Jak nauczyć się czarostwa - przeczytaj

Jak nauczyć się czarostwa - przeczytaj

Postautor: Elie » 17 mar 2016, 06:11

http://ziedzm.blogspot.com/2014/04/gusl ... rawki.html

Guślarskie wprawki
20:28 | Autor: Verm
Przyszła pora na zamknięcie na blogu wątku wspomnień. Opisałem już swoje przygody w paganświatku i na forach ezoterycznych. Ostatnim elementem układanki są moje wspomnienia związane z byciem czarownikiem od jedenastu lat.

Z perspektywy czasu dochodzę do wniosku, że muszę podziękować losowi za to, że zaczynałem edukację nie mając dostępu do Internetu :> Dzięki temu nie zostałem skażony całą tą gimbaziarską magią, która wtedy dopiero się rodziła, a dzisiaj króluje na wielu forach piorąc młodym ludziom mózgi.

Moja pierwsza nauczycielka była bardziej niż wymagająca. Nic dziwnego, bo materiału do nauczenia się było sporo, a umiejętności praktycznych do zdobycia jeszcze więcej. Zaczynałem od najprostszych tekstów i wykonywania różnych czynności manualnych, które początkowo wydawały się mało magiczne. W momencie, gdy poznałem już podstawy i potrafiłem poradzić sobie w rytuale przyszła kolej na naukę konkretów. Zaczęła się ona od zgłębienia wszystkich ludowych chorób i sposobów ich diagnostyki. Trenowałem to na osobach, które odwiedzały moją mentorkę w celach uzyskania pomocy. Po opanowaniu diagnostyki przyszła pora na poznanie sposobów leczenia - wymagało to pamięciowego opanowania sporych ilości tekstu (fragmenty z Biblii - w tym wszystkie Psalmy, lista Świętych z przyporządkowaniem chorób, na które mieli pomagać, lista remediów, modlitwy do Świętych, ludowe teksty itd). W międzyczasie kompletowałem magiczne narzędzia. Po kilku latach codziennej praktyki uzyskałem względną niezależność i mogłem zacząć praktykować w miarę samodzielnie.

Zmiana miejsca zamieszkania dała mi możliwość do poszerzenia własnego warsztatu i zdobycia nowych umiejętności. Na szczęście znałem już podstawy, więc było łatwiej i szybciej (odpadła mi m.in. nauka Psalmów ;) ).Miałem okazję uczyć się od różnych osób - znanych i nieznanych. O niektórych z nich jest i było głośno, można było je nawet zobaczyć w telewizji (także zagranicznej). Inne były znane jedynie w swoich społecznościach, bo unikały rozgłosu. Kilka osób już nie żyje, ale na szczęście udało się im przekazać swoją wiedzę dalej.

Ten etap zainspirował mnie do poszukiwań poza granicami naszego kraju - głównie na wschodzie i południu. Naturalnym kierunkiem wydawały mi się wtedy Bałkany i nasi wschodni sąsiedzi (głównie Rosja, choć wersja ukraińska też wchodziła w grę). Dość szybko udało mi się poznać osoby, które chętnie podzieliły się tym co umieją.

Jak widać tego typu trening znacznie różni się od tego co propaguje chociażby współczesna ezoteryka. Daje się zauważyć wysyp różnej maści weekendowych warsztatów - wiele z nich nie uczy w zasadzie niczego, wyciąga jedynie kasę od kursantów. Taki model nauczania jest obecnie coraz bardziej krytykowany - baty zbierają między innymi ci nauczyciele Reiki, którzy nie patrząc na doświadczenie swoich uczniów produkują masterów niczym wprawna fabryka. Na szczęście są też nurty, w których trening oparty na odpowiedniej ilości praktyki nadal jest podstawą rozwoju.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Podziękował : 2199 razy
Otrzymał podziękowań: 2156 razy
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Jak nauczyć się czarostwa - przeczytaj

Postautor: Nut » 17 mar 2016, 18:29

Godna podziwu droga. Czarostwo jest specyficznym rodzajem magii. Opiera się na doświadczeniach wielu pokoleń. Sięga pradziejów, gdzie ludzie oddaleni od miast i pozbawieni możliwości pomocy lekarza leczyli się tym co mieli pod ręką. Nie bez znaczenia jest miejsce urodzenia.Ty miałeś to szczęście mieć kontakt od dziecka.Ciebie też leczono u babek czy wołano lekarza.
Nigdy nie marnuj czasu próbując wytłumaczyć kim jesteś ludziom, którzy postanowili Cię nie zrozumieć. - Dream Hampton
NIGDY NIE KŁAM KOMUŚ, KTO CI UFA I NIGDY NIE UFAJ KOMUŚ, KTO CIĘ OKŁAMAŁ
Awatar użytkownika
Nut
Moderator

Podziękował : 529 razy
Otrzymał podziękowań: 416 razy
Droga życia: 0

Postautor: Elie » 17 mar 2016, 22:15

Uważam, że Verm już nie mieści się w określeniach - Guślarz, Szeptuch. Dawno przekroczył granicę i metody magii stosowanej przez podlaskie Szeptuchy. Pytanie czy to co praktykuje Verm jest jeszcze magią Szeptuch, czy czymś więcej.Czy można mieszać tradycje.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Podziękował : 2199 razy
Otrzymał podziękowań: 2156 razy
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Postautor: Rea » 18 mar 2016, 00:06

Jestem pełna podziwu do pracy jaka włożyłeś w celu zdobycia wiedzy. Mam tylko wątpliwości co do sensu wkuwania na pamięć modlitw. Szeptuchy czytają z Biblii.
'' Strach jest jak wilk na łańcuchu. Staje się groźny dopiero gdy go uwolnisz. Smutek ulatuje w otchłani zapomnienia. Gniew można zabić uśmiechem. Tylko nadzieja wiecznie trwa… '' David Gregory Roberts -
Cień góry

Ziemia to nasze kości, powietrze to oddech, woda to nasza krew a ogień...
ogień to nasze pożądania...
'
G. Shields
Awatar użytkownika
Rea
czarownica

Podziękował : 73 razy
Otrzymał podziękowań: 69 razy

Postautor: Nut » 18 mar 2016, 10:29

Faktycznie, jest tych zamówień sporo, modlitw jeszcze więcej. Z drugiej strony dla katolika nie jest problemem nauczyć się pacierzy, pieśni.
Nigdy nie marnuj czasu próbując wytłumaczyć kim jesteś ludziom, którzy postanowili Cię nie zrozumieć. - Dream Hampton
Awatar użytkownika
Nut
Moderator

Postautor: szamka » 19 mar 2016, 20:21

Mister Verm, czeka tu na Ciebie kilka pytań, w tym moje. Kiedy zorientowałeś się, wiedziałeś, postanowiłeś ( tu dowolne wpisać ) że zajmiesz się czarostwem. :D :03777:
Awatar użytkownika
szamka
Dopiero się rozkręcam

Podziękował : 76 razy
Otrzymał podziękowań: 58 razy
Znak zodiaku: Skorpion
Droga życia: 8

Postautor: Verm » 20 mar 2016, 02:56

Czy można mieszać tradycje.

Tak naprawdę to wszystko można ;)
Mieszanie (włączanie do jakiegoś systemu elementów zupełnie obcych) może się źle skończyć jeśli ktoś nie wie co robi,w dodatku to już odchodzenie od tradycji. Czymś zupełnie innym jest praktykowanie kilku rzeczy na raz bez ich mieszania.

Szeptuchy czytają z Biblii.

Jedna z nich tak. Całą resztę mówi się z pamięci.

Kiedy zorientowałeś się, wiedziałeś, postanowiłeś ( tu dowolne wpisać ) że zajmiesz się czarostwem. :D :03777:

W 2003 roku.

Awatar użytkownika
Verm
Kapłan w wicca

Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 251 razy

Postautor: Nut » 20 mar 2016, 10:29

Czy można mieszać tradycje.

Tak naprawdę to wszystko można ;)
Mieszanie (włączanie do jakiegoś systemu elementów zupełnie obcych) może się źle skończyć jeśli ktoś nie wie co robi,w dodatku to już odchodzenie od tradycji. Czymś zupełnie innym jest praktykowanie kilku rzeczy na raz bez ich mieszania.

Jak rozumiem piszesz o oddzielnych rytuałach. Przykładowo oczyszczanie jajkiem zgodnie z tradycją, dopiero potem można zastosować runy, czy rytuał ochronny z zastosowaniem pentagramu.

Kiedy zorientowałeś się, wiedziałeś, postanowiłeś ( tu dowolne wpisać ) że zajmiesz się czarostwem. :D :03777:

W 2003 roku.

:zalamany: Ot tak sobie postanowiłeś i już ... nie wydarzyło się nic szczególnego co wpłynęło na Twoją decyzję.
Awatar użytkownika
Nut
Moderator

Postautor: Verm » 20 mar 2016, 14:30

Jak rozumiem piszesz o oddzielnych rytuałach. Przykładowo oczyszczanie jajkiem zgodnie z tradycją, dopiero potem można zastosować runy, czy rytuał ochronny z zastosowaniem pentagramu.

Aż tak daleko bym nie szedł, bo uważam, że nie wszystko da się praktykować równolegle. Myślę, że osoba robiąca coś takiego zostałaby uznana za nietradycyjną, nawet jeśli nie miesza systemów ze sobą.

Tak naprawdę to, czy ktoś jest tradycyjny, czy nie zależy od tego jak widzą go inni praktycy. Czarownictwo ludowe jest raczej ortopraksyjne niż ortodoksyjne - łączą nas oparte na pewnym wspólnym rdzeniu rytuały i to, że symbole rozumiemy tak samo. Odprawienie gusła, które dostałem np. od kogoś z Białorusi nie stanowi dla mnie większego problemu, nawet jeśli tekst widzę na oczy pierwszy raz, bo potrafię zinterpretować symbole,które się w nim znajdują tak samo jak osoba, od której dostałem tekst. Różnimy się natomiast w interpretacjach natury Świętych, czy tego na jakiej zasadzie to wszystko działa.

:zalamany: Ot tak sobie postanowiłeś i już ... nie wydarzyło się nic szczególnego co wpłynęło na Twoją decyzję.

Zajmowała się tym moja prababka, babka i jej siostra, więc było dla mnie czymś naturalnym, że bedę następny.

Awatar użytkownika
Verm
Kapłan w wicca

Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 251 razy

Wróć do Czarostwo