Karty Tarota - Głupiec - 0

Re: Karty Tarota - Głupiec - 0

Postautor: Elie » 22 wrz 2014, 23:01

ObrazekWstęp: Głupiec zawsze jest wskaźnikiem nowości; a także czystości i otwartym sercu energii dziecka. To jest ogólnie uważane za pozytywne karty, z zastrzeżeniem, że jest to ważne, aby mieć czas, aby się upewnić, że jesteś "patrząc, dokąd idziesz."

Ogólne: W ogóle, ta karta będzie wskazywać nowe początki, które mają jakieś głębsze znaczenie duchowe - na przykład rozpoczynając medytacji lub związku, w przeciwieństwie do zakupu nowej pary butów. Wygląd głupiec może przedstawiać ważną "nowy początek".

Praca: Inni ludzie mogą nie zrozumieć i wspierać nowe pomysły i / lub propozycje, ale jeśli wiesz, że masz rację, nacisnąć do przodu, i starają się im pomóc zrozumieć, gdzie jesteś. Czasami wskazuje znalezienie nowego stanowiska - a nawet, że czas może być prawo, aby "iść na własną rękę" i rozpocząć własny biznes.

Miłość: wygląd Fool w kontekście miłości może oznaczać, że nie są gotowe do zaangażowania jeszcze, mimo że inni mogą być naciśnięcie za jednego. To pozytywny prognostyk dla życia miłosnego; dużo zabawy wydaje się być już na horyzoncie. Tylko nie pozwól, aby dążenie do zabawy sprawiają, że wychodzą "prawdziwych" (prawdziwa, prawdziwa, głęboka miłość) powinna przyjść na swój sposób teraz.

Finanse: W zakresie finansów, Głupiec jest bardzo pozytywne significator. Można oczekiwać, że wzrost, a co więcej, znajdziesz go w siebie, aby wiedzieć, że bez względu na to, co dzieje się finansowo, że będzie wszystko w porządku, a "wyjść na górę." Zaufaj sobie, ciężko pracować i będzie to zrobić lepiej niż można się spodziewać.

Zdrowie: Możliwe, że będziesz trochę przypadkiem podatne gdy Głupiec jest pojawiające się; być "obecne w tej chwili" i nie biorą głupie szanse. Generalnie jednak, kiedy pojawi się ta karta twoje zdrowie jest bardzo prawdopodobne, aby być na wzrost. Jeśli masz problemy zdrowotne, jest bardzo prawdopodobne, aby znaleźć ludzi i przedmioty, których potrzebujesz, aby dokonać postępów w kierunku pełnego wyzdrowienia. Pozytywna myśl jest ważna i powinna przyjść dość łatwo teraz do ciebie.

Duchowość: Kiedy pojawi się ta karta, to mogą mieć chęć wypróbowania wiele różnych podejść do duchowości, aby zobaczyć, jak "fit". Nic złego w tym badań, jednak nie daj się ponieść w jednej rzeczy, gdy jesteś "po prostu na zakupy." Ta karta może wskazywać na silną potrzebę, aby uzyskać głębszą wiedzę na temat duchowości, a twoi przyjaciele i rodzina nie może zrozumieć, gdzie jest to pochodzi. Bez względu na to, co musisz zrobić, to, co jest najlepsze dla Ciebie.

Psychic Objawienie
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31412
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2187 razy
Otrzymał podziękowań: 2132 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Karty Tarota - Głupiec - 0

Postautor: Elie » 04 gru 2014, 11:58

Obrazek
Talia taroka zaczyna się od karty, która przedstawia (najczęściej, bo jak wiadomo tarok jest rysowany na tysiące sposobów) smętnego mężczyznę, z tobołkiem włóczęgi na ramieniu, który patrzy w jedną strone, idzie w drugą, i nie zauważa, że pies go gryzie w tylną część ciała. To Głupiec, najsłynniejsza postać taroka.

Tu wspomnę, że wielu teoretyków taroka objaśnia sceny dziejące się na 22 kartach atutowych, jako kolejne przygody Głupca. Tarok, w ten sposób rozumiany, staje się "Tarokiem Głupca", a sam Głupiec - najważniejszą w nim postacią. Otóż z tym się nie zgadzam. Karta Głupiec zwykle była oznaczana cyfrą zero, lub nie miała numeru - co znaczy, iż nie miała wysokiej rangi.

Kogóż więc przedstawia owa rycina? W jakiej sytuacji życiowej możemy powiedzieć o sobie, że Głupiec jest obrazem - nas samych?

Karta przedstawia wygnańca, kogoś, kto nie ma własnego miejsca pod słońcem. Ów wędrowiec nie wie, dokąd iść, rozgląda się na różne strony i nie ufa swojej drodze. Jest obcy, a przez to wystawiony na ataki wrogich sił, takich jak ów pies, który szarpie mu portki. Znamy to przysłowie: ostatnich psy gryzą...

Jeżeli w rozkładzie kart "wychodzi" Głupiec, znaczy to, że tarok bezlitośnie ocenił nasze położenie. Co kilka-kilkanaście lat w życiu człowieka powtarza się pewne dziwne doświadczenie: znajdujemy się w sytuacji początkującego. W pewnym momencie dzieje się coś takiego, iż musimy zaczynać od nowa (choć niekoniecznie od razu całe życie). Nasz dotychczasowy dorobek okazuje się niewiele wart. Z jakiegoś powodu kończy się praca, w której doszliśmy do biegłości, albo rozstajemy się z kimś bliskim, lub też zdrowie zmusza nas do zmiany trybu życia. Stajemy wtedy i rozglądamy się po świecie z pytaniem: co się stało? Co robić? Wtedy nasza dalsza droga wydaje się mglista i niejasna... I jesteśmy bardziej podatni na wszelkie ciosy od losu.

Już wiemy, co to znaczy: znaleźliśmy się w sytuacji Głupca! Astrolog wie, kiedy się to przydarza: na przykład wtedy, gdy kończy się jedna epoka w cyklu Saturna, i mija nasze "siedem lat tłustych". Na taka (lub podobną) okoliczność twórcy taroka wymyślili kartę Głupiec.

Zauważmy jeszcze, że Głupiec z karty taroka nie jest dzieckiem. Dziecko bywa bezradne, ale ma w sobie ogromną siłę, wielki potencjał rozwojowy. Głupcowi, przeciwnie, zdążyła już wyrosnąć broda, a on wciąż nie wie, co ma ze sobą począć.
Głupiec czyli Początkowa Niewiedza

Głupiec jako pierwsza karta rozkładu
Sprawa, o którą pytasz, jest pogrążona w mrokach niewiedzy, a ty sam nie masz i długo nie będziesz mieć właściwego rozeznania, co masz o tym naprawdę sądzić. Wchodzisz w taki obszar świata, gdzie brakuje ci wprawy i doświadczenia. Zapewne sam jesteś w stanie pomieszania, które maskujesz "dobrą miną do złej gry". Nastąpią nieoczekiwane wydarzenia, a ty masz mały wpływ na bieg spraw. Musisz liczyć się z porażkami i kłopotami.

Głupiec jako druga karta...
Masz z gruntu błędny pogląd na dana sprawę, więc nic dziwnego, że rozwój wydarzeń będzie cię wciąż zaskakiwał i to niekorzystnie. Co więcej, nie masz zamiaru się stąd niczego nauczyć. Będziesz uporczywie trzymał się swoich błędnych i naiwnych wyobrażeń. Droga w fałszywym kierunku.

Jako karta trzecia...
Twoim głównym atutem jest spontaniczność i świeżość spojrzenia. A więc rób tak, jak ci dyktuje serce i intuicja. Pierwsza decyzja jest zapewne ta jedynie słuszną. Jak się będziesz namyślał, popełnisz błędy. Raz kozie śmierć!

Czwarta...
Nie masz wzorów w przeszłości. Brakuje ci doświadczenia, a jeśli będziesz chciał powtórzyć cos, co już kiedyś było, poniesiesz klęskę.

Piąta...
Współpraca z ludźmi na zasadzie "wiódł ślepy kulawego". Twoi partnerzy pogłębiają twoje błędne rozeznanie, albo ciągną cię w złą stronę.

Szósta...
W najlepszym razie znajdziesz się w punkcie wyjścia. Uwaga, możesz utracić rzeczy, wpływy i kontakty, które dziś określają twoja życiową drogę. Dużo ryzykujesz.

Siódma...
Nieoczekiwana pomoc lub inspiracja ze strony ludzi, którzy wyglądają na mało znaczących i mało wiedzących.

Ósma...
Nie zdajesz sobie sprawy, jak mało wiesz o rzeczach, którymi się zajmujesz. Musisz "zaliczyć" cały cykl doświadczeń, aby powiedzieć "wiem, że nic nie wiem".

Dziewiąta...
Sprzyjająca sytuacja do ćwiczenia się w spontaniczności i świeżości spojrzenia. Zachowaj umysł dziecka!

Dziesiąta...
Uważaj, inni mają cię za głupca. Wyróżniasz się w swoim otoczeniu na niekorzyść.

Jedenasta...
Masa nie zauważonych okazji. (Karta Głupiec w tym położeniu jest silna.)

Dwunasta...
Przejrzyj jeszcze raz wyłożone karty. Czy nie widzisz gdzieś ostrzeżeń, mówiących o niewiedzy, o braku doświadczenia, o naiwności postępowania i planów? - O tym przypomina ta karta.

Głupiec jako trzynasta karta w rozkładzie
Kiedy wydarzą się wszystkie te rzeczy, staniesz oko w oko z nowa przygodą i zapewne jakiś wielki kawał życiowych spraw zaczniesz jeszcze raz od początku.

ŻRÓDŁO - TARAKA - JÓŹWIAK
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31412
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2187 razy
Otrzymał podziękowań: 2132 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Karty Tarota - Głupiec - 0

Postautor: Gargamel » 18 gru 2014, 18:27

Mądry głupiec
Od zawsze on już wiedział że „zero” jest jemu dane.
Początek,koniec, wszystko i nic,
To jest mu przypisane.
Pewnym krokiem po ziemi,
z głową w chmurach kroczy.
Instynkt go nie zawiedzie,
Z obranej drogi nie zboczy.
Jeżeli coś się nie uda,
Piórko zdmuchnie z czoła.
Będzie wiedział, że śmierć
O wsparcie do niego woła.
Otworzy swój tobołek,Na drogę życia mu dany,
W nim dobro i pokusa,
Będzie więc doświadczany.
W całe życie Głupca ¯żywioły są wpisane.
Wiedzę czerpie z niewiedzy
.Bo tylko to mu dane.
Na przemian Woda i Ogień
Wrażliwość i dynamizm,
Intelekt i materia,
Z Ziemi i Powietrza są brane.
Aż zbrudzi białą koszulę,
¯ycie – barwy nabierze,
Róża mu uschnie w dłoni,
Ja w GŁUPCA mądrość – wierzę.


AUTORKA TEKSTÓW WIERSZY
Ewa Winiarska
Awatar użytkownika
Gargamel
 
Posty: 74
Rejestracja: 04 mar 2009, 08:28
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Karty Tarota - Głupiec - 0

Postautor: Iza74 » 09 lut 2015, 22:01

Nazwa karty dość brutalna. Budzi nieciekawe skojarzenia. Słowo GŁUPIEC może przecież oznaczać człowieka nieodpowiedzialnego, bezrozumnego, niedojrzałego psychicznie lub o ograniczonym potencjale inteligencji. Jeszcze inne tłumaczenie tego słowa może sięgać czasów XVI i XVII wieku, kiedy to na dworach możnych tego świata zatrudniano tak zwanych ŁAZNÓW, WESOŁKÓW lub TREFNISIÓW, którzy, pod pozorem zabawiania swoich panów, tworzyli cięte dowcipy polityczne, społeczne i obyczajowe, poddając tym samym ostrej krytyce poczynania najwyższych dostojników, autorytetów i ich zauszników. Ośmieszali głupotę, zaściankowość, pruderię, zakłamanie, fanatyzm i nieudacznictwo. GŁUPIEC może także symbolizować osoby, których zachowania i postępowania nie da się "zaszufladkować", bo nie mieszczą się w żadnych kanonach. Nie kierują się ani wiedzą, ani logiką. Do celu dążą i najczęściej docierają, kierując się sobie wiadomymi sposobami, własną intuicją i wiarą w słuszność tego, co robią. Zachowując przy tym niewinność nowonarodzonego, które nie zna zagrożeń, nie lęka się nikogo i niczego, ale ma w sobie odwagę GŁUPCA, radość, niewinność, otwartość i spontaniczność człowieka z czystym sumieniem lub dziecka jeszcze niepokalanego trudem życia. Wierzy we wszystko, co widzi i słyszy. Jest otwarty na wszystko, co go otacza, może to oznaczać nowy początek drogi człowieczej, która zaczyna się w punkcie ZERO intelektualnym, duchowym i uczuciowym, ale wszystkie prawdy są jeszcze do osiągnięcia, a GŁUPIEC może przeobrazić się w MĘDRCA, gorzej, gdyby stało się odwrotnie.

ZNACZENIE WRÓŻEBNE:

- Zapowiedź nowego działania na różnych płaszczyznach
- Konieczność rozpoczęcia wszystkiego od początku
- Sytuacja, która wymusi konieczność dokonania wyboru- Ryzyko opłaci się pod wrunkiem,

że plan zostanie drobiazgowo przygotowany
- Propozycja nowej działalności wyzwoli energię, która zapewni sukces i da możliwość

pójścia dalej
- Odważne działanie w planowanej sprawie przyniesie uznanie przełożonych i szacunek

kolegów
- Wiara we własne możliwości
- Należy zdać się na intuicję, uwierzyć w swoje możliwości, a reszta sama się dokona
- Czas pozostawić cienie przeszłości i zająć się czymś nowym
- Nareszcie pojawi się nowa możliwość znalezienia sposobu na udane życie
- Duży zasób pozytywnej energii ułatwi rozpoczęcie czegoś nowego
- Powrót do zdrowia rozwieje złe myśli i przyniesie szczęście
- Narodziny nowego pomysłu, dziecka lub sukcesu
- Nie należy patrzeć wstecz, lecz podążać w przyszłość
- Nowy pomysł na realizację starych planów
- Sukces zawodowy, dobre wyniki w nauce
- Rozpoczęcie nauki, wybór nowego zawodu
- Nowy romans, przyjaźń lub nowe, wielkie uczucie
- Wiara we własne możliwości przyspieszy awans
- Krótka podróż okaże się wielkim wydarzeniem
- Poznana osoba wyzwoli nowe uczucia
- Otwartość na nowe propozycje poszerzy grono przyjaciół
- Poropozycja awansu lub nowej pracy
- Powrót sił witalnych, dla chorych powrót do zdrowia
- Wszystko należy przemyśleć i zacząć od początku
- Wprowadzenie korekt do starego planu okaże się sukcesem

Karta odwrócona:
- Fałsz, kłamstwo, oszustwo, wprowadzenie w błąd
- Uzależnienie się od cudzych pomysłów
- Brak odpowiedzialności, lekkomyślność i głupota
- Nieumiejętność dokonywania wyboru
- Ryzykanctwo, szpanerstwo, życie na pokaz
- Brak otwartości na nowe propozycje
- Poważne problemy w pracy zawodowej
- Brak porozumienia w partnerstwie, konflikty w rodzinie
- Niespodziewana ciąża
- Zły sposób leczenia, niekompetentny lekarz
- Zagrożenie chorobą może okazać się realne
- Impulsywność i pochopność podejmowanych decyzji przyniesie straty w biznesie
- Plotki, obmowa, pomówienia i szkalowania
- Możliwość poronienia lub choroby ginekologicznej, dla mężczyzn spadek potencji lub kłopoty z prostatą
- Nadmiar pewności siebie przyniesie szkody materialne
- Oblanie egzaminu lub nieprzyjęcie na studia
- Możliwość utraty pracy
- miana lub brak stabilizacji zawodowej stanie się powodem nieporozumień w rodzinie
- Zachwianie równowagi emocjonalnej, kłopoty w sferze uczuć
- Zdrada lub rozpad związku
- Popadanie w uzależnienia alkoholowe
- Nadmiar używek
- Przestroga przed podróżą, może być wypadek
- Straty w biznesie z powodu błędnych decyzji

Źródło: Helena Żuk, "Podręcznik Tarota. Wielkie Arkana"
Liczby doskonałe, jak doskonałych [ ludzi ] spotyka się rzadko... ( Kartezjusz)
Awatar użytkownika
Iza74
Pismak
 
Posty: 1941
Rejestracja: 09 sie 2014, 19:19
Podziękował : 131 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 8

Re: Karty Tarota - Głupiec - 0

Postautor: Nut » 16 lut 2015, 00:49

ObrazekKARTA GŁUPIEC - jako zagrożenia

Masz błędny pogląd na sprawę o którą pytasz, więc nic dziwnego, że rozwój wydarzeń będzie cię wciąż zaskakiwał i to na twoją niekorzyść. Co więcej, raczej nie masz zamiaru uczyć się na błędach. Jesteś przywiązany do tego co było, do dawnych rozwiązań, które w nowej sytuacji już przestały być skuteczne. Twoje wyobrażenia o tym, o co pytasz, są naiwne i dziecinne. Zapewne twoja droga idzie w fałszywym kierunku. Nastąpią wydarzenia, których się nie spodziewasz, a ty masz mały wpływ na bieg spraw. Ludzie, na których liczyłeś, zostawią cię samego; zresztą jesteś dla nich obcy i nie rozumieją cię. Musisz liczyć się z porażkami i kłopotami.
Nigdy nie marnuj czasu próbując wytłumaczyć kim jesteś ludziom, którzy postanowili Cię nie zrozumieć. - Dream Hampton
NIGDY NIE KŁAM KOMUŚ, KTO CI UFA I NIGDY NIE UFAJ KOMUŚ, KTO CIĘ OKŁAMAŁ
Awatar użytkownika
Nut
Moderator
 
Posty: 2631
Rejestracja: 20 lip 2014, 16:47
Podziękował : 526 razy
Otrzymał podziękowań: 412 razy
Droga życia: 0

Re: Karty Tarota - Głupiec - 0

Postautor: Nut » 25 lut 2015, 08:29

Głupiec: w miłości oznacza, że on jest „zakręcony jak młynek”, sam nie wie o co mu chodzi, jak chłopiec, coś tam by chciał, ale nie okaże tego, a jak już okaże to na pewno nie w poważny i konkretny sposób. W zasadzie nie spodziewaj się tutaj, że sytuacja się wyklaruje. Czasami może oznaczać początek uczucia jeśli Głupiec wyszedł w rozkładzie obok odpowiednich kart (np. królowa kielichów, czy as kielichów, ale również wielu innych)
Nigdy nie marnuj czasu próbując wytłumaczyć kim jesteś ludziom, którzy postanowili Cię nie zrozumieć. - Dream Hampton
NIGDY NIE KŁAM KOMUŚ, KTO CI UFA I NIGDY NIE UFAJ KOMUŚ, KTO CIĘ OKŁAMAŁ
Awatar użytkownika
Nut
Moderator
 
Posty: 2631
Rejestracja: 20 lip 2014, 16:47
Podziękował : 526 razy
Otrzymał podziękowań: 412 razy
Droga życia: 0

Re: Karty Tarota - Głupiec - 0

Postautor: Iza74 » 26 lut 2015, 22:48

ObrazekNa wczesnych tarotowych wizerunkach Głupiec jest wygnańcem. Jego obranie jest podarte i niekompletne, pończochy osuwają się. We włosach ma pióra. W talii Visconti Sforza, co by nie mówić, wygląda po prostu jak zbój z pałką na ramieniu. W Cary Yale oglądamy bardziej „swojskiego” Głupca, który został tu wyposażony we wszystkie atrybuty – tobołek, przepaść i psa.

W Tarocie Marsylskim Głupiec został przyodziany w strój błazna. Jego szaty nie są podarte, na głowie na błazeńską czapkę. W Tarocie Marsylskim widzimy młodego mężczyznę z brodą. Mężczyzna jest w ruchu, wędruje podpierając się laską, na ramieniu niesie tobołek ze swoim majątkiem. Tobołek jest niewielki, zatem i majątek też musi być niewielki. Jego wzrok skierowany jest w jedną stronę, kroki w drugą – nie kontroluje więc kierunku, ani zapewne celu. Postać jest w ruchu – to wędrowiec, który nie ma przed sobą konkretnego celu.

Trudno powiedzieć, czy postać jest niefrasobliwa. Nie ma w jej pobliżu przepaści, droga jest płaska i wydaje się być bezpieczna. Jedynym zagrożeniem marsylskiego Głupca wydaje się być pies, który zdrapuje mu odzienie z mniej szlachetnej części pleców. Być może Wędrowiec przyłączył się wcześniej do karawany, ale niestety rankiem obudził się za późno i spostrzegł, że został sam. Jest samotny. Głupiec boleśnie przekonuje się, że „ostatnich gryzą psy”.

Dlaczego strój błazna? W czasach, w których powstała talia błazen był tą osoba, której wolno było więcej niż zwykłym śmiertelnikom. Błazen nie żył zgodnie z obowiązującymi zasadami. Miał więcej możliwości, mógł bezkarnie pozwolić sobie na więcej Był bystrym obserwatorem i komentatorem codziennych zjawisk. On jeden mógł bezkarnie wyśmiewać się z króla, nie podlegał tym samym prawom, co inni śmiertelnicy. Ryzykował codziennie, bo przecież łaska pańska jeździ na pstrym koniu, jego odwaga jednoznacznie może być kojarzona z lekkomyślnością, bo przecież lwa się nie drażni.


Dlaczego strój błazna? W czasach, w których powstała talia błazen był tą osoba, której wolno było więcej niż zwykłym śmiertelnikom. Błazen nie żył zgodnie z obowiązującymi zasadami. Miał więcej możliwości, mógł bezkarnie pozwolić sobie na więcej Był bystrym obserwatorem i komentatorem codziennych zjawisk. On jeden mógł bezkarnie wyśmiewać się z króla, nie podlegał tym samym prawom, co inni śmiertelnicy. Ryzykował codziennie, bo przecież łaska pańska jeździ na pstrym koniu, jego odwaga jednoznacznie może być kojarzona z lekkomyślnością, bo przecież lwa się nie drażni.

W innej tali marsylskiej pies łapie Głupca za spodnie jakby chciał go zatrzymać na drodze do celu. Nie bez przyczyny Głupiec niesie dwa kije – dwie buławy. Trudno oprzeć się analogii do karty Dwie Buławy, która jest kartą indywidualności, odmienności, nieprzeciętności i niezmordowanej inicjatywy, czyli wszystkim tym, co reprezentuje Głupiec.


W Raider Waite zgubił strój błazna i wrócił nad przepaść. Widzimy niefrasobliwego, ale niezaprzeczalnie przystojnego młodzieńca, który zapatrzony w niebo nie widzi zbliżającego się zagrożenia. Jeszcze jeden krok i runie w przepaść. Pies nie ukorzyć się przed ogromem i majestatem świata i zastanawiać się nad swoim miejscem we wszechświecie.

Pióra na głowie Głupca pojawiają się we wczesnych taliach, w taliach marsylskich zostają zastąpione błazeńską czapką. W Rider Waite Głupiec ma czapkę przystrojoną jednym piórem. Ptasie pióra symbolizują połączenie człowieka z niebem, istotami wyższymi. Oznaczają ducha odrywającego się od ziemi i kierującego się w stronę wyższych ideałów.

Przypomnijmy, że Głupiec to karta nowego początku. Głupiec intuicyjnie czuje, że zaczyna się nowa przygoda, nowa droga. Jest podekscytowany, opowiadając o swoim nastroju mówi, że ma motyle w brzuchu. Nic nie jest w stanie go zatrzymać, wszystkie dobre rady, nakłanianie do umiaru lub zastanowienia traktuje jak brzęczenie natrętnego komara.

Czy Głupiec ma jakiś plan podróży? Oczywiście nie ma. Planowanie jest dla nudziarzy.ciągnie go za ubranie, ani nie gryzie. Podskakuje i być może szczeka próbując ostrzec mężczyznę przed niebezpieczeństwem. Szaty Głupca mają postrzępione rękawy. Ich właściciel nie wygląda na biedaka, być może nie przykłada wagi do stroju. Romantyk, wizjoner czy o prostu zwykły… głupiec?

Karta nie jest ani groźna, ani smutna. Oglądając ją ma się ochotę krzyknąć: hej chłopie, popatrz pod nogi! Głupiec oczywiście nie zwróci na to uwagi. Nie patrzy w oczy, odwraca twarz – może jest znudzony, może coś ukrywa, może zwyczajnie buja w obłokach.Przyjrzyjmy się Głupcowi uważniej.

W prawym, górnym rogu widzimy Słońce. Symboliczne znaczenie Słońca jest niezwykle obszerne, przede wszystkim jest symbolem życia, energii, kreatywności i rozwoju. Interpretacja zależy od miejsca, które Słońce zajmuje na niebie, czy wschodzi, zachodzi, a może właśnie góruje. Na karcie Głupiec Słońce wzeszło jakiś czas temu i podąża w stronę najwyższego punktu na niebie, co symbolizuje nowy początek, inwencję i kreatywność.

Cały majątek Głupca mieści się w małym tobołku, jednak on nie wydaje się z tego powodu smutny. Cóż tam jest, możemy się jedynie domyślać. Może jedzenie, zapasowe buty lub ziarno, które Głupiec zamierza wysiać i czekać na plon, który być może zbierze on sam, a być może ktoś inny. Przez plon rozumie się efekt wszystkich działań, które zostaną przez niego zapoczątkowane. Jak dobro zawiera okruch zła, a zło okruch dobra, tak niefrasobliwy Głupiec zawiera element odpowiedzialności, dbałości o siebie, który wyrażony jest właśnie w tym małym tobołku.

Biała róża to symbol czystości i piękna. Głupiec trzyma ją w lewej ręce, która z kolei symbolizuje praktyczny, świadomy umysł, zrozumienie i kontrolę. Biała róża w dłoni głupca symbolizuje oczyszczenie myśli z wszystkiego, co je zaśmieca, nie pozwala płynąć swobodnie, przeszkadza w koncentracji i zrozumieniu. Biała róża wzywa do czystości i porządku.Pies jest symbolem wierności, ochrony i lojalności. Pojawiający się na karcie pies mówi o tym, że idący w odpowiednim kierunku, posiadający głęboką wiarę i realizujący swoje cele Głupiec jest pod stałą ochroną i nic złego stać mu się nie może.

Góry są symbolem spotykanym na wielu kartach. Symbolizują stawiane sobie cele, ich realizację, nowe wyzwania, siłę, niezniszczalność i ponadczasowość. Jeżeli wspiąłeś się kiedyś na szczyt góry znasz wspaniałe uczucie osiągnięcia celu, które przyćmiewa zmęczenie. Stojąc na szczycie widzisz i rozumiesz więcej. Możesz podziwiać i

W ten sposób można, a nawet trzeba przyjrzeć się wszystkim kartom Tarota.


artykuł opracowano na podstawie książki Beaty Matuszewskiej "Tarot - symbolika".
Liczby doskonałe, jak doskonałych [ ludzi ] spotyka się rzadko... ( Kartezjusz)
Awatar użytkownika
Iza74
Pismak
 
Posty: 1941
Rejestracja: 09 sie 2014, 19:19
Podziękował : 131 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 8

Re: Karty Tarota - Głupiec - 0

Postautor: Iza74 » 19 mar 2015, 07:06

GŁUPIEC - WIELKI ARKAN 0
Hasło: Początek czegoś nowego.
Karta ta reprezentuje młodego człowieka na początku swej drogi bądź
kogoś młodego duchem, chętnego nowych przygód i doznań. Niestety,
osobie tej towarzyszy chaos, nieporządek i nieukształtowanie swojej
osobowości oraz celów życiowych. Jednak wyrusza w drogę, aby odnaleźć
swoje przeznaczenie.
KARTA ODWRÓCONA: Krętacz, obibok, łajdak, cwaniak i leń, destrukcyjny
w swym zachowaniu. Prawdopodobnie problemy z używkami.
Miłość: Przelotny flirt, romans.
KARTA ODWRÓCONA : Podrywacz, "na jedną noc".
Zdrowie: Problemy na tle neurologicznym, bagatelizowanie swojego stanu zdrowia i samopoczucia
KARTA ODWRÓCONA: Złamania i skręcenia kości oraz stawów.
Praca: Nowa posada, niepokrywająca się do końca z naszymi ambicjami i zainteresowaniami.
KARTA ODWRÓCONA: Lekceważenie pracy, lenistwo.

Wróżka TV
Liczby doskonałe, jak doskonałych [ ludzi ] spotyka się rzadko... ( Kartezjusz)
Awatar użytkownika
Iza74
Pismak
 
Posty: 1941
Rejestracja: 09 sie 2014, 19:19
Podziękował : 131 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 8

Re: Karty Tarota - Głupiec - 0

Postautor: Elie » 29 mar 2015, 21:01

Obrazek


Oczywiście, należy w swoich interpretacjach przede wszystkim słuchać swojej intuicji - poniżej przedstawiamy opis karty otwierającej talie Tarota, pamiętajcie, że znaczenie karty w danym rozkładzie, zależy przede wszystkich od kart otaczających oraz pytania/sfery życia o którą pytamy.

Astrologiczne przypisy do karty:
Planeta: Uran
Żywioł: Powietrze
Znak Zodiaku: Baran
Inne nazwy karty: Wędrowiec

Wygląd:
Kiedy pytamy jak wygląda np. nasz przyszły partner, albo kto szkodzi nam w pracy, to Głupiec wskaże młodego mężczyzne, (bądź kobietę o męskim charakterze, ale częściej to mężczyzna) o ciemnych włosach i oczach, chudego/szczupłego. Będzie miał najprawdopodobniej figlarny błysk w oczach i szeroki szelmowski uśmiech a włosy niesforne, niechcące się ułożyć.

Sytuacje, które przedstawia karta i opis:
Głupiec - na co to słowo wskazuje? To jest określenie, osób które zachowują się niemądrze i niedojrzale, popełniają oczywiste błędy, i nie myślą oraz nie postępują rozważanie czy odpowiedzialnie. Liczba zero, którą jest oznaczona ta karta symbolizuje wszystko i nic - w zerze nie ma nic, ale równocześnie zawiera wszystko, jest nieskończone. Na większości talii Głupiec jest młodym mężczyzną, który wyrusza w daleką drogę (góry w tle) z tobołkiem i psem - nie widzi że zrobi jeszcze krok, i spadnie w przepaść, na dużej ilości talii ten pies próbuje ostrzec Głupca, niczym Anioł Stróż, jednak ten ma głowę w chmurach. Głupiec mówi o początku - jako, że to pierwsza karta otwierająca Tarota, liczba zero oznacza, że coś się zacznie jednak, jeszcze nie wystartowało - nowe początki, nowe możliwości, nowe pomysły, nowe znajomości, ale także narodziny dziecka bądź/i poczęcie - w pytaniu o płeć dziecka, Głupiec odpowie, że to będzie chłopiec jako, że karta Głupca ma męską energie. To także chęć poznania świata, ciekawość, głód wiedzy, wszelkie podróże, wycieczki a pies jako symbol zwierzęcych inttynktów, lojalny i wierny przyjaciel oraz mocy natury - pędzi za Głupcem wspierając jego podróż, co może oznaczać, że Siła Wyższa mimo wszystko chroni naszego Głupca.

Cienie karty mówią, o głupich i niedojrzałych pomysłach, które mogą być niebezpieczne, o rozrzutności, ucieczce przed odpowiedzialnością, problemach w sferze seksualnej, przykrej przeszłości, przejechaniu się na skutkach swoich czynów.

Osoba, którą przedstawia Głupiec i dalszy opis karty:
Mężczyzna na karcie ma rozmarzoną, szczęśliwą minę, jest zamyślony i nie widzi gdzie idzie - ma głowę w chmurach a w dłoni często ma kwiatek - symbol piękna, bezbroności, niewinności, delikatności, romantyzmu, potrzeby miłości i czułości - warto zwrócić uwagę na kolor kwiatu, spotkałam się z białymi, czerwonymi o różowymi na różnych taliach, biały jest kolorem czystości, niewinności, dobrych intencji oraz szczerości, prawdziwości uczuć, zaś czerwony to kolor miłości, to gorące, ciepłe uczucia, entuzjazm i optynizm, różowy ma bardzo podobną symbolikę co białego i czerwonego - to kolor przyjaźni, miłości, entuzjazmu, i wiary. Bardzo często też wokół Głupca fruwają motyle - symbol chwili, piękna, delikatoności, transformacji, duszy, szczęścia, zmarchwystania, przebudzenia, swobody, miłości i niewinności - i taki także jest opis osoby, którą symbolizuje ta karta.

Podsumowywując to Ktoś lekkomyślny, mający za nic konsekwencje a ryzyko uważa za zabawę, to osoba niegodna zaufania, dziecinna i naiwna, spontaniczna, i wesoła - nie wie jak życie potrafi "dać w kość". To Ktoś niedoświadczony, idealuzujący swoich idoli czy miłość, bardzo marzycielski i romantyczny, ma czyste intencje ale też może zrobić głupi "dowcip" - o tym czy jest poważny powiedzą pozostałe karty. Łatwo ulega kiedy się go naciska, można nim łatwo manipulować bo jest naiwny, w głębi duszy jest także wrażliwy i uczuciowy.

Miłość: to początkowy etap, zauroczenie się, flirt, spotkanie, poznawanie, fascynacja, motylki w brzuchu, jednak może być także seks bez zobowiązań, dla zabawy, testu czy aby się zaspokoić. Jeśli pytamy o związek, który juz istnieje to także jest to początek, świeżo upieczona para. Dla osób wolnych przepowie nową miłość, otwarcie się na kogoś i związek z nim, jednak to może być związek z desperacji - w efekcie związek z przypadkową osobą, taką "pierwszą lepszą" - byle była by wogóle ktoś był. Głupiec może ostrzegać bądź przepowiedzieć, przypadkową ciążę.

Praca: Głupiec może mówić o kimś kto dopiero szuka pracy - to nie musi być osoba, która nigdy nie pracowała, to może być ktoś kto skacze z kwiatka na kwiatek i nie może się utrzymać w swojej robocie. Dla pracujących może wskazywać zmianę pracy, bądź nowe wyzwania, rozpoczęcie kariery. Jeśli chodzi o status materialny to będzie to osoba z wielkimi ambicjami i pomysłami, ale z małym portefem bądź z jego brakiem - może mieszkać z rodzicami bądź brać pożyczki, bezdomność także może pokazać. W pytaniu o nowego pracownika albo o sytuacje w firmie, pokaże chaos, nie odpowiedzialność, lekkomyślność, brak umiejętności organizacyjnych. W pozytywnym układzie powie, że w pracy teraz się będzie dużo dziać, i będziemy musieli nadążyć.

Zdrowie: te typowo dziecięce jak np. różyczka czy świnka, przeziębienie a także zwichnięcia czy stłuczenia.

Zawody: uczeń - od przedszkola po praktyki, bezrobotny, pracownik na niskim szczeblu, podróżnik, wolontariusz/pracownik w schronisku dla zwierząt/w domu dziecka, asystent weterynarza, przedszkolanka.

źródło - czarownik
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31412
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2187 razy
Otrzymał podziękowań: 2132 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Karty Tarota - Głupiec - 0

Postautor: Ankol18 » 29 mar 2015, 21:33

GŁUPIEC - 0


Słowa kluczowe: niewinność, początek, prostota, ślepa wiara.

Wprowadzenie: Karta oznacza młodego człowieka, który zaczyna nową przygodę, w związku z czym jest podekscytowany całą tą sytuacją, czuje motylki w brzuchu i nic nie jest w stanie go zatrzymać. Jest porywczy, impulsywny i niczego nie planuje, podejmuje spontaniczne decyzje i nie dopuszcza myśli, że coś mogłoby się nie udać. Rozważając znaczenie tej karty tarota możemy się odnieść do myśli Josepha Campbells'a: "Podążaj za swoim szczęściem", ponieważ dokładnie taką postawę widzimy na tej karcie. Musimy jednak również pamiętać, o konsekwencjach naszych czynów - ślepa wiara jest przewodnikiem Głupca.

Symbole kluczowe:

Pies - Psy zazwyczaj reprezentują lojalność i wierność. W tym przypadku, pies symbolizuje naszą nagrodę, gdy wyrażamy prawdziwą wiarę na naszej drodze. Jeśli będziemy ślepo podążać za szczęściem zyskamy lojalność i uznanie ludzi, miejsc i wydarzeń w naszym życiu. Pozostałe talie tarota przedstawiają lojalność. Pies szarpał szaty Głupca, zapobiegając jego upadek w przepaść poniżej. Jest to kolejne potwierdzenie na to, że kiedy Głupiec kontynuuje swoją misję z pasją, ochrona jest dostępna, a szczegóły w cudowny sposób się układają.

Tobołek - Dokładnie, tu ponownie, Głupiec zatrzymuje się na chwilę, aby rozważyć praktyczne sprawy jego podróży. Jednak co, jeśli worek zawiera coś znacznie większego niż nawet materiały eksploatacyjne. Przyjrzyj się obrazowi. Niektórzy mówią, że przypomina jądra, a te stanowią nasienie filozoficznego potomstwa Głupca. W skrócie, jak loch tak Głupiec, też powinien czerpać. Ten obraz jest przypomnieniem o odpowiedzialności osobistej. Wszyscy nosimy nasienie konsekwencji na naszą własną podróż.

Róża - Ta karta pokazuje, że piękna, ślepa wiara jest równa pięknej róży i trzeba być ostrożnym i wsłuchać się w głos rozsądku. Róża jest siłą napędową - upragnionego celu, do którego Głupiec dąży. Kolor wskazuje, że jest to cel wartościowy, do którego warto dążyć - biały, kolor czystości, zapewnia nas, że przygoda jest warta każdego kroku.

Pytania kluczowe:

Czy podążam za swoimi marzeniami?
Co zrobiłby Głupiec w mojej sytuacji?
Co cenię bardziej... moje przekonania czy mój wizerunek?
Czy boję się przygody czy też obawiam się praktyczności?
Moje życie jest moją wiadomością... Jaki rodzaj wiadomości powinienem wysłać?
Najpiękniejsze chwile w życiu - nie można ich zaplanować, przychodzą same.

Awatar użytkownika
Ankol18
Forumowicz do entej
 
Posty: 3667
Rejestracja: 01 sie 2013, 16:41
Podziękował : 318 razy
Otrzymał podziękowań: 460 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 9

PoprzedniaNastępna

Wróć do Znaczenia kart tarota - AW

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości