Celtyckie święta

Celtyckie święta

Postautor: Elie » 21 cze 2014, 14:21

Notatki napisane przez użytkownika Warsztaty Szamańskie
Litha– Święto Celtyckie obchodzone w nocy z 20 na 21 czerwca , święto Przesilenia Letniego, święto osiągnięcia równowagi pomiędzy Ogniem i Wodą – uczuciami i działaniem , to święto ucztowania przy ognisku, tańce i zabawa oraz wprowadzenie oświetlenia, światła Słońca w swoje życie dla wzmocnienia siebie , ochrony i magii. Litha – to mniejszy sabat. Przesilenie letnie, czyli jego środek. Jest świętem Ognia i Wody. Dni od tego czasu stają się krótsze.

MODLITWA DO SŁOŃCA
O Słońce, które jesteś wysoko ponad nami,
oświetl nas swym światłem, ziemię i morza,
spraw, żeby wszystko, co żyje rozwijało się i rozkwitało.
O, Wielkie i potężne Słońce, zaszczycamy cię tego dnia
i dziękujemy za twoje dary .
Jesteś światłem dla naszych upraw, gorącem, które ogrzewa ziemię,
nadzieją, źródłem wiecznego dostawcy życia.
Witamy cię i zaszczycamy cię tego dnia,
Świętujemy dziś twoje światło,
ponieważ zaczynamy naszą podróż jeszcze raz
ku ciemności.
Niech się tak stanie !

Litha lub Przesilenie letnie obchodzone jest w dniu lub około 21 czerwca, w zależności od obrotu Ziemi wokół Słońca. Astrologiczna data jest kiedy Słońce osiąga 0 ° Raka. Na Kole Roku Litha to najdłuższy dzień w roku, jest naprzeciwko Yule najkrótszego dnia roku. Litha jest obchodzone, jako tryumf światła od czasów starożytnych z radosnymi obrzędami,które zaszczycają, świętują ciepło Słońca i Ziemi w lato. Jest to święto pasji i zapewnienia powodzenie uprawom, plonom. Bogini jest w ciąży, jest ciężka , jak ziemia. Król Słońce jest w wysokości jego mocy.

Ucztowanie wysokiej pozycji Słońca i lata jest zabarwione odrobiną smutku, bo zdajemy sobie sprawę, że od tego momentu Słońca rozpocznie swoją drogę obniżania swojego toru po niebie ku ciemności. W wiccańskiej uroczystości Król Dąb, który reprezentuje rok wzrastania w siłę Słońca i zasady z Yule do Litha triumfuje nad jego bratem, Królem Ostrokrzewu rządzącym od Litha do Yule, reprezentującym rok słabnięcia siły Słońca. Pokonany Król Dąb odchodzi do Podziemia, aby odpocząć i nabrać sił.

Moc Słońca w Przesilenie letnie jest : ochronna, lecznicza, wzmacniająca, rewitalizująca i inspirująca. To ona dodaje potężny ładunek do wszystkich zaklęć, kryształów i ziół. Wróżbiarstwo jest również tradycyjną rozrywką w Litha. Praktykowana jest wtedy magia dotycząca obfitości, płodności, bogactwa przyrody i komunikacja z duchami natury.
Pełnia lata jest jedną z najbardziej magicznych pór roku i wszelkiego rodzaju duszki, wróżki, elfy i nimfy są bardzo aktywne, figlują i próbuje zwieść młode i piękne osoby, aby zwieść je, połączyć je w zagłębieniach wzgórz, czy pagórków. Litha jest punktem przejścia, zwrotem, skrętem (miłości wróżek ) z pozycji słońca , zanim ono jeszcze zacznie obniżać się z powrotem w kierunku Yule.
Podczas Litha jest mnóstwo kwiatów, dni są długie i ciepłe, a naturalny świat zmysłowo zaprasza. Wróżki kochają róże, które kwitną w połowie lata a dodając płatki róż do kąpieli możesz poprosić je, aby pomogły ci przyciągnąć miłość. Zaparz herbatę z płatków róży i napij się, aby zwiększyć swoje moce duchowe.

W środku lata jest bardziej prawdopodobne, abyśmy mogli zobaczyć wodne Nimfy w pobliżu potoków i stawów lub Undyny w pobliżu morza. Wróżki wodne nazywane są najliczniejszą ze wszystkich duszków, ponieważ mogą się one łatwiej pokazać , gdzie powietrze jest wilgotne. Tam, gdzie jest woda, tam też może być okno, przejście między światami, do wody, która ma wiele tajemniczych właściwości. Zadaj sobie zatem pytanie – „ Co z tego elementu może odzwierciedlać obrazy świata fizycznego dla ciebie ?” Jednak można też patrzeć ponad wodą, jakby poprzez wodę, aby zobaczyć istoty wodne w innej sferze wypełnione nimi, które nie mogą żyć w naszym świecie.
Nie zapomnij zostawić ofiary wróżkom i innym istotom w tę szczególną noc. Mleko, wino i miód pitny zadowolą je bardzo. Możesz także zostawić małą miskę świeżej wody do umycia dla ich dzieci. Jeśli rosną owoce lub warzywa pozostaw niektóre na ziemi lub na drzewie lub krzaku jako ofiarę. Nie tylko ty uhonorujesz tym gestem wróżki ale także uhonorujesz Gaję, Matkę Ziemię zwracając niektóre z jej darów jako wyraz szacunku dla niej.

Ogniska Litha posiadają wielką moc i uważa się, że skakanie przez nie przyniesie dobrobyt i ochronę. Zalecające się do siebie pary biorą się za ręce i skaczą przez płomienie, aby doprowadzić do długiego i szczęśliwego małżeństwa, dobrobytu i wielu dzieci. Zwęglony żar z ogniska, popiół posiada bardzo magiczną moc i jeśli umieszczony zostanie wokół ogrodów i sadów będzie chronić plony i zapewniać obfite plony. Popiół ten stosowano również przed zranieniem i złej pogody w czasie żniw.
Udekorowanie zaś domu, drzwi wejściowych witkami brzozy, kopru włoskiego, ziela dziurawca oraz białymi liliami przynosi błogosławieństwo i ochronę.
To święto środka Lata, święto, kiedy światło i ciemność zaczynają zmagać się, a dni stają się krótsze. To czas pełni siły Słońca, radości, symbolu siły, ochrony i potęgi, to czas świętowania zieleni Ziemi w lato, czas obfitości, płodności, a wszystkie bogactwa natury są w pełnym rozkwicie.
Tak, jak w Samhain, Litha jest dniem, czasem , kiedy granice między światami są cienkie i to jest bardzo dobry moment dla przepowiedni, wróżb i komunikacji z innymi wymiarami.

Osobisty Rytuał Pełni lata.
“Moja Pani Słońca! Bogini Matko ! Proszę, żebyś dołączyła do mnie, tu w tym dniu, na cześć Władzy Słońca.
Pobłogosław mnie i ten Dzień”
Magiczne Sanktuarium Księżycowe.
Mój Panie - Słońce. Boże Ojcze ! Wzywam Cię prosząc, abyś dołączył do mnie tu na cześć Władzy Słońca!
Proszę, żebyś pomógł mi oświetlić moje życie i pokazał mi moją siłę! Bądź błogosławiony.”

Obrazek

Tradycyjnie (Przesilenie Letnie), czyli środek Lata, jest świętem Ognia i Wody.O ile na Wyspach Brytyjskich skakano przez ognie w Beltaine, Słowianie czynili to w Kupałę. W przesilenie letnie w obu kulturach okadzano bydło, co miał ochronić je przed chorobami. Nazwa "noc świętojańska", jak i "Kupała" pochodzą z tego samego źródła. 24 czerwca, w przesilenie letnie, święty Jan ochrzcił Jezusa w rzece Jordan. Od tego momentu ludowa tradycja pozwalała kąpać się w rzekach i jeziorach. Przesilenie letnie, choć tak radosne, oznacza też początek zmian. Początek lata oznacza, że dni teraz staną się krótsze, choć na razie tego nie dostrzegamy. W sercu jasności jest czarny punkt, z którego rozwinie się ciemność, światło i ciemność wiecznie zmagają się ze sobą, ale żadne z nich nie odnosi zwycięstwa. Moment przesilenia jest zarazem początkiem upadku. Bóg, kochanek Bogini, staje się mężem i królem i przyjmuje odpowiedzialność za swój lud. Wie, że odpowiedzialność oznacza poniesienie ofiary.

Już na początku należy wspomnieć, że według kalendarza pogańskiego przesilenie nie było początkiem lata, jak sugerują współczesne kalendarze, ale jego środkiem. Lato trwało od Beltane (1 maja) do Lammas (1sierpnia), a najdłuższy dzień wyznaczał jego środek. Jest to logiczne, w końcu lato nie powinno rozpoczynać się od dnia kiedy dni stają się coraz krótsze! Podobnie jest zresztą z pozostałymi dniami kwartalnymi. Nie wyznaczają nowych pór roku, ale są ich centralnym punktem, oddając ich esencję i istotę. Inna nazwą Litha jest także wigilia Środka Lata - co odzwierciedla pogańskie poczucie pór roku. Posługiwali się oni także nazwą noc świętojańska, mimo iż św. Jan miał niewiele wspólnego z odbywającymi się obrzędami.

W Anglii w noc świętojańską rozpalano o zachodzie słońca ogromne ogniska, które miały służyć zarówno jako źródło światła ale także w celu ochrony przed złymi duchami. Ich zapalanie nazywano 'rozstawianiem straży'. Uczestnicy często skakali przez ognie dla zapewnienia sobie szczęścia. Wzdłuż ulic ustawiano szeregi lamp, a ludzie nosili lampiony wędrując od jednego ogniska do drugiego. Grupy udekorowane girlandami z kwiatów noszące światło nazywano 'maszerującą strażą'. Czasami także towarzyszyli im przebierańcy - jednorożec, smok, sześciu jeźdźców na drewnianych konikach, a także tancerze morris (tradycyjnego tańca przedstawiającego historię Robin Hooda). Tak jak w Beltane broniono granic własnej posiadłości, tak samo teraz chroniono granic miejscowości. Obyczaje związane z Litha są liczne i różnorodne. Przede wszystkim absolutnie nie wypadało kłaść się spać! Jeśli ktoś lubił ryzyko, mógł spędzić noc w kręgu stojących kamieni, co było jednocześnie bardzo ryzykowne i kuszące. Śmiałek mógł bowiem umrzeć, zwariować bądź też stać się najlepszym poetą i bardem w okolicy, otrzymując potężną duchową inspirację. W tę noc wszystkie węże zbijały się w syczącą, kłębiącą się kulę, aby wydać na świat kamień zwany 'wężowym kamieniem', 'jajem węża' lub 'jajem druidów'. Każdy, komu udało się wejść w posiadanie tego kamienia, przypominającego z wyglądu szklaną kulę, mógł posiąść potężna magiczną moc. Nawet Merlin w towarzystwie swojego wielkiego, czarnego psa, wyruszył na poszukiwanie owego jaja. Nie tylko węże były istotami wyjątkowo aktywnymi w Litha. Wedle brytyjskiej wiedzy o duchach, ta noc była drugą po Samhain pod względem ważności w dziedzinie zjawisk nadprzyrodzonych. Wszelkie istoty magiczne z baśni i podań uwielbiały płatać figle w tę noc. Aby ujrzeć harcujące duchy, trzeba było o północy zebrać nasiona (zarodniki) paproci i potrzeć nimi powieki. W kieszeni, na wszelki wypadek należało mieć gałązkę ruty, aby nie dać się zwieść.

Innym obyczajem było przystrajanie domów gałęziami brzozy, koprem włoskim, dziurawcem (ziele świętojańskie) i białymi liliami. Szczególną magiczną moc w tę noc miało pięć roślin: róża, ruta, dziurawiec, werbena i fiołek trójbarwny.

W Hiszpanii noc świętojańską nazywa się 'Nocą Werbeny'. Dziurawiec był szczególnie ważny dla dziewcząt, które zbierały go z nadzieją, że pomoże im wyjść za mąż lub znaleźć ukochanego.
Z przesileniem letnim wiążę się także wiele mitów. Według mitologii celtyckiej bóg światła stacza pierwszą walkę z bogiem ciemności, jednak nadal znajduje się u szczytu swoich sił. Dwoma głównymi symbolami magicznymi Litha są: oszczep - symbol Słońca u szczytu potęgi, symbol męskości, oraz letni kociołek - symbol Bogini u szczytu jej sił, symbol kobiecości.

Siły przyrody osiągają w tym czasie swoją kulminację - tak przynajmniej wierzyli nasi przodkowie, święto to obchodzili więc hucznie. Najkrótsza noc w roku była świętem ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Obchodzono je na zamieszkałych przez Słowian, Bałtów, Germanów, Celtów (na Litwie lokalna wersja święta wciąż jest dniem ustawowo wolnym od pracy)...

W zachodniej i środkowej Polsce Letnie przesilenie znano jako sobótkę, na Mazowszu i Podlasiu pod nazwą kupalnocki, na pograniczu białorusko-ukraińskim zaś - kupały. Święto to obchodzono podobnie jak Beltane. Jego celebracje rozpoczynały się na naszych terenach nocą, po wygaszeniu wszystkich ognisk we wsi. Powszechny był również zwyczaj skakania przez rytualne ogniska (z drewna jesionowego, brzozowego, rzadziej dębowego), którym przypisywano moc oczyszczającą i odnawiającą energię witalną, wierzono, iż przynosi to urodzaj i zdrowie. Bawiono się do rana. Do tradycyjnych potraw tego dnia należały świeże owoce, dary Ziemi. Zebrane tego dnia zioła miały największą moc magiczną - wrzucano je do wody i ognia.
Wróżono również na potęgę. Młode panny puszczały na wodę wianki - seksualny symbol dziewictwa - uplecione uprzednio z kwiatów i ziół, rozświetlone świeczkami...Tej, której wianek wyłowiony został przez kawalera, wróżono rychłe zamążpójście, tym, których wianki płynęły z prądem prorokowano je w późniejszym terminie. Właścicielki wianków, które tonęły, płonęły lub plątały się w sitowie, truchlały na myśl o staropanieństwie.

W niektórych rejonach istniało także tabu kąpieli za dnia w rzekach i jeziorach, od równonocy wiosennej, do letniego przesilenia; ze świętem wiązały się także obrzędy rytualnych oczyszczających kąpieli. Pierwsza kąpiel tego roku, odbywana nago, chroniła jakoby przed chorobami i nieszczęściami. Podejmowane przez kościół próby wyplenienia święta nie powiodły się. W rezultacie, Kościół uznał pierwszeństwo już zakorzenionego obyczaju, zmieniając jego wymowę i symbolikę. Odtąd, Kupalnocka znana jest jako Noc św. Jana.

Podobnie jak w wypadku święta Beltane, także i w sobótkę młode pary chadzały do lasu.Tej nocy kwitła niczym nie skrępowana wolna miłość. Ale nie tylko. Kwitł również jakoby (raz jedyny w roku) kwiat paproci, którego zawzięcie poszukiwano, z uwagi na benefity jakie wiązały się z jego odnalezieniem. Swemu znalazcy miał on zapewniać, w zależności od wersji: bogactwo, szczęście, nieszczęście, pomyślność, siłę, mądrość, (podrzucony do góry) miejsce ukrycia skarbów, niewidzialność, rozumienie mowy zwierząt, (bezpłodnym kobietom) płodność, czy wreszcie spełnienie życzenia.
Pewne jest to, że jego odnalezienie nie należało nigdy do najłatwiejszych zadań. Kwiat ów zwykł rosnąć w najciemniejszych i najbardziej niedostępnych miejscach najbardziej nieprzebytych borów. Zakwitał tylko na kilka chwil o północy a pozwalał się odnaleźć tylko ludziom prawym i roztropnym.
Według tradycji wikańskich przesilenie letnie (Litha), to święto zwycięstwa światła nad ciemnością, dnia nad nocą, życia nad śmiercią. To wielkie święto płodności, czas poddania się miłości, zawierania ślubów małżeńskich. To bardzo dobra okazja do odprawiania rytuałów na rzecz powodzenia w życiu miłosnym, a także na wszelkie praktyki związane z oczyszczaniem, uzdrawianiem i sporządzania amuletów zapewniających pomyślność.

Letnie przesilenie
Alban Heruin, Litha, Środek Lata /Midsummer lub Letnie przesilenie w okolicach dni 20-22 czerwca każdego roku
Skupienie na : mocy, radości i odwadze, męskiej potencji, sukcesie, małżeństwie, płodności wszelkiego rodzaju, w szczególności dla kobiet starszych i dla każdej, która zbliżała się do wieku średniego, na szczęściu, sile , energii, pewność siebie, tożsamości/identyfikacji, zdrowiu, bogactwie i karierze ; również na maksymalizacji szans, uchwyceniu szansy i cieszeniu się prezentami .
Ta moc może być wykorzystywana do stawiania czoła pozornie nierozwiązywalnym problemom, przynosząc światło i życie i nadzieję, również w zwalczaniu głównych globalnych problemów, takich jak globalne ocieplenie, głód, choroby i powstrzymywanie, niedopuszczanie do okrucieństwa wobec osób dyskryminowanych przez reżim i intensywnych metod hodowli, gdzie zwierzęta gospodarskie cierpią.

Słowa kluczowe: moc, przywództwo, władza
Element: Ogień
Kierunek: Południe
Cykle Koła: Bogini rodzi Ciemnego Bliźniaka i w ten sposób staje się Boginią Matką. Z kolei Bóg jest teraz Boskim Królem i zawiera formalne, święte małżeństwo, w którym obiecuje oddać życie dla Bogini, ziemi i jej ludzi. Bóg osiąga szczyty władzy, a Bóg i Bogini są równi w ich koronacji, ale pod koniec dnia, Bóg wie, że od tej pory będzie coraz słabszy.
Energie: wysoki punkt zwrotny, podczas gdy pełna moc zaczyna słabnąć od tego dnia
Symbole: jaskrawe-kolorowe kwiaty, gałązki dębu lub wysokich, powszechnych, rodzimych drzew, złoty pyłek, który mówi się, że odkrywa, ujawnia zakopany skarb gdziekolwiek spadnie, szkarłat, pomarańczowe i żółte wstążki, kolorowe monety i złoto, biżuteria ze złota, że każdy może być wzmocniony na festiwalu, każdy złocisty owoc lub roślina
Zwierzęta: Niedźwiedź
Drzewo: Dąb
Kadzidła, kwiaty i zioła: rumianek, koper, dziki bez, koper włoski, lawenda, kadzidło, pomarańcza, kaczeńce, rozmaryn, szałwia i szałwia pustynna/drzewiasta/, dziurawiec, cytrynowa werbena i werbena, wszystkie złote, czerwone lub pomarańczowe kwiaty
Kolory Świec: czerwony, pomarańczowy, złoty
Kryształy: Bursztyn, krwawnik lub czerwony jaspis, kamień słoneczny, również lśniące kule z kryształu kwarcu

Woda jest pierwszym żywiołem w obiegu energii w meridianach.
Woda zatem reprezentuje tu życie (nie tyle w znaczeniu energia duchowa, co raczej w sensie bios – ten aspekt życia, którym zajmuje się m.in.biologia), dlatego żywioł ten ma związek m.in. z akceptację życia, odczuwaniem radości z tego faktu, że po prostu istniejemy, przejawiamy się i wyrażamy w każdej sytuacji, w naszym życiu codziennym.
Dobry kontakt z żywiołem wody oznacza odczuwanie witalności i energii na poziomie ciała fizycznego, jak i odczuwanie harmonii w sferze emocjonalnej i seksualnej.

W aspekcie bardziej psychologicznym żywioł wody reprezentuje komfort wewnętrzny, akceptację i tolerancję, wolność od lęku.
Doznanie radości wynikająca z harmonii żywiołu wody jest inne, niż radość wynikająca ze stanu zharmonizowania żywiołu ognia, czy ziemi.
Radość ognia, to radość rozkoszy, radość inspiracji i skupienia na jakiejś aktywności i dążeniu do konkretnego celu. Również żywioł ziemi wyraża konkretność, z tym że jest to bardziej moc tej konkretności, a ogień bardziej jest inteligencją w tej konkretności.

Radość wody, to radość bardziej ogólna – nie mająca konkretnego celu, lecz wypływająca z samego odczuwania życia i akceptacji wszystkiego.
Zarówno, kiedy dążymy do celu, jak i wtedy, gdy do niego nie dążymy, możemy odczuwać ogólny komfort wewnętrzny, akceptację siebie i wszystkiego, co nas otacza, ogólną radość płynącą z faktu, że żyjemy i jesteśmy zanurzeni w życiu. Dlatego te dwie energie – żywiołu wody i ognia dopełniają się.
https://www.youtube.com/watch?v=iOxzG3j ... ture=share

W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.

Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31322
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2149 razy
Otrzymał podziękowań: 2099 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Litha – Święto Celtyckie obchodzone w nocy z 20/ 21 czer

Postautor: Elie » 21 cze 2014, 14:25

SKUPMY SIĘ ZATEM NA JAKOŚCIACH OGNIA, WODY, A NASTĘPNIE KIERUNKU POŁUDNIA.

OGIEŃ
Ogień symbolizuje siłę i energię. Związany jest z uzdrawianiem, oczyszczeniem, twórczością, seksualnością, siłą fizyczną, ale także destrukcją, niszczeniem.
W naszej psychice przejawia się jako: pewność siebie, energiczność, ekstrawertyzm i towarzyskie usposobienie, entuzjazm, działalność, aktywność, odwaga, śmiałość , siła woli i przywództwo.
Negatywnymi aspektami żywiołu są: egocentryzm, pycha, agresywność i nadpobudliwość, nienawiść , zazdrość, lęk, gniew, ego i kłótliwość.
Ogień jest też symbolem duchowego oświecenia.
Ogień i jego aspekty: duch, słońce, inspiracja, kamień, energia, koszmar, piękno. tworzenie, kreatywność, indywidualność, sprzeczności oraz intymność. Percepcja pozazmysłowa, kondycja zmysłów, intymność, seksualność.

Ważne, by tworząc nie zatracić sensu naszego działania, fałszywe identyfikowanie się z kierunkami i ideami oraz przekonaniami . Tu realizujemy naszą indywidualność. Tu wszystko, co nam się przydarza, staje się naszymi lekcjami, pozwala nam rozwijać się naszej świadomości, znajdować, odkrywać czyste intencje i w harmonii rozpoczynać nowe przedsięwzięcia . Tu uzyskujemy wizję, rozbudowujemy je, mając świadomość, że zawierają one korzystną dla ducha życiową energię.

WG.TRADYCJI POŁUDNIOWO AMERYKAŃSKICH TAK ZWRACANO SIĘ DO OGNIA W MODLITWIE –
„ Święty Ogniu!!!. Jesteś prastarą mocą życia w nas wszystkich. Jesteś dawcą światła, źródłem ciepła i posłańcem, zwiastunem transformacji. Dawno temu siedzieliśmy obok ciebie, jako krewni. Zapomnieliśmy, kim jesteśmy. Pomóż nam przypomnieć sobie. Pokaż nam drogę z powrotem do twoich delikatnych płomieni poważania, szacunku, honoru, czci i pokory.”


WODA
Woda symbolizuje ruch i zmianę. Związana jest z emocjami, wyobrażeniami, inspiracją, czuciem,oczyszczeniem, płodnością i miłością.
W psychice objawia się jako pozytywne: twórcza wyobraźnia, romantyzm, współczucie, pokój,wybaczenie, odpuszczenie i miłość.
Negatywne: lenistwo, obojętność, niestałość i brak emocjonalnej kontroli, ale także niezrównoważenie i zbytnia emocjonalność.
Woda i jej aspekty: roślina, potencjał instynkty, wiedza instynktowna, niewinność,prawda, korzenie.

To miejsce odczuwania i zaufania. Tu określamy życzenia, uczucia, odżywia niefizyczne, psychiczne i duchowe, a także uczenie się i opanowanie emocjonalne. Tu oczyszczamy swoje emocje, by reagować na potrzeby i naturalne zapotrzebowanie. Tu uwalniamy żądze dominacji, władzy, bogactwa i stwarzania uzależnień.

WG.TRADYCJI POŁUDNIOWO AMERYKAŃSKICH TAK ZWRACANO SIĘ DO WODY W MODLITWIE –
„Święta Wodo!!!!. Jesteś rzekami, strumieniami na tej ziemi i w naszych żyłach, w deszczu, który leje się z Ojca Niebo i w potężnych oceanach, które pęcznieją od głębokich tajemnic. Nie możemy żyć bez ciebie. Przemów do nas, abyśmy użyli ciebie jeszcze raz, abyśmy mogli usłyszeć głos odziedziczonej po przodkach wiedzy i powrócić do naszego miejsca w świętym kręgu.”


Fizycznie oba te żywioły albo uzupełniają się, równoważą się, albo znoszą się. Ogień jest aktywny, a Woda pasywna, przyjmująca. Woda w nadmiarze może gasić Ogień. Ale Ogień ogrzewa Wodę, zaś w nadmiarze Ogień powoduje przemianę Wody w parę. Energetycznie te dwa żywioły są ważne, aby wzmocnić, pobudzić energetycznie nasze ciało, obie części, ognistą i wodną, by wytworzyć stan siły, energii, mocy do działania,funkcjonowania z wykorzystaniem swoich możliwości i emocjonalności. Chodzi tu głównie o wprowadzenie zharmonizowania, zrównoważenia pomiędzy tymi dwoma żywiołami, elementami.
Na przykład :
-Uzależnienia, negatywna jakość Wody może być zrównoważone przez Ogień,
-Złość, negatywna cecha Ognia, może być zrównoważona przez Wodę oraz Powietrze,
-Depresja, negatywna cecha Wody, może być zrównoważona przez Ogień,
-Arogancja, negatywna cecha Ognia, może być zrównoważona przez Wodę,
-Przemoc, złość, gniew, negatywna cecha Ognia, może być zrównoważona przez Wodę i Powietrze.

Kierunek Południe: Uzdrowiciel - Moc Wiary i Zaufania – Totem Wąż.
Zadanie: Pozbyć się starego, co dłużej nie dodaje zdrowia życiu i poddanie się nowemu, nieznanemu, z wiarą i zaufaniem niewinnego małego dziecka.
Zestrój się z uczuciami. Lecząc się przez miłość.
· W czym masz wiarę?
· Czemu, Komu ufasz?
· Co potrzebujesz odrzucić?
· Co potrzebujesz wyleczyć w twoim życiu?
· Jakiego masz niszczyciela w twoim życiu?
· Jakim jesteś lub możesz być uzdrowicielem i w jakim zakresie ?

Cień: Niszczyciel; obalanie, wywracanie na odwrót , rozbijanie , zaprzeczanie, tłumienie, blokowanie, niszczenie wyłączanie.
Zadanie: Kształć w sobie wiarę, zaufanie i twoją zdolność, by świadomie poddawać je kontroli w odpowiedzialny sposób.
Znajdź coś w naturze, która nauczy cię o leczeniu. Podziękuj za to. Następnie nawiąż z tym kontakt , by zobaczyć , co ono może nauczyć cię o zrozumieniu twoich własnych leczących,uzdrawiających możliwości.

Ogień i Woda to przedstawiciele Yang i Yin, zasady męskiej i żeńskiej.
Zatem obudź swoje Słońce – Ogień i swoją Wodę – Niewinność i Zaufanie, Pewność Siebie, Siłę, Moc, Energię, Odwagę i Akceptację Swojej Emocjonalności poprzez następujące ćwiczenie.

Przeznacz na to ćwiczenie przynajmniej 20 –30 minut. Jeżeli nie potrafisz głęboko i intensywnie oddychać przez taki czas, wtedy skróć to ćwiczenie do 5-10 minut lub poproś kogoś bliskiego o asystowanie w twoim procesie.
Stań wyprostowany, nogi, a szczególnie kolana powinny być rozluźnione. Możesz zamknąć oczy lub mieć je otwarte.
Wyobraź sobie, że twoje ciało jest podzielone na dwie części, pionową linią. Prawa strona jest Ognista, a lewa Wodna, u kobiet odwrotnie. Prawa strona ma kolor czerwony, a lewa niebieski.

Będę odnosić się tutaj do wersji dla mężczyzn. Kobiety odniosą to do swojej strony Yang i Yin.
Wdychaj i wydychaj w prawą część ciała kolor czerwony, tak, jakbyś napełniał puste naczynie kolorem czerwonym, poczuj nasycenie całego ciała, każdej komórki swojego ciała, swojej prawej strony ciała, coraz intensywniejszym kolorem czerwieni. Ważne jest, aby ten kolor nie wydostawał się poza twoje ciało, twoją prawą stronę ciała. Kiedy uznasz, że napełniłeś całą prawą połowę ciała kolorem czerwieni i pozytywnymi jakościami Ognia, przez chwilę wycisz, wyreguluj oddech, integruj tą wytworzoną energię w sobie.

Następnie przejdź mentalnie, kierując swoją uwagę na lewą stronę twojego ciała i wdychaj i wydychaj intensywnie kolor niebieski, Wody,
do twojego ciała oraz pozytywne jakości Wody. Tak samo, jak robiłeś to z Ogniem. Aż poczujesz się całkowicie napełniony kolorem niebieskimi Wodą.

Teraz znowu daj sobie chwilę czasu na integrację i uregulowanie, wyciszenie oddechu.

Na zakończenie zrób kilka wdechów i wydechów koncentrując się na odczuwaniu prawej i lewej części swojego ciała. Czerwonego i Niebieskiego koloru. Odczuwaj zmiany w twoim umyśle, myślach, emocjach. Zanotuj je, by potem zapisać w swoim dzienniku. Bowiem zintegrowałeś swój Ogień i swoją Wodę w swoim ciele.
Możesz powtarzać to ćwiczenie co jakiś czas,ale nie często, szczególnie, jeżeli pojawiają się jakieś negatywne odczucia, z powodu intensywniejszego oddychania. Połóż się wtedy na plecach i wycisz oddech, aż stanie się spokojny, równomierny, zrelaksowany.


Proponuję kolejne ćwiczenie, proces osobisty.
Potrzebujesz opaski na oczy. Pojedź do jakiegoś odosobnionego miejsca w naturze, gdzie możesz przez jakiś czas być sam w naturze. Pomyśl o intencji , np. Co powinienem zmienić w swoim życiu, aby zintegrować moją ognistą i wodną naturę, usposobienie????

Teraz najlepiej usiądź, jeżeli możesz na czymś, zasłoń oczy opaską, wyraź kilkakrotnie swoją intencję do Duchów Natury i nadsłuchuj odpowiedzi, przesłania. One pojawią się w twoim umyśle, odbierzesz je w czytelny dla ciebie sposób. Jeżeli pojawią się lęki, pozwól im być, albo przekazuj je Naturze z uwalniającym wydechem. Czekaj cierpliwie, nie przerywaj za szybko tego procesu. Powinien on trwać co najmniej 15 minut do półgodziny. Kiedy otrzymasz swoje przesłanie, wskazówki, zanim zdejmiesz opaskę z oczu , wypowiedz na głos otrzymaną informację w postaci afirmacji, np. „Z łatwością zmieniam swoją zapalczywą naturę i integruję moje negatywne emocje.
Ogień aktywuje moje ciało, myśli i emocje, a Woda uczy jak podążać za tym.”

Wtedy zdejmujesz opaskę z oczu i popatrz dookoła dokładnie, co zmieniło się w widzeniu,odczuwaniu tego miejsca i ciebie samego. Weź dużo powietrza w swoje płuca i z wydechem wydaj dźwięk, krzyk, który ma obrazować twoją deklarację zmiany siebie, swojej natury.
Pozostań jeszcze chwilę w tym miejscu, odczuwaj ,obserwuj, bądź uważny i milczący, obserwatorem tego, co może jeszcze pojawia się.
Zapisz sobie otrzymane przesłanie, swoją afirmację dla zmiany siebie . Wracaj często do niej i w myślach powtarzaj ją przynajmniej kilkanaście razy w ciągu dnia, aż stanie się ona zaakceptowana przez twoją podświadomość. Działaj by wprowadzić tą zmianę w swoje życie. Pamiętaj, że tylko poprzez osobiste działanie dokonujemy zmian.

Wróżenie z jajka /wg norweskiej tradycji/

Mistyczna sztuka wróżenia za pomocą jajka sięga czasów starożytnych, a niemal każda kultura praktykował ją w takiej czy innej formie. Norweska Siostra Freya przyniosła tę formy wróżbiarstwa do kowenu wiele lat temu i daje to wspaniałe rezultaty!
W nocy przed Przesileniem letnim (Litha) napełnij jasne naczynie szklane wodą, a następnie oddziel białko od żółtka i dodaj białko jaja do wody. Ustaw szklankę na stoliku nocnym lub w oknie na noc. Następnego dnia rano popatrz na wzory stworzone przez białka i odczytaj boskie ich znaczenie.

Proponuję, aby energetyczne znaczenie tego dnia było warte z pewnością , aby je wykorzystać! Dla mnie jest to dzień do świętowania mocy, siły, energii słonecznej i potencjału. Aby wykorzystać energię słońca, a także , aby dotrzeć do wewnątrz i wykorzystać własną energię ognia do wzmocnienia, rozpalenia i aby móc rozwijać nasze pragnienia do pełnego ich potencjału.

Spróbuj zapalić ogień Litha, może to być ognisko lub tylko świeczka i rzuć w nie symboliczne rzeczy, które zamierzasz wzmocnić w swoim życiu. Na przykład, czerwona róża może symbolizować twoje romantyczne relacje, wizytówka symbolizować twoje cele w pracy, monety mogą symbolizować twoje cele finansowe, pestki jabłka mogą symbolizować twoje zdrowie, garść szałwii symbolizować ochronę, garść bylicy/piołunu symbolizować intuicję i zdolności duchowe, a pestki słonecznika mogą symbolizować twoją moc, oczywiście!

Usiądź przy ogniu lub zatańcz swój taniec obracając się w prawo w kręgu wokół niego i niech on swoją istotą stworzy energię infuzji , zasilenia w tobie, aby świadomie i celowo wysłać swoje intencje do nocy. Świadomość wtedy jest wzmacniana pozytywnymi intencjami i może wspólnie spotkać i wspierać cię przez przekształcanie energetycznych projektów, planów na płaszczyźnie fizycznej! Jeżeli nie masz zamiaru wykonywać żadnych innych rytuałów zakończ ten taniec powiedz słowa " niech zawsze to spełni się dla mojego najwyższego dobra i najwyższego dobra wszystkich zainteresowanych, w doskonałej miłości, niech tak się stanie !" Spróbuj użyć tych słów lub podobnych dla wyrażenia własnego i zauważ, jak to wzmacnia energię twoich zamiarów, pragnień. Jesteś silną i magiczną istotą, i kiedy świadomie tworzysz, kreujesz pozytywy, wszechświat na nie odpowie!

W czasach współczesnych, wiele kultur z całego świata wciąż świętują przesilenie letnie, zwłaszcza w Europie. Neopoganie również uważają ten dzień jako święto. Jeśli chcesz wziąć udział w obchodach Lata, oto kilka prostych sposobów ...
Umieść świecę na ziemi (najlepiej na zewnątrz, wokół nic nie może być łatwopalne) i na zmianę przeskakujcie nad nią . Należy uważać na odzież lub czegokolwiek wokół świecy, co może się zapalić. Podczas rytuałów ognia, zawsze należy bardzo uważać i zabezpieczyć się na wszelki wypadek.
Zjeść posiłek ze świeżych owoców i warzyw. Zaproś znajomych i podziel się ze znajomymi i rodziną!
Medytuj nad tym, jest to najdłuższy dzień w roku, i co to oznacza na Kole Roku dla ciebie osobiście i w twoim życiu.
Ciesz się piękną pogodą, wykonując jakieś czynności na zewnątrz
Zrób herbatę i delektuj się jej smakiem - dodać saszetek ziół udziałem nagietka lub ziele dziurawca .
Oczywiście, nie musimy koniecznie wyjeżdżać do odległego miejsca , aby móc na nowo połączyć się z Ziemią. Odwiedź miejscowy park lub po prostu wyjdź z domu na swoje podwórko (jeśli posiadasz) i rozejrzyj się . Wybierz się na spacer wokół twojej okolicy lub nad lokalne jeziora, rzeki lub morze. Albo kup roślinę symboliczną dla Litha / ziele dziurawca, biała lilia, nagietek / i ustaw w domu , aby połączyć się z jego energią.

Inne możliwości dla oczyszczania i ochrony w Litha :
Zwiąż czerwoną nicią : gałązkę jarzębiny, gałązkę ruty i trzy kwiaty dziurawca i powieś nad drzwiami.
Zastosuj oczyszczanie swoich amuletów z ziół, takich jak ruta i jarzębina. Jeśli każdego roku wykonujesz nowe amulety, możesz wrzucić stare w do ognia palonego w środku lata – ognia Litha.
Zrób torebkę, saszetkę dla duchowych marzeń z (bylicy, lawendy i laurowych liści ) zawiń w materiał , niebieski lub żółty i obdziergaj ją czerwonymi nićmi oraz połóż pod poduszką.
Zrób Solarne Koło /Okrąg jako wspaniały projekt rodzinny - każdy może zrobić jeden do ich sypialni. Owiń liśćmi winorośli w koło. W środku umieść dwa krótkie patyki i możesz je przyozdobić symbolami żywiołów (kamieniami, piórami , kwiatami , albo małą świecą) i girlandami kwiatów, ziół lub zielonych liści oraz żółtymi wstążkami. Powieś na drzewie na zewnątrz lub w pomieszczeniach dla przypomnienia ochrony.
Sporządź za pomocą trzech kolorowych nici (czerwonej, czarnej i białej warkocz, jako symbol Potrójnej Bogini ) spleciony ze sobą - trzy metry długości. Dodaj dziewięć piór, wszystkie tego samego koloru dla konkretnego czaru (np. zielony dla pieniędzy) lub w różnych kolorach dla bardziej zróżnicowanego czaru, zawiąż końce, aby nie rozsupłał się. Kolory to czerwony dla witalności, niebieski dla pokoju i ochrony, żółty dla uważności i pozytywnych myśli, zielony dla dobrobytu, brązowy dla stabilności , czarny dla mądrości, czarny i biały dla równowagi, dla jasnowidzenia i opalizujące dla wglądu.
Możesz spalić stary wieniec Yule w ogniu Litha.
Zrób woreczek ochronny z prawdziwej białej bawełny. Dodaj dwie lub trzy gałązki ruty, kawałeczek pieczywa z pełnoziarnistego zboża, szczyptą soli i dwóch nasion -gwiazdek anyżu i powieś w domu (może to zrobić jeden dla każdej sypialni).
Zwiąż razem: werbenę, rozmaryn i hyzop białą nicią i zanurz końce w misce z wodą źródlaną i pokrop wodą dom , aby ściognąć , oczyścić negatywności, lub oczyścić narzędzia lub inne przedmioty z negatywnych energii .
Zbierz zioła , takie jak ziele dziurawca, werbeny i krwawnika ,zwiąż w wiązkę, ususz i zawieś w jakimś pomieszczeniu dla szczególnej ochrony.
Namocz w oliwie z oliwek tymianek, a następnie lekko namaść tą oliwką powieki , aby lepiej widzieć w nocy.
Zwiąż kilka gałązek kopru czerwonymi wstążkami i powieś nad drzwiami dla długiego życia i ochrony domu.
Wystaw ofiarę z jedzenia dla duszków i wróżek, najlepiej w pobliżu starych drzew, dziupli w drzewach, zakoli rzek lub po prostu przed drzwiami.
https://www.youtube.com/watch?v=iOxzG3j ... ture=share

W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.

Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31322
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2149 razy
Otrzymał podziękowań: 2099 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Litha – Święto Celtyckie obchodzone w nocy z 20/ 21 czer

Postautor: Elie » 21 cze 2014, 14:29

HISTORIA LITHA (PEŁNI LATA )
Znany także jako przesileniu letnim, Litha, Alban Hefin,Błogosławieństwo Słońca, Dzień zbiorów , Przesilenie letnie, Zielone Świątki, Vestalia/Dzień Dziewic, Thing-Tide/Przesilenie Letnie , Dzień Św. Jana.
Litha jest zazwyczaj obchodzone 21 czerwca, ale data ta może różnić się nieco od 20 do 23, w zależności od obrotu Ziemi wokół Słońca. Według starego kalendarza , Lato zaczyna się Beltane (1 maja), a kończyło na Lughnassadh (1 sierpnia), w połowie drogi Przesilenia Letniego między nimi, oznakowania połowy lata. To nadaje bardziej logicznego sensu, niż sugeruje się , że Lato zaczyna się w dniu, kiedy moc Słońca zaczyna słabnąć, a dni stają się krótsze. Najczęstsze inne nazwy dla tego święta to są Przesilenie letnie lub Środek Lata i świętuje się nadejście lata, gdy godziny światła są najdłużej. A Słońce jest w najwyższym punkcie przed rozpoczęciem jego obniżania się ku ciemności.

Ludzkość obchodzi Litha i tryumf światła od czasów starożytnych. Na Kole Roku Litha leży naprzeciwko Yule, najkrótszych dniu roku kalendarzowego, zimy , zimna i ciemności , kiedy dni zaczynają wydłużanie i ludzkość patrzy tęsknie w stronę ciepła, promieni słonecznych i rozwijania się . Chociaż święta Litha i Yule należą do mniejszych sabatów , w starożytnych czasach były obchodzone z większą radością, hulankami, ucztowaniem i radością, niż jakikolwiek inny dzień, na kole, z wyjątkiem być może Samhain. Radosne rytuały Litha to świętowanie zieleni Ziemi w lato, obfitości, płodności, oraz całego e bogactwa natury w pełnym rozkwicie. To czas silnej magii i wzmocnienia , tradycyjnie czas zaręczyn, zaślubin lub wesela i odpowiedni czas dla komunikacji z duchami natury. W Litha, zasłony pomiędzy światami są cienkie; portale między "zwane jako obszary/pola" i wiemy, że w zaświaty stoją otwarte. Jest to doskonały czas dla obrzędów i wróżenia.

Ci, którzy obchodzą Litha zawsze włączają jako ozdoby żółte kwiaty dziurawca. W Litha obrzędy starożytnych były porywające ludności uroczystości tradycyjnym tańcem angielskim / morris tańcem , śpiewem , opowiadaniami , widowiskami i ucztowaniem odbywającymi się przy ognisku i zapalonych pochodniach światłach w i procesji przez wsie po zmroku. Ludzie wierzyli, że ogniska Litha posiadało wielką moc, i że zapewniają dobrobyt i ochronę dla siebie i swego klanu może być uzyskane jedynie przez skoki przez płomienie ognisko Litha. To także wspólne zaloty par, które brały się za ręce i skakały przez płomienie ognia Litha trzy razy, aby zapewnić sobie długie i szczęśliwe małżeństwo, dobrobyt finansowy i wiele dzieci. Nawet zwęglone żar, popiół z ogniska Litha posiadał bardzo mocną właściwość ochronną – był ochroną przed zranienie urokami i złej pogody w czasie żniw, a żar był powszechnie umieszczany wokół pola zbóż i sadów w celu ochrony upraw oraz zapewnienia obfitego zbioru. Również w Litha niesiono żaru ognia Litha do domu i umieszczano go we własnym palenisku a także przyozdabiano wejście domu brzozą, koprem , dziurawcem , żółtego rozchodnika i białej lilii dla błogosławieństwa i ochrony.

Sabat Litha jest okazją do świętowania zarówno pracy, jak i wypoczynku, to jest czas dla dzieci i dziecięcych zabaw. To jest czas, aby świętować wzrastającej części zakończenie roku i początek części roku gasnącej , w ramach przygotowań do nadchodzących zbiorów. Środek lata to jest czas, aby przyswajać ciepłe promienie słońca i to jest inny Sabat płodności, nie tylko dla ludzi, ale także dla roślin i zwierząt. Wiccanie uważają, że Bogini jest w ciąży - zaszczytem jest służyć dla Niej. Zaś Bóg jest obchodzony jako Słońce, jest w jego szczycie na niebie i świętujemy Jego zbliżające się ojcostwo - zaszczytem jest również służenie jemu . Wróżki mnożą się w tym czasie i jest w zwyczaju dawanie im ofiary – takiej, jak jedzenie lub zioła – zwykle wystawiane w godzinach wieczornych.
Chociaż święto Litha może wydawać się postrzegane na pierwszy rzut oka jako męskie i to , kiedy koncentruje się na Lugh/jako celtyckim Bogu Słońca, dzień ten jest również poświęcony bogini, a jej kwiaty są białe kwiaty Bzu czarnego .

Skrótowe informacje - Korespondencje/Połączenia
Cel
Poświęcenie dla Pana i Pani, początek żniw, na cześć Boga Słońce, Uhonorowanie ciąży Bogini

Dynamika /Znaczenie
Ukoronowanie Boga Słońca, śmierć Króla Dębu , przyjecie Króla Ostrokrzewu, aby zakończyć gehennę Green Man

Narzędzia, symbole i dekoracje
Słońce, dąb,brzoza i jodły gałęzie, kwiaty, lilie, czerwone słońce / kukurydza / żółte lub złote kwiaty, amulety miłości, muszle, letnie owoce i kwiaty, pióra / wieniec z kwiatów, zawieszone Koło Słoneczne na drzwi, słońce, ogień, koła, słońce z kamieniami, tarcze i miecze / ostrza, ptasie pióra, drabina Czarownic.

Kolory
Niebieski, zielony, czarny, żółty i czerwony.
Obyczaje
Ogniska, procesje, zabawy całą noc, czuwanie, śpiewanie, biesiadowanie, świętowanie obchodzone z innymi, wycinanie prętów / witek na różdżki , i zbieranie ziół, zaręczyny , wesela, zbieranie jemioły w gajach dębowych, ogniska, skakanie między dwa ognie, jemioła (bez jagód, używana jako amulet ochronny), kobiety chodzą nago po ogrodzie w celu zapewnienia ciągłości płodność,cieszenie się sezonowymi owocami i warzywami, oddawanie czci Matce pełni, bogactwa i obfitości, umieszczanie girland z dziurawca nad drzwi / oknach i gałązki w samochodzie dla ochrony.
Boginie
Matka Ziemia, Matka Natura, Wenus, Afrodyta, Yemaya – bogini w religiach afroamerykańskich Candomblé, Santeria i Voodoo)i religiach afrykańskich, opiekunka matek i dzieci, związana z wodą rzekami lub oceanem) , Astarte, Freya, Hathor, Isztar,wszystkie boginie miłości, namiętności, piękna i morza, i ciąży.
Bogowie
Ojciec Słońce / Niebo, Król Dąb, Król Ostrokrzew, Arthur, bogowie mocy szczytowej i siły.
Istoty/Mityczne Zwierzęta
Strzyżyk, drozd,konie, bydło, satyry, wróżki, Feniks, smok, Thunderbird /Ognisty ptak
Kamienie
Lapis lazuli, diament, tygrysie oko , wszystkie zielone kamienie, w szczególności szmaragd i jadeit
Zioła
Anyż, bylica pospolita, rumianek, róża, dzika róża, lilia kwiaty, dąb, pięciornik, lawenda, koper włoski, bez czarny, jemioła, konopie, tymianek, ostróżka, pokrzywa, wisteria/glicynia, werbena, dziurawiec, fiołek trójbarwny , ruta, paproć, piołun, sosna, wrzos, krwawnik, dąb i święte drzewa
Kadzidło /olejki
Heliotrop, szafran, pomarańcza, kadzidło i mirra, wisteria/glicynia, cynamon, mięta, róża,cytryna, lawenda, drzewo sandałowe, sosna .

Rytuały / Magia
Duchy Natura / obcowanie z wróżkami, leczenie planety, wróżby miłości i ochrony ,magia. Walka między Królem Dębu, Boga roku zwiększającej się mocy Słońca, a Bogiem , Królem Ostrokrzewu , Boga , roku związanym z zanikaniem siły Słońca (może być rytuał zabawy) jak "Sen nocy letniej", poświęcenie wiary, obrzędy inspiracji.
Żywność
Miód, świeże warzywa, cytryny, pomarańcze, owoce, kabaczek, cukinia , chleb pumpernikiel, piwo, napoje, marchew, miód pitny.

Propozycje na przyrządzenie ciast :
Ciasto na Przesilenie Letnie
¾kostki miękkiego masła, 2 szkl. brązowego cukru, 2 jajka, sok z 1 cytryny, starta skórka z 1 lub 2 cytryn, 2 szkl. przesianej maki, 1szkl, drobno posiekanych orzechów Pekan lub innych.
Masło śmietankowe ucieramy w dużej misce . Stopniowo dodaj cukier brązowy, mieszając dobrze.
Dodajemy jajka, sok i skórkę z cytryny, orzechy. Następnie dobrze wymieszać, aż wszystko połączy się .
Przykryj miskę białym lub żółtym ręcznikiem lub serwetką, i przechowuj w lodówce przez noc. Następnego dnia,uformuj z ciasta "kulki - 3 i ułóż na blasze , w równej odległości od siebie.Piecz w temperaturze 175 stopni przez ok. 20 minut. Pozostaw do ostygnięcia .

Chleb na Maślance dla Czaru
To chleb pieczony w przesilenie letnie – Litha , aby pomóc przynieść obfitość do Twojej kuchni. Nasiona słonecznika reprezentują światło tej połowy roku, a mak reprezentuje ciemną połowę roku.
Potrzebne będą:
3 kubki białej mąki
500 ml maślanki (dostępne w sklepach spożywczych)
I łyżeczkę sody oczyszczonej oraz szczyptę soli
Słonecznik i mak do posypania po wierzchu ciasta
Czerwona wstążka
Gałązka rozmarynu
Przesiej i wsyp mąkę do dużej miski. Zrób dołek w środku. Dodaj mieszaninę soli i sody i wlej maślankę. Dobrze wymieszać drewnianą łyżką, aż ciasto będzie sprężyste. Jeśli czujesz ,że ciasto jest zbyt lejące wystarczy dodać trochę więcej mąki. Połóż na posypanym blacie stołu i wyrabiaj go rękoma, dopóki ciasto nie będzie odstawało od ręki i wtedy nadaj mu okrągły kształt. Weź ostry nóż i natnij lekko na osiem części, po jednej na każdy festiwal /jak kolo roku z 8 festiwalami/. Posyp pół bochenka makiem a drugą połowę nasionami słonecznika.
Umieścić na natłuszczonej blasze i piecz chleb w temperaturze umiarkowanej do 175 stopni piekarnika przez około 20-25 minut. Gdy chleb będzie gotowy będzie zmieniał kolor a dźwięk , kiedy popukasz palcami po wierzchu będzie pusty . Pozostaw go do całkowitego ostygnięcia na kratce. Gdy wystygnie umieścić gałązkę rozmarynu na górze i zawiąż czerwoną wstążką .
Poświęć trochę czasu, aby skoncentrować się na upieczonym chlebie i obrócić bochenek trzy razy mówiąc: "Z pól i przez kamienie, do ognia, Chleb Przesilenia letniego , jak obracające się Koło może wszystko nakarmić. Niech Bogini błogosławi to ."
Teraz weź chleb i podzielić się nim z rodziną i przyjaciółmi i zdaj się na hojne błogosławieństwa tym jasnym i obfitości festiwalu.
Jedz świeży tak szybko, jak to możesz.
Ten chleb dobrze smakuje z podaną zupą z pokrzywy .

Ziołowo – cytrynowe ciasteczka
Potrzebujesz: 1 kostki masła, 2 szklanki cukru/oddziel trochę do posypania ciasteczek po wierzchu/, 2 duże jajka, 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii, 2 1/2 szklanki mąki, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 1/4 łyżeczki soli, 1/3 szklanki Trawy Cytrynowej / Melisy Cytrynowej /Bazylii Cytrynowej l - posiekane.
Sposób przyrządzenia : Utrzyj masło i 1-3/4 szklanki cukru. Dodaj jajka i wanilię. Wymieszaj dobrze. Połącz mąkę, proszek do pieczenia, sól i zioła. Dodaj do maślanej mieszaniny i wymieszaj . Rozwałkuj ciasto , wykrawaj ciasteczka , umieść każde 3 cm od siebie, na natłuszczonej blasze. Nakłuj lekko widelcem i posyp lekko pozostałym cukrem . Piecz w temperaturze 175 stopni przez 8 do 10 minut lub do czasu, kiedy będą ledwo rumiane.


Na koniec proponuję Medytację Ognia Wróżek
Upewnij się, że leżysz całkowicie wygodnie, obie stopy leżą płasko na ziemi. Wdychaj głęboko przez nos i wydychaj również przez usta - trzy razy. Możesz zamknąć oczy, jeśli chcesz.
Zaczynając od czubka głowy, pozwól sobie uwolnić wszelkie napięcia, pozwalając na przepływ rozluźnienia w dół szyi, w dół ciała, nogach i na zewnątrz przez podeszwy stóp. Uwolnij napięcie w karku, barkach,ramionach, tułowiu ...... wszystkie napięcia odpływają do ziemi. Zrelaksuj na koniec uda, kostki, stopy. Jesteś teraz całkowicie zrelaksowany ...…

Jest gorąco, jest to gorąca noc letnia . Na zachodzie niebo skąpane jest w genialnych odcieniach pomarańczy, czerwieni i bursztynu.
Na niebie pojawiają się gwiazdy, migocząc na purpurowym niebie. Stoisz zwrócony na południe w kierunku linii wzgórz, i stoisz w dolinie , jednej z najwyższych miejsc . Na wzgórzach widać struktury typu piramid, które zostały wzniesione i zdajesz sobie sprawę, że są to ułożone bele drewna - ogromne ogniska czekające na zapalenie . Wygląda to elektryzująco i intrygująco , jest noc możesz zobaczyć tysiące drobnych, migotliwie błyskających robaczków , jak gwiazdy , które zeszły na ziemię.

W oddali po lewej stronie, trzask wznosi się w górę i jeden ze stosów drewna wybucha ogniem życia. Inne również zapalają się płomieniami w odpowiedzi, i kolejne, aż wzgórzach płoną od światła a także zachodu słońca, płonąc w pozdrowieniu dla nieba. Zdajesz sobie sprawę, że musi zbliżyć się do tego wszystkiego blisko , a więc musisz wspiąć się na wzgórze.

Powietrze jest ciepłe, i choć wiatr odświeża cię kiedy wspinasz się , niestety gorący powiew ogniska ogarnia cię. Czujesz się pełen obaw, ale jesteś już prawie na szczycie, niemal przy części łańcucha płomieni, który rozciąga się przez letnią noc. Po dotarciu na płaskowyż na wzgórzu, z widokiem na ogień , możesz oczekiwać, że zobaczysz innych ludzi odpowiedzialnych za te sygnały świetlne , ale tam nie ma nikogo, masz wrażenie, że też nikogo tu nie było.

Zahipnotyzowany, wpatrujesz się w płomienie. W ognisku wszystko jest płynne, żarzy się . Są tunele płomienia, ściany ognia, wieżyczki z płomieni miast i cywilizacji wydają się wchodzić do życia i przemijają w mgnieniu oka. Wkrótce widzisz jakieś formy: tu jest wąż, zwijający się i skręcający ; tam widzisz smoka, który podnosi jego wielką głowę; tam stado dzikich koni podrzucających swoje ogniste grzywy. Twarze pojawiają się i znikają, również wydają się śmiać, krzywią się i patrzą wnikliwie na ciebie . Czujesz się tak, że nie wiesz, czy to jest widok z innego świata, czy świata czystej energii.

Nagle wybucha deszcz iskier z ogniska i opada wokół ciebie. Iskry te nie maleją – a rosną. Cofasz się do tyłu, obawiając się , że zapali się trawa, ale uświadamiasz sobie, że jest to inny rodzaj ognia. Trawa nie zajmuje się , a płomienie podskakują i strzelają z miejsca na miejsce. Możesz oglądać jak każda iskra wyrasta podskakując jak duszek,chochlik, wykonany z czystego ognia. Szybko jeden płomyk leci w twoją stronę. Zbyt późno jest by mógł zgasnąć , obawiasz się poparzenia . Ale on miga wokół twarzy i szyi, a wszystko, co czujesz jest przyjemne to uczucie delikatnego łaskotania. Słychać chór, wesoły śmiech jak ognik, duszek pozwala sobie znów zatańczyć z jego towarzyszami. Uśmiechasz się też, i oddychasz, bardziej odprężając się .

Teraz spotyka cię kolejny problem, iskra z ognia opada na ziemię przed tobą i rośnie w potężnego Dżina, wyższego niż ty. Zachęca cię,byś porozmawiał z nim . Zadał pytania, opowiedział o swoich obawach (jeśli masz takowe) i opowiedział zwłaszcza o swoich nadziejach i marzeniach , swoich ambicjach i pragnieniach . Posłuchaj teraz wszystkiego co Dżin ma do powiedzenia. Może usłyszysz go w blisko, w uszach, lub doświadczysz go jako uczucie niepokoju w sercu. Nie zdziw się, jeśli nagle zdasz sobie sprawę, że nie ma rzeczy, które byś nie poznał , czy poczuł, próbował doświadczyć czegoś wyjątkowego. Dżin może obudzić w tobie energię, moc , której nigdy nie zaznałeś, której nie zdawałeś się mieć . Zatańcz z Dżinem , jeśli chcesz zabawić się i śmiej i ciesz się tą chwilą .

Wiesz, że wszystko jest możliwe i że Wszechświat jest znacznie, znacznie bardziej tajemniczy i cudowny, niż kiedykolwiek zdawałeś sobie sprawę .
Ale zdajesz sobie teraz sprawę, odczuwasz to, że nadszedł czas, aby odejść, więc robisz to z szacunkiem i podziękowaniami za swoje doświadczenia . Wracasz z powrotem tą samą drogą w dół ciemnego wzgórza, wijącą się ścieżką w dół do doliny, omijając przeszkody, przechodząc przez cienie , aż znajdujesz się z powrotem w codziennej świadomości.
Jak możesz, po zakończeniu tej medytacji, zapisz swoje doświadczenia z tej podróży i kontaktu z Twoim Dżinem .

LITHA - MODLITWA DLA ZIEMI - autora nieznany
"Wielki Boże, Ojcze Ziemi,
Świecący na nas w ten, twój najsilniejszy dzień.
Błogosławiona Bogini, która dałaś nam Narodziny,
Pobłogosław nas, bowiem zaszczycamy twoją pradawną drogę.
Tak samo, jak światło Lata opada na ziemię
Użycz zbiorom i drzewom jego energii ,
Kiedy letnie wiatry dmuchają ciepłe i wirują ,
pieszcząc , jak jedwabistym dotykiem zboża i kwiaty.
Przekazujemy tobie podziękowanie, nasza Matko Ziemio,
Wychwalamy ciebie ogniste Słońce.
Tańczymy w ten dzień Przesilenia z Radością,
Od pierwszego światła jutrzenki , aż po czas, kiedy dzień ten wypełni się ."

Aho!!! Integruj z powodzeniem swoją Wodę i swój Ogień. Obudź swoje wewnętrzne Słońce. Twórz Wewnętrzną Harmonię w Sobie.!!!!
Niech Iskry ognia w Litha pomogą Tobie wznieść twoje pragnienia w górę , do Wszechświata. Niech przyciągną ku Tobie siłę z płomieni ognia i pocieszenie wraz z jego ciepłem . Wiele Błogosławieństwa w Litha dla Ciebie i wszystkich Twoich bliskich , niech zawsze ogrzewa wyobrażenie siebie , jako delikatny blask ognia na twojej twarzy. Niech tak się stanie !!!!
https://www.youtube.com/watch?v=iOxzG3j ... ture=share

W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.

Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31322
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2149 razy
Otrzymał podziękowań: 2099 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Celtyckie święta

Postautor: Ester. » 20 cze 2015, 23:15

Święto osiągnięcia równowagi pomiędzy Ogniem i Wodą :) Dopiszę więcej jak odpocznę :)
Awatar użytkownika
Ester.
Wpadłem na chwilę
 
Posty: 213
Rejestracja: 28 gru 2014, 11:52
Podziękował : 261 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Ryby
Droga życia: 3


Wróć do Celtowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości