Dni tygodnia i Planety w astrologii w różnych językach

Dni tygodnia i Planety w astrologii w różnych językach

Postautor: Elzbieta » 10 paź 2013, 15:54

Obrazek


Planety
Sumeryjskie Babiloński Grecki Łacina Angielski
Nanna Grzech Selene Luna Księżyc
Enki Nabu Hermes Mercurius Rtęć
Inanna Ishtar Aphrodite Wenus Wenus
Utu Szamasz Helios Sol Słońce
Gugalanna Nergal Ares Mars Mars
Enlil Marduk Zeus Iuppiter Jupiter
Ninurta Ninurta Kronos Saturnus Saturn

Obrazek


Umiera dictî sunt â DEIS quorum nomina Romani quibusdam Stellis dêdicâvêrunt. Primum enim diem â Sole appellâvêrunt, qui princeps est omnium stêllârum ut idem umiera caput est omnium diêrum. Secundum diem â Luna appelâvêrunt, quae ex Sole lûcem accêpit. Tertium ab Stella Martis , quae Vesper appellâtur. Quârtum ab Stella Mercuriî . Quintum ab Stella IOVIS . Sextum â Veneris Stella, quam Lûciferum appellâvêrunt, quae inter omnes Stellas plûrimun Lucis Habet. Septimus ab Stella SaturnI , quae dîcitur cursum suum trîginta Annis explêre. Apud Hebraeôs autem umiera Primus dîcitur Unusa umiera sabbati, qui apud NOS umiera Dominicus est, quem Pagani Soli dêdicâvêrunt. Sabbatum autem Septimus umiera Dominico est, quem Pagani Saturno dêdicâvêrunt.
Św Izydor z Sewilli (c.560-636), Origines 05:30

W języku hebrajskim , dni tygodnia są po prostu numerowane, z wyjątkiem 7, który jest Sabbath ( Shabba t ). W języku arabskim , dni tygodnia są także ponumerowane i 7 dzień jest nadal Sabbath ( asSabt ), ale 6 dzień jest teraz alJum'ah , dzień "spotkania" ( Jum " ), kiedy muzułmanie modlą się Meczet ( Jami ' ). W Nowoczesna grecku , dni są policzone, a 7, jest nadal Sabbath ( Savvato ), ale dzień 1-gie jest teraz Kyriakê , dzień Pański. Co ciekawe, 6. dzień w języku greckim jest Paraskeuê , "Przygotowanie". To jest rzeczywiście żydowski termin, ponieważ przygotowanie jest na 6 dni dla szabatu - zachowane w języku dziś niemal wyłącznie z chrześcijan , ale dawniej wielu Żydów w okresie hellenistycznym i rzymskim.

Podczas Eastern Mediterranean języki odzwierciedlać wariacje na prostą numerację dni tygodnia, języki Europy Zachodniej wszystko (z wyjątkiem portugalskim) odzwierciedlają nazwy na podstawie nazw nagich planet oczu, które są wliczone w słońce i księżyc, albo w Latin version lub odpowiadające germańskie wersja. 1. dzień po łacinie nazywa się po Słońca ( Solis dies ), ale chrześcijanie uważają również, że dzień Pański ( Dominicus dies ), jak w języku greckim. 2. dzień jest nazwany po księżyca ( Lunae matryce ). 3. dzień jest nazwany po Marsie ( Martis dies ). 4 dzień jest nazwany po Merkury ( Mercurii matryce ). 5 dzień jest nazwany po Jupiter lub Jove ( Jovis dies ). 6. dzień nosi imię Wenus ( Veneris matryce ). I 7 dzień jest nazwany Saturn ( SaturnI dies ), choć to może jeszcze być nazywany Sabbath ( Sabbatum lub sabbati umiera ).

Planety
Sumeryjskie Babiloński Grecki Łacina Angielski
Nanna Grzech Selene Luna Księżyc
Enki Nabu Hermes Mercurius Rtęć
Inanna Ishtar Aphrodite Wenus Wenus
Utu Szamasz Helios Sol Słońce
Gugalanna Nergal Ares Mars Mars
Enlil Marduk Zeus Iuppiter Jupiter
Ninurta Ninurta Kronos Saturnus Saturn
Łacińskich nazw planet były proste tłumaczenia greckich nazw, które z kolei były przekłady babilońskich nazw, które wrócić do Sumerów . Egipcjanie mieli różne zadania. Niektóre Interpretacja była konieczna dla grecki, a nawet do babilońskiej, tłumaczenia, jednak. Nergal, na przykład, był bogiem wojny, ale także zarazy, a zwłaszcza Underworld -. Pokrywają się z greckiego Hadesu Podczas Kronos, ojciec Zeusa, Ninurta był synem Enlila. Babilończycy zastąpiony sumeryjskich bogowie Enlil i narodowej Enki z patrona boga Babilonu, Marduk, a jego syn, Nabu - choć Marduk został faktycznie miało być syn Enki (tzw. "Ea" w babilońskiej). Ninurta, niejasne bóg dziedziczone przez Babilończyków, mogły być identyfikowane z Saturna, najwolniejszy planety w ruchu, ponieważ, przynajmniej w jednej historii, był utożsamiany z żółwia. [ Uwaga ]
Germański wersja łacińskich nazw dni ma jakieś odpowiedniki i pewne różnice. W języku angielskim, 1., 2., i 7 dni wciąż pochodzi od Słońca, Księżyca i Saturna, odpowiednio. 6. dzień, piątek , wygląda na to imię (Fria lub Freya) z germańskiej bogini miłości, co odpowiada Wenus ( fri- , jak w "przyjaciela", jest spokrewnione z philein , "miłość", w języku greckim) , choć dzień jest również, aby być nazwane po bogini Frigg, który jest także boginią miłości i paleniska (co byłoby Vesta niż Wenus w Rzymie). 5 dzień, czwartek , nazwany Jowisza, który jest thunder god, w języku łacińskim, pochodzi od germańskiego boga grzmotu, znany jako "Thor" w mitologii nordyckiej. wtorek pochodzi od TIW, boga prawa, ale także Mówi się, że bóg wojny, który pasuje do Marsa. środa pochodzi od króla bogów, który był Wotan w mitologii starożytnej niemiecki i Odin w nordyckiej. To nie ma żadnej oczywistej korespondencję do Merkurego, choć Odyna jako bóg mądrości może sugerować rolę Merkurego w połączeniu z nauką, aw późnej starożytności z wiedzy ezoterycznej.

Ciekawostką o łacińskich nazw, wyraźnie korzystających planety, jest to, że starożytny aby z planet, rosnące z ziemi do gwiazd stałych, może być odczytana przez począwszy poniedziałek i skacząc co drugi dzień przez dwa tygodnie: poniedziałek ( Księżyc), Środa (Merkury), Piątek (Wenus), niedziela (Sun), wtorek (Mars), czwartek (Jupiter) i sobota (Saturn). Jedno jest wrażenie, że nazwy zostały przypisane w rodzaju kodu, tak, że Słońce przyjdzie pierwszy w tygodniu, ale wtedy prawda kolejność planet można odczytać jednak. Saturn jest zarówno na koniec tygodnia i na koniec planety. Dzień, że wiele osób uważa, do 1 dnia tygodnia, od poniedziałku jest pierwszą planetą i ma rozpocząć sekwencję planet.

Choć powszechne jest wyjaśnić tę swoistą sekwencję, jak wraca do babilońskiej cesji planet w różnych porach dnia (np. David Ewing Duncan, Calendar , str. 47), jestem podejrzliwy, że taki mechanizm rzeczywiście ma astrologiczny nie udać powrotem całą drogę do Babilonu. Nie znalazłem tego wyjaśnienia w krytycznych źródeł około Babilończyków, ale w dużej mierze w popularnych kont dających żadnych odniesień i wydaje się zakładać, że wszystko, co w astrologii jest pierwotnie babilońskiej. Mamy nawet świadectwo Anny Komneny (1083-1153), który prawdopodobnie miał dostęp do tekstów, które są teraz utracone, że astrologia nie istniał w czasach greckich / hellenistycznej w ogóle:

Sztuka wróżenia jest raczej niedawne odkrycie, nieznany starożytnym świecie. W czasie Eudoksos [c.408-355 BC], wybitny astronom, zasady to nie istnieje, i Platon nie miał wiedzy o nauce, nawet Manetho astrolog [c.280 BC] nie miał dokładnych informacji o przedmiotem. W swoich próbach prorokować brakowało im horoskop i określanie punktów kardynalnych, że nie wiedzą, jak obserwować położenie gwiazd w czyjejś Narodzenia i wszystkich innych rzeczy, że wynalazca tego systemu pozostawił potomności, co zrozumiałe wielbiciele takich bzdur. Ja sam kiedyś parał się trochę w tej dziedzinie, aby nie skorzystać z takiej wiedzy (broń Boże!), Ale dlatego, że są lepiej poinformowani o jego daremnych żargonie mógłbym zawstydzić ekspertów. [ Alexiad Anny Komneny , przetłumaczone przez ERA Sewter, Penguin Classics, 1969, pp.193-194]
Astrologia konto, zwłaszcza, ma dwa historyczne problemy: (1) Babilończycy używali 12 dni godzin, nie 24 dni godzin (por. Georges Roux Starożytna Iraku . [Penguin, 1992], s. 364), oraz (2) Kolejność planet została oparta, jak Duncan mówi o ich "właściwym porządku kosmicznego", ale "correct" porządek planet wciąż przedmiotem sporu, nawet wśród Greków na jakiś czas. Cała idea, że istnieje rosnąco kolejność planet w górę przez "sfer" niebios jest prawdopodobnie całkowicie artefaktem greckiej astronomii - ". harmonia sfer" Pitagorasa babilońskiej astronomii, jak egipskie, zobaczyłem niebo jako jednowymiarowy , nie trójwymiarowy. Podejrzewam zatem, że numeracja z dni jest Bliski Wschód i że przydział planet na dzień, jako część większego rozwoju astrologii, jest hellenistyczny lub, jak Komnena mówi, nawet później. To na pewno poprzedza oficjalną premierę Konstantyna z siedmiu tygodnia pracy, podanym przykładzie Duncana z diagramu graffito z Pompei (str. 47), pokazany po prawej, która śledzi kolejność dni w Heptagon, wokół której planety znajdują się w ich niebiański Sekwencja, jak to zostało uzgodnione w tym czasie.

Teraz jednak znalazłem naukowe źródło z odpowiednim kontem. To Companion Oxford do roku, badanie zwyczajów kalendarza i rachuby czasu , by Bonnie Blackburn & Leofranc Holford-Strevens [Oxford University Press, 1999, 2003]. Według tego źródła, sformułowanie planetarnego tygodni wraca do Egiptu Ptolemeuszy [pp.566-568]. Jego pierwszy historyczny opis jest przez rzymskiego historyka Cassius Dio ( konsul w 229). Tam godziny każdego dnia związane są z planety w malejącej kolejności, zaczynając od Saturna. Każdy dzień jest rządzony przez pierwszą godzinę, więc tydzień zaczyna się od soboty. Ponieważ istnieją 24 godzin w ciągu dnia, każdego dnia przebiega przez wszystkie planety trzy razy (3x7), z pozostałą trzech (3x7 +3 = 24). Tak więc pierwsza godzina od dnia następującego sobotę rządzi Słońce, i staje się w niedzielę. W związku z tym, że jest po prostu artefaktem sekwencji dzień generowane w ten sposób, że planety w rosnącym porządku może być odczytany się co drugi dzień. Chociaż pagan planetarne siedem dzień tydzień miałoby pogańskiego pochodzenia, należy zauważyć, że pojęcie siedmiodniowym tygodniu jednak nadal może być Żydem, ponieważ na przykładzie znaczącej wspólnoty żydowskiej Ptolemeusza Aleksandrii, już z siedmiu dni tygodnia, może dobrze sugerują użycie siedmiu planet na podobnym cyklu. To może być miły przypadek synkretyzmu kultury hellenistycznej. Status niedzieli jako pierwszego dnia planetarnego tygodni, a nie, sobotę może być spowodowana żydowskiej i chrześcijańskiej wpływów lub okoliczności, że Sun stał się głównym Roman stan boga jako Sol Invictus lub Mitra pod Aurelian i Tetrarchia . Tak więc, Oxford Companion wspomina [p.567], że Konstantyn nie odnoszą się do niedzieli jako "Dzień Pański" na lub "sabat", ale jako "dzień obchodzony przez czci samego słońca" ( diem solis veneratione sui celebrem ) . Jest to zgodne z innych wskazań, że Konstantyn nie nagle rezygnują kult słoneczny mimo ustanowienia chrześcijaństwa.

Konwencja, coraz bardziej powszechne, aby rozpocząć tydzień z kalendarza w poniedziałek, jest wynikiem zachodnich nazw europejskich, szczególnie tych niemieckich, które nie nazywają sobotę Sabbath - lub nie robić już w rozpoznawalnej sposób. Jako chrześcijanie, zwłaszcza protestanci, myślę o niedzieli jako "sabat", tendencja do numeruje go jako 7, a nie 1., dzień. Znajomość z greckich lub arabski, lub kilku językach romańskich, jednak nie informują się, że sobota pozostał Sabbath, jak w hebrajskim, nawet dla chrześcijan i muzułmanów.

Obrazek


Wykres wyzej przedstawia okresie dwóch tygodni, że liczy się klasyczny rosnąco według planet, od lewej do prawej. Daje nazwy planet, jasnoniebieski, nazwy metali , że alchemia związanych z każdą z planet (mniej więcej w kolorze odpowiednim), że symbole dla planet i metali wykorzystywanych w alchemii i jeszcze w astronomii, i nazwy dni tygodnia, od góry do dołu, po łacinie, walijski, francuskim, hiszpańskim, włoskim, angielskim i niemieckim. W walijskim nazwy są bardzo interesujące, ponieważ Welsh jest pozostała language of rzymskiej Brytanii . Zachowano łacińskich nazw planet wierniej niż nawet języków romańskich, które są faktycznie pochodzą od łaciny, jak walijski nie jest.

Nazwa sobotę hiszpański i włoski są wyraźnie pochodzi od Sabbatum . French name, Samedi , ma to samo pochodzenie. W Old French było Sambedi z Vulgar Latin Sambati umiera . Jest wiele przypadków, w których b stała się m in "Sabat", w tym rumuńskiego sobota , węgierskim Szombat , a nawet perskiego Shambe (napisany Shanbe ). W języku francuskim, mamy ciekawy rozwój, że ostateczna t stał mylić z -di (dla matryc ) Zakończenie wszystkich dni w tygodniu. Niemiecka nazwa sobota, sobota to wygląda nie mniej niż przekształcenia francuskiej nazwy na język niemiecki, z niemieckiego Tagu , "dni," podstawionego na -di elementu i dopełniacz -s dodawane do katalogu głównego. W języku niemieckim, jednak -s może być dopełniacz, ale pozostałością po ostatnim t , ponieważ słowo w starych wysokiej niemieckim był Sambaz tac (porównanie angielskiego , który , kończąc w t , z niemieckiego das , kończąc w s ). W najstarszym potwierdzone język germański, gothic, Sobota była Sabbato DAG [Winfred P. Lehmann, Gothic Słownik etymologiczny , EJ Brill, Leiden 1986, s.. 289-290].

Niemiecki w inny sposób zrezygnować z tradycyjnych nazw ze środy całkowicie. Mittwoch będzie "Środek tygodnia" w języku angielskim

Płeć Dominius pozostał męski w języku hiszpańskim i francuskim, ale okazało kobiece w języku włoskim. Może to być spowodowane umiera był sporadycznie używany w kobiecy w łacinie, co skończyło się uogólnione w języku włoskim. Samogłoski zdobyć nieco zaszyfrowany w języku francuskim Dimanche .

Welsh i włoski pokaż równoległe stosowanie g 's na płozach w / v i r / j , od walijskiego reprodukuje Veneris jak Gwener i włoski Jovis umiera jako Giovedi .

To walijski i angielski, co ciekawe, że pojawiają się bez użycia albo religijnej nazwy dni, ani Dominicus ani Sabbatum . To musi być coś o Wielkiej Brytanii. Rzeczywiście, Oxford Companion uznał, że Wielka Brytania po prostu najdalej od Bliskiego pochodzenia wschodniego chrześcijańskich imion.

żródło - friesian
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elzbieta
Administrator
 
Posty: 31490
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2199 razy
Otrzymał podziękowań: 2156 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Wróć do Ogólne informacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości