Dream Cards - 06 Sztuka

Dyskusje o pozostałych kartach

Dream Cards - 06 Sztuka

Postautor: Colca » 29 lip 2012, 07:32

Awatar użytkownika
Colca
Gawędziarz
 
Posty: 566
Rejestracja: 18 cze 2012, 21:03
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Bliźnięta
Droga życia: 6

Re: Dream Cards - 06 Sztuka

Postautor: Colca » 29 lip 2012, 07:37

Zwiedzający kojarzy mi się z Głównym Księgowym. Tak jakoś beznamiętnie ogląda obraz, ręce z tyłu założone, ubranie bardzo schludne bez żadnych elementów awangardowych. Stoi na posadzce w czarno-białą kratę przywodzącą na myśl symbol mądrości.
Z jednej strony opanowanie, chłód emocjonalny, z drugiej żywioł. Odnosi się wrażenie, że w obrazie jest więcej życia niż w oglądającym go mężczyźnie.
Awatar użytkownika
Colca
Gawędziarz
 
Posty: 566
Rejestracja: 18 cze 2012, 21:03
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Bliźnięta
Droga życia: 6

Re: Dream Cards - 06 Sztuka

Postautor: Lidka. » 29 lip 2012, 15:41

Dobrze ułożony mężczyzna w garniturze stoi sobie na posadzce w szachownicę - na co dzień żyje w swiecie poukładanym, pełnym reguł, zakazów i nakazów oraz w zgodzie z ogólnie przyjętym porządkiem.

Wyzierające z obrazu wzburzone fale wody, to jego widzenie tego dzieła. Ktoś inny stojąc obok niego i patrząc na ten sam obraz, mógłby zobaczyć coś innego. Nie wiemy, co tak naprawdę jest namalowane, możemy natomiast zobaczyć to, co widzi ten pan, czyli patrzymy na obraz niejako jego oczyma.

W życiu jest podobnie, różni ludzie widzą zupełnie odmiennie daną sytuację, rzecz, czy osobę. Inny jest odbiór, inne wrażenia, odczucia. Patrzymy i odczuwamy z własnego punktu widzenia, z własnej perspektywy, poprzez własne uwarunkowania.
Lidka.
Niewymowny
 
Posty: 151
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:16
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Dream Cards - 06 Sztuka

Postautor: katarynka » 29 lip 2012, 22:49

W senniku Aleksandry A. Nowak (jedynym, jaki dysponuję) nie znalazlam hasła "sztuka" ale znalazłam hasło "obraz". Oto ten opis:
"Obrazy są odzwirciedleniem fragmentów rzeczywistości, często postrzeganej bardzo subiektywnie, przefiltrowanej przez osobowośc twórcy. W odróżnienieu od normalnie widzianego świata zawierają w sobie duży komponent emocjonalny. Dlatego oglądanie obrazu we śnie może być próbą skierowania uwagi śniącego na pewien element rzeczywistości, z podkreśleniem związanych z nim uczuć i przeżyć. Obrazy wskazują na duży potencjał twórczy śniącego, a jednocześnie na pewnien dystans wobec rzeczywistości, wynikający być może z obawy przed światem.
Ponadto należy zwrócić uwagę na obecność ram. Oprawa obrazów z jednej strony bowiem podkreśla ich piękno, ale z drugiej - stanowi ograniczenie, przedstawia mały fragment rzeczywistości wciśnięty w ramy. Należy zastanowić się, co śniący tak ograicza w swoim życiu i na jakich płaszczyznach życia brakuje mu swobody."
katarynka
 

Re: Dream Cards - 06 Sztuka

Postautor: katarynka » 30 lip 2012, 09:38

W tej sytuacji "wróżebnie" poszłabym w stronę:

a) przyglądania się pewnemu wycinkowi rzeczywistości w oderwaniu od reszty, na przykład - czepianie się jakiejś sprawy, która "wyjęta z kontekstu" ma zupełnie inny wydźwięk niż w rzeczywistości

b) widzenia w sposób zafałszowany emocjami, przepuszczania rzeczy przez własny filtr, PROJEKCJE, na przykład:

- interpretowanie cudzych zachowań przez pryzmat swoich obaw, kompleksów, poglądów (klasyczny przykład: kupić komuś w prezencie coś, co sami chcielibyśmy dostać zamiast dowiedzieć się, co chciałaby dostać ta osoba, inny klasyczny przykład to domyślanie się czego pragną nasze dzieci na podstawie tego, czego my sami pragnęliśmy w tym wieku)

- "dorabianie ideologii" do różnych spraw, fantazjowanie na jakiś temat, wymysły
katarynka
 

Re: Dream Cards - 06 Sztuka

Postautor: mały_wojownik » 30 lip 2012, 23:12

On mi się kojarzy ze znawcą bardziej, mistrzem w tym co robi z doświadczeniem na co wskazują "srebrne w głowie nici" ;) Sztuka jego UDERZA dosłownie czuje się na sobie, wgłębia się, analizuje, oddaje się temu, pogrąża w obce myśli, szuka sensu danej przedstawionej sytuacji. Emocjonalnie podchodzi do tego co się dzieje wokół niego, każdy wycinek rzeczywistości stara się dogłębnie przeanalizować. Czuje jednak, że jego umysł, który bardziej analizuje jest bardziej matematyczny do końca nie może pojąć istoty...Nawet to, że stoi na szachownicy może wskazywać na taką logikę po której stąpa, do rzeczy emocjonalno-psychicznych podchodzi bardzo chłodno lecz czuje ich wzniosłośc.
„Twoje słowo jest zalezne od ciebie, póki go nie wypowiesz, potem to ty jestes od niego zalezny”
"Nie patrz na oczy tylko w oczy, tam na dnie zobaczysz wszystko"
Awatar użytkownika
mały_wojownik
 
Posty: 73
Rejestracja: 02 lip 2010, 13:22
Lokalizacja: Lublin
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Płeć: Mężczyzna
Znak zodiaku: Lew
Droga życia: 5

Re: Dream Cards - 06 Sztuka

Postautor: Mewa » 06 sie 2012, 10:58

Wszystko już zostało napisane, więc dodam jeszcze tylko, że mam wrażenie, jakby zawartość obrazu chciała zwrócić na siebie uwagę oglądającego. Górna część przypomina dłonie z rozłożonymi i zakrzywionymi palcami - jakby chciał (obraz) złapać i wchłonąć widza w siebie. Może chce powiedzieć: "Zobacz wreszcie, przejrzyj na oczy, jak mam jeszcze zwrócić twoją uwagę, przestań być taki sztywny i zdystansowany... Ślepy jesteś? Naprawdę tego nie widzisz?"
Mewa
 

Re: Dream Cards - 06 Sztuka

Postautor: katarynka » 09 sie 2012, 10:03

Znaczenie Lo Scarabeo:
"Kreatywność, pociąg do tajemnic, świadomość. Odwrócona: Skąpstwo, nieporozumienie, tracenie energii".

Ok, znaczenia w położeniu prostym jakoś przełknę ale te odwrócone? Czy ktoś rozumie o co kaman?
katarynka
 


Wróć do POZOSTAŁE KARTY

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości