Formy i zasady w Tarocie

Re: Formy i zasady w Tarocie

Postautor: xandhy » 14 lip 2010, 11:37

koliber pisze:
Serwisy internetowe losujące karty na stronach wypaczają idee Tarota.

ja tam nie wiem czy wypaczaja idee (a przy okazji jaka ona twoim zdaniem jest?) ale nie ma mozliwosci kontaktu "energetycznego" z wlasna podswiadomoscia...

Jedną z idei jest kontakt bezpośredni człowieka z kartami. Brak owego fizycznego kontaktu wypaczać może, zdaniem niektórych, ideę.

Z drugiej strony patrząc, karta, jej obraz, wywołuje konkretne reakcje w podświadomości osoby czytającej. Czy w istocie ma znaczenie to, iż karta znajduje się na stole w postaci tekturowej czy też na ekranie w stosownej ilości pikseli?
Pozdrawiam
xA
Awatar użytkownika
xandhy

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: xandhy » 14 lip 2010, 12:34

Na umysł działa obraz, akt rozłożenia kart, czy technologia w której zostały wykonane?
Awatar użytkownika
xandhy

Postautor: xandhy » 14 lip 2010, 13:33

Zauważ, że serwisy WWW jednak rozkładają karty. Na podstawie tego co piszesz wnioskuję, iż z Twojego punktu widzenia, w Twoim przypadku, w odniesieniu do Twojej osoby, ta forma jest niewłaściwa. Niemniej, na co zwracała uwagę lovely, nie w każdym przypadku musi to oznaczać 'zasadę'. Różni ludzie mają różne potrzeby i preferencje w zakresie kart i niektórym serwis stawiający rozkłady wystarcza do szczęścia. Zaspokaja ich potrzeby.
Pozdrawiam
xA
Awatar użytkownika
xandhy

Postautor: kajolka » 14 lip 2010, 15:44

xandhy pisze:Praktyczne formy używania kart Tarota zostały podniesione w historii do roli twardych zasad. Przyczyny tego stanu rzeczy pominę. Zwłaszcza, iż mam do zagadnienia stosunek emocjonalny i moje opinie o tym fakcie są negatywne.

Niemniej formy podniesione do roli zasad występują w nauczaniu tarota. Pośród nich wymienia się m.in. takie 'zasady' jak:

• pierwszą talię należy otrzymać - sama kupiłam swoją pierwszą talię /RW/ - tą która mnie "przyciągała", znam siebie najlepiej wiec intuicyjnie wiem co dla mnie dobrze
  • karty tasujemy wyłącznie z lewej dłoni do prawej - robię to bezwiednie więc nie wiem jak tasuje :geek:
  • karty należy przechowywać w szkatule drewnianej, zawinięte w płótno/jedwab o określonym kolorze - no leżą sobie w derwnianej szkatułce ale z jedwabiem miałam za duzo zachodu, leża owinięte w serwetkę, też im dobrze 8-)
  • naszych kart nikt nie powinien dotykać - zgadzam się i pilnuje tego, raz dałam koleżance do potrzymania Anielskie i teraz czuję już że nie są moje :geek: oddam je jej
  • karty wolno rozkładać tylko na płótnie/jedwabiu, w którym na co dzień spoczywają - nie stosuję
  • karty nie tylko tasujemy ale także mieszamy - no tak też
  • karty mieszamy zawsze ruchem kołowym :roll:
  • jeśli komuś ‚stawiamy’ karty musi przełożyć je lewą dłonią, ku sobie :? :roll:
  • jedynie wtedy wolno mu dotknąć naszych kart - nie daję dotykać :evil: :lol:
  • należy używać określonych rozkładów dla konkretnych typów ‚spraw’
- najczęściej na uczucia 8-) :lol:

Dodajmy do tego świecie, kadzidełka, 'oczyszczania', czyli wszystko co składa się na 'aurę' pracy z Tarotem. - oczyszczam białą szałwią, przeciągam nad płomieniem, ale nie palę świeczki - bałam się że podpalę obrus :mrgreen: :lol: więc zrezygnowałam ze świeczki

A teraz moje pytanie związane z tematem:

Czy uważacie, iż owe zasady mają charakter sztywny, niepodważalny, wiążący, czy też, podobnie do mnie, sądzicie, iż to jedynie formy użytkowania, które uzyskały zbytecznie nadzwyczajną rangę? - każdy wybiera taki rodzaj pracy z kartami jaki mu odpowiada, dla mnie zasady nie są sztywne
poczułam się jak na badaniu rynku :geek: :lol:

Jedną z idei jest kontakt bezpośredni człowieka z kartami. Brak owego fizycznego kontaktu wypaczać może, zdaniem niektórych, ideę. - wole osobisty kontakt z kartami

Z drugiej strony patrząc, karta, jej obraz, wywołuje konkretne reakcje w podświadomości osoby czytającej. Czy w istocie ma znaczenie to, iż karta znajduje się na stole w postaci tekturowej czy też na ekranie w stosownej ilości pikseli? - jak nie mam przy sobie talii to też mi się dobrze wróży on line - stawiam na pracę podświadomości i moją intuicję - wie co wybrać 8-) :lol:
'być na właściwym miejscu, robić swoje"
Awatar użytkownika
kajolka
Gawędziarz

Postautor: xandhy » 14 lip 2010, 16:31

Czasami 'badam rynek' zainteresowany tematami z kategorii tematów 'oczywistych', które przy bliższym poznaniu okazują się aż tak oczywistymi nie być. A kwestia relacji zasady do formy w przypadku pracy z Tarotem jest dość intrygująca i nie zawsze tak oczywista jak mogłoby się wydawać.

Napisałaś:

kajolka pisze:każdy wybiera taki rodzaj pracy z kartami jaki mu odpowiada

I to także wydaje mi się być jednym z kanonów kartomancji - subiektywny wybór decydujący o metodach.
Pozdrawiam
xA
Awatar użytkownika
xandhy

Postautor: kajolka » 14 lip 2010, 16:44

z tym stwierdzeniem się zgadzam :)

fajnie że poruszasz kwestie które z biegiem czasu dla wielu ludzi stały się obojętne a jednak nadal są w użyciu i wiem jak sama zaczynałam prace z tarotem, miałam dylemat - stosować się do tego czy nie? jak to wpłynie na moją odczytywanie tarota, czy bez tej świecy zmieni się coś w odbiorze kary, potrzebowałam czasu żeby pewne sprawy dostosować i zrozumieć ze bez tego też się dobrze wróży

z drugiej strony te wszystkie zasady powodują że tarot pozostaje nadal w sferze ezoterycznej, duchowej i oby jak najdłużej, bo szkoda by było go tak zkomercializować np. nie odpowiada mi dołączanie kart tarota do gazetek przykładowo typu naj, czy pani domu
'być na właściwym miejscu, robić swoje"
Awatar użytkownika
kajolka
Gawędziarz

Postautor: KAMIL » 14 lip 2010, 18:24

zabobony nawiedzone ino :? :?
KAMIL
Wpadłem na chwilę

Otrzymał podziękowań: 1 raz
Droga życia: 0

Postautor: xandhy » 15 lip 2010, 12:06

koliber pisze:ja zamierzam byc kiedys tarocistka i mnie zabawy czy wyciaganie kart z netu nie satysfakcjonuje

Ciekawe plany na przyszłość.
Pozdrawiam
xA
Awatar użytkownika
xandhy

Postautor: xandhy » 15 lip 2010, 12:07

KAMIL pisze:zabobony nawiedzone ino :? :?

Wyjaśnisz?
Pozdrawiam
xA
Awatar użytkownika
xandhy

Postautor: KAMIL » 15 lip 2010, 12:46

Tak, otóż wielu profesjonalistów nie stosuje już takich metod starodawnych, a nie przeszkadza im to w pracy. Dlaczego talia ma leżeć w drewnie? A jak leży w pudełku z kart lub w metalowym kontenerze, to źle :? Z resztą takie oczyszczanie nad świecami to pozostawiam szamanom....Ja swoją I takię sam kupiłem, a żyję. Nie zawsze rozkładam na obrusie, ale dlaczego trzeba tak? Bo tak chcą karty? To jest przedmiot martwy i nie wymaga tyle opieki co nad małym dzieckiem.....
Z resztą w życiu nie kieruje sie takimi zabobonami, gdyż to jest dziwne i nawiedzone. A nie wspomnę, że mieszkam w Polsce i wychowuję się w rodzinie katolickiej, w związku z tym takie zabobony pozostawiam szamanom i innym wiedźmom.

Oczywiście bez urazy drogie koleżanki. Każdy robi co chce, ale to jest zbędne.
KAMIL
Wpadłem na chwilę

Otrzymał podziękowań: 1 raz
Droga życia: 0

PoprzedniaNastępna

Wróć do Archiwum