Karty Tarota - Wieża - XVI

Re: Karty Tarota - Wieża - XVI

Postautor: Nut » 11 maja 2015, 22:41

Obrazek


Warto, planując wspinanie się na wyżyny, zastanowić się, czy nie jest ono związane z burzeniem praw i zasad społecznych, i czy przypadkiem do tych wysiłków pcha nas nie walka z własnymi słabościami i chęć sprawdzenia się, ale jakaś chora ambicja.
Wieża
Wieża symbolizuje ruinę i zniszczenie oraz zniweczenie starań oraz wysiłków. Jest to spowodowane naszą nadmierną ambicją, więc w zasadzie ostrzega ona przez wywyższaniem się i sięganiem do spraw, którym ani nasza wiedza, ani doświadczenie czy umiejętności nie mogą sprostać. Nie oznacza to oczywiście, że szczyty są dla nas nieosiągalne, ale jedynie to, że nie jesteśmy do ich zdobywania dostatecznie przygotowani.

Zawsze i w dodatku nagle może ujawnić się jakieś ukryte schorzenie, od dawna w tajemnicy drążące nasz organizm, a może to być również psychiczne załamanie. Przecież i jedno, i drugie potrafi rujnować nawet najbardziej realne marzenia i obrócić wniwecz wszystkie wysiłki, tuż przed szczytem, tuż przed metą i oczekiwaną nagrodą, gdy wydaje się, że sukces jest na wyciągnięcie ręki. To najbardziej bolesny moment na okrutny cios, pozostawiający po sobie przygnębiające poczucie niesprawiedliwości, rozczarowanie, załamanie i rozpacz. Przynosi utratę wiary w swoje możliwości i zabija nadzieję na lepszy los.

Warto, planując wspinanie się na wyżyny, zastanowić się, czy nie jest ono związane z burzeniem praw i zasad społecznych, i czy przypadkiem do tych wysiłków pcha nas nie walka z własnymi słabościami i chęć sprawdzenia się, ale jakaś chora ambicja. A może pragnienie dominacji i zwyrodniała żądza władzy, czy wreszcie lekceważenie tych, którzy tego nie potrafią. Pogarda dla świata nie jest najlepszym sposobem funkcjonowania na szczytach władzy czy urzędu. Ostatecznie panem powodzenia jednostki jest społeczeństwo, a wiadomo, że „łaska pańska na pstrym koniu jeździ”.

Człowiek naprawdę wielki szanując siebie, szanuje innych ludzi. Jego wybitna duchowość ma wystarczające pokłady pokory, a świadomość tyle rozsądku, że dobrze rozpatruje swoje wady i braki. Jeśli tego nie potrafi spotyka się z mniej lub bardziej tłumioną niechęcią.

W dywinacji karta oznacza jakąś nagłą zmianę, która może prowadzić do konieczności rozpoczęcia wszystkiego od nowa. Gdy Wieża personifikuje pytającego, oznacza to, że zmiana i główne przeszkody, pochodzą od nas samych, wówczas warto zastanowić się nad sobą. Jest to konieczne, gdyż Wieża uchodzi za jedną z najbardziej niekorzystnych kart w talii i taką jest w istocie. Kłopoty i klęski, które zapowiada, padają znienacka i mają bardzo daleko idące konsekwencje. Niekiedy nawet rujnujące wszystko, co staraliśmy się osiągnąć.

Ciosy mogą padać z różnych stron, najczęściej z zewnątrz, a skutkom sprzyja nasze nieodpowiedzialne zachowanie, być może zbyt nerwowa reakcja, panika, próba zemsty albo przynajmniej chęć zrewanżowania się za wszelką cenę, bez względu na dalsze skutki, choć łatwo przewidzieć, że będą one dotkliwe. Wiedzmy, że mamy wolną wolę i możliwość wyboru, a dualistyczne podejście do rzeczy i spraw mówi nam, że wyjścia są przynajmniej dwa, ale jedynie w swoich skrajnościach są one przeciwstawne. Przeważnie można wybrać jakąś pośrednią formułę.

Gdy wyciągniemy kartę Wieża

W otoczeniu kart pomyślnych oznacza, że upadek, aczkolwiek dotkliwy, nastąpił w ostatniej, w miarę dogodnej chwili i nie wyjdziemy z niego nadmiernie potłuczeni. Trudna sytuacja wymaga jednak rzetelnej analizy, zwłaszcza naszej winy w całym zdarzeniu. Zastanówmy się, kogo lub co zlekceważyliśmy, gdzie został popełniony błąd i czy można to naprawić, czy też raczej lepiej rozpocząć nową budowę. Znany jest przecież fakt, że remont wymaga nieraz więcej sił i środków niż nowa inwestycja.

Przede wszystkim należy zapewnić sobie bezpieczne działania, a naszym najbliższym spokojną egzystencję. Tylko to daje nam swobodę postępowania, spokój o los w najbliższej i dalszej przyszłości, a tym samym zapewnia psychiczny komfort przewidywania i spokojnego zniesienia ewentualnej porażki. Zawsze łatwiej pogodzić się z porażką, gdy bierzemy ją pod uwagę, a zwłaszcza gdy z góry zakładamy, że może nastąpić, a mimo to ryzykujemy.

W otoczeniu kart mniej pomyślnych zapowiada nieuchronną ruinę. Nie bardzo jest co ratować, trzeba zaczynać od nowa. Warunek to otrząśnięcie się z niemocy, zwątpienia i poczucia ciągłego zagrożenia, czyli z tego wszystkiego, o czym tak naprawdę mówi karta, tym bardziej że obawy są irracjonalne. Najgorsze więc, co możemy zrobić to izolacja, rozstania i rozpacz. Nie zabierajmy się jednak do nowych działań zbyt pośpiesznie, bo czas nie jest odpowiedni. Odczekanie nie jest równoważne bezczynności. Skupmy się na samodoskonaleniu, pogłębiajmy wiedzę i ćwiczmy umiejętności. Starajmy się szukać i pozyskać zaufanie oraz pomoc ludzi sukcesu. Nie ma sensu im zazdrościć, trzeba się od niech uczyć.

magia onet
Nigdy nie marnuj czasu próbując wytłumaczyć kim jesteś ludziom, którzy postanowili Cię nie zrozumieć. - Dream Hampton
NIGDY NIE KŁAM KOMUŚ, KTO CI UFA I NIGDY NIE UFAJ KOMUŚ, KTO CIĘ OKŁAMAŁ
Awatar użytkownika
Nut
Moderator
 
Posty: 2631
Rejestracja: 20 lip 2014, 16:47
Podziękował : 526 razy
Otrzymał podziękowań: 412 razy
Droga życia: 0

Re: Karty Tarota - Wieża - XVI

Postautor: Roksanaa » 12 maja 2015, 09:36

Obrazek

Zazwyczaj opisy karty Wieża przedstawiają kartę jako ogromną tragedię. Tymczasem może wskazywać na prozaiczne sprawy.
"Niektórzy ludzie pojawiają się w naszym życiu i szybko odchodzą.
Niektórzy zostają przez chwilę i zostawiają ślad w naszych sercach, a
my już nigdy, przenigdy nie jesteśmy tacy sami"

A niektórym należy dać porządnego kopa w ... żeby szybciej zniknęli z pola widzenia.
Awatar użytkownika
Roksanaa
Wróżka
 
Posty: 230
Rejestracja: 07 maja 2015, 11:22
Podziękował : 58 razy
Otrzymał podziękowań: 87 razy
Droga życia: 0

Re: Karty Tarota - Wieża - XVI

Postautor: Iza74 » 10 cze 2015, 14:14

Obrazek


Brutalnie niweczone plany. Gwałtowna, nieoczekiwana zmiana właściwie na każdym polu życia. Gwałtowne i nie koniecznie taktowne rozwiązanie wszystkich spraw. Upadek, katastrofa, ruina.
Liczby doskonałe, jak doskonałych [ ludzi ] spotyka się rzadko... ( Kartezjusz)
Awatar użytkownika
Iza74
Pismak
 
Posty: 1941
Rejestracja: 09 sie 2014, 19:19
Podziękował : 131 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 8

Re: Karty Tarota - Wieża - XVI

Postautor: Iza74 » 13 sty 2016, 23:17

WIEŻA WIELKIE ARKANA XVI
NAGŁA ZMIANA · UWOLNIENIE · UPADEK · OBJAWIENIE

PRZECHODZIĆ NAGŁĄ ZMIANĘ
• doświadczać przewrotu
• doświadczać przeciwności w realizacji planu
• być zaskoczonym
• przechodzić kryzys
• nagle zmienić rutynę wbrew swej woli
• doświadczać chaosu UWALNIAĆ
• eksplodować
• doświadczać wybuchu emocji
• wpadać w złość
• przebijać się przez zaporę własnego ego
• przekraczać obłudę
• pozwalać rzeczom odejść
UPADAĆ
• być poniżonym
• doświadczać wypadku
• upadać z wysoka
• doświadczać obrotu losu na gorsze
• cierpieć z powodu ego

MIEĆ OBJAWIENIE
• nagle uświadamiać sobie prawdę
• wyciągać na wierzch to, co ukryte
• doświadczać nagłego wglądu
• widzieć poza iluzję i fałsz
• dostawać odpowiedź
• nagle wszystko widzieć

Opis karty Wieża:

Wieża jest niepokojącą kartą. Ogień, piorun i upadające kamienie – można wnioskować, że oto idą kłopoty. Karta szesnasta nie przypadnie do gustu tym, którzy nie lubią zmian. Reprezentuje bowiem nagły, dramatyczny przewrót czy zmianę losu. Najczęściej zmiany postępują stopniowo, dając nam czas na dostosowanie się, ale czasem są też szybkie, wręcz wybuchowe. To właśnie Wieża.

W filmach zdarza się, że bohater daje po twarzy komuś, kto zachowuje się jakby był nietrzeźwy. Spróbowawszy wszystkiego innego, korzysta z ostatniego sposobu, by wyszarpać z drugiego człowieka rozsądek. Nagłe kryzysy są takim szarpnięciem, nakazującym Ci się obudzić, bowiem coś jest nie tak, a Ty na to nie reagujesz. Masz w sobie za dużo dumy? Przygotuj się na cios ego. Czy hamujesz swój gniew? Przygotuj się na pęknięcie tej zapory. Utknąłeś w rutynie? Oczekuj niespodzianki.

To, jak odniesiesz się do zapowiadanej przez Wieżę zmiany wpłynie na to, czy doświadczenie będzie przyjemne lub nieprzyjemne. Pamiętaj, że to, co reprezentuje ta karta zdarza się, ponieważ było Ci potrzebne. Choć pełne zaakceptowanie zmian może być trudne, to przynajmniej spróbuj znaleźć w nich coś pozytywnego. W gruncie rzeczy, możesz odczuwać niesamowitą lekkość dzięki temu, że w końcu ruszyłeś w nowym kierunku. Możesz doświadczyć nagłego wglądu w swoją sytuację i zyskać głębsze jej zrozumienie.

[źródło fragmentu książki: CzaryMary.pl]
Liczby doskonałe, jak doskonałych [ ludzi ] spotyka się rzadko... ( Kartezjusz)
Awatar użytkownika
Iza74
Pismak
 
Posty: 1941
Rejestracja: 09 sie 2014, 19:19
Podziękował : 131 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 8

Re: Karty Tarota - Wieża - XVI

Postautor: Nut » 05 wrz 2016, 13:21

Inne spojrzenie na przerażający atut 16-Wieża
Wojciech Jóźwiak
blog: Droga Tarota (odcinków: 17)

Atut czyli wielkie arkanum 16-Wieża ma złą sławę: gorszą ma chyba tylko 13-Śmierć. Biorę tę kartę na warsztat i pod lupę ponieważ pisze o niej Katarzyna Urbanowicz w „Wieża, czyli nocne życie myśli” i ilustruje realizacją z rzadkiej talii Suligi-Opalińskiego. W tamtej talii atuty noszą łacińskie podtytuły i Wieża dostała podtytuł Destructio czyli „Zniszczenie”. Ta linia interpretacji tej karty jest silnie umocowana i ja sam pisząc kiedyś objaśnienia do kart poszedłem tym samym kierunkiem, przypisując Wieży (2002) „klęski, upadki, porażki i bankructwa”, chociaż dostrzegłem też, że „może być zapowiedzią wyzwolenia”. Z upływem czasu mam coraz więcej wątpliwości co do utartej nieszczęśliwości Wieży i coraz więcej powodów, by widzieć pozytywną i właściwą stronę tej karty.
Obrazek

16-Wieża Suliga-Opaliński
Karta XVI-Wieża z talii Suligi-Opalińskiego


Zaczyna się to od zrzutowania atutów na ścieżki enneagramu, o czym pisałem w „Wielkie Arkana tarota w świetle enneagramu”, 2009. W tamtym schemacie 16-Wieża prowadzi od 6-Adwokata-Diabła do 3-Wykonawcy, należy do podstawowego trójkąta enneagramu i w nim do ciągu przemian „w stresie” (co nie jest dziwne). W tym zawiera się enneagramowa idea, że strachliwa i przewidująca najgorsze Szóstka, gdy naprawdę zostanie dociśnięta do muru, potrafi wziąć się w garść i przejść do skutecznego działania obliczonego na społeczne uznanie i sukces – bo taki jest sens przejścia 6 → 3. Idea ta ma wyższe piętro, mianowicie że Szóstki, żyjąc w nieustannej bojaźni i drżeniu (czy Søren Kierkegaard był Szóstką czy Czwórką?) w istocie wyczekują katastrofy, która będzie dla nich szansą, tak!, szansą na sukces. Dobrą ilustracją tego jest los ssaków, które najpierw przez cały mezozoik żyły w śmiertelnym lęku jako małe, szare i ślepawe myszopodobne stwory chroniąc się w nocy i pod ziemią przed pożerającymi je dominującymi wówczas dziennymi, napowietrznymi i wzrokowymi dinozaurami – aż katastrofalny impakt zderzonej z Ziemią planetoidy zmiótł z jej powierzchni tamte „straszne jaszczury” i umożliwił skromnym ssakom ekspansję w słonie, antylopy, delfiny, nietoperze i małpy.

Dalszy znaczeniowy wymiar dodaje do tej karty płaszczyzna Fano. Wielkie arkana tarota w tym ujęciu są takimi przekształceniami płaszczyzny Fano, w których jedna linia Fano – czyli trójka planet – pozostaje niezmienna, a cztery pozostałe mieszają się w ten sposób, że w dwóch parach zamieniają się miejscami.

W karcie 16-Wieża niezmienne pozostają Słońce, Saturn i Jowisz, a miejscami zamieniają się: Księżyc z Marsem i Wenus z Merkurym.

Ponieważ pary planet (albo węzłów Fano) Księżyc-Mars i Wenus-Merkury stają się liniami Fano wtedy, gdy doda się do nich Saturna jako trzeci węzeł, to wspólnie one wskazują właśnie na Saturna, a to oznacza, że w trójce niezmiennych planet (dla tego arkanum), Słońce-Saturn-Jowisz, właśnie Saturn jest tą nacechowaną lub podkreśloną – czyli mówiąc krótko, 16-Wieża ma charakter Saturna. Co znalazło wyraz w grafice tej karty, gdzie są saturnowe mury i cała ta trwała twarda i ochronna niby skorupa budowla jest ekspozycją Saturna.

Przyjrzyjmy się dalej planetom zmiennym (dla tej karty).

Mamy mieszającą się parę Księżyc i Mars. W najprostszym rozumieniu, Księżyc to rodzina, dzieci, kuzyni i dziadkowe, tradycja, zasiedziałość, pamiątki i lamusy, ciepłe uczucia, opieka i starania, rodowa solidarność, pogawędki i ogródek z konwaliami. I teraz, gdy gra karta 16-Wieża, miejsce tego zajmuje Mars czyli surowość, akcja i terror. Co w wersji hard kojarzy się z Lemową „Bajką o królu Murdasie” w której: „wybiła godzina ścina się rodzina, brat brata lub ciotkę, a kuzyn kuzyna”, a wersji soft z generalnymi porządkami i wyrzucaniem odwiecznych szpargałów i ciuchów na nieubłagany śmietnik.

Drugą mieszającą się parą są Merkury i Wenus, co oznacza, że miejsce intelektu zajmuje harmonia, a więc wzgląd na jakiś przed-ustawny ład lub idealny model, zaś miejsce harmonii – wyrozumowane wyrachowanie.

Razem zebrane powyższe zarówno przemiany jak i niezmienności mówią o tym, że wewnątrz trwałych i uparcie stojących ram pewnej formy odbywa się gwałtowna i bezwzględna wewnętrzna przemiana, powzięta według pewnego idealnego z góry powziętego planu.

Tę stojącą saturnową formę na tradycyjnym rysunku karty 16-Wieża wyobrażają solidne mury tytułowej budowli, ingerencję Marsa (i Plutona) wyobraża uderzający piorun i płomienie pożaru, atak na księżycową tradycję wyrysowany jest jako spadająca z okna para osobników. Operacji z Merkurym i Wenus tylko domyślamy się. Ale i tak obraz karty w świetle transformacji Fano jest nadzwyczaj jasny.

Co z tego należy zapamiętać, w pigułce? – Że karta 16-Wieża ma sens wewnętrznej przebudowy.

Wojciech Jóźwiak
Nigdy nie marnuj czasu próbując wytłumaczyć kim jesteś ludziom, którzy postanowili Cię nie zrozumieć. - Dream Hampton
NIGDY NIE KŁAM KOMUŚ, KTO CI UFA I NIGDY NIE UFAJ KOMUŚ, KTO CIĘ OKŁAMAŁ
Awatar użytkownika
Nut
Moderator
 
Posty: 2631
Rejestracja: 20 lip 2014, 16:47
Podziękował : 526 razy
Otrzymał podziękowań: 412 razy
Droga życia: 0

Re: Karty Tarota - Wieża - XVI

Postautor: Iza74 » 05 lut 2018, 22:56

Obrazek


XVI Wieża
Kończenie starych nawyków, odnawianie


Wieża oznacza głębokie zmiany. Energie, które stworzyliśmy, powodują transformację, która zmienia coś w naszym życiu.

XVI Wieża
Wieża wskazuje nam silną siłę energetyczną, która zmienia nierealne, zamrożone, nieokreślone i okoliczności, które już nam nie służą. Zmiany pchają nasze życie, ponieważ nadszedł czas, aby przejść dalej. Zmiana zaszła w nas i teraz wypływa na zewnątrz. Nasze stare struktury już nam nie służą i musimy rozstać się ze starymi sposobami myślenia i życia. Będziemy musieli zrezygnować ze sztywnych postaw i nawyków, aby coś nowego mogło się wydarzyć. Może to być utrata bliskiej osoby, praca, mieszkanie lub coś podobnego. Niech twoje wewnętrzne przewodnictwo poprowadzi cię przez ten proces, otworzy dla ciebie nowe przestrzenie.

afirmacja
Kieruję się wewnętrznym przewodnictwem, prowadzi mnie na nową ścieżkę wybraną przeze mnie.

pozytywny
Kiedy mówimy TAK o zmianach i nie próbujemy ich powstrzymywać, rozpoznajemy to, co nierealne, to, co już nie jest nasze, i pozwalamy temu odejść. Kiedy powierzamy się wewnętrznemu przewodnictwu, wchodzimy w przestrzeń pokoju. Czujemy się nieskrępowani, oczyszczeni i oczyszczeni, ponieważ uwolniliśmy się od brudu winy, strachu i zależności. Od tego momentu budzi się siła, dzięki której możemy przekroczyć nasze własne granice.

ujemny
Zazwyczaj reagujemy na silne zmiany lękiem i niepewnością. Nasz EGO zaczyna walczyć o rzekome przetrwanie, ponieważ stare już nie istnieje, a nowe nie jest rozpoznawalne dla EGO. Obawiamy się, że może nastąpić bolesna strata lub katastrofa i zacząć lgnąć do starego. Ale wszystkie nawykowe struktury behawioralne zaczynają zawodzić i możliwe jest, że panika i rozpacz szerzyły się, a poczucie bezsensowności wzmacnia się. Ludzie, którzy mają tendencję do zwarcia, powinni mieć świadomość, że zmiana wzbogaca życie.
<E>
Liczby doskonałe, jak doskonałych [ ludzi ] spotyka się rzadko... ( Kartezjusz)
Awatar użytkownika
Iza74
Pismak
 
Posty: 1941
Rejestracja: 09 sie 2014, 19:19
Podziękował : 131 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 8

Poprzednia

Wróć do Znaczenia kart tarota - AW

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości