Celtowie - kult roślin

Celtowie - kult roślin

Postautor: Ester. » 17 cze 2015, 23:18

Drzewo ma ogromne znaczenie w wielu kulturach. Poczynając od rajskiego ogrodu, gdzie rosły drzewa o przedziwnych owocach, symbolizujące duchowe wartości, czasem dość zgubne ze względu na swą potęgę.
Obrazek
Drzewo Życia, symbolizujące swymi gałęziami kolejne poziomy rozwoju świata- powstanie różnych organizmów zamieszkujących ziemię. Jesion Odyna znany z mitologii skandynawskiej, na którym bohater wisiał pogrążony w swoistej medytacji i posiadł wiele tajemnic, m. in. wiedzę na temat run. Drzewo zwykle kojarzone jest ze spokojem, wiedzą, długowiecznością i mądrością. Znane są nam praktyki "przytulania się do drzew", słuchania ich pieśni...
Obrazek
Grafika jest własnością - http://www.celticartstudio.com/ - Elie

Drzewo swymi korzeniami sięga w głąb ziemi, pobiera wodę i ożywcze elementy, jeszcze nieukształtowany, ale służący do budowy czegoś nowego materiał- matczyną, kreatywną siłę niezbędną do tworzenia nowej konstrukcji, rozwoju, wzrostu.
Gałęzie, zwykle skierowane w górę, przywodzą na myśl wyciągnięte ku niebu ramiona. Dzięki nim drzewo wychwytuje niebiańską energię, pozwalając jej przepływać przez cały swój organizm i również kreuje- tworzy nowe związki w procesie znanym jako fotosynteza. Promień światła słonecznego całuje drobiny wychwycone z powietrza i ziemi- i oto staje się nowa forma, dzięki której zwierzęta i ludzie mogą odżywiać się i żyć. Tą drogą roślina pobiera również potrzebne do oddychania powietrze.
Obrazek

Przepływ ten działa również w drugą stronę. To przez liście odparowuje woda, wydziela się tlen...
Drzewo ilustruje więc niesamowity, dwustronny przepływ energii, warunkujący harmonię i wyrównanie niezbędnych sił. Siła ziemi symbolizuje energię do życia każdego dni, kreatywność i spokój, siłę wewnętrzną, niezłomność. Medytując, możemy wyobrażać sobie, że nasze nogi zamieniają się w korzenie i sięgamy do ciepłego, ożywczego łona ziemi, pobierając delikatnie niezbędne nam pierwiastki. Pobieramy elementy potrzebne nam do wzrostu, spokoju i stabilizacji, które wypełniają nas, umacniają, tworzą materiał w pewien sposób nadający ciało światu marzeń i idei- pozwalając na znalezienie siły do wcielenia ich w życie. Strumień energii przepływa przez całe nasze ciało i wyżej, poprzez wyciągnięte gałęzie rąk głosi pochwałę niebu. Świat materialny uśmiecha się do duchowego. Nasze gałęzie sięgają chmur, przerastają kosmos, dosięgają czegoś potężniejszego, niezmierzonej miłości, duchowej siły, zrozumienia, mądrości. Podziwiamy tę moc i pozwalamy przepływać jej przez nasze liście, nie pobierając jej jednak na siłę, gdyż jest ona darem. Dzięki naszym korzeniom możemy skierować do ziemi wszystko, co wydaje nam się w nas niedoskonałe, wyobrażając sobie jednocześnie, że w tej drzemiącej, uniwersalnej sferze rozpadają się one na czynniki pierwsze, jak ma to miejsce w przypadku związków organicznych. Wyobrażamy sobie, że wysyłane do ziemi emocje, myśli czy uczucia stają się zbiorem niezwiązanych ze sobą cząstek energetycznych i nie są w stanie nikogo skrzywdzić, ale powracają do obiegu naturalnej, nieuformowanej w żadne struktury energii. Listki skierowane na boki oddychają ożywczą energią, która trańczy w kadym żywym organizmie oraz wokół niego.
Obrazek
Grafika jest własnością - http://www.celticartstudio.com/ - Elie

Drzewo, podobnie, jak nasze ciało, jest miejscem, gdzie górne spotyka się z dolnym, metaforycznie- cielesność z duchowością. Oba te pierwiastki pozostają ze sobą w harmonii. Na granicy płodnej ciemności ziemi i ożywczego światła niebios rodzą się nowe formy, kreują kształty, myśli, uczucia... Tańczy rzeczywistość. Idealny, nieustający przepływ energii przywodzi na myśl głoszącą pochwałę życia, radosną Pieśń Istnienia. Stąd skojarzenia z siłą drzew, z ich pozytywnym na nas wpływem, gdy wsłuchamy się w wewnętrzny rytm, z oświeceniem, jakiego dostąpić można, wyczuwając delikatny balans naszego ducha z jego mieszkaniem- ciałem. Podziwiając drzewa, starajmy się zaobserwować ten harmonijny przepływ, wyczuć pieśń nie tylko w nich, ale również w sobie. Byc może wówczas usłyszymy cały chór istnień śpiewający swym bytowaniem odwieczną Pieśń Świata.
Obrazek

coś do posłuchania :)Jeśli chcecie zrobić sobie swój własny amulet z drzewem życia to tutaj jest instrukcja.
Amulet oznacza:
Drzewo Życia to symbol początków - raju niebiańskiego nieśmiertelności i ciągłego odradzania. Podstawa świata i oś kosmiczna. Tu symbol Raju, obfitości, dostatku. Ma dawać witalne siły życia i moc trwania.
http://manualni.pl/drzewo-zycia/

Awatar użytkownika
Ester.
Wpadłem na chwilę
 
Posty: 213
Rejestracja: 28 gru 2014, 11:52
Podziękował : 261 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Ryby
Droga życia: 3

Celtowie - kult roślin

Postautor: Ester. » 18 cze 2015, 21:14

Na terenach przedchrześcijańskiej Irlandii istniał bardzo rozbudowany kult roślin totemicznych i magicznych. Szacunek dla świętych drzew pozostał w tradycyjnej irlandzkiej kulturze do dziś, kiedy na wsiach unika się karczowania pewnych drzew i krzewów, wierząc w ich boską moc. Podobno kilka lat temu jeden z polskich inżynierów drogowych umarł tajemniczą śmiercią, kiedy kazał zaorać „święty lasek”, rosnący na trasie nowo wytyczanej drogi. Z roślinami magicznymi nie ma żartów!
Obrazek
Shamrock (irl. seamróg) - trójlistna koniczyna, biała lub drobnogłówkowa, symbol Irlandii.
Według legendy, wykorzystał ją Święty Patryk poprzez pokazanie tej rośliny jako jednej łodygi z trzema liśćmi do zobrazowania istoty Trójcy Świętej. W dniu św. Patryka (17 marca), shamrock jest noszony w klapie ubrania przez Irlandczyków na całym świecie.
Obrazek
Symbolu tego chętnie używają ludzie zafascynowani charakterystycznym dla kultury celtyckiej spojrzeniem na świat- odzwierciedlenie wielu idei można znaleźć w przyrodzie, która nas otacza. Coś, co czasem wydaje się skomplikowane i kryje w sobie tajemnice, może również okazać się naturalne, bliskie nam, nie tak trudne w odbiorze, jeśli spojrzymy na to z innej perspektywy- dziecięcej wrażliwości i prostoty.
Obrazek
Wskazówka Do Prawidłowego Odczytania Snu….
Koniczyna szeroko rozpowszechniony kwiat motylkowy, który ze względu na szybki wzrost symbolizuje siły życia. U Celtów święta roślina magiczna. W średniowieczu ze względu na różnolistność symbol Trójcy Św. Jako roślina lecznicza niekiedy odnoszona także do Marii. Koniczyna czterolistna uchodzi do dzisiaj za przynoszącą szczęście, natomiast koniczyna wielolistna za przynoszącą nieszczęście, a jedynie koniczynę pięciolistną uważa się niekiedy za zapowiedź szczęśliwego małżeństwa i dobrego życia. Z powodu kształtu swoich liści koniczyna symbolizuje rozwidlenie się drogi życiowej i wiele możliwości wyboru jaki mamy przed sobą. Bardzo szczęśliwy jest sen gdy jesteś zakochany i stoisz na polu kwitnącej kończyny wskazuje on że Twój związek wejdzie na wyższy poziom i będziesz szczęśliwy…..
Obrazek

Jest to jeden z najpopularniejszych naturalnych amuletów zapewniających szczęście między innymi z powodu właściwości liczby cztery. Jest to liczba związana z kwadratem, symbolizuje cztery strony świata, cztery wiatry, cztery pory roku, cztery żywioły, cztery fazy życia(dzieciństwo, młodość, dojrzały wiek, starość). Koniczynę po znalezieniu należy zasuszyć i nosić przy sobie, np. w portfelu. Koniczyna pięciolistna wróży rychłe i udane małżeństwo, natomiast koniczyna o większej liczbie liści wróży nieszczęście. Wizerunek czterolistnej koniczyny widnieje na monetach i innych amuletach przynoszących szczęście można także nosić wykonane z metali i kamieni szlachetnych wisiorki o tym kształcie.
Koniczyna należy do rodziny roślin zwaną Fabaceae. Nazwa botaniczna to Trifolium i wywodzi się z trójliściastych, czyli tyle ile normalnie ta roślina posiada liści. Jako wybryk natury, ilość tych liści może się zmieniać w rzadkich przypadkach. Aktualnie znaleziono rośliny z jednym, sześcioma a nawet siedmioma liśćmi. Najbardziej znaną wersją oczywiście jest czterolistna koniczyna. Według tradycji każdy listek koniczyny coś symbolizuje. Pierwszy oznacza nadzieję, drugi wiarę, trzeci miłość, a czwarty szczęście. Przez Celtów zawsze ta roślina została uważana jako symbol ochronny. Zgodnie z powszechnymi wierzeniami ta roślina również odstrasza zło, chroni od nieszczęść i przynosi szczęście w hazardzie. Czterolistna koniczyna w książce szkolnej pozwala lepiej się uczyć, a pod poduszką przynosi słodkie sny.
Obrazek
Zgodnie z badaniami w 2005 roku 40 procent Niemców wierzy, że ta roślina przynosi szczęście, a jeśli nie, to nic złego się przez nią nie dzieje.
Według Księgi Rekordów Guinnessa, znaleziona koniczyna o największej liczbie listków liczyła ich osiemnaście. Szacuje się, że na około 10000 trójlistnych koniczynek przypada jedna czterolistna.
Znalezioną czterolistną koniczynę należy zasuszyć, a potem najlepiej schować do portfela. Przyniesie szczęście jako talizman, zapewni dobrobyt i wzmocni siłę życiową swojego posiadacza. Podobne działanie ma także biżuteria, która wykorzystuje wzór czterolistnej koniczyny.

Awatar użytkownika
Ester.
Wpadłem na chwilę
 
Posty: 213
Rejestracja: 28 gru 2014, 11:52
Podziękował : 261 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Ryby
Droga życia: 3

Celtowie - kult roślin

Postautor: Tiamat » 02 lip 2015, 13:00

Dawne przekazy wspominają, iż roślinami sakralnymi, czczonymi przez irlandzkich Celtów, były dąb, cis i jabłoń i jemioła. Jednak co do jemioły,niektóre przekazy historyczne mogą wprowadzić nas w błąd. Otóż jemioła nie jest rodzimą rośliną na Irlandii, a została zaimportowana na wyspę przez angielskich kolonizatorów pod koniec XVIII wieku.
Jednak największą cześć Celtowie oddawali mocarnemu dębowi, który uważany był za wcielenie najwyższego boga. Zresztą cześć dla dębu bywała znana u wszystkich ludów indoeuropejskich, również na terenach Polski.
Dlatego też Celtowie pielęgnują gaje dębowe i nie spełniają żadnej ofiary bez przyozdobienia jej liśćmi z tego drzewa.
Awatar użytkownika
Tiamat
 
Posty: 5
Rejestracja: 08 lut 2014, 11:22
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Droga życia: 0

Re: Celtowie - kult roślin

Postautor: szamka » 07 lip 2015, 23:18

Jarzębina jest również jednym z symboli celtyckiego święta Imbolc, które według współczesnego kalendarza obchodzone jest w pierwszych dniach lutego.
Jarzębina była celtyckim drzewem życia. Jej czerwone grona nakryte skórą świeżo zdartą z byka, służyły druidom do zmuszania demonów do odpowiedzi na najtrudniejsze pytania.
Na Wyspach Brytyjskich była również najpopularniejszym drzewem chroniącym przed piorunami i wszelkiego rodzaju urokami rzucanymi przez wiedźmy.
Awatar użytkownika
szamka
Dopiero się rozkręcam
 
Posty: 350
Rejestracja: 03 wrz 2014, 08:16
Podziękował : 76 razy
Otrzymał podziękowań: 58 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Skorpion
Droga życia: 8

Celtowie - kult roślin

Postautor: Verm » 10 lip 2015, 20:48

Jej czerwone grona nakryte skórą świeżo zdartą z byka, służyły druidom do zmuszania demonów do odpowiedzi na najtrudniejsze pytania.


Z tymi demonami to tak różnie, z gronami też.
Opis tej konkretnej praktyki pochodzi z "Życia św. Beracha", gdzie jest mowa o tym, że druidzi kładli się na splecionych gałęziach jarzębiny (przypominało to nieco archaiczny płot) przykrytych skórą z byka. W czasie snu otrzymywali wizję, która miała być odpowiedzią.

Oczywiście opis jest późny i schrystianizowany już, więc trzeba brać poprawkę na to, z jakiej perspektywy zostało to opisane.

Avatar - Yggdrasil i Norny to Germanie, a nie Celtowie :)

Awatar użytkownika
Verm
Kapłan w wicca
 
Posty: 261
Rejestracja: 07 lip 2015, 01:15
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 251 razy
Płeć: Mężczyzna
Droga życia: 8

Re: Celtowie - kult roślin

Postautor: Iza74 » 26 lip 2015, 13:16

Opis tej konkretnej praktyki pochodzi z "Życia św. Beracha", gdzie jest mowa o tym, że druidzi kładli się na splecionych gałęziach jarzębiny (przypominało to nieco archaiczny płot) przykrytych skórą z byka. W czasie snu otrzymywali wizję, która miała być odpowiedzią.

Oczywiście opis jest późny i schrystianizowany już, więc trzeba brać poprawkę na to, z jakiej perspektywy zostało to opisane.


Św. Beracha był św. katolickim, którego życie opisano jako pełne cudów to co on miał wspólnego z Celtami.
http://rodzinakatolicka.pl/index.php/ro ... go-beracha
Liczby doskonałe, jak doskonałych [ ludzi ] spotyka się rzadko... ( Kartezjusz)
Awatar użytkownika
Iza74
Pismak
 
Posty: 1939
Rejestracja: 09 sie 2014, 19:19
Podziękował : 127 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 8

Re: Celtowie - kult roślin

Postautor: Verm » 26 lip 2015, 16:54

Ot chociażby to, że sam był celtyckiego pochodzenia.

Awatar użytkownika
Verm
Kapłan w wicca
 
Posty: 261
Rejestracja: 07 lip 2015, 01:15
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 251 razy
Płeć: Mężczyzna
Droga życia: 8

Re: Celtowie - kult roślin

Postautor: Nikolka » 27 lip 2015, 13:03

Podobno żeby kupić jedno ze świętych drzew, takich jak; dąb, jabłoń czy leszczynę , należało w zamian zapłacić czymś żywym, nawet niewolnikiem.
W tradycji celtyckiej leszczyna była symbolem mądrości i inspiracji poetyckiej. Wedle legendy leszczyny rosły wokół stawu, w którym pływały łososie. Orzechy laskowe spadały do wody, zaś łososie zjadały je, w ten sposób przejmowały mądrość drzewa.
Celuj w Księżyc, bo nawet jeśli nie trafisz, będziesz między gwiazdami :2pistolety:
Patrick Suskind
Awatar użytkownika
Nikolka
 
Posty: 80
Rejestracja: 06 lip 2014, 13:24
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Droga życia: 0

Re: Celtowie - kult roślin

Postautor: Rea » 30 lip 2015, 21:58

Oczywiście opis jest późny i schrystianizowany już, więc trzeba brać poprawkę na to, z jakiej perspektywy zostało to opisane.

W ten sposób nigdy nie zdobędziemy autentycznej wiedzy o Celtach. Skąd pewność u Ciebie.Znasz źródło w którym opisują bezstronnie, to podaj.
'' Strach jest jak wilk na łańcuchu. Staje się groźny dopiero gdy go uwolnisz. Smutek ulatuje w otchłani zapomnienia. Gniew można zabić uśmiechem. Tylko nadzieja wiecznie trwa… '' David Gregory Roberts -
Cień góry


Ziemia to nasze kości, powietrze to oddech, woda to nasza krew a ogień...
ogień to nasze pożądania...
'
G. Shields
Awatar użytkownika
Rea
czarownica
 
Posty: 439
Rejestracja: 03 mar 2009, 14:24
Podziękował : 73 razy
Otrzymał podziękowań: 69 razy

Re: Celtowie - kult roślin

Postautor: Verm » 31 lip 2015, 03:49

W ten sposób nigdy nie zdobędziemy autentycznej wiedzy o Celtach


Nikt nie mówił, że to jest takie proste ;) Nie jest - mamy "zeznania" Rzymian i teksty powstałe już po chrystianizacji, z których naukowcy starają się wyłuskać interesujące ich fakty z poprawką na to kto dane dzieło napisał i kiedy.
Awatar użytkownika
Verm
Kapłan w wicca
 
Posty: 261
Rejestracja: 07 lip 2015, 01:15
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 251 razy
Płeć: Mężczyzna
Droga życia: 8

Następna

Wróć do Celtowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości