Godziny planetarne i dni tygodnia

Godziny planetarne i dni tygodnia

Postautor: Elzbieta » 13 paź 2013, 01:22

Niedawno w Gm (nr 47) pojawił się artykuł o dniach tygodnia, z których można „wywróżyć” charakter i los urodzonego tego dnia człowieka. Skąd się to wzięło?

Wojciech JóźwiakSystem dni i godzin planetarnych wywodzi się z dawnej Mezopotamii. Na czym on polega? Otóż doba dzieli się na dzień i noc, i zaczyna się od wschodu Słońca. Dzień, czyli czas od wschodu do zachodu Słońca podzielony jest na 12 godzin. Noc także dzieli się na 12 godzin. Te godziny są nierówne: godziny dnia są długie latem, krótkie zimą, a nocne godziny odwrotnie. Jednak mieszkańcom starożytnej Mezopotamii to nie przeszkadzało; ich kraj leży znacznie bliżej równika niż my, więc i różnice w długości dnia w ciągu roku są mniejsze niż na północy. Drugim ich wynalazkiem było powiązanie godzin i planet. Godziny miały swoje planety, i szły w następującej kolejności: Saturn – Jowisz – Mars – Słońce – Wenus – Merkury – Księżyc – Saturn itp. Planet było siedem, bo tyle znali starożytni obserwatorzy nieba.

Skomplikowane obliczenia
Liczba godzin całej doby – 24 – nie dzieli się jednak na siedem (liczbę planet). 24 = 3x7+3. Dlatego każdy dzień zaczyna się od innej planety. Oto jak ustalono tę kolejność: W ciągu doby odliczono trzy razy po komplecie planet (21 godzin), i dodano trzy godziny, dlatego następna doba zaczyna się od czwartej godziny planetarnej, kolejna doba od siódmej i tak dalej co trzy. Planety w serii godzin szły w kolejności: Saturn – Jowisz – Mars – Słońce – Wenus – Merkury – Księżyc. Odliczmy co trzecią, a dostaniemy taka serię: Saturn – Słońce – Księżyc – Mars – Merkury – Jowisz – Wenus To jest właśnie cykl godzin planetarnych, od których zaczynają się kolejne dni i doby. Planeta patronująca pierwszej godzinie dnia jest zarazem patronem całej doby. Dni w takim cyklu jest siedem. I tak zostało...

Skąd się wzięły nazwy dni
Tydzień, którym do dziś się posługujemy, polega na tym samym odliczaniu dni, które zapoczątkowali kapłani w Babilonie. Kolejność planet zachowała się zaś w nazwach dni tygodnia. Grecy i Rzymianie przejęli ten system i dni tygodnia nazwali od swoich bogów, odpowiadających dawnym bóstwom Babilonu. Kolejne dni u Rzymian nazywały się „dies Saturni” (dzień Saturna, sobota), „dies Solis” (dzień Słońca, niedziela), „dies Lunae” (dzień Księżyca, poniedziałek), „dies Martis” (Marsa, wtorek), „dies Mercurii” (Merkurego, środa), „dies Iovis” (Jowisza, czwartek), „dies Veneris” (Wenus, piątek).

Germanie zastąpili imiona rzymskich bogów swoimi bóstwami. Mars przybrał imię Tiu lub Tiwaz i dlatego wtorek, dzień Marsa, po angielsku nazywa się Tues-day. Merkurego zastąpił Woden (zwany też Wotan lub Odin), od czego środa to Wednes-day. Jowisz to Thor, i stąd czwartek to Thurs-day. Wenus przybrała imię Freya, które pozostało w angielskiej nazwie piątku: Fri-day. Saturn pozostał bez zmiany i stąd wziął się Satur-day, sobota. Niedziela nazywa się od Słońca Sun-day, a poniedziałek od Księżyca: Mon-day.

Astrologia dla ubogich
Żydzi też przyjęli babiloński tydzień i uznali, że to pamiątka sześciu dni, podczas których Bóg stworzył świat, a siódmego dnia odpoczął, co odtąd mieli też czynić Żydzi (i czynią). Dlatego dzień Saturna nazwali „odpoczynkiem”, po hebrajsku szabat. Inne dni numerowali, lecz nie nazywali od planet – widocznie tamten obyczaj wydał im się zbyt pogański. Naśladowali ich w tym Słowianie. Dni i godziny planetarne były taką „astrologią dla ubogich”. Liczenie pozycji planet, żeby wyrysować kosmogram było zawsze trudne, księgi drogie, astrologowie nieliczni.

Wyliczyć dzień i godzinę urodzenia było dużo prościej i większość ludzi musiała tym się zadowolić – zawsze był to „jakiś” rodzaj więzi z bóstwami losu. Ja, pisząc ten felieton, szybciutko policzyłem, że urodziłem się w dniu Marsa o godzinie Jowisza. W następnym felietonie napiszę, do czego może się przydać wiedza o godzinach planetarnych, a także, jak je obliczyć.


Wojciech Jóźwiak
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elzbieta
Administrator
 
Posty: 31490
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2199 razy
Otrzymał podziękowań: 2156 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Wróć do Ogólne informacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości