KOSMOGRAM

KOSMOGRAM

Postautor: Elie » 10 lut 2013, 19:44

Obrazek


Abyś mógł zrozumieć swój plan życia podaję w skrócie informacje o alfabecie astrologicznym.
Twój kosmogram ma kształt koła. Na jego zewnętrznej części znajdują się znaki zodiaku - 12 równych części po 30 stopni każdy z nich. Są to kanały energetyczne. Wewnątrz koła znajdują się symbole planet. Każda z planet "obdarza" nas swoistą energią, która jest modyfikowana przez znak zodiaku - kanał energetyczny, w którym się znajduje. Oprócz tego wewnętrzna część koła jest również podzielona na dwanaście części zaznaczonych cienkimi liniami lub liniami grubszymi - to są strefy doświadczeń, w których te energie się przejawią. Kiedy rozpatrujemy kosmogram patrzymy więc, w jakim znaku i w którym domu (bo tak nazywają te strefy astrologowie) dana planeta się znajduje. Zarówno znaki zodiaku jak i strefy liczone są w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara.
Koło to jest podzielone na dwie części linią poziomą. Z lewej strony linia ta zakończona jest strzałką - miejsce, gdzie pada owa strzałka, to bardzo ważny punkt kosmogramu, zwany w astrologii ascendentem (ASC)- to punkt twego ja i zarazem początek pierwszego domu. Punkt ten został wyznaczony przez moment twoich narodzin.
Po przeciwnej stronie tej linii jest punkt twego "ty" zwany descendentem (DSC).
Linia ta dzieli więc koło na dwie części, górną i dolną. Część dolna oznacza nieświadomość człowieka (popędy i instynkty), one kształtują życie prywatne, osobiste, subiektywne człowieka, część górna oznacza świadomość (myślenie i byt), one kształtują życie publiczne, społeczne.
Jeśli większość planet w twym kosmogramie znajduje się w części dolnej, oznacza to, że w obecnym życiu masz przede wszystkim zadania względem siebie samego, że znacznie ważniejsze z punktu widzenia duchowego będzie dla ciebie twe życie prywatne, osobiste niż zadania względem świata zewnętrznego, a dużo w twym życiu będzie zależało od twej nieświadomości (podświadomości).
Jeśli większość planet znajduje się w górnej części kosmogramu, oznacza to, że w tym życiu w ramach własnego rozwoju, masz także jakieś zadania względem świata zewnętrznego, (np. twój rozwój wiąże się właśnie z wykonywaniem tych zadań), w którym twoje własne świadome decyzje będą bardzo istotne.
Koło kosmogramu ma oprócz tego również linię pionową, podobną do tej poziomej ale bez strzałki (w wielu horoskopach bywa ona ukośna). Wyznacza ona dwa punkty horoskopu: MC (Medium Coeli - Środek Nieba - na górze) i IC (Immum Coeli - Głębia Nieba - na dole). Ta linia dzieli też koło na dwie części lewą i prawą. Lewa część, której centralnym punktem jest ascendent mówi o nastawieniu na swoje ja (nie myl tego z egoizmem), oznacza to że "ja" jest motorem działania. Prawa część, którego centralnym punktem jest punkt "ty" mówi o wpływie innych osób na nasze życie. Jeśli w twoim kosmogramie większość planet znajduje się po lewej stronie, daje to silne pragnienie kierowania własnym losem. Natomiast planety leżące po prawej stronie wskazują, że na wydarzenia w twym życiu wpływ będą mieli inni ludzie lub twoje reakcje na ich działania.
W ten sposób otrzymujemy cztery ćwiartki:
1. ja nieświadome - nieświadome działanie naszego ja kształtuje nasze życie (tak żyjemy w okresie dzieciństwa)
2. ty nieświadome - nieświadome dla nas działania różnych "ty" kształtują nasze życie (tak żyjemy w okresie młodości).
3. ty świadome - działania naszych "ty" mają wpływ na nasze życie, ale możemy być tego świadomi i próbować je kształtować (budzenie dojrzałości)
4. ja świadome - nasze świadome działania mogą mieć wpływ na nasze życie. (budzenie odpowiedzialności)

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31480
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2199 razy
Otrzymał podziękowań: 2156 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: KOSMOGRAM

Postautor: Elie » 10 lut 2013, 19:46

Jest to w zarysie ogólny plan życia każdego człowieka. Plan ten składa się z czterech etapów:

1. Najpierw człowiek żyje z nastawieniem na swoje ja i nie jest tego ja świadomy.

2. Potem również nieświadomie poznaje swoje różne ty - rodziców, rodzeństwo, rodzinę, kolegów, przyjaciół, sympatie, jednym słowem różne osoby ze swego otoczenia, na wybór tych osób nie ma jeszcze świadomego wpływu - gdyż punkt 2 to punkt naszej najgłębszej nieświadomości - a więc wyborów dokonuje tu podświadomość.

3. Punkt "ty" to punkt, w którym zaczynamy dostrzegać "źdźbło w oku bliźniego". To punkt uświadomienia sobie, że jeden człowiek jest taki, a drugi inny. Jest to więc punkt budzenia naszej świadomości ale jeszcze ciągle nasza uwaga jest skierowana na innych ludzi. Dostrzegamy ich wady i zalety i zaczynamy dokonywać pierwszych świadomych ocen i wyborów. Zebrane w ten sposób doświadczenia z innymi ludźmi powinny doprowadzić nas do zastanowienia się nad sobą.

4. czyli do etapu czwartego, kiedy powinniśmy świadomie kształtować i oceniać swoje ja. W tym okresie powinniśmy zająć się "belką we własnym oku".
W ten sposób człowiek ma swój krzyż do niesienia, a krzyż ten wyznaczają dwie linie:

Linia rozwoju osobowości - według której od swego punktu ja, mamy dojść do punktu ty, co wyraża się w związkach z innymi ludźmi (relacje poziome), którzy są naszymi nauczycielami, najczęściej zresztą nieświadomie, gdyż od każdego ty, z którym mamy do czynienia, możemy się czegoś uczyć, choćby to było nawet nasze własne (lub cudze) dziecko. Ta linia wskazuje, że do naszego ja, które kształtuje się już od momentu narodzin w trakcie naszego życia powinniśmy dołączyć pozytywne cechy punktu "ty".


Linia rozwoju świadomości - od najgłębszej nieświadomości (najgłębszych pokładów duszy) do przebudzenia lub próby rozpoznania samego siebie i kontrolowania siebie, osiągnięcia swego maximum wzrostu w tym życiu (co w świecie fizycznym wyraża się chęcią osiągnięcia jakiejś pozycji w tym świecie, zbudowanie swego autorytetu) - manifestowanie swego własnego ja w życiu społecznym - to nasze relacje pionowe, to nasz wzrost.


żródło- interia
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31480
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2199 razy
Otrzymał podziękowań: 2156 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Panety

Postautor: Elie » 10 lut 2013, 20:02

Planety (w astrologii także Słońce i Księżyc nazywa się planetami) „kształtują" nasz model energetyczny - u każdego człowieka jest on inny i dzięki temu każdy z nas jest jednostką indywidualną, niepowtarzalną.
SŁOŃCE
Najważniejsza jest energia Słońca - decyduje ona o naszych siłach witalnych, poziomie żywotności, woli życia i działania (nasza ziemska osobowość na to życie), tworzenia, kreatywności. Słońce w znaku zodiaku wskazuje, „jak chcemy błyszczeć", natomiast pozycja w domu wskazuje sferę, w której „chcemy błyszczeć". Słońce wskazuje więc na najważniejszy ton naszego życia, na to czego mamy doświadczyć w tym życiu, czego mamy się nauczyć. Określa ono zadanie, jakie postawiliśmy sobie w tym życiu - właśnie: czego mamy doświadczyć i czego mamy się nauczyć.
SYMBOLIKA: Koło przedstawia całość energii w kosmosie. Wyraża uniwersalny naturalny kształt życia, doskonałość i wieczność, gdyż nie ma początku ani końca. Symbolizuje ducha. Punkt wewnątrz symbolizuje wyjście energii duchowej przekształcającej się w materię.
CECHY: (Przy każdej planecie zamieszczamy wierszyki wybitnego polskiego astrologa Leszka Szumana, choć mają lekką formę, ukazują podstawowe reguły astrologiczne)
Rozmach, czyn, organizacja,
Życzliwość, regeneracja,
Kiedy silne Słońce - zdradza
Że je nęci rząd i władza.
Zaś szczególne właściwości
Wskaże znak, gdzie Słońce gości.
Znów zainteresowania
Pole jasno nam odsłania.
Kiedy kąty są przychylne,
Serce krzepkie, zdrowie silne.
Aspekt zły - nieprzyjemności,
Awantury, przypadłości.

KSIĘŻYC
Księżyc wskazuje na naszą podświadomość - a więc energia ta odpowiada za nasze przystosowanie się do życia, sposób reagowania, emocjonalność, pamięć, wyobraźnię a także za nasze poczucie bezpieczeństwa. Podświadomość jest już w nas w jakiś sposób ukształtowana poprzez wcześniejsze nasze doświadczenia zarówno w tym życiu, jak i w poprzednich żywotach. Naszym zadaniem jest oczyszczenie podświadomości z negatywnych wpływów, a rozwijanie cech pozytywnych - czyli „rozjaśnianie duszy". Ponieważ jednak dotyczy to podświadomości a nie świadomości, nie jest to zadanie łatwe, zwłaszcza gdy nie zastanawiamy się nad sobą i nad swoim życiem.
SYMBOLIKA: Półokrąg symbolizuje duszę - indywidualną osobowość ze świata ducha. Część okręgu wskazuje na cel, celem duszy jest rozwój i dopełnianie, aby stać się kiedyś kołem.
CECHY:
Wpływ Księżyca ma znaczenie
W twych kontaktach z otoczeniem:
Powiązania towarzyskie
Lub rodzinne - bardziej bliskie.
Mówi o popularności
Jaką masz wśród społeczności.
Czy twój humor stały - zmienny,
Uśmiech gorzki lub promienny.
Złe aspekty to depresje,
Czasem manie lub obsesje.
Z ludźmi psują się stosunki,
W domu przykre są warunki.

MERKURY

Merkury - to zdolność pobierania, przetwarzania i przekazywania informacji. To także zdolność komunikowania się z innymi ludźmi zarówno w mowie jak i w piśmie. To umiejętność uczenia się. To zdolność logicznego, racjonalnego myślenia. SYMBOLIKA: Do symbolu okręgu i półokręgu dochodzi tu krzyż symbolizujący Ziemię (materię). Linia pozioma krzyża symbolizuje zejście ducha w świat materii (jak promień słońca) linia pozioma więź między dwoma różnymi elementami na planie materialnym.
SYMBOLIKA Merkurego wskazuje na funkcje umysłu - godzenia na planie materialnym tego co pochodzi z duszy i z ducha.
CECHY:
Gdy zły aspekt nie nawala
Merkur świeczkę nam zapala.
Mamy wówczas trzeźwy, zdrowy
Pomyślunek pojęciowy.
Każdy wyższy stan socjalny
Ma grunt intelektualny.
Gdy pozycja Merkurego
Słaba, albo do niczego,
Wtedy to umysłu sploty
Siedzą w głowach do pozłoty.

WENUS

Wenus wskazuje na relacje uczuciowe z innymi ludźmi, to piękno, harmonia, przyciąganie, czar, magnetyzm. To nasza siła dośrodkowa, która wskazuje, co sprawia nam przyjemność, co przyciągamy i co chcemy przyciągać do siebie, co lubimy, to nasz gust. To odbieranie świata zmysłami, dlatego może wskazywać na upodobania artystyczne. To również (a właściwie przede wszystkim) budowanie pewnego systemu wartości.
SYMBOLIKA: duch góruje nad materią.
CECHY:
Czuła, delikatna, zgodna,
Elegancka, miękka, grzeczna
Pełna wdzięku i serdeczna
Ujmująca, sympatyczna.
Często zdolność artystyczna.
Oto Wenus są zalety.
Uszkodzona jest niestała,
Perwersyjna i niedbała.
Lekkomyślna i zmysłowa -
Rozpustnica nałogowa!

MARS
Mars - to nasza energia fizyczna, nasza siła odśrodkowa, która wskazuje jak działamy, jakie są nasze pragnienia i jak, w jaki sposób staramy się je realizować. To również nasza ekspresja seksualna.
SYMBOLIKA: Dawniej symbol Marsa przedstawiany był jako krzyż nad okręgiem, a dopiero później zaczęto przedstawiać zamiast krzyża strzałkę. Symbol więc wskazywał na górowanie materii nad duchem.
CECHY:
„Naprzód" jest to Marsa zew.
Bo Mars ma gorącą krew.
Gdzie chciałoby dotrzeć wielu,
Mars bojowo prze do celu.
Obojętnie, stary, młody,
Śmiało dąży przez przeszkody,
Pełen życia, pozytywny,
Dzielny, szybki i aktywny.
Jego żywioł - walka, ruch,
Bo Mars to pistolet- zuch.
Uszkodzony Mars to cham,
Tak dla panów jak dla dam.

Kolejne dwie planety są naszymi nauczycielami duchowymi i odnoszą się do zagadnień społecznych:

JOWISZ
Jowisz to energia poszerzająca, rozkurczania, przestrzeni, wskazuje na możliwości naszego rozwoju. Można go porównać do nauczyciela dobrodusznego, który „pogładzi nas po głowie", który nas pochwali, który nam podsunie korzystne rozwiązanie, który stworzy nam dogodne szanse, który da nam radość, który poszerzy nasze horyzonty. Energia ta wskazuje, w jaki sposób możemy się doskonalić, jak możemy się rozwijać, ponieważ w tym kierunku już kiedyś wypracowaliśmy jakieś umiejętności, mieliśmy już tu sukcesy.
SYMBOLIKA: dusza góruje nad materią.
CECHY:
Jowisz dobrze postawiony
Miewa liczne dobre strony.
Tu się widzi optymistów,
Sprawiedliwych idealistów.
Typy znane z uczciwości,
Przyzwoitości, szlachetności.
Łatwo spotkać też gremialne
Inne zalety socjalne:
Ludzi zgodnych i życzliwych,
Na bliźniego los wrażliwych.
Liczne kąty nieprzychylne -
Kalkulacje często mylne.
Znak sztuczności i przesady,
Co zalety zmienia w wady.

SATURN
Saturna natomiast można porównać do nauczyciela surowego, poważnego, i niezwykle wymagającego. To energia ograniczeń, skurczu, czasu, formy. To nauczyciel odpowiedzialności, obowiązku, wysiłku, cierpliwości, wytrwałości, precyzji, dojrzałości i czasu. Lekcji Saturna nie należy lekceważyć, gdyż skutki lekkomyślnego podejścia do zagadnień Saturna mogą być dla nas opłakane. Tu trzeba pracować, wysiłek powinien być skoncentrowany i pogłębiony. Tylko wówczas można osiągnąć trwałe rezultaty, ale nigdy nie przychodzą one szybko. Saturn wskazuje, czego „nie przerobiliśmy", lub „przerobiliśmy" w niewłaściwy sposób, a teraz musimy to „odpracować".
SYMBOLIKA: materia góruje nad duszą.
CECHY:
Twarz poważna, mina chmurna,
To bezsprzecznie wpływ Saturna.
Pilność, ostrość i wytrwałość,
Skromność, ambicja i stałość.
Złe aspekty to choroby,
Reumatyzmy i mikroby.
Kiepski słuch, złamania kości,
Artretyczne przypadłości.
Dalej: zazdrość, pamiętliwość,
Brak uczucia, nieraz chciwość.
Saturn stojąc należycie
Chętnie nam przedłuża życie.

Te planety „oddziaływują" na nas najbardziej. Poza tym są planety o charakterze pokoleniowym, o bardzo wysokich wibracjach, których przeciętny człowiek nie jest w stanie odebrać prawidłowo, jeśli dusza znajduje się na niskim poziomie rozwoju lub jest tzw. duszą śpiącą.

URAN
Uran - planeta budząca świadomość, (wyższy umysł), energia gwałtownych, nagłych zmian. To błyskawica, która może coś rozświetlić w naszym życiu, ale znacznie częściej przejawia się w naszym życiu jak „grom z jasnego nieba", gdyż jej zadaniem jest przekraczanie barier, wprowadzanie zmian.
CECHY:
Znany z swej pobudliwości
Uran pełen jest sprzeczności.
Żądny wrażeń, sensacyjny,
Spontaniczny i labilny.
Samowolny, oryginalny,
Uparty, nieobliczalny,
Niezależny, elokwentny,
Zmienny i niekonsekwentny.
W nowoczesnej rządzi sztuce,
Rzadziej widać go w nauce.
Wynalazcy, majsterklepki,
Co już dłubią od kolebki.
Oto cechy są Urana,
Astrologom rzecz to znana.

NEPTUN
Neptun - energia kosmicznej jedności, (wyższe uczucia), jego główną funkcją jest łączenie, zacieranie granic (zwłaszcza pomiędzy świadomością a nieświadomością), toteż energia ta umożliwia kontakt z innymi wymiarami i idealizm, często daje muzykalność. Główną funkcją tej energii jest usuwanie napięć, najczęściej jednak wprowadza niepewność, mglistość, niejasność, iluzje, czasem chęć ucieczki i nałogi.
CECHY:
Na Neptuna słabe wpływy
Mało kto z nas jest wrażliwy.
Influencje te są mętne,
Zagmatwane, nieprzeciętne:
Psychometria, psychopatia,
Jasnowidztwo, telepatia.
Co niejasne, niekonkretne,
Zakłamane lub sekretne.
Nieraz źródłem są zgorszenia
Seksualne odchylenia.
Czasem szwindle o matactwa,
Łapichłopstwo i krętactwa.
Niechaj nikt nie zapomina,
Że Neptuna to dziedzina.

PLUTON
Pluton - energia przeobrażeń, transformacji (wyższa wola), eliminacji, wola kolektywna. Energia ta jest potężna, jej zadaniem jest gruntowne przeobrażenie indywidualności i ma związek z działaniami grupowymi, społecznymi. Dokonuje ona polaryzacji na dobro i zło i tylko człowiek o silnej woli i wewnętrznej stabilności może ją sobie podporządkować. Najczęściej jednak człowiek podlega jej nieświadomie. Główną cechą tej energii jest to, że w początkowym stadium działa ona skrycie i osiąga dużą moc, intensywność w stadium końcowym. Działanie tej energii w świecie fizycznym można zaobserwować w wybuchach wulkanu czy trzęsieniach ziemi.
CECHY:
Gdzieś daleko, w którymś znaku,
Bieży Pluton po zodiaku.
Patrzą nań astrologowie
I co rusz coś któryś powie.
Chociaż dziś o tej planecie
Prawie nic się nie wie przecież.
Wszelkie jej kwalifikacje,
To domysły, spekulacje.
Zaś rzekomo ścisłe dane.
Raczej z palca są wyssane,
Więc niewiele utracimy,
Gdy jej tu nie uwzględnimy.

żródlo- interia
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31480
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2199 razy
Otrzymał podziękowań: 2156 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: KOSMOGRAM

Postautor: Elie » 10 lut 2013, 20:28

Aby dobrze zrozumieć kosmogram należy przede wszystkim poznać język astrologii czyli symbole astrologiczne. Poznaliśmy już planety teraz czas na znaki zodiaku. W kosmogramie znajdują się one na zewnętrznym okręgu:

Obrazek
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31480
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2199 razy
Otrzymał podziękowań: 2156 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: KOSMOGRAM

Postautor: Elie » 10 lut 2013, 20:41

ObrazekObrazek


Yang (kolor biały) określano jako element męski, aktywny, pozytywny, światło
Yin (kolor czarny) jako element żeński, bierny, ujemny, ciemność.

Ponieważ kosmogram jest symbolicznym zapisem życia na ziemi, elementy te występują także w astrologii. Określenia męski -żeński, plus - minus, czy aktywny - bierny są jednak moim zdaniem mylące, bo zakładają jakąś płciowość lub wartościowanie. Dlatego wolę używać określeń energia nadawcza i odbiorcza. Energia odbiorcza nie zakłada bierności - jest aktywna, tyle że jej aktywność ma przeciwstawny kierunek do nadawczej.

Właśnie uwzględniając zasadę dwubiegunowości i ciągłej przemiany biegunów znaki zodiaku ułożne są w kosmogramie naprzemiennie, a więc po znaku nadawczym występuje znak odbiorczy, po nim znów nadawczy itd..

Obrazek


Znaki nadawcze:

Baran
Bliźnięta
Lew
Waga
Strzelec
Wodnik

Znaki odbiorcze:

Byk
Rak
Panna
Skorpion
Koziorożec
Ryby

Co to oznacza dla nas przy odczytywaniu kosmogramu? Jeśli większość planet, a zwłaszcza osobiste znajdują się w naszym kosmogramie w znakach nadawczych oznacza to, że naszą naturalną potrzebą jest używanie energii nadawczej. Że jesteśmy dla otaczającego nas świata rodzajem nadajnika.
Jeśli w kosmogramie bardziej zaznaczone są znaki odbiorcze - jesteśmy bardziej wyczuleni na odbieranie sygnałów.
Idealnym stanem jest równowaga pomiędzy tymi energiami. Jeśli mamy nadmiar energii nadawczej, możemy nie dostrzegać lub nie doceniać innych.
Jeśli mamy nadmiar energii odbiorczej, możemy za bardzo przejmować się odbieranymi sygnałami a zapominać o potrzebie własnej aktywności lub przy niewłaściwej interpretacji tych sygnałów reagować nieprawidłowo.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31480
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2199 razy
Otrzymał podziękowań: 2156 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1


Wróć do Ogólne informacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości