Krisznowcy

Krisznowcy

Postautor: Piko » 03 wrz 2018, 09:41

Krisznowcy znani byli w Polsce w latach 90, kiedy w większych miastach serwowali przechodniom darmową kuchnie wegetariańską , sprzedawali książki własnego wydawnictwa. m.in. sławną Bhagavadgitę i zapraszali do swojego ośrodka w Czarnkowie.
Dwa lata temu spotkałem jednego z nich na jednej z głównych ulic miasta, sprzedającego książki i zapraszającego do gospodarstwa rolno-turystycznego. Rok temu spotkałem na jednej z głównych ulic miasta grupę ukraińskich Krisznowców , tańczących, grających na bębnach i śpiewających swoją główną mantrę
"Hare Kriszna, Hare Kriszna, Hare Rama, Hare Rama"
Co dziś się stało z polskimi Krisznowcami że prawie wcale ich nie widać?

Ich główna mantra w wersji popowej, wykonywana przez polski zespół "Alchemist Project":

https://www.youtube.com/watch?v=zJxxcYxaVqY
https://www.youtube.com/watch?v=fKopy74weus

Czasem twoje słowa są nieopatrznie zrozumiane i co wtedy ...
---------

nie wróże

Awatar użytkownika
Piko
Rozmowny

Podziękował : 52 razy
Otrzymał podziękowań: 178 razy
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 2

Re: Krisznowcy

Postautor: Siliperius » 07 wrz 2018, 11:21

Może po prostu stracili popularność?

Czy Krisznowcy czy Misja Ćajtani częściej osadzają się w pewnych wioskach i tam działają. Oczywiście odłamów tych grup też jest znacznie więcej.

Dla mnie osobiście jedno jest pewne. Kiedyś badania statystyczne wykazały, że u jednej z w/w grup 80% ankietowanych wykazywało jakiś problem z ojcem w domu - albo był pijakiem, albo był złym autorytetem, albo go w ogóle nie było. W tym należało dopatrywać się przyczyn poszukiwania tej ścieżki duchowej.
khaliperius.blogspot.com
Awatar użytkownika
Siliperius
Krytyk literacki

Podziękował : 25 razy
Otrzymał podziękowań: 56 razy
Droga życia: 5

Postautor: Elzbieta » 07 wrz 2018, 14:21

Dla mnie osobiście jedno jest pewne. Kiedyś badania statystyczne wykazały, że u jednej z w/w grup 80% ankietowanych wykazywało jakiś problem z ojcem w domu - albo był pijakiem, albo był złym autorytetem, albo go w ogóle nie było. W tym należało dopatrywać się przyczyn poszukiwania tej ścieżki duchowej.

Czyli wiccanie też :P
Moim skromnym zdaniem, szukanie ścieżek duchowych w naszym kraju, uchodzącym za katolicki, ma inną przyczynę - niezgodę na to, co proponuje katolicyzm; księża, kościół. Owszem, tam gdzie panuje zgoda w rodzinie, oboje rodzice są autorytetami, tam może występować mniejsze zainteresowanie się innymi wyznaniami. Chociaż nie wydaje mi się to normą.W XXI ogólnie wśród młodzieży panuje trend na szukanie czegoś nowego, inspirującego, przyzwalającego przełamać nakazy i zakazy KRK. Chcą być inni - trendy i kool.No i nie należy zapominać o wykształceniu, które ma ogromny wpływ na świadomość młodych ludzi.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elzbieta
Administrator

Podziękował : 2235 razy
Otrzymał podziękowań: 2184 razy
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Postautor: Siliperius » 07 wrz 2018, 14:37

Elie pisze: Czyli wiccanie też :P

Dokładnie! Nic dodać, nic ująć. Można tylko w skrócie zwrócić uwagę na rolę Bogini, która w wiccańskim kulcie jest postacią dominującą. Widać tu często skreślanie męskiego pierwiastka w przypadku wielu pokrzywdzonych przez ojców osób.
Elie pisze: Moim skromnym zdaniem, szukanie ścieżek duchowych w naszym kraju, uchodzącym za katolicki, ma inną przyczynę - niezgodę na to, co proponuje katolicyzm; księża, kościół. Owszem, tam gdzie panuje zgoda w rodzinie, oboje rodzice są autorytetami, tam może występować mniejsze zainteresowanie się innymi wyznaniami. Chociaż nie wydaje mi się to normą.W XXI ogólnie wśród młodzieży panuje trend na szukanie czegoś nowego, inspirującego, przyzwalającego przełamać nakazy i zakazy KRK. Chcą być inni - trendy i kool.No i nie należy zapominać o wykształceniu, które ma ogromny wpływ na świadomość młodych ludzi.

Młodzież też szuka oryginalności. Próbuje się wyróżnić od innych celem zyskania popularności. Stąd tyle filmów na YouTube, blogów, stron internetowych czy facebookowych.
khaliperius.blogspot.com
Awatar użytkownika
Siliperius
Krytyk literacki

Podziękował : 25 razy
Otrzymał podziękowań: 56 razy
Droga życia: 5

Wróć do Hinduizm