CO TO SĄ WARTOŚCI EZOTERYCZNE

CO TO SĄ WARTOŚCI EZOTERYCZNE

Postautor: Elie » 09 mar 2012, 11:19

Pytanie jak w temacie-jakie wartości możecie określić wartościami ezoterycznymi.
Będę wdzięczna za wyczerpujące odpowiedzi.
Rozumiem że dla każdego z Was ,mogą oznaczać zupełnie coś innego
https://www.youtube.com/watch?v=iOxzG3j ... ture=share

W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.

Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Podziękował : 2182 razy
Otrzymał podziękowań: 2114 razy
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: CO TO SĄ WARTOŚCI EZOTERYCZNE

Postautor: ElohimMihael » 17 mar 2012, 14:52

W mojej ocenie jest to po prostu etyka, moralność, którą każdy powinien stosować bądź stosuje.
JAM JEST Bogiem!
ElohimMihael
Wpadłem na chwilę

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Elie » 17 mar 2012, 14:58

Moralność dla każdego oznacza coś innego.
Co dla jednych jest niemoralne dla innej osoby jest normalnym postępowaniem.
Czy możesz sprecyzować co w/g Ciebie oznaczają te pojęcia? Co się do nich zalicza a co absolutnie nie.

Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Postautor: Bender » 17 mar 2012, 22:27

bardzo trudne pytanie zadałaś Ellie. Myślałam, myślałam, aż sobie wymyśliłam:

70 % ludzi na świecie żyje tylko według zasady "jest do zjedzenia / chce mnie zjeść" - i cały sens ich życia to szukanie tego co nadaje się do szeroko pojętej konsumpcji + unikanie tego, co zagraża.

20 % dodatkowo zadaje sobie pytanie "jak" - jak zdobyć, jak uniknąć - jak przetrwać, żeby było dobrze...?

a tylko 10 % zadaje jeszcze jedno dodatkowe pytanie "dlaczego"... i to według mnie jest najbardziej podstawowa wartość ezoteryki (jako idei rozwoju duchowego w ogólnym pojęciu). Bo przecież ezoteryka to nic innego, jak drogi poszukiwania odpowiedzi na pytanie "dlaczego?"

miłość, wolność, dobroć, rock and roll - tak, tak, pewnie, że tak, ale to pojęcia wtórne - dlaczego...? dlaczego właśnie to...? dlaczego tak...? :roll:

i to jest moim zdaniem słowo, które rozwija ludzkość, zmienia świat, przenosi góry i tworzy nowe rzeczywistości...
Bite my shiny, metal ass...
Awatar użytkownika
Bender
Wciąż tu siedzę

Otrzymał podziękowań: 3 razy
Znak zodiaku: Bliźnięta
Droga życia: 7

Postautor: Elie » 17 mar 2012, 23:10

Masz racje Nianiu-dlaczego.
Ludzie zajmujący się ezoteryką ale nie tylko ci.
Na szczęście takich ludzi jest więcej i to dzięki nim ,ludzkość rozwija się.Stajemy się bardziej nowocześni,tolerancyjny i dzięki tym DLACZEGO,,żyjemy w nowocześniejszych i lepszych warunkach,niż poprzednie pokolenia.
Ale pytanie dotyczy konkretnie ezoteryki i ludzi nią zajmujących się.
Jakimi wartościami powinni się cechować i kierować?
Ja uważam że jedną z podstawowych wartości powinna być uczciwość.Wobec kogo?
Np.wobec tych,,którym wróżymy.

Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Postautor: Bender » 17 mar 2012, 23:33

uczciwość napewno - i to jest bardzo, bardzo ważne. Wobec innych i wobec siebie też. Nawet w tak zwyczajnej sytuacji, jak odpowiedź z kart, która nas nie zadowala... Tyle razy próbowałam zmusić karty, żeby mówiły to, co chcę usłyszeć :oops: i to było nieuczciwe wobec siebie samej. Albo pytałam I Ching, jak postąpić - i interpretowałam odpowiedź, żeby i tak zrobić to, co sobie wymyśliłam, że będzie oki... :oops:

no cóż - to nie są tzw "małe grzeszki" - i masz rację z tą uczciwością, bo dopóki Widzący (bo ja tak sobie nazywam ezoteryków) nie zacznie nad tym pracować sam ze sobą, to nie powinien pomagać innym... Mówię zacznie, a nie skończy, bo to chyba praca nie do skończenia jest - nasza psychika jest tak skomplikowana, ze milion uzasadnień potrafimy sobie wymyślić dla naszej nieuczciwości i jeszcze więcej zasłon, byle tego nie widzieć...

ważne, żeby uczciwie zdać sobie z tego sprawę... :lol:
Awatar użytkownika
Bender
Wciąż tu siedzę

Postautor: Imira » 17 mar 2012, 23:55

Nasze wartosci ezoteryczne, jako ludzi uprzywilejowanych w/g mojego pojmowania sprawy,
to przedewszystkim wewnetrzne cechy duchowe wskazujace na nasze oswiecenie,
duchowe postrzeganie swiata, stan wlasnej rownowagi swiadomosci wiekszy niz osob nieuprzywilejowanych.
Dostrzeganie wartosci symboli, nasze indywidualne doswiadczenie .
Imira

Postautor: Bender » 10 kwie 2012, 19:10

Coś mi się ostatnio wyświetliło, odnośnie wartości ezoterycznych - a mianowicie kodeks pracy ezoteryka. Jak Wy to postrzegacie? Pracujemy w różnych "klimatach", różnymi metodami i z różnymi osobami mamy do czynienia, ale są wartości, które wydają mi się uniwersalne dla wszelkich ezoterycznych działań z tzw. "klientem" i o tym chciałabym pogaworzyć...

Jak widzę kilka pootwieranych wątków "powróżę" w kartach klasycznych i zero odzewu po miesiącu - odbieram to, jako brak szacunku do ludzi - takim osobom nie dawałabym już możliwości otwierania nowych propozycji wróżenia, bo to nierzetelne.

Chcą się uczyć wróżyć, to niech zaczną od nauki uczciwości i pokory. Dostaną po łapkach tu i tam, to się w końcu nauczą. Ja mam tak, że jesli ktoś oferuje, że mi pomoże (a wróżba tym właśnie jest) i kiedy zwrócę się do niego z prośbą, a on udaje, że nie słyszy, to czuję się jak śmieć.

Niektórzy wróżą sobie dla picu, nic nie pamiętają już drugiego dnia, pytają o pierdoły i nie ważne co usłyszą - byle karty położyć, ale są tu też osoby, które naprawdę nie radzą sobie z czymś i potrzebują wsparcia - dla nich wróżba jest pewną formą terapii. I kiedy zdesperowana, dojrzała pani X prosi młodziutką adeptkę o pomoc, bo liczy na jej odpowiedzialność, a ta ma to w d..., to mnie się nóż w kieszeni otwiera... :evil:
Awatar użytkownika
Bender
Wciąż tu siedzę

Postautor: xMoni7 » 11 kwie 2012, 00:02

niania-ogg pisze:
Jak widzę kilka pootwieranych wątków "powróżę" w kartach klasycznych i zero odzewu po miesiącu - odbieram to, jako brak szacunku do ludzi - takim osobom nie dawałabym już możliwości otwierania nowych propozycji wróżenia, bo to nierzetelne.

Niestety ostatnio stało się to jakąś plagą. Tacy ludzie najpierw powinni właśnie spróbować w ogólnych tematach zanim zadeklarują się wróżyć w swoim wątku. Poniekąd jest to jakaś odpowiedzialność. Niektórzy ludzie piszą naprawdę z ważnymi sprawami i szukają pomocy, niekiedy nie chodzi o samą wróżbę co możliwość wygadania się, usłyszenia dobrego słowa, dlatego też do tego co się robi trzeba podchodzić również z sercem i szczerą chęcią pomocy. Inaczej po prostu się nie da.

niania-ogg pisze:Chcą się uczyć wróżyć, to niech zaczną od nauki uczciwości i pokory. Dostaną po łapkach tu i tam, to się w końcu nauczą. Ja mam tak, że jesli ktoś oferuje, że mi pomoże (a wróżba tym właśnie jest) i kiedy zwrócę się do niego z prośbą, a on udaje, że nie słyszy, to czuję się jak śmieć.

Takie sytuacje można porównać do ciosu z otwartej ręki.. tak jakby ktoś nam strzelił z liścia w policzek. Niestety niektórzy mają w nosie innych udając dobrych i pomocnych później olewają. Każda deklaracja powinna być przemyślana, a jeśli taka nie była to należy przeprosić i powiedzieć chociaż, "przykro mi, ale nie dam rady".

niania-ogg pisze:Niektórzy wróżą sobie dla picu, nic nie pamiętają już drugiego dnia, pytają o pierdoły i nie ważne co usłyszą - byle karty położyć, ale są tu też osoby, które naprawdę nie radzą sobie z czymś i potrzebują wsparcia - dla nich wróżba jest pewną formą terapii. I kiedy zdesperowana, dojrzała pani X prosi młodziutką adeptkę o pomoc, bo liczy na jej odpowiedzialność, a ta ma to w d..., to mnie się nóż w kieszeni otwiera... :evil:

Chyba większości w takich sytuacjach nóż w kieszeni się otwiera, bo niestety. Niektórzy po prostu nie mają szacunku do ludzi a ni do ich problemów, nie potrafią zrozumieć, a co dopiero pomóc. Tak jak mówiłam już wyżej według mnie niektórzy prosząc o wróżbę potrzebują po prostu dobrego słowa, albo chociaż żeby ktoś ich wysłuchał i wsparł w tym cierpieniu.
"Dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidzialne dla oczu"
"Ścieżek i dróg jest wiele, cel tylko jeden - Miłość"
Awatar użytkownika
xMoni7
Forumowicz do entej

Otrzymał podziękowań: 0 raz
Znak zodiaku: Waga

Postautor: Elie » 11 kwie 2012, 00:23

A tak ogólnie-czym właściwie jest ezoteryka?
Co się mieści w tym określeniu?

Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Następna

Wróć do Ezoteryka