Karl Gustaw Jung

Karl Gustaw Jung

Postautor: Rossi » 07 sie 2013, 22:51

Obrazek
Karl Gustaw Jung urodził się w Szwajcarii i, w odpowiedzi na psychoanalizę Zygmunta Freuda, stworzył podstawy psychologii analitycznej. Różni się ona od Freudowskiego modelu tym, że pomniejsza wagę seksualności i dziecięcych konfliktów w leczeniu neurozy, a bardziej skupia się na obecnych konfliktach pacjenta. Jung dokonał kroku naprzód w definiowaniu nieświadomości osoby, jako złożonej zarówno z osobistej nieświadomości (wynikającej z doświadczeń jednostki), jak i nieświadomości zbiorowej, kolektywnej (wynikającej ze złożonej budowy mózgu i wspólnej dla całej ludzkości). Jest to ważne dla nauk ezoterycznych, gdyż zbliża się niejako do wyjaśnienia mocy archetypowych,
symbolicznych systemów jak Tarot. W rzeczy samej, pojęcie archetypu – potężnego, ponadczasowego symbolu, pojawiającego się w mitach, bajkach i snach – jest ważnym elementem jungowskiej koncepcji nieświadomości. Jung zaklasyfikował ludzi jako inrawertyków i ekstrawertyków, lecz, co ważniejsze z punktu widzenia Tarota, dalej rozdzielił ich na grupy ze względu na cztery funkcje umysłu ludzkiego: myślenie, percepcja, uczucie i intuicja. W swojej ostatniej pracy Człowiek i jego symbole Jung napisał: „Te cztery typy funkcyjne odpowiadają oczywistym środkom, za pomocą których świadomość zyskuje ukierunkowanie, by doświadczać. Percepcja (tj. doświadczanie za pomocą zmysłów) mówi nam, ze coś istnieje; myślenie mówi, czym to coś jest; uczucie pozwala się z tym zgodzić lub nie; a intuicja mówi skąd to przychodzi i dokąd zmierza.” Twierdził, że w każdej osobie jedna lub więcej z tych funkcji przeważa i że pozostałe wymagają rozwoju poprzez praktykę, jeśli osoba ma być całością. Jung ujął to tak: „wszystkie cztery funkcje powinny jednakowo się przyczyniać dla całkowitego ukierunkowania.” Te funkcje mogą być pomocne we wzbogaceniu naszego zrozumienia Małych Arkan.
Jungowskie funkcje, Kolor tarota, Żywioł:
Intuicja, Buławy, Ogień, Uczucie, Puchary, Woda, Myślenie, Miecze, Powietrze, Percepcja, Denary, Ziemia, Trzy z tych odpowiedników zdają się w porządku, ale czy Intuicja faktycznie odpowiada Buławom i Ogniowi? Intuicja jako twórcze, odczuwalne poznanie i inicjator działania wpasowuje się w projekt doskonale. Jung sam napisał: „Intuicja, to nie tylko postrzeganie, czy wizja, lecz aktywny, twórczy proces, który tyleż samo daje przedmiotowi, jak z niego bierze.” Okultysta dr Artur Edward Waite wyraził następujący, wyraźnie jungowski, pogląd na Tarota: „Tarot uosabia symboliczną prezentację uniwersalnych idei, za którymi kryją się wszystkie tajemnice ludzkiego
umysłu i to w tym sensie zawierają one sekretną doktrynę, która jest ich realizacją za pomocą kilku prawd zawartych świadomości wszystkiego.”
"Nie warto rezygnować z marzeń , tylko dlatego że są one dalej niż na wyciągnięcie ręki.. Należy postawić sobie krzesło, skrzynie, drabinę a nawet skakać po nie.. Bo warto.
Awatar użytkownika
Rossi
Pismak
 
Posty: 1584
Rejestracja: 23 maja 2013, 16:22
Podziękował : 46 razy
Otrzymał podziękowań: 76 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Waga
Droga życia: 3

Wróć do Biografie sławnych ludzi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości