Drzewa - Głóg

Drzewa - Głóg

Postautor: Elie » 23 sie 2014, 13:33

W starożytnej Grecji gałęziami głogu oplatano głowy nowożeńców, a z jego drewna sporządzano dla nich pochodnie - słaby płomień pochodni w trakcie zaślubin zapowiadał nieszczęście dla młodego małżeństwa.
Wprowadzenie tego zwyczaju przypisywano bogowi weselnemu - Hymenowi, patronowi małżeństwa i uroczystości ślubnych.
Głóg był silnie związany z Cardeą, rzymską boginią drzwi (a konkretnie zawiasów), jednocześnie czuwającą nad domem i życiem rodzinnym, zwaną też Biała Boginią - to z nią wiąże się praktyka umieszczania liści głogu w kołyskach dla ochrony noworodków.
Poza magicznymi walorami doceniany był również przez ówczesnych lekarzy.
Pierwsze wzmianki o głogu pochodzą od ojca botaniki starożytnej - Teofrasta (ok.371 - 287 r. p.n.e.) który nadmienia, że głóg stosowano do przygotowywania środków uśmierzających ból i przeciw podagrze.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Cechy: Głóg szkarłatny to niskie drzewo do 5 metrów wysokości.
Rozmaitości: Pod nazwami Crataegus intricata, Crataegus coccinea, Crataegus pedicellata uprawiane są liczne, spokrewnione formy głogów, które bardzo trudno rozpoznać i rozróżnić.
Pochodzenie: Północno-zachodnia część Ameryki Północnej.

W botanice, głóg określa się mianem Crataegus oxyacantha przypisywane właśnie Teofrastowi, wywodzi się od greckiego kratys (siła, moc )i odnosi do twardości drzewa.
Z kolei oxyacantha pochodzi od słów oxus (ostry) oraz akantha ( kolec ).Niemcy zwą głóg Hagedron; nazwa ta wywodzi się od słowa Hag, które oznacza ogrodzenie, żywopłot, zarośla, krzaki. Dowodzi to, ze już od pradawnych czasów germańskie ludy dzieliły ziemię żywopłotami ( współcześnie, najczęściej używaną niemiecką nazwą jest Weissdorn - czyli biały cierń. Najprawdopodobniej nazwa ta pochodzi od koloru kwiatów.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31178
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2126 razy
Otrzymał podziękowań: 2001 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Wróć do Magia w przyrodzie roślinach

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości