co daje wam intuicja?

Re: co daje wam intuicja?

Postautor: Avena » 31 sty 2016, 16:01

Verm pisze:
Wiec wlasciwie jednak slowo synteza jest jak najbardziej na miejscu.

Jak najbardziej.

Intuicja nie jest potrzebna do bycia dobrą wróżką - znam kilka osób, które do Tarota podchodzą typowo analitycznie, z intuicji nie korzystają, a są bardzo skuteczne w tym co robią.

Wierze na slowo :) po wpisach na blogu widac ze wiesz o czym piszesz :)

Dopóki nie uczynisz nieświadomego - świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem. C.G.Jung

Awatar użytkownika
Avena
Dopiero się rozkręcam

Podziękował : 45 razy
Otrzymał podziękowań: 83 razy
Znak zodiaku: Lew
Droga życia: 7

Postautor: Elie » 31 sty 2016, 16:14

Verm pisze:
To jest tylko Twoje, subiektywne zdanie. Ja mam inne.

Jak już pisałem, znam osoby, które radzą sobie z tym nie uciekając się do intuicji. To kwestia podejścia do kart - wystarczy np. przyjąć podejście jungowskie i już można skutecznie wróżyć nie uciekając się do intuicji.

Na dobrą sprawę, na miano dobrej wróżki zasługują ci, którzy stosują wszystkie możliwe sposoby.Najważniejsze są trzy czynniki - znajomość klasycznych znaczeń kart, analityczne myślenie i właśnie intuicja, która pozwala wybrać z tego to, co stanowi o przesłaniu kart.
Niektórzy nie potrafią zrozumieć pytania do kart, a co dopiero zinterpretować, a uważają się za wielce oświeconych.
Poza tym, podobnie jak w magii, trzeba mieć dar.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Podziękował : 2100 razy
Otrzymał podziękowań: 1914 razy
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Postautor: Verm » 01 lut 2016, 01:18

Opisywani znajomi to jungiści, w dodatku typy myśląco-empiryczne, więc intuicja nie jest ich mocną stroną. Po prostu nie ten biegun. Korzystają ze znaczeń podanych przez Junga odnośnie WA i przyporządkowania kolorów Małych Arkanów do czterech funkcji ektopsychicznych. Sam nawet próbowałem i rzeczywiście to działa, ale trzeba być dobrze oblatanym w psychologii głębi, żeby zrozumieć niuanse.
Awatar użytkownika
Verm
Kapłan w wicca

Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 252 razy
Droga życia: 8

Postautor: Nut » 02 lut 2016, 16:04

Elie pisze:
Verm pisze:
To jest tylko Twoje, subiektywne zdanie. Ja mam inne.

Jak już pisałem, znam osoby, które radzą sobie z tym nie uciekając się do intuicji. To kwestia podejścia do kart - wystarczy np. przyjąć podejście jungowskie i już można skutecznie wróżyć nie uciekając się do intuicji.

Na dobrą sprawę, na miano dobrej wróżki zasługują ci, którzy stosują wszystkie możliwe sposoby.Najważniejsze są trzy czynniki - znajomość klasycznych znaczeń kart, analityczne myślenie i właśnie intuicja, która pozwala wybrać z tego to, co stanowi o przesłaniu kart.
Niektórzy nie potrafią zrozumieć pytania do kart, a co dopiero zinterpretować, a uważają się za wielce oświeconych.
Poza tym, podobnie jak w magii, trzeba mieć dar.

Verm pisze:

Opisywani znajomi to jungiści, w dodatku typy myśląco-empiryczne, więc intuicja nie jest ich mocną stroną. Po prostu nie ten biegun. Korzystają ze znaczeń podanych przez Junga odnośnie WA i przyporządkowania kolorów Małych Arkanów do czterech funkcji ektopsychicznych. Sam nawet próbowałem i rzeczywiście to działa, ale trzeba być dobrze oblatanym w psychologii głębi, żeby zrozumieć niuanse.

Przecież to ten sam sposób co Elie napisała.

http://wiedzaiedukacja.eu/archives/21325
https://pl.wikipedia.org/wiki/Percepcja
http://www.jungpoland.org/pl/zbior-teks ... junga.html
http://www.jungpoland.org/pl/slownik-ju ... iczne.html
Nigdy nie marnuj czasu próbując wytłumaczyć kim jesteś ludziom, którzy postanowili Cię nie zrozumieć. - Dream Hampton
NIGDY NIE KŁAM KOMUŚ, KTO CI UFA I NIGDY NIE UFAJ KOMUŚ, KTO CIĘ OKŁAMAŁ
Awatar użytkownika
Nut
Moderator

Podziękował : 482 razy
Otrzymał podziękowań: 383 razy
Droga życia: 0

Postautor: Verm » 02 lut 2016, 22:28

Przecież to ten sam sposób co Elie napisała.

Nie bardzo ;)
Elie się odwołuje do intuicji, a ja o wróżeniu, które jej nie wymaga i jest oparte o psychologię Junga. Oczywiście można też "jungowo" i intuicyjnie, ale to zupełnie inna metoda pracy. Co prawda podstawy są te same (czyli opisy kart i cały aparat), ale eksploracja "chmury poznania" w nieświadomości zbiorowej jest większa. Ciężko to wyjaśnić w prosty i skrótowy sposób, bo różnicę najlepiej widać w praktyce (osoba myśląca empirycznie interpretuje dany rozkład w inny sposób niż np. ta myśląca czy czująca intuicyjnie mimo, że ogólny sens wróżby będzie podobny).
Awatar użytkownika
Verm
Kapłan w wicca

Postautor: Rea » 14 lut 2016, 06:40

Psychologię Junga ? Możesz przybliżyć temat.
Empiryczne oznacza nic innego jak oparte na praktyce. Tymczasem doświadczenia osób wróżących mogą być skrajnie różne. Jakoś mi to się nie klei.Oznacza to, że interpretacja tych samych rozkładów będzie inna, bo oparta o indywidualne doświadczenia. Dochodzi pytanie - jakie doświadczenia Czy związane ze swoimi przeżyciami i karty będzie czytał nie według znaczeń, tylko według własnych doświadczeń. A to z kolei oznacza, że z wróżbą ma to niewiele wspólnego.Wróżąc "czytamy" znaczenie kart, a nie odwrotnie - dopasowujemy znaczenie kart do naszych doświadczeń.Muszę przyznać, że się zamotałam i nie rozumiem o czym piszesz.
'' Strach jest jak wilk na łańcuchu. Staje się groźny dopiero gdy go uwolnisz. Smutek ulatuje w otchłani zapomnienia. Gniew można zabić uśmiechem. Tylko nadzieja wiecznie trwa… '' David Gregory Roberts -
Cień góry

Ziemia to nasze kości, powietrze to oddech, woda to nasza krew a ogień...
ogień to nasze pożądania...
'
G. Shields
Awatar użytkownika
Rea
czarownica

Podziękował : 73 razy
Otrzymał podziękowań: 69 razy

Postautor: Verm » 16 lut 2016, 00:53

Empiryczne oznacza nic innego jak oparte na praktyce

Na praktyce i doświadczeniu opiera się intuicja. Myślenie empiryczne jest oparte na dwóch ektopsychicznych funkcjach opisanych przez Junga - myśleniu i percepcji.

Awatar użytkownika
Verm
Kapłan w wicca

Postautor: Elie » 18 lut 2016, 09:58

Verm pisze:

Na praktyce i doświadczeniu opiera się intuicja. Myślenie empiryczne jest oparte na dwóch ektopsychicznych funkcjach opisanych przez Junga - myśleniu i percepcji.

Ależ bez myślenia empirycznego raczej nie da się dobrze wróżyć. Łączy się intuicję ze znajomością kart, a to nic innego jak myślenie empiryczne lub jak kto woli - transcendentalne. Nadal pozostaje kwestia na ile myślenie empiryczne jest prawidłowe i oddaje właściwe przesłanie kart. W tym miejscu niektórzy nadinterpretują.I tu potrzebny jest dar i znajomość tradycyjnego znaczenia kart. Przy czym problemem jest wieloznaczność każdej karty.
Posiłkowanie się nadświadomością też przerabiałam nawet często, z dobrym skutkiem.
Pozostając przy metodach wróżenia; jest jeszcze jeden ze sposobów - wróżenie w transie.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Podziękował : 2100 razy
Otrzymał podziękowań: 1914 razy
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Postautor: szamka » 26 lut 2016, 15:53

Rea » 14 luty

Verm
Na praktyce i doświadczeniu opiera się intuicja

Niekoniecznie. Intuicja jest impulsem, po części myśleniem instynktownym, skojarzeniowym. Nie musi opierać się na własnej praktyce. Może wynikać z obioru bodźców zewnętrznych, kojarzyć sygnały z zewnątrz a nie z własnej praktyki, doświadczenia.
Awatar użytkownika
szamka
Dopiero się rozkręcam

Podziękował : 76 razy
Otrzymał podziękowań: 58 razy
Znak zodiaku: Skorpion

Postautor: Verm » 01 mar 2016, 00:54

Na odbieraniu bodźców zewnętrznych opiera się myślenie empiryczne. Intuicja bazuje na tym co mamy w pamięci długotrwałej i treściach nieświadomych. Treści te to zapis życiowych doświadczeń danej osoby (ewentualnie grupy osób czy całego gatunku jeśli weźmiemy pod uwagę nieświadomość zbiorową).

Awatar użytkownika
Verm
Kapłan w wicca

Poprzednia

Wróć do Rozwój duchowy