Feng shui - zdrowa sypialnia

Feng shui - zdrowa sypialnia

Postautor: Ankol18 » 19 cze 2014, 20:31

Jeżeli chcemy odnieść sukces, musimy być do tego przygotowani psychicznie oraz fizycznie. Każdy zdaje sobie sprawę, jaki wpływ na nasze działania ma to, czy jesteśmy wypoczęci rozpoczynając kolejny dzień. Najistotniejszy wpływ na jakość wypoczynku ma prawidłowy sen. Sypialnia, tak jak każde inne pomieszczenie ma swoją ściśle określoną funkcję. Aby ją spełniała i wzmacniała nasze zdrowie musi zostać odpowiednio urządzona. O tym, jak ważnym miejscem jest sypialnia niech świadczy fakt, że spędzamy w niej 1/3 naszego życia.


ORGANIZACJA SYPIALNI

Na samym początku powinniśmy zastanowić się, do czego służy sypialnia. Pytanie to jest tylko z pozoru śmieszne. Oczywiście do spania. Powinniśmy, więc tak ją urządzić, aby sprzyjała właśnie tej czynności i żadnej innej - sypialnia nie może być jednocześnie miejscem do spania i miejscem pracy, oglądania telewizji lub czytania. Telewizor umieszczony w sypialni sprawia, że bardzo często przy nim zasypiamy, co z całą pewnością nie wpływa pozytywnie na jakość snu. Dodatkowo wszelkie urządzenia elektryczne, nawet te wyłączone emitują smog elektromagnetyczny. Najnowsze badania publikowane w prasie naukowej wykazują, że smog elektromagnetyczny przyczynia się do silnej depresji mogącej w rezultacie prowadzić nawet do aktów autodestrukcji. Szczególnie narażone są na to osoby, które mają z nim stały kontakt - osoby pracujące z komputerem, urządzeniami elektronicznymi, korzystające z telefonów komórkowych, czyli obecnie, praktycznie my wszyscy! Jeżeli w ciągu dnia jesteśmy zmuszeni z takich urządzeń korzystać to zrezygnujmy z nich choćby na czas snu - z korzyścią dla zdrowia i wypoczynku oraz w trosce naszą ogólną pomyślność..
Druga sprawa to dzielenie jednego pomieszczenia na sypialnie i miejsce pracy. Jeżeli pracujemy w miejscu spania, to zarówno praca, jak i sen nie może odbywać się pomyślnie. W najlepszym wypadku, patrząc na łóżko w trakcie pracy będziemy myśleć o wypoczynku. Z drugiej strony, mając miejsce pracy lub choćby rzeczy z nią związane w sypialni, nie będziemy mieli ani chwili wypoczynku.

ŁÓŻKO I JEGO USTAWIENIE

Kolejną ważną rzeczą w sypialni jest odpowiednie łóżko oraz jego ustawienie. Zarówno łóżko, jak i materac powinny być wykonane z materiałów naturalnych. Kształt łóżka powinien być przyjazny człowiekowi - powinno być pozbawione ostrych kantów. Najlepsze są łóżka drewniane z wezgłowiem w kształcie łuku. Ważne jest także, aby pod łóżkiem znajdowała się wolna przestrzeń - materac nie powinien leżeć bezpośrednio na ziemi, co może powodować bóle pleców, wynikające z braku cyrkulacji powietrza oraz energii qi pod śpiącą osobą. Jeżeli w łóżku śpią dwie osoby, to powinno posiadać jeden duży materac, a nie dwa dzielone. Takie "dzielenie łoża" może bowiem doprowadzić do rozpadu związku.
Najlepszym sposobem ustawienia łóżka jest skierowanie go głową do ściany tak, aby można było się do niego dostać z trzech stron. Feng shui nie zaleca także ustawiania łóżka nogami w kierunku drzwi, co kojarzy się z wyprowadzaniem z pomieszczeń osób zmarłych.
W pokojach znajdują się strefy spokojne, odpowiednie do spania oraz takie, gdzie wypoczynek jest utrudniony - jest w nich za wysoki poziom energii. Miejscami, w których łóżko na pewno nie może stać, są strefy na wprost drzwi wejściowych do sypialni oraz pomiędzy drzwiami i oknami.

NAJBLIŻSZE OTOCZENIE ŁÓŻKA

Należy zwrócić uwagę na przedmioty oraz urządzenia znajdujące się w najbliższej okolicy łóżka. Nie powinno się spać w miejscu, gdzie w ścianie przebiegają rury wodociągowe oraz w miejscach przylegających do łazienek, kuchni. Także takich, za ścianą których znajdują się silne źródła promieniowania elektromagnetycznego - transformatory, rozdzielnie elektryczne itp.
Sypialnia nie powinna znajdować się nad garażem oraz warsztatami. Nie można umieszczać w niej roślin o ostrych liściach jak: dracena, juka oraz kaktusów. Jeżeli chcemy umieścić w niej rośliny, to najbardziej polecanymi są, ze względu zarówno na swój kształt jak i na właściwości zdrowotne paprocie oraz geranium.
Nad osobą leżącą powinien znajdować się prosty sufit. Spanie pod skosami lub belkami stropowymi może powodować choroby w miejscach ciała, które są przez nie „uciskane”. Bardzo często spotyka się także ciężkie lampy zawieszone bezpośrednio nad śpiącymi. Bywa to przyczyną różnych schorzeń w miejscach na ciele, na które może potencjalnie lampa spaść. Jeżeli nie jest za późno to w momencie, gdy się ją usunie lub gdy przestawi się łóżko, objawy często przechodzą.

KOLORYSTYKA SYPIALNI

Istnieje wiele założeń dotyczących kolorystyki sypialni. Odpowiednia kolorystyka w myśl feng shui musi być dostosowana do kierunku geograficznego, w którym znajduje się sypialnia oraz od osobistego żywiołu - elementu feng shui osób, które z niej korzystają. Z powodu ograniczonego miejsca podaje tylko założenia kolorystyczne wynikające z kierunku, w którym sypialnia się znajduje. Aby go określić, najprościej jest ustalić kierunek geograficzny w odniesieniu do środka mieszkania lub domu. I tak:
* Sypialnia wschodnia oraz południowo – wschodnia - Feng shui określa strefę południowo - wschodnią jako strefę elementu Drewna. Powinny tutaj przeważać jasne zielenie oraz jasno - niebieskie dodatki. Motywy zdobnicze, które stworzą poprawne feng shui tego miejsca, to wszelkie rośliny, kwiaty. Najlepsze będą meble z naturalnego jasnego drewna, ratanu, bambusa, wikliny itp. Kolory nie zalecane w sypialni południowo - wschodniej to: czerwień, biel, żółć i pochodne tych barw.
* Sypialnia południowa - Strefa elementu Ognia. Powinna tutaj przeważać kolorystyka oraz umeblowanie podobne jak te, dla kierunku wschodniego oraz południowo-wschodniego. Dodatkowo można użyć fioletów, elementów czerwieni. Motywy zdobnicze roślinne oraz dodatkowo można użyć złotych gwiazdek (np. w sypialni dziecięcej). Kolory nie zalecane to: granat, niebieski, czarny, biały.
* Sypialnia południowo-zachodnia oraz północno–wschodnia - Strefa elementu Ziemi. Tutaj najbardziej polecane są ciepłe żółte barwy z dodatkiem czerwieni. Kolor ścian, od żółtego przez brzoskwiniowy do pomarańczowego oraz róże. Jeżeli komuś odpowiada, to można nawet użyć jako główny koloru czerwonego. Zalecane motywy zdobnicze, to wszelkie formy geometryczne oparte na kwadracie oraz trójkątach (te ostatnie polecam jednak stosować tylko przez osoby dla których element ognia reprezentowany przez trójkąt jest sprzyjający). Meble w jasnej kolorystyce żółtej lub czerwonej, jak w sypialniach w innych strefach powinny być matowe.
* Sypialnia zachodnia oraz północno – zachodnia - Strefa elementu Metalu. Sypialnia taka może być biała, perłowa lub w kolorach ziemi. Dobrym kolorem jest też perłowy i bardzo jasny róż. Kształty na bazie kwadratu oraz owale i koła. Dodatki dekoracyjne mogą być wykonane z metalu w kolorze srebrnym lub złotym. Nie zaleca się stosować koloru czerwonego oraz zieleni i barw zimnych - granatu, niebieskiego.
* Sypialnia północna - Strefa elementu Wody. Strefa północna jest jedną z trudniejszych do zagospodarowanie stref feng shui. Jest to miejsce nie nasłonecznione, zimne. Zalecanymi barwami to biel z czerwonymi, delikatnymi akcentami lub róż. Sypialnia taka powinna być jasna, a można to wzmocnić przez umieszczenie dodatków z połyskującego srebrnego lub złotego (kolor) metalu. Barwy nie zalecane to zieleń, żółcie, czarny, czerwony (w dużej ilości).

Uniwersalnym kolorem dla sypialni we wszystkich strefach jest kolor brzoskwini. W Chinach brzoskwinia jest uznawana za owoc symbolizujący długowieczność, a co za tym idzie - jej kolor jest bardzo odpowiedni do sypialni. Generalnie sypialnia powinna być pomalowana w lekkie, jasne barwy.

LUSTRO W SYPIALNI

Feng shui kategorycznie zabrania umieszczania lustra w sypialni, zwłaszcza w taki sposób, aby odbijała się w nim osoba śpiąca. Wpływa to negatywnie na jakość snu oraz działa zbyt pobudzająco. Jest wiele przesądów związanych z lustrem w sypialni, których z braku miejsca tutaj nie opiszę - są one jednak wspólne dla wielu kultur - także naszej. Jeżeli już posiadamy w sypialni lustro, to powinniśmy je na czas snu zasłaniać.


Autor: Paweł Artur Tomkowiak
Najpiękniejsze chwile w życiu - nie można ich zaplanować, przychodzą same.
Awatar użytkownika
Ankol18
Forumowicz do entej
 
Posty: 3667
Rejestracja: 01 sie 2013, 16:41
Podziękował : 318 razy
Otrzymał podziękowań: 460 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 9

Feng shui - zdrowa sypialnia

Postautor: skorpionek » 22 cze 2014, 15:39

Gdzie położyć… łóżko?

Najlepszym ustawieniem łóżka jest skierowanie go głową do ściany tak, aby zapewnić sobie dostęp do niego z trzech stron. Niektore łóżka mają zaprojektowane podwyższone wezgłowia, co pozwala ustawić je również w innej zalecanej przez Feng Shiu pozycji - wzdłuż ściany (prostopadle lub równolegle do drzwi). Unikajmy jednak ustawienia łóżka na wprost drzwi. Usytuowanie takie Chińczycy nazywają „pozycją trumienną”.

Słońce i wiatr

Jeśli istnieje taka możliwość, dobrze jest też ustawić łóżko możliwie daleko od okna, aby wpadająca do środka energia nie zakłócała spokoju naszego snu. Równie złym, rozwiązaniem jest ustawienie łóżka pomiędzy oknem a drzwiami. Tworzy się wówczas swoisty „tunel powietrzny”, który prawie na pewno negatywnie wpłynie na jakość naszego wypoczynku.

Telefonu nie wystarczy wyciszyć

Pamiętajmy, by telefon czy komputer na czas snu wynieść z sypialni. Warto wiedzieć, że urządzenia te, nawet wtedy, gdy są wyłączone, emitują promieniowanie elektromagnetyczne. Utrudnia ono nie tylko wypoczynek, ale też powoduje rozdrażnienie w ciągu dnia. Zdrowy sen to podstawa naszego dobrego samopoczucia. Na niektóre czynniki mogące zakłócać jego przebieg nie mamy wpływu: stresujący dzień, albo całonocne przyjęcie u sąsiadów, ale właściwe zaaranżowanie sypialni to wartość niezmienna, o którą możemy i powinniśmy zadbać – podsumowuje Pawełkiewicz.
Awatar użytkownika
skorpionek
Dopiero się rozkręcam
 
Posty: 370
Rejestracja: 30 kwie 2014, 23:15
Podziękował : 33 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy
Droga życia: 0

Feng shui - zdrowa sypialnia

Postautor: Elie » 24 cze 2014, 17:55

Pamiętajmy, by telefon czy komputer na czas snu wynieść z sypialni. Warto wiedzieć, że urządzenia te, nawet wtedy, gdy są wyłączone, emitują promieniowanie elektromagnetyczne


Wystarczy obok tych urządzeń, postawić czy powiesić paprotkę, która niweluje szkodliwe promieniowanie.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.

Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31415
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2188 razy
Otrzymał podziękowań: 2132 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Feng shui - zdrowa sypialnia

Postautor: runoutofbreath » 28 sty 2018, 02:50

Elie pisze:
Pamiętajmy, by telefon czy komputer na czas snu wynieść z sypialni. Warto wiedzieć, że urządzenia te, nawet wtedy, gdy są wyłączone, emitują promieniowanie elektromagnetyczne


Wystarczy obok tych urządzeń, postawić czy powiesić paprotkę, która niweluje szkodliwe promieniowanie.Ja zawsze mam gdzies w sypialni telefon, w czasie kiedy spie, ale ustawiam tryb samolotowy i po problemie.
Awatar użytkownika
runoutofbreath
Dobry Duszek Forumezo
 
Posty: 173
Rejestracja: 07 wrz 2015, 22:42
Lokalizacja: Warszawa, mazowieckie
Podziękował : 93 razy
Otrzymał podziękowań: 27 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Lew
Droga życia: 33

Re: Feng shui - zdrowia sypialnia

Postautor: Moriss » 29 sty 2018, 06:41

Feng shui nie działa wybiórczo. Należy dostosować się do całego systemu.To nie tylko łóżko i lustro w sypialni, jak niektórzy sądzą. To styl życia, odżywiania i na końcu sposób urządzania mieszkania.
W soli musi być coś osobliwie świętego; jest w naszych łzach i w oceanach.

Awatar użytkownika
Moriss
 
Posty: 24
Rejestracja: 29 sty 2016, 18:08
Podziękował : 8 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Droga życia: 0

Re: Feng shui - zdrowa sypialnia

Postautor: wlade » 09 lis 2018, 23:19

Większość tutejszych rad dotyczących sypialni nie jest związana z Feng Shui.

Zgoda co do tego, ze sypialnia powinna być miejscem Yin czyli spokojnym, ponieważ Yin sprzyja regeneracji.

W sypialni nie powinno być lustra, a już na pewno dużego, w którym odbija się osoba śpiąca.

Kolorystyki nie dobiera się do kierunku (sektora) wykresu ale do jego energii. Można je tez dobrać ze względu na wykres osobisty osoby śpiącej.

Materac może leżeć na podłodze i może być nad podłoga a nad głową nie mogą wisieć ciężkie lampy, obrazy w grubych ramach czy ciężkie półki.

jak najmniej elementów elektrycznych, typu TV telefon. Nie wolno tez w sypialni mieć akwarium bo ono osłabia energię Yin, która ma nas regenerować.

Generalnie zalecenia co do sypialni powinny być poprzedzone obliczeniem wykresu energii.
inż Włodzimierz Buliński
Konsultant Feng Shui i Ba Zi
Senior Practitioner FSRC Canada
www.fengshuiwlade.com
www.fengshuitradycyjne.pl
https://www.facebook.com/groups/fengshuiibazi/
Awatar użytkownika
wlade
Konsultant Feng Shui i Ba Zi inż. Informatyk
 
Posty: 65
Rejestracja: 08 wrz 2010, 20:27
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Płeć: Mężczyzna
Droga życia: 1

Re: Feng shui - zdrowa sypialnia

Postautor: Piko » 12 wrz 2019, 11:35

skorpionek pisze:
Pamiętajmy, by telefon czy komputer na czas snu wynieść z sypialni. Warto wiedzieć, że urządzenia te, nawet wtedy, gdy są wyłączone, emitują promieniowanie elektromagnetyczne.


Owszem wyłączony komputer czy telewizor, router wi-fi emitują promieniowane elektromagnetyczne, lecz tylko wtedy gdy są podłączone do gniazdka. Wystarczy wyjąć wtyczkę z gniazdka i po kłopocie...
A najlepiej na noc wyłączyć korki od prądu. :wink:
https://www.youtube.com/watch?v=fKopy74weus

Czasem twoje słowa są nieopatrznie zrozumiane i co wtedy ...
---------

nie wróże

Awatar użytkownika
Piko
Rozmowny
 
Posty: 560
Rejestracja: 20 mar 2018, 23:01
Podziękował : 52 razy
Otrzymał podziękowań: 176 razy
Płeć: Mężczyzna
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 2


Wróć do Porady Feng Shui

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości