Chasydzi i Na Nach Nachma Nachman Meuman

Chasydzi i Na Nach Nachma Nachman Meuman

Postautor: Elie » 12 lip 2014, 03:41

http://www.youtube.com/watch?v=WsZxibxf0RU


Na Nach Nachma Nachman Meuman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Obrazek

Odwzorowanie Petek .
Na Nach Nachma Nachman Meuman ( hebr. : נַ נַחְ נַחְמָ נַחְמָן מְאוּמַן ) jest hebrajski język nazwę i piosenki wykorzystywane przez podgrupie Breslover chasydów potocznie znany jako sodowych Nachs . Zwrot jest kompletna Na Nach Nachma Nachman Me'uman. kabalistyczna jest formuła [ 1 ] opiera się na czterech hebrajskich liter nazwy Nachman, odnosząc się do założyciela ruchu Breslov, rebe Nachmana z Breslov , wraz z odniesieniem do Jego miejsce pochówku w Humań, Ukraina .

W 1922 r. rabin Yisroel Ber Odesser Breslover chasyd, twierdził, że otrzymał Petek (Uwaga) skierowanym do niego od rebe Nachmana, choć ten ostatni zmarł w 1810 roku. siódmy wiersz tego Petek jest podpisany Na Nach Nachma Nachmana Meuman , które stała osobista medytacja i piosenka rabina Odesser za. Przed śmiercią, uczył tę frazę do grupy wielbicieli, którzy tworzyli ruch Na Nach.

Rabin Moshe Feinstein powiedział o Petek w piśmie, że został "zainspirowany tajnego dokumentu, którą posiada".


Obrazek
Rabin Yisroel Ber Odesser, nauczyciel frazy Na Nach Nachma Nachmana

Historia frazy

Na Nach Nachma zdanie było "ujawnił" i prowadzone przez rabina Yisroel Ber Odesser, znanego rysunku Breslov który urodził się w 1888 roku w Tyberiadzie . Odesser był jednym z pierwszych Breslover chasydów w Izraelu, że dowiedział się o ruchu od rabina Yisroel Halpern , gdy był młody student jesziwy.

Gdy miał 33 lat, Odesser ogarnęła osłabienia i głodu na szybko Tammuz . Postanowił jeść. Ale zaraz po jedzeniu, poczuł wielki smutek po ulegli na własnym pokusom fizycznych. Po pięciu kolejnych dni modlitwy, potężna myśl przyszła do niego: "Idź w pokoju!" Przestrzegał wewnętrzny głos, poszedł do biblioteczki i losowo otworzył książkę. W książce był kawałek papieru, które później nazywają "List z Nieba." Papieru, napisany w języku hebrajskim z jednej linii w języku jidysz , następujące brzmienie:

To było bardzo trudne dla mnie, aby przyjść do Ciebie
mój cenny uczeń powiedzieć, że miałem przyjemność
bardzo dużo z oddaniem i na was powiedziałem
mój ogień spali aż
Mesjasz przyjdzie być silny i odważny
w pobożności
Na Nach Nachma Nachman Meuman
I z tego będę ujawniać, w tajemnicy i jest:
Pełna i nagromadził z jednej skrajności w drugą skrajność (PTPTYH) [ 3 ]
I wzmocnienia swojej pobożności można go zrozumieć i znak
17 Tamuz będą mówić, że nie szybko
Odesser wierzył list być wiadomość pocieszenia, bezpośrednio z duchem rebe Nachmana do siebie na ziemi. Ponieważ jego nazwisko nie pojawia się w Petek jako odbiorcy, Odesser powiedział, że to był powód, dla każdej osoby do rozważenia Petek skierowane do siebie lub siebie osobiście. [ 4 ] Odesser przyjęte NA Nach Nachma Nachmana Meuman jako jego osobisty medytacji i piosenki, i stało się tak całkowicie utożsamia się z nim, że on później powiedział: "Jestem Na Nach Nachma Nachman Me'Uman!" (Na nagrobku Odesser w Jerozolimie pojawia Ten cytat.)

Autentyczność Petek [ edit ]


Na-Nach Breslover chasyd stoi obok furgonetki zdobi obrazami rabina Yisroel Ber Odesser i "Na Nach Nachma Nachman Meuman" frazy w centrum Jerozolimy.
Większość Breslover chasydzi nie używać NA Nach Nachma (niektóre grupy faktycznie sprzeciwu) i nie każdy uważa, że jest autentyczny zapis z rebe Nachmana. Oto niektóre z różnorodnych opinii:

Rabin Odesser wierzył "List z Nieba" był prawdziwy cud, wskazując, że regał, gdzie Petek pojawił się (uwaga) została zablokowana na czas, a on miał jedyny klucz. Jego wyznawcy wierzyli w cud także. Oni nadal ten dzień śpiewać frazę jako "Pieśń Odkupienia" na przyjście Mesjasza żydowskiego. Osobiste konto Odesser o tym jak znalazł list został przetłumaczony na język angielski pod tytułem List z Nieba: rebe Nachmana piosenki.
Niektórzy uważają, że list był kimś notatka napisana przez rebe Nachmana, kiedy odwiedził Tiberias podczas pielgrzymki do Izraela na początku 19 wieku. Jakoś to zostało umieszczone w starej książce, ale Odesser jest znalezienie to był przypadek (lub cud czasu), tak jak odniesienia do kogoś jedzenia na szybko Tammuz.
Jeszcze inni uważają, że to fałszerstwo w dobrej wierze, napisana przez jednego z kolegów w rabina Odesser aby go pocieszyć po tym jak stał się w depresji od zerwania jego szybka.
Chociaż Na Nach Nachma opiera się na nazwie rebe Nachmana, on sam nie korzystałem, i nie było wiadomo, w jego czasach. On jednak powiedział, że powtarzanie jednego słowa w kółko to skuteczna forma medytacji (Likutei Moharan Tinyana nr 96). Jego osobiste zdanie było ribonno Szel Olam (Master of the Universe) [ potrzebne źródło ] , który wypowiedział się w języku jidysz intonacja, jak: . Ree-BOY-noy powłoki Oy-Lahm Wiele Breslover chasydzi dzisiaj nadal preferują tę frazę.

Rabin Moshe Feinstein [ edytuj ]
W 1980 roku, spotkał się z rabinem Odesser Rabin Moshe Feinstein , który widział Petek i chciał spełnić jego właściciela. Na spotkaniu zapytał rabin rabin Feinstein Odesser o błogosławieństwo, a rabin Feinstein zwany także jego żona, aby uzyskać błogosławieństwo od rabina Odesser. Rabin Feinstein wydał rabin Odesser następujące aprobaty: [ 5 ]

Piszę w imieniu osoby najbardziej niezwykłych, rabin Yisroel Dov Odesser, shlita , z Izraela. Ta osoba jest Gaon w Torze. Miałem przyjemność niedawno spotkanie z nim. Widziałam tajny dokument posiada on; to jest coś bardzo cudowny.

Rabin Odesser jest pozyskanie funduszy, aby umożliwić mu wydrukować sefarim rabina Nachmana, i to jest wielki micwa, którzy pomagają mu w tym przedsięwzięciu. Haszem będzie nagradzać wszystkich tych, które tak mu pomóc.

Rabin Moshe Feinstein

Ci, którzy wątpią w autentyczność Petek bagatelizować aprobatę rabina Feinstein, mówiąc, że był znany z dobroci i chęć pomocy ludziom. Mówią, że wszystko rabin Feinstein napisał, że Petek był cudowny, ale nie sprawdzić jego autentyczność.

Wymowa i znaczenie frazy [ edytuj ]
W trakcie jego trwania, Rebe Nachman mówił o "Song of Redemption", która będzie objawiona przed nadejście żydowskiego Mesjasza . Ta piosenka będzie w "pojedyncze, podwójne, potrójne, poczwórne" formie. (Likutei Moharan II, 8). Na Nach Nachma zdanie ma taką strukturę (pamiętając, że często pomija hebrajskie samogłoski) i opiera się na Nazwa Rebe, "Nachman":

N (jedna hebrajska litera: Nun) - נ
N CH (dwa hebrajskie litery: Nun-Chet) - נח
N CHM (Trzy hebrajskie litery: Nun-Chet-MEM) - נחמ
N CHM N (cztery hebrajskie litery: Nun-Chet-Mem-Nun) - נחמן
Me'Uman (podwójne entender: może to oznaczać "z Uman" - miejsce pochówku Rebe Nachman i może również oznaczać "wierzył" lub ". Akredytację") - מאומן
Wyrażenie wymawiane jest miękką A dźwięk jak w "ach" i gardłowym KH dźwięku jak w niemieckim "ach". Jest to zwykle akcentowane następujące:

Nah -nakh- nakh mah- nakh człowiek-ble-oo- Mahn .

Głośniki z jidysz również zauważyć, że na nach może oznaczać "teraz", która luźno przetłumaczyć frazę jako "Teraz do Nachmana z Uman," który jest, podróż do Rebe na pielgrzymkę do jego cmentarza lub w sercu.

Popularność frazy dzisiaj [ edytuj ]
Bez względu na pochodzenie tego wyrażenia, to jest teraz bardzo popularne wśród grupy podgrupy Breslover chasydów, którzy się rabin Odesser, którzy są potocznie znany jako sodowych Nachs . Nazwa została uwzględniona zarówno w tradycyjnej i współczesnej muzyki żydowskiej, pojawił się na zderzak naklejki , billboardy i publicznych graffiti, w całym Izraelu, i jest używany na biżuterię i amulety .

Wśród niektórych grup sefardyjskich młodzieży żydowskiej w Izraelu, stał się swego rodzaju rajdy wołanie o powrót do tradycyjnego judaizmu, chociaż niekoniecznie do głównego nurtu Breslov.Typowy "Na Nacher" styl Yarmulke z frazy wplecione niego, wykonane w 2005 roku w Jerozolimie
Ostatnio, niektórzy ludzie zaczęli nosić słowa frazy szydełkowane na dużych, białych jarmułkach z małym pomponem na górze. (Te kapelusze są modyfikacją tradycyjnej białej jarmułce, która została zużyta w Jerozolimie przez wieki To styl, z kolei najwyraźniej ewoluowały od średniowiecznego. kapelusz żydowskiej z piłką na górze -. więc kutas [ potrzebne źródło ] ) Gdy rabin Odesser jeszcze żyje, niektórzy z jego zwolenników byli już na sobie wielkie białe jarmułki, ale bez wyrażenia na nich. Dziś NA Nachs zrobić to szydełkowane częścią Yarmulke ich jednolitego stroju. Na Nach Nachma Nachman Meuman jarmułki w innych kolorach są również pojawiające się na rynku i są popularną na Purim .

Bibliografia [ edytuj ]
Następujące książki zostały napisane na Petek i znaczeniu jego słów:

Matzpon Hapetek ("Kompas z Petek"), przez Amosa Levi. Ta książka dzieli 6000 lat na świecie przez 51 słów Petek , przeznaczające 120 lat do każdego słowa, analizując historię i przyszłość na podstawie odpowiedniego słowa i litery w Petek . Np. pierwsze słowo Petek , MeOD (bardzo) odpowiada 120 lat pierwszych na świecie. Tak więc słowo MEOD można przekształcić do pisowni Adama , pierwszego człowieka do życia w tych latach.
Siedemdziesiąt sprostowań z Petek
Zeh Yinachamainu ("To będzie nas uspokajać"), przez rabina Icchaka Besançon. Dogłębne badania z każdego słowa i litery Petek .
Referencje [ edytuj ]
Skok w górę ^ "Achorayim" - stopniowe rozszerzanie nazwy, jedną literę na raz
Skok w górę ^ http://www.zissil.com/topics/File:00000 ... -petek-jpg
Skok w górę ^ To jest nazwa anioła zajmujący się sondowań w Shofar.
Skok w górę ^ Yisroel Saba nagrywanie taśmy i zapis.
Skok w górę ^ http://www.zissil.com/topics/File:00000 ... -petek-jpg
Źródła [ edytuj ]
List z Nieba: Utwór rebe Nachmana. konto życia rabina Odesser i opowieści o Na Nach Nachma, opublikowanego przez Netzach Yisroel Press, Izrael, 1991, 1995.
Młode pąki strumienia, listy do Zalman Shazar od rabina Odesser, angielskiej edycji opublikowanej przez Netzach Yisroel Press, Izrael 1995. Strony 37-43 zawierają szczegółowe wyjaśnienie znaczenia określenia.
Wylanie duszy, przetłumaczone przez Arie Kaplan . (Kompilacja Nachmana z Breslov cytatów jest na medytacji i modlitwy). Breslov Instytut Badawczy , 1980.
Wikiźródła ma oryginalnego tekstu związanych z tym artykułem:
The_Letter_from_Heaven
Linki zewnętrzne [ edytuj ]
Rabin Yisroel Ber Odesser strona-Link sekcji dyskusji autentyczność Listu z nieba (w tym analizy pisma, analizy laboratorium policji papieru, itp.) i przywołuje odniesienia do podobnych listów cudownych wymienionych w Talmudzie.
NaNach.Net Aktualności o sodowych Nachs całym świecie. Sabba Yisroel, Wspólnota, zdjęcia, filmy i artykuły o ludzi krzyczących Na Nach Nachma Nachmana Meuman!
Haaretz, 25.05.08 Haaretz: toczne z Na Nachs, najwyższego ducha i najnowszej chasydzkiej sekty
Kategorie :Breslov chasydyzmGraffiti i nieuprawnione signageHebrajskie słowa i zwroty
Menu nawigacyjne
Załóż kontoZaloguj sięArtykułRozmowaCzytaćEdytujZobacz historię

Strona główna
Treść
Ciekawa treść
Aktualne wydarzenia
Losowy artykuł
Darowizna w Wikipedii
Wikimedia Sklep
Wzajemne oddziaływanie
Pomoc
O Wikipedii
Portal społeczności
Ostatnie zmiany
Strona kontaktowa
Narzędzia
Linkujące
Zmiany w dolinkowanych
Prześlij plik
Strony specjalne
Stały link
Informacje o stronie
Poz Wikidata
Cytowanie tego artykułu
Drukuj / eksport
Utwórz książkę
Pobierz jako PDF
Wersja do druku
Języki
Français
עברית
Русский
ייִדיש
Edytuj linki
Tę stronę ostatnio zmodyfikowano w dniu 11 lipca 2014 14:47.
http://en.wikipedia.org/wiki/Na_Nach_Na ... man_Meuman
http://wikimania2014.wikimedia.org/wiki/Main_Page[/quote]
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.

Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31482
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2199 razy
Otrzymał podziękowań: 2156 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Na Nach Nachma Nachman Meuman

Postautor: Ankol18 » 12 lip 2014, 10:53

Mi to strasznie zajeżdża słynnym pare lat temu "nu ma nu ma iei":

http://www.youtube.com/watch?v=_ZIUgQ4YU0M


A swoją drogą to to całe "na nach nachma nachman..." to myślę, że niezłym hitem dyskotek mogło by być hehe :wink:
trzeba wypróbować :lol:
Najpiękniejsze chwile w życiu - nie można ich zaplanować, przychodzą same.

Awatar użytkownika
Ankol18
Forumowicz do entej
 
Posty: 3667
Rejestracja: 01 sie 2013, 16:41
Podziękował : 318 razy
Otrzymał podziękowań: 460 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 9

Re: Na Nach Nachma Nachman Meuman

Postautor: Elie » 12 lip 2014, 17:36

"na nach nachma nachman" dla jednych jest jako list z nieba, dla innych forma medytacji sparafrazowana na piosenkę.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31482
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2199 razy
Otrzymał podziękowań: 2156 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Na Nach Nachma Nachman Meuman

Postautor: Vitriol » 17 lip 2014, 17:59

Translator Google nie jest najlepszym tłumaczem i czasami ciężko zrozumieć tłumaczony przez niego tekst.

Frazie "Na Nach Nachma..." przypisuje się zdolności do zwiększania siły duchowej i ochronę przed wszelkim złem. Ma też chronić duszę przed oddziaływaniem rzeczy nieczystych (muzyki, prasy etc.).

W Izraelu takie piosenki są dość popularne, można znaleźć utwory będące parafrazami np. Szema Jisrael lub Amidy, a także oryginalne teksty tych modlitw podłożone pod muzykę pop.

Vitriol
Niewymowny
 
Posty: 111
Rejestracja: 09 mar 2014, 12:35
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy
Droga życia: 0

Re: Na Nach Nachma Nachman Meuman

Postautor: Ankol18 » 17 lip 2014, 19:17

Modlitwa przełożona na popową piosenkę. To mi się podoba! :usmiech: Znacznie fajniej to brzmi niż niektóre smętne pieśni w naszych Kościołach i aż chce się śpiewać.
Najpiękniejsze chwile w życiu - nie można ich zaplanować, przychodzą same.
Awatar użytkownika
Ankol18
Forumowicz do entej
 
Posty: 3667
Rejestracja: 01 sie 2013, 16:41
Podziękował : 318 razy
Otrzymał podziękowań: 460 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 9

Re: Na Nach Nachma Nachman Meuman

Postautor: Elie » 18 lip 2014, 22:14

W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31482
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2199 razy
Otrzymał podziękowań: 2156 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Na Nach Nachma Nachman Meuman

Postautor: Vitriol » 19 lip 2014, 12:31

Modlitwa przełożona na popową piosenkę. To mi się podoba! :usmiech: Znacznie fajniej to brzmi niż niektóre smętne pieśni w naszych Kościołach i aż chce się śpiewać.


Na YouTube można znaleźć nawet przeróbkę "Dobry Jezu, a nasz Panie..." w wersji techno. Szczerze mówiąc nie podobają mi się takie przeróbki, bo nie spełniają roli jaką powinna spełniać modlitwa. Nie wyobrażam sobie nucenia Szema... albo Amidy w wersji pop/techno.

Vitriol
Niewymowny
 
Posty: 111
Rejestracja: 09 mar 2014, 12:35
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy
Droga życia: 0

Re: Na Nach Nachma Nachman Meuman

Postautor: Elie » 20 lip 2014, 07:28

W Izraelu takie piosenki są dość popularne, można znaleźć utwory będące parafrazami np. Szema Jisrael lub Amidy, a także oryginalne teksty tych modlitw podłożone pod muzykę pop.Niestety, nie mogłam znaleźć.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31482
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2199 razy
Otrzymał podziękowań: 2156 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Na Nach Nachma Nachman Meuman

Postautor: Vitriol » 20 lip 2014, 14:22

https://www.youtube.com/watch?v=9hdG1aXlExI
https://www.youtube.com/watch?v=z26ovVTuFoM
https://www.youtube.com/watch?v=7eEqb3ujC6k

To takie przykłady, pierwsze z brzegu.
Wielu piosenkarzy śpiewa tego typu pieśni i pielgrzymuje do grobu Nachmana. Dla nich to nic dziwnego, bo Izrael nie jest państwem świeckim.

Vitriol
Niewymowny
 
Posty: 111
Rejestracja: 09 mar 2014, 12:35
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy
Droga życia: 0

Re: Na Nach Nachma Nachman Meuman

Postautor: Elie » 20 lip 2014, 15:14

Dzięki. :) Do tych wyżej dotarłam.Szukałam w stylu popowym.Na Nach Nachma Nachman Meuman jest niepowtarzalna. Pozostałe już stricte religijne.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31482
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2199 razy
Otrzymał podziękowań: 2156 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Następna

Wróć do Judaizm

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości