Co mogą szeptuchy

Re: Co mogą szeptuchy

Postautor: Vitriol » 22 maja 2014, 15:27

Szeptuchy nie posługują się językiem staro-cerkiewno-słowiańskim, bo jest to język od wieków wymarły i obecnie posługują się nim jedynie naukowcy, którzy go badają. Założę się też, że babki nie mają pojęcia o tym, że istnieje coś takiego jak Euchologium Sinaiticum.
Vitriol
Niewymowny

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy
Droga życia: 0

Postautor: Elie » 22 maja 2014, 15:35

No tak, z rozbiegu pokickałam. Te teksty pisane były w J. Starocerkiewnym. W takim razie oświeć nas ( mnie ) Aż boję się zapytać jakim języku modlą się Szeptuchy.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Podziękował : 2187 razy
Otrzymał podziękowań: 2132 razy
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Postautor: Malwa26 » 22 maja 2014, 15:54

Vitriol pisze:Nie, nie mam problemów z czytaniem ze zrozumieniem, co więcej przeczytałem cały temat, ba miałem okazję nawet się w nim wypowiadać. Temat dotyczy szeptuch i w odniesieniu do nich to co napisałem w poprzednim poście jest jak najbardziej prawdziwe, wystarczy przeanalizować używane przez szeptuchy teksty i warstwę magiczną, które im towarzyszą.

W kwestii wrzucania wszystkich do jednego worka - przypomnę, że temat dotyczy szeptuch, a nie wszystkich uzdrowicieli jako takich.

Ad 1 Nadajemy na różnych falach, ja o czym innym, Ty o czym innym... Coż, to jest forum, takie rzeczy się zdarzają...
Ad 2 Naprawdę masz pewność, że WSZYSTKIE szeptuchy są na bakier z kościołem (nieważne czy wschodnim czy romańskim)?
Tajemnicą udanych relacji jest harmonia. Bierz tyle, ile sama jesteś w stanie ofiarować. Składaj wyłącznie takie obietnice, które jesteś w stanie spełnić.

,,Szukaj prawdy i dobra a znajdziesz radość"- Aldona Różanek

Malwa26
Wpadłem na chwilę

Podziękował : 64 razy
Otrzymał podziękowań: 74 razy
Znak zodiaku: Strzelec
Droga życia: 8

Postautor: Vitriol » 22 maja 2014, 16:38

W jakim języku modlą się Szeptuchy ?

Cerkiewnosłowiański, rosyjski, chachłacki.

Ad 2 Naprawdę masz pewność, że WSZYSTKIE szeptuchy są na bakier z kościołem (nieważne czy wschodnim czy romańskim)?

Te, o których słyszałem łączą modlitwy z magicznym podejściem, więc są nieuznawane przez Cerkiew. Hierarchowie i baciuszkowie wypowiadali się wielokrotnie negatywnie na temat tych praktyk. Nawet baciuszka z Pasynek ograniczający się do modłów i uzdrawiania kielichem był kontrowersyjny.

Vitriol
Niewymowny

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Postautor: szamka » 04 lip 2015, 12:00

Vitriol pisze:Szeptuchy nie posługują się językiem staro-cerkiewno-słowiańskim, bo jest to język od wieków wymarły i obecnie posługują się nim jedynie naukowcy, którzy go badają. Założę się też, że babki nie mają pojęcia o tym, że istnieje coś takiego jak Euchologium Sinaiticum.

Zastanowiło mnie co to jest Euchologium Sinaiticum, warto wiedzieć. Postanowiłam sprawdzić w niezawodnej wikipedii;
Obrazek
Modlitewnik synajski.

Karta z Modlitewnika synajskiego
Modlitewnik synajski (łac. Euchologium Sinaiticum) – liczący 109 kart manuskrypt pisany głagolicą, zawierający zbiór modlitw liturgicznych w języku staro-cerkiewno-słowiańskim. Sporządzony został w XI wieku, prawdopodobnie na terenie Bułgarii. Do czasów współczesnych zachował się w stanie niekompletnym, brakuje początku i końca rękopisu oraz niektórych kart środkowych.

Modlitewnik zachował się w zbiorach klasztoru św. Katarzyny na Synaju, gdzie w 1850 roku został odnaleziony przez archimandrytę Porfiriusza (Uspienskiego). Uspienski zabrał ze sobą do Rosji 3 karty, z których dwie są obecnie przechowywane w Rosyjskiej Bibliotece Narodowej w Petersburgu, a jedna w bibliotece Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie. Pozostałe 106 kart nadal jest własnością klasztoru.

Jako pierwszy tekst manuskryptu opublikował Lavoslav Geitler (Zagreb 1882), a następnie Jan Frček (Patrologia Orientalis XXIV 5 Paris 1933, XXV 3 Paris 1939)[4]. Najważniejszą edycją było przygotowane przez Rajko Nahitagala wydanie fototypiczne manuskryptu (Ljubljana 1941), połączone z jego transliteracją na cyrylicę (Ljubljana 1942).

pisany głagolicą

Kiedyś ktoś na innym forum twierdził, że tylko w tym języku odprawia modły w trakcie rytuału. Teraz się okazuje, że nie tylko, a już na pewno nie szeptuchy.

Vitriol » 22 maja 2014, 17:38

W jakim języku modlą się Szeptuchy ?

Cerkiewnosłowiański, rosyjski, chachłacki.

Te, o których słyszałem łączą modlitwy z magicznym podejściem, więc są nieuznawane przez Cerkiew. Hierarchowie i baciuszkowie wypowiadali się wielokrotnie negatywnie na temat tych praktyk. Nawet baciuszka z Pasynek ograniczający się do modłów i uzdrawiania kielichem był kontrowersyjny.
Awatar użytkownika
szamka
Dopiero się rozkręcam

Podziękował : 76 razy
Otrzymał podziękowań: 58 razy
Znak zodiaku: Skorpion
Droga życia: 8

Postautor: Afrodyta.B » 04 lip 2015, 15:55

Kiedyś ktoś na innym forum twierdził, że tylko w tym języku odprawia modły w trakcie rytuału. Teraz się okazuje, że nie tylko, a już na pewno nie szeptuchy.

Szamka, co Ty taka niekumata.Nikt Ci nie zdradzi, toż to tajemnica zawodowa. ;P
Awatar użytkownika
Afrodyta.B

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: Feoh » 05 lip 2015, 14:27

Szeptuchy czytają wersety z Biblii.
Feoh

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: Rea » 05 lip 2015, 15:07

avatar pisze:Szeptuchy czytają wersety z Biblii.

Spora część guseł odwołuje się do pomocy Świętych Pańskich, Jezusa, Marii oraz archaniołów. Są one zróżnicowane tekstowo - nie zawsze ograniczają się jedynie do prośby o uzdrowienie z konkretnej choroby. Treść niektórych z nich opowiada krótką historyjkę związaną z konkretnym Świętym lub Matką Boską. Przykładem takiego gusła może być np. taki tekst:

"Szła św. Paraskiewa leśną drogą, na kamień nastąpiła i nogę skaleczyła. Z rany tej leciała nie krew czerwona tylko woda czysta. Ta czysta woda strumieniem ciekła i po całej ziemi się rozlała. Na wyspie leży kamień, którego nie podniosą i nie przesuną dopóki na ziemi żyje ludzki ród. Gdy pod ten kamień ucieknie woda z rany razem z nią wszelkie choroby sługi Bożego XYZ. Tak było, tak jest, tak będzie!"
http://ziedzm.blogspot.com/2014/05/swieci-panscy.html
'' Strach jest jak wilk na łańcuchu. Staje się groźny dopiero gdy go uwolnisz. Smutek ulatuje w otchłani zapomnienia. Gniew można zabić uśmiechem. Tylko nadzieja wiecznie trwa… '' David Gregory Roberts -
Cień góry

Ziemia to nasze kości, powietrze to oddech, woda to nasza krew a ogień...
ogień to nasze pożądania...
'
G. Shields
Awatar użytkownika
Rea
czarownica

Podziękował : 73 razy
Otrzymał podziękowań: 69 razy

Postautor: Elie » 06 lip 2015, 10:55

Temat traktuje o tym co mogą szeptuchy a nie w co i kogo wierzą, do kogo kierują swoje modły ( tego typu problemy roztrząsajcie w innym temacie )W tym temacie bardzo proszę piszcie o swoich doświadczeniach, kontaktach i ewentualnych uzdrowieniach.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Podziękował : 2187 razy
Otrzymał podziękowań: 2132 razy
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Poprzednia

Wróć do Czarostwo