Czym jest horoskop?

Czym jest horoskop?

Postautor: Elie » 05 paź 2013, 17:42

Podstawą pracy astrologa jest horoskop, czyli mapa nieba przedstawiająca układ ciał niebieskich sporządzona na określony moment (data i godzina) i miejsce (długość i szerokość geograficzna) danego zdarzenia, na przykład chwilę narodzin jakiegoś człowieka, powstania miasta lub państwa, postawienia pytania, czy w ogóle na początek jakiegokolwiek zdarzenia. Zasadniczymi elementami horoskopu są:

znaki zodiaku,
planety (w tym również Słońce i Księżyc – zwane inaczej Światłami – które w astrologii traktowane są podobnie jak planety i łącznie z nimi wymieniane),
domy astrologiczne,
aspekty planetarne, czyli odległości kątowe między planetami.

Czynniki dominujące w horoskopie

Są różne sposoby pracy z horoskopem. Z reguły osoby początkujące interpretują po kolei wszystkie planety w znakach jednocześnie uwzględniając ich położenie w domach i aspekty. Osoby trochę bardziej zaawansowane swoją interpretację zaczynają od interpretacji kolejnych domów astrologicznych, przez co ich uwaga skupia się na określonych obszarach życia takich jak: pieniądze, praca, romanse, partnerstwo, etc… Wadą tego typu pracy z horoskopem jest zbytnie rozdrobnienie informacji trafiającej do klienta, którą można porównać do wydruku z programu komputerowego.

Interpretacja analityczna i syntetyczna
Są różne sposoby pracy z horoskopem. Z reguły osoby początkujące interpretują po kolei wszystkie planety w znakach jednocześnie uwzględniając ich położenie w domach i aspekty. Osoby trochę bardziej zaawansowane swoją interpretację zaczynają od interpretacji kolejnych domów astrologicznych, przez co ich uwaga skupia się na określonych obszarach życia takich jak: pieniądze, praca, romanse, partnerstwo, etc… Wadą tego typu pracy z horoskopem jest zbytnie rozdrobnienie informacji trafiającej do klienta, którą można porównać do wydruku z programu komputerowego.

Czy wiecie, że wydruki komputerowe z polskiego programu Astrolog, które dotyczą horoskopu urodzeniowego liczą przeciętnie około 20-25 stron? Klient, który otrzymuje tego typu wydruk nie bardzo wie, co może z nim zrobić, gdyż natłok informacji w nim zawartych jest niejednokrotnie niespójny, a opisy różnych konfiguracji mogą być między sobą sprzeczne. Kurs Interpretacja horoskopu, na którym jesteście, ma na celu nauczenia Was wyławiania z tego natłoku znaczeń interpretacyjnych rzeczy, które są naprawdę ważne i odsiewania tych informacji, które zupełnie nic nie znaczą. Zapamiętajcie: praca astrologa polega na odsiewaniu zbędnych informacji.

Podchodząc do interpretacji konkretnego horoskopu musicie mieć świadomość, że istnieją dwa rodzaje interpretacji:

Interpretacja analityczna, która polega na dokładnej analizie wszystkich elementów horoskopu i zebraniu znaczeń interpretacyjnych, które ich dotyczą. Interpretację tego typu oferują programy astrologiczne.
Interpretacja syntetyczna, polega na wyłowieniu z horoskopu najważniejszych elementów, wokół których buduje się potem całą dalszą interpretację. Przykładem tego typu interpretacji jest najkrótszy horoskop przygotowany przez Leszka Szumana, który zawierał dwa słowa: chytry dureń. Głównym celem tego kursu jest nauczenie Was syntetycznej interpretacji horoskopu.
Mamy więc przed oczami czyjś horoskop i wiemy, że analityczną interpretację potrafi robić każdy lepszy program komputerowy i nie jest to żadna sztuka. Chcemy czegoś więcej, chcemy dokonać syntezy interpretacyjnej, chcemy opisać kogoś możliwie trafnie, a przede wszystkim bezbłędnie. Zanim to nastąpi, przede wszystkim powinniśmy znaleźć czynnik dominujący w horoskopie.

Czynnik dominujący
Czynnik dominujący w horoskopie to konfiguracja, która w tym horoskopie jest najważniejsza. Każdy horoskop może posiadać jeden lub kilka czynników dominujących. Jak sama nazwa wskazuje, czynniki te są najważniejszymi elementami horoskopu, które wymagają dogłębnego zbadania na samym początku pracy z horoskopem. Dopiero wtedy, gdy czynnik dominujący zostanie odnaleziony i właściwie zinterpretowany, możemy ruszyć z dalszą interpretacją horoskopu, która będzie toczyła się niejako wokół tego elementu horoskopu – można również powiedzieć, że cała dalsza interpretacja horoskopu bazuje na czynniku dominującym.

Pamiętajcie, że interpretację horoskopu, jak również poszukiwanie czynnika dominującego a następnie budowanie na nim dalszej interpretacji horoskopu, można porównać do rysowania portretu. Dobry artysta jest w stanie oddać czyjś charakter za pomocą tylko jednej kreski. Dopiero wtedy, gdy ją narysuje, może zająć się dorysowywaniem szczegółów.

Dużo już zostało powiedziane, ale przejdźmy do zasadniczej części tej lekcji. Odpowiedzmy sobie na pytanie, jak znaleźć czynnik dominujący w horoskopie? Można powiedzieć, że z czasem poświęconym na studiowanie horoskopów innych osób znalezienie czynnika dominującego będzie dla Was bardzo łatwe. Mi osobiście przygotowanie się do pracy z horoskopem klienta zajmuje około 10-15 minut. Zanim jednak nabierzecie wprawy powinniście wyrobić sobie nawyk pracowania z horoskopem według poniższej procedury. Mogę Wam zagwarantować, że dzięki temu Waszej uwadze nie umknie to, co w horoskopie może być najważniejsze, czyli co może stanowić jego czynnik dominujący, a przede wszystkim informacje, które będziecie przekazywali klientowi w większości przypadków będą trafne. Tak więc zaczynając pracę z horoskopem powinniście sprawdzić następujące elementy horoskopu, gdyż mogą one być jego czynnikiem dominującym:

Rozkład planet w żywiołach i jakościach. O sposobach badania tego rozkładu dowiecie się w 2 części tego kursu.
Dominanta horoskopu. Dominantą horoskopu jest planeta, która znajduje się najbliżej osi. Nie każdy horoskop ma dominantę. Uważajcie, by nie mylić pojęcia czynnik dominujący z pojęciem dominanta horoskopu. Więcej na temat dominanty horoskopu dowiecie się w 3 części tego kursu.
Triada horoskopu. To potoczne określenie trzech elementów horoskopu: Ascendentu, Księżyca i Słońca. Triadą horoskopu zajmiemy się w 4 części naszego kursu. Szczególną uwagę poświęcimy wtedy na badanie wzajemnych relacji między Słońcem i Księżycem.
Konfiguracje aspektów. W szczególności Stellia i inne konfiguracji z 4 harmonicznej, czyli Wielki Krzyż i Półkrzyż, które wydają się być bardzo ważnym elementem horoskopu. Tematyką tą zajmiemy się w 5 części naszego kursu.
Inne elementy. Czasami zdarza się, że czynnikiem dominującym może być element, który nie zawiera się w ww. punktach. Może nim być na przykład koniunkcja jakiegoś elementu z gwiazdą stałą, bardzo silny dyspozytor końcowy, szczególne ułożenie planet w półkulach horoskopu. To sformułowanie „Inne elementy” jest takim workiem, w który wrzucimy wszystko to, co nie mieści się w ww. punktach.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31480
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2199 razy
Otrzymał podziękowań: 2156 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Wróć do Ogólne informacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość