CO TO SĄ WARTOŚCI EZOTERYCZNE

Re: CO TO SĄ WARTOŚCI EZOTERYCZNE

Postautor: Agamus » 24 cze 2012, 15:51

Ashitaya pisze:
Widzicie, każda ścieżka ma inne Prawo.

Uważają co innego o etyce. Chaota przecież uważa prawo silniejszego za dominujące.
Wiccanin prędzej będzie szanował mądrzejszego.

Każda autentyczna ścieżka ma takie samo prawo, bo prawo w kosmosie jest jedno nie ma dwóch. Chaos nie jest żadną ścieżką jest miotaniem się.

Według mnie w ezo najważniejsza jest tradycja - w moim słowniku jest to system zachowań które pozwolą ci przeżyć. Musisz czuć kiedy ktoś jest godzien szacunku a kiedy jest po prostu przechwalającym sie dupkiem (za przeproszeniem). Bo przecież większość ezo jest zhierarchizowana! Trzeba o tym pamiętać że mimo wszystko każdy z nas wpasował sie w jakąś drabinę. I teraz trzeba się w tym połapać. W drabinach. A nowi mają problem bo albo wypalają z butą do kwadratu albo boją się wbić w drabinę .

Jak rozpoznajesz kto jest godzien szacunku?

Drugą ważną wartością w ezo jest spokój. Trzeba być naprawde spokojnym zeby nie wzniecać kolejnych głupich wojen opartych na arogancji i przeświadczeniu siły.

Gdzie są źródła spokoju?

Trzecią jest realizm. Bo pamiętajmy że prawdziwych mistrzów duchowych jest niewielu. Ale czy na pewno? Bądźmy realistami, podważanie autorytetu każdego nauczyciela doprowadzi tylko do tego że nikt nie zostanie - i kolejne osoby nie zostaną nauczone szacunku do innych. I kolejne wojny gotowe. A jeśli Mistrz jest mistrzem to i tak bedzie nauczał tylko wycofa się z głównego nurtu.

Ciekawe, Ty jesteś Mistrzem?
Agamus
Zbanowany

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Imira » 24 cze 2012, 18:10

Ashitaya pisze:
Wiccanin prędzej będzie szanował mądrzejszego.

A co z glupszym, czy glupim ? ...
Imira

Postautor: Seji » 17 lip 2012, 16:38

Słowo ezoteryka pochodzi od greckiego "esoterikos" = 'należący do wewnętrznego kręgu'. W czasach Jezusa "wewnętrznym kręgiem" określano osoby w sektach gnostyckich dopuszczone do najściślejszej wiedzy tajemnej. Dlaczego wiedza ta nie była powszechna? Zgodnie z przekonaniem wypowiedzianym również przez Jezusa: nie rzuca się pereł przed wieprze.

Dzisiaj dla mnie ezoteryk to ten, kto jest otwarty na tzw. "wiedzę tajemną", czyli gnozę, czyli wiedzę o istocie rzeczy i drodze do osiągnięcia oświecenia.

Przez 5 lat mieszkałam w Warszawie i spotykałam się z ezoteryczkami. Nigdy nie dyskutowałyśmy o reinkarnacji jako takiej (nawet na forum), gdyż reinkarnacja była i jest dla nas oczywistością. A tutaj na forum, które ma w nazwie "ezo" są osoby negujące fakt reinkarnacji i ogólnie bojące się wiedzy stojącej w sprzeczności z tym, co podaje do wierzenia religia katolicka. Dla mnie to jest niezrozumiałe. W moim odczuciu to forum jest bardziej wróżbiarskie niż ezoteryczne.

Pisząc to, nie wypominam, jedynie przedstawiam, jak to widzę, gdyż mam pewne porównanie.

Wartości ezoteryczne, jakie wyniosłam z kontaktów z ezoterykami w realu i na forach: ważne jest podnoszenie własnej wibracji poprzez pokonywanie trudności, prób i zadań, jakie są dla nas przewidziane w tym życiu, poprzez odnajdywanie siebie w drugim człowieku (idea: drugi człowiek jest moim nauczycielem), dzielenie się wiedzą, ale z rozwagą (tak, by nie wiedza nie szokowała, nie każdy jest w stanie wszystko od razu przyjąć, a stan szoku nie jest niczym przyjemnym), nieingerowanie w cudze życie (nie "grzebie się" w życiach/planach numerologicznych i in. innych ludzi bez ich wiedzy i zgody), nie przekazuje się ludziom wiedzy i rad, jeśli sobie tego nie życzą; wiedza ochrania; miłość jest największą magią; miłość bezwarunkowa i przebaczenie to droga prowadząca do wyższego wymiaru istnienia.
Awatar użytkownika
Seji
Wpadłem na chwilę

Droga życia: 7

Postautor: Elie » 17 lip 2012, 16:48

Wartości Chrześcijańskie, wbrew pozorom mają bardzo dużo wspólnego z wartościami ezoterycznymi.
Tu i tu chodzi o etyczne podejście do ludzi i etyczne postępowanie w życiu.
I żeby było nie tak idealistycznie, bo nie jest, to w obu przypadkach,tak naprawdę te wartości są łamane.
Niestety, jesteśmy ludżmi ułomnymi i błądzącymi.
https://www.youtube.com/watch?v=iOxzG3j ... ture=share

W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.

Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Podziękował : 2182 razy
Otrzymał podziękowań: 2114 razy
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Postautor: Seji » 17 lip 2012, 18:40

Verm, wiem, uprościłam, ale po prostu wychowanie katolickie (i związany z tym system wierzeń) jest bardzo dominujące w Polsce, wielu nawet ateistów czy konwertytów je przejawia, tak silnie jest zakorzenione...
Awatar użytkownika
Seji
Wpadłem na chwilę

Postautor: Bender » 17 lip 2012, 20:02

Seji pisze:Verm, wiem, uprościłam, ale po prostu wychowanie katolickie (i związany z tym system wierzeń) jest bardzo dominujące w Polsce, wielu nawet ateistów czy konwertytów je przejawia, tak silnie jest zakorzenione...

Wydaje mi się Seji, że masz na myśli uniwersalne wartości humanitarne. Niezależne od wyznania, środowiska, czy narodowości. Wychowanie w systemie, o którym mówisz nie jest w Polsce dominujące - to hipokryzja. Większość osób, które spotkałam w swoim życiu, to osoby "zapisane" do Kościoła, ale z prawdziwą wiarą i przestrzeganiem dogmatycznych zasad - mają tyle wspólnego, co ja z drzewem sandałowym...
Bite my shiny, metal ass...
Awatar użytkownika
Bender
Wciąż tu siedzę

Otrzymał podziękowań: 3 razy
Znak zodiaku: Bliźnięta

Postautor: Seji » 17 lip 2012, 20:19

Zgadzam się, że większość "katolików" w Polsce nie przestrzega zasad swojej wiary, a często nawet ich nie zna. Ale nie to miałam na myśli. Chodziło mi o ten cały system przekonań, jaki się wpaja człowiekowi od pierwszych lat życia:
- że Jezus to syn Boga, a Bóg jest w 3 osobach, że Jezus umarł na krzyżu w wieku 33 lat, a Maria Magdalena była "grzesznicą"
- że Matka Boska to matka Boga, dziewica
- że Jezus był cieślą, tak jak i jego ojciec, i że w ogóle biedni byli, i że narodził się w stajence
- że Jezus nie miał żony ani dzieci
- że żyjemy tylko raz, a po śmierci idziemy do nieba, piekła lub czyśca
- że potrzebny jest pośrednik w osobie księdza lub "świętego", Jezusa albo Matki Boskiej
- że do zbawienia potrzebne są sakramenty święte
- że NT opisuje fakty historyczne (wielu się bardzo chętnie powołuje na ST i NT w różnych dyskusjach na różnych forach, niekoniecznie ezo)
To tylko niektóre z wielu przekonań wpajanych od dzieciństwa. Niekiedy są one tak mocno wdrukowane, że człowiek, skonfrontowany z inną wiedzą, jest zszokowany i rzadko kiedy dopuszcza dyskurs tak naprawdę; nie przyjmuje niczego, co się kłóci z wpojonymi przekonaniami, nawet jeśli czasem wydaje mu się, że nie są one racjonalne.

Moja mama np. chętnie czyta pisma ezoteryczne. Ale wszelkie próby dyskusji na "kontrowersyjne" tematy kończą się podobnie: widzę w niej poruszenie + lekki strach w oczach, a do tego powtarzane jak mantra "Trzymać się Rzymu!" (bo i jej matka tak zawsze powtarzała, więc i ona tak powtarza).

Oczywiście, to "pranie mózgu" w dzieciństwie nie na wszystkich działało, ale, generalizując, my Polacy jesteśmy Homo catholicus i po części wciąż Homo sovieticus (ale to już tak na marginesie).

Kościół Katolicki silnie potępia okultyzm, wróżbiarstwo, reiki etc. Ale jest wiele osób, które łączy jedno z drugim. Np. należy do KK i praktykuje te zakazane przez KK praktyki. Dla mnie to jest niepojęte...
Awatar użytkownika
Seji
Wpadłem na chwilę

Postautor: Bender » 17 lip 2012, 20:38

Seji pisze:Niekiedy są one tak mocno wdrukowane, że człowiek, skonfrontowany z inną wiedzą, jest zszokowany i rzadko kiedy dopuszcza dyskurs tak naprawdę; nie przyjmuje niczego, co się kłóci z wpojonymi przekonaniami, nawet jeśli czasem wydaje mu się, że nie są one racjonalne..

I to, co powiedziałaś jest nadrzędną zasadą WIARY - albo przyjmujesz bezdyskusyjnie wszystkie dogmaty i jesteś wyznawcą danej religii, albo część uznajesz, z jakimś kawałkiem się nie zgadzasz, troszkę dodajesz zapożyczeń z innych kultur - i tworzysz swój własny system religijny. Ale nazywanie się wtedy wyznawcą religii pierwotnej jest hipokryzją. I to grubymi nićmi szytą...
Awatar użytkownika
Bender
Wciąż tu siedzę

Postautor: Elie » 19 lip 2012, 12:54

problem tkwi nie w postępowaniu katolików a w braku demokracji i skostniałym dogmatyzmie w samym kk
https://www.youtube.com/watch?v=iOxzG3j ... ture=share

W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.

Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Podziękował : 2182 razy
Otrzymał podziękowań: 2114 razy
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Postautor: Bender » 24 lip 2012, 19:45

Wklejam jeden z ostatnich forumowych postów, tylko jako przykład, ale to nie jest jedyny podszyty pogardą.

bon.sosnowiczanin pisze:Po prostu wyraziłem swój pogląd - wierzyć w jakieś lipne badania ruskich naukowców
jest hm, naiwnością.

Sosna - dlaczego uważasz, że twoja prawda jest prawdziwsza od innych prawd?

Również nie mam przekonania do wszystkich prawd objawionych, ale po co od razu oceniać, że wiara w to jest naiwnością. Tego nie wiemy - może się za jakiś czas okazać, że to, co aktualnie uznajemy za wielką prawdę jest stekiem bzdur. Ziemia - kazało się, że nie jest płaska... Dziwne - prawda ?

Co jest z nami, że tak łatwo popadamy w pychę i to, w co wierzymy uznajemy za jedyną słuszną koncepcję... Ludzie ! Gdzie tolerancja dla odmiennych poglądów ?! Wyśmiać, wydrwić, zdeptać, zgnoić... bo inne, niż ja i moje. Tylko JA jestem wielki i moje JA jest wielkie, a wy gówno wiecie. No chyba, że ktoś myśli podobnie - to łaskawie będę dla niego uprzejmy.... i może nawet podziękuję kliknięciem.

Tylko JA JA JA JA JA JA ...... i tak w nieskończoność - takie są właśnie forumowe wartości ezoteryczne.... Są zaprzeczeniem podstawowej wartości humanitarnej - SZACUNKU.

Chcemy wysokiego poziomu dyskusji, merytorycznych faktów, dowodów naukowych, znajomości historii... To może przestańmy pisać na forum i chodźmy wszyscy na studia doktoranckie. Przyznam szczerze, że to pierwsza moja forumowa przygoda życiowa i coraz bardziej przestaje mi się podobać... Coraz wyraźniej widzę nie wymianę, a walkę. Walkę o swoje JA.
Awatar użytkownika
Bender
Wciąż tu siedzę

PoprzedniaNastępna

Wróć do Ezoteryka