Co mogą szeptuchy

Re: Co mogą szeptuchy

Postautor: Elie » 01 maja 2014, 04:48

Ogólnie wiadomo, że Szeptuchy odprawiając swoje rytuały wspomagają się modlitwami do Świętych Pańskich. Jakoś mi się to kłóci z klątwami czy urokami, które przecież na prośbę zainteresowanych również stosują .
https://www.youtube.com/watch?v=iOxzG3j ... ture=share

W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.

Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Podziękował : 2149 razy
Otrzymał podziękowań: 2100 razy
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Postautor: Malwa26 » 21 maja 2014, 11:34

Nikt nic nie wie, czeski film.
Ja nigdy się nie zastanawiałam nad dysonansem magia- modlitwy chrześcijańskie (innych nie znam, więc się nie wypowiadam).
Moja prababka była zielarką, nie szeptuchą w tradycyjnym znaczeniu, ale właśnie zielarką i akuszerką. Wiem, że zdarzało jej się coś tam mamrotać pod nosem... Chodziła do kościoła, normalnie się modliła, żadnej ortodoksji. Ludzie mówili że jest czarownicą (to nie była prawda) a proboszcz często wpadał po masło czy mięsko. Jakoś się nie kłocili, nie sprzeczali o zasady :)
Może te dwie sprawy się nie kłócą bo bycie szeptunką to dar od góry...
Tajemnicą udanych relacji jest harmonia. Bierz tyle, ile sama jesteś w stanie ofiarować. Składaj wyłącznie takie obietnice, które jesteś w stanie spełnić.

,,Szukaj prawdy i dobra a znajdziesz radość"- Aldona Różanek

Malwa26
Wpadłem na chwilę

Podziękował : 64 razy
Otrzymał podziękowań: 74 razy
Znak zodiaku: Strzelec
Droga życia: 8

Postautor: skorpionek » 21 maja 2014, 18:37

Pierwszy list św. Pawła Ap. do Koryntian 12,4-11
4 Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch;
5 różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan;
6 różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich.
7 Wszystkim zaś objawia się Duch dla [wspólnego] dobra.
8 Jednemu dany jest przez Ducha dar mądrości* słowa, drugiemu umiejętność poznawania według tego samego Ducha,
9 innemu jeszcze dar wiary w tymże Duchu, i[b]nnemu łaska uzdrawiania w jednym Duchu, [/b]
10 innemu dar czynienia cudów, innemu proroctwo, innemu rozpoznawanie duchów, innemu dar języków i wreszcie innemu łaska tłumaczenia języków.
11 Wszystko zaś sprawia jeden i ten sam Duch, udzielając każdemu tak, jak chce

Awatar użytkownika
skorpionek
Dopiero się rozkręcam

Podziękował : 33 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy
Droga życia: 0

Postautor: Elie » 21 maja 2014, 18:41

Zgadza się, tylko jakoś mi się gryzie - modlitwy do Boga i klątwy ? Bo przecież Szeptuchy klątwy też rzucają.O to mi chodzi.

Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Postautor: skorpionek » 21 maja 2014, 18:48

Zależy któremu Bogu służą. Szeptucha posiadająca dar od Stwórcy, nie powinna rzucać uroków.Takie jest moje zdanie.
Sama pomagałam w ten sposób, ludzie przychodzili do mnie do domu.

Awatar użytkownika
skorpionek
Dopiero się rozkręcam

Postautor: Vitriol » 22 maja 2014, 11:49

Może te dwie sprawy się nie kłócą bo bycie szeptunką to dar od góry..

Pytanie tylko jak zdefiniujesz Górę. Szeptuchy nie korzystają z modlitw w sposób kanoniczny, używają też ludowych sposobów opierających się na magii. Stąd negatywny stosunek Kościoła i Cerkwi do całości zjawiska. Pewna część guseł w ogóle nie bazuje na pomocy Świętych.

Zgadza się, tylko jakoś mi się gryzie - modlitwy do Boga i klątwy ?

Kwestia światopoglądu ludowego i wizji klątwy jako ewentualnej kary Bożej.

Sama pomagałam w ten sposób, ludzie przychodzili do mnie do domu.

Tradycyjnymi sposobami ludowymi czy ezometodami?
Vitriol
Niewymowny

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Postautor: Malwa26 » 22 maja 2014, 12:31

Vitriol pisze:
Może te dwie sprawy się nie kłócą bo bycie szeptunką to dar od góry..

Pytanie tylko jak zdefiniujesz Górę. Szeptuchy nie korzystają z modlitw w sposób kanoniczny, używają też ludowych sposobów opierających się na magii. Stąd negatywny stosunek Kościoła i Cerkwi do całości zjawiska. Pewna część guseł w ogóle nie bazuje na pomocy Świętych.

Masz problem z czytaniem ze zrozumieniem? Przeczytaj jeszcze raz CAŁOŚĆ i dopiero pózniej pisz komentarz...
I jeszcze jedno: nie wrzucaj wszystkich do jednego worka...
Tajemnicą udanych relacji jest harmonia. Bierz tyle, ile sama jesteś w stanie ofiarować. Składaj wyłącznie takie obietnice, które jesteś w stanie spełnić.

,,Szukaj prawdy i dobra a znajdziesz radość"- Aldona Różanek

Malwa26
Wpadłem na chwilę

Podziękował : 64 razy
Otrzymał podziękowań: 74 razy
Znak zodiaku: Strzelec
Droga życia: 8

Postautor: skorpionek » 22 maja 2014, 13:14

Trzymając ręce na głowie i prosząc w modlitwie o łaskę uzdrowienia.W większości przypadków ból ustępował.
Nigdy nie myślałam,że posiadam moc uzdrawiania. Byłam i jestem przekonana, że tylko przez moje ręce taka moc przechodziła. Nigdy też nie brałam za to pieniędzy. Raz kobieta dała mi kwiatki, bo wiedziała, że nie biorę pieniędzy.

Awatar użytkownika
skorpionek
Dopiero się rozkręcam

Postautor: Vitriol » 22 maja 2014, 14:40

Masz problem z czytaniem ze zrozumieniem? Przeczytaj jeszcze raz CAŁOŚĆ i dopiero pózniej pisz komentarz...
I jeszcze jedno: nie wrzucaj wszystkich do jednego worka...

Nie, nie mam problemów z czytaniem ze zrozumieniem, co więcej przeczytałem cały temat, ba miałem okazję nawet się w nim wypowiadać. Temat dotyczy szeptuch i w odniesieniu do nich to co napisałem w poprzednim poście jest jak najbardziej prawdziwe, wystarczy przeanalizować używane przez szeptuchy teksty i warstwę magiczną, które im towarzyszą.

W kwestii wrzucania wszystkich do jednego worka - przypomnę, że temat dotyczy szeptuch, a nie wszystkich uzdrowicieli jako takich.
Vitriol
Niewymowny

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Postautor: Elie » 22 maja 2014, 14:46

wystarczy przeanalizować używane przez szeptuchy teksty i warstwę magiczną, które im towarzyszą.

Ano właśnie.. o teksty którymi posługują się Szeptuchy z Podlasia toczy się spór. Z tego co wiem, Szeptuchy posługują się między innymi, językiem starocerkiewnym z Modlitewnika Synajskiego (Euchologium Sinaiticum, Euch.) zapisanego głagolicą. Zabytek został odnaleziony w klasztorze św. Katarzyny na górze Synaj i zawiera różne modlitwy liturgiczne. Zdjęcia rękopisu można obejrzeć ; tutaj

Modlitwy do Św. Pańskich i jednocześnie rzucanie klątw ...

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Elie
Administrator

PoprzedniaNastępna

Wróć do Czarostwo