, gdzie zostawili oni po sobie najwięcej śladów :> W Polsce też mamy ślady celtyckie i pisze się o tym artykuły (także po polsku), ale mimo to większość z nich piszą naukowcy angielscy czy irlandzcy. Taka jest rzeczywistość i ciężko się na to obrażać.

Inna sprawa - polscy naukowcy też coraz częściej piszą głównie po angielsku, bo publikują w międzynarodowych czasopismach.

Awatar użytkownika
Verm
Kapłan w wicca

Postautor: Elie » 20 sie 2016, 08:43

http://www.celticartstudio.com/symbol/f/MYTHOLOGY
Wyżej link do strony o mitologii, symbolach Celtów, prowadzonej przez Jen Delyth https://www.facebook.com/jendelyth
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Podziękował : 2115 razy
Otrzymał podziękowań: 1944 razy
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Postautor: Nut » 05 wrz 2016, 14:20

Wśród Celtów, Druidów ogromną rolę odgrywały drzewa, takie jak Cis z gałęzi którego robiono łuki. Następnym była jabłoń. Jabłka wykorzystywano w magii miłosnej.
Nigdy nie marnuj czasu próbując wytłumaczyć kim jesteś ludziom, którzy postanowili Cię nie zrozumieć. - Dream Hampton
NIGDY NIE KŁAM KOMUŚ, KTO CI UFA I NIGDY NIE UFAJ KOMUŚ, KTO CIĘ OKŁAMAŁ
Awatar użytkownika
Nut
Moderator

Podziękował : 494 razy
Otrzymał podziękowań: 394 razy
Droga życia: 0

Poprzednia

Wróć do Celtowie