Kilka luźnych informacji o Celtach

Kilka luźnych informacji o Celtach

Postautor: Nikodemos » 24 wrz 2015, 10:59

Raz robiłem referat o ewolucji języka i tam pisałem o regionach, gdzie występowali celtowie. Ich religia. To była religia czcząca przyrodę, lasy, rzeki, księżyc, wykorzystywali także sylwetki zwierząt, posiadali własne bóstwa/mitologię, kalendarz, ale przez dosyć spory obszar ich występowania, religia celtycka w późniejszym czasie uległa romanizacji, stąd trudno jest odkryć jakieś ścisłe zabytki z związane z tą religią pierwotną (pomimo wielu znalezisk). Wśród Celtów mógł (ale to nie zasada i pewnik) panować matriarchat. Kapłanami byli druidzi. Słynną królową, wojowniczką celtycką była Budyka, która poprowadziła powstanie przeciw rzymianom. Bardzo ciekawa postać, ma swój pomnik w Londynie niedaleko pałacu Backingham. Problematyczne także jest wyciągnięcie wniosku, lub stwierdzenie, czy ich religia, jak i struktury plemienne były wszędzie takie same, bo jak wiadomo, Celtom nie udało się stworzyć jednolitego organu państwowego. W zależności od tego w której części Europy przebywali, mogli nabrać cech ludów tam występujących. Jak wspomniałem - wiele od Rzymian. Co do pisma, to oto fragment z mojego referatu:

Celtyckie pismo oganiczne było językiem kryptologicznym. Pismo to występowało wśród celtyckiej ludności Wysp Brytyjskich. Wiele reliktów tegoż pisma zachowało się w Irlandii południowej. Jego geneza jest nieznana. Podejrzewa się, wywodzi się z greki, albo z systemu sygnalizacji armii rzymskiej, albo był to alfabet gestów druidów. Znaki tego alfabetu są całkowicie oryginalnym wyrobem celtyckim. Jako datę powstania uważa się IV wiek, a za kolebkę Irlandię południową i Walię. Pisma oganicznego używano do przekazywania wiadomości i listów na kijach drewnianych, czasami używano do pisania twardszych materiałów np. na kamieniach grobowych. Alfabet ten był prosty, składał się z 20 znaków złożonych z kresek pionowych i poziomów w liczbie od 1 do 5 w każdej literze. Do tej samej klasy pism należą ogamy szkockie zwane piktyjskimi.

(nie, nie pochodzi to z wikipedii. książki, książki, książki. I wybaczcie taki... styl notatkowy, bo ja to omawiałem i to właśnie były owe notatki do wspierania się nimi :P )

Awatar użytkownika
Nikodemos

Podziękował : 20 razy
Otrzymał podziękowań: 30 razy
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 6

Re: Kilka luźnych informacji o Celtach

Postautor: King » 27 wrz 2015, 08:35

Celtowie żyli kiedyś na G.Śląsku.
Znajomy mego wujka robił badania genetyczne i wyszły mu korzenie celtyckie.
To tak nie do końca "na temat",ale niech będzie
:diabel:
King

Podziękował : 25 razy
Otrzymał podziękowań: 31 razy
Znak zodiaku: Wodnik
Droga życia: 1

Postautor: Nikodemos » 27 wrz 2015, 09:55

Nie tylko na Śląsku. Aby dostać się dalej na wschód, przeszli praktycznie całą południową Polskę ;)
Awatar użytkownika
Nikodemos

Podziękował : 20 razy
Otrzymał podziękowań: 30 razy
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 6

Postautor: Nut » 19 paź 2015, 14:35

Celtowie zamieszkiwali w epoce żelaza środkową i zachodnią Europę. Ich ekspansja przypada na okres od VI do III w p.n.e. Religia Celtów nie stanowi zjawiska jednorodnego, ulegała bowiem ciągłym przeobrażeniom, jej ślady występują na obszarze od granicy francusko - iberyjskiej po Azję Mniejszą.

Wierzenia i obrzędy dzielą się na cykl doroczny i rodzinno-społeczny, natomiast różnice między wierzeniami zachodnio-galijskimi a wschodnich plemion celtyckich są dość wyraźne. W średniowieczu każdy klan posiadał swoje drzewo, najczęściej była to jabłoń. Wierzono, iż dusze zmarłych i dusze nie narodzonych dzieci przebywają w pobliżu wielkich, kamiennych, pionowo ustawionych głazów zwanych menhirami. Od IX w. rozpowszechnił się zwyczaj kuwady, polegał on na specyficznym zachowaniu mężczyzn podczas połogu żony. Wstrzymywali się oni od jedzenia lub kładli do łóżka i przyjmowali życzenia. Innym zwyczajem w średniowiecznej Irlandii był Altram. Polegał on na zwyczajowym oddawaniu dziecka po ukończeniu 7 lat do innej rodziny, najczęściej do rodu matki, albowiem odnajdujemy w religii Celtów ślady matriarchatu. Pokrewieństwo liczyło się tylko ze strony matki, a dzieci ślubne miały te same prawa co nieślubne.
Król dziedziczył władzę po matce, ale musiał być zatwierdzony przez zbór klanów. Był on w zasadzie mężem wszystkich kobiet, zapewniał im płodność.

.religie.424.p
Nigdy nie marnuj czasu próbując wytłumaczyć kim jesteś ludziom, którzy postanowili Cię nie zrozumieć. - Dream Hampton
NIGDY NIE KŁAM KOMUŚ, KTO CI UFA I NIGDY NIE UFAJ KOMUŚ, KTO CIĘ OKŁAMAŁ
Awatar użytkownika
Nut
Moderator

Podziękował : 526 razy
Otrzymał podziękowań: 411 razy
Droga życia: 0

Wróć do Celtowie