Książki o wicca

Książki o wicca

Postautor: Szaman_Wiejski » 28 paź 2018, 19:46

Blessed Be. Dla wszystkich zainteresowanych religią Wicca wrzucam "Gardnerian Book of Shadows" Geralda Gardnera, zredagowaną przez znanego amerykańskiego akademika, gardnerianina i jedną z ikon współczesnego neopogaństwa - Aidana A. Kelly'ego, autora znanej książki "Inventing Witchcraft".
http://www.sacred-texts.com/pag/gbos/index.htm

Szaman_Wiejski
 
Posty: 85
Rejestracja: 05 lut 2013, 20:43
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 72 razy

Książki o wicca

Postautor: Siliniez » 29 paź 2018, 16:06

Szaman_Wiejski pisze:Blessed Be. Dla wszystkich zainteresowanych religią Wicca wrzucam "Gardnerian Book of Shadows" Geralda Gardnera, zredagowaną przez znanego amerykańskiego akademika, gardnerianina i jedną z ikon współczesnego neopogaństwa - Aidana A. Kelly'ego, autora znanej książki "Inventing Witchcraft". http://www.sacred-texts.com/pag/gbos/index.htm

Jest to niewątpliwie jedna z wielu wersji tych pierwszych gardneriańskich ksiąg cieni. Kelly prekursorsko omówił dokładnie zawartość kilku mu dostępnych egzemplarzy. Warto się z jego dziełami zapoznać.

PS. Klikam na link i nie otwiera mi się strona. :(
Awatar użytkownika
Siliniez
Krytyk literacki
 
Posty: 26
Rejestracja: 22 lip 2018, 21:04
Podziękował : 8 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy
Płeć: Mężczyzna
Droga życia: 5

Książki o wicca

Postautor: Elie » 29 paź 2018, 16:30

http://www.sacred-texts.com/pag/gbos/index.htm
Ten się otwiera *)


Jest też inny tytuł - https://images-na.ssl-images-amazon.com ... 3,200_.jpg

Wymyślone Wiedźmiarstwo: studium przypadku w tworzeniu nowej religii Paperback - 17 sierpnia 2007
autor: Aidan A. Kelly (autor)

Obrazek

Po wydaniu pierwszego wydania tej książki,
konserwatywne czarownice Gardnerian próbowały ją stłumić
, twierdząc, że zdyskredytowała ona ich religię. Mimo
że jego pierwszy druk szybko się wyprzedał,
pierwotny wydawca, który spotkał się z groźbami śmierci i
bojkotami, zgodził się zrezygnować z tego projektu, a żaden inny
wydawca nie odważył się go przedrukować.

TERAZ PRZECZYTAJ PRAWDĘ

Dr Aidan A. Kelly dokładnie zbadał
historię, rytuały i dokumenty stojące za ewolucją
współczesnego czarostwa i doszedł do wniosku, że Gerald
Gardner wymyślił Wicca jako nową religię. Chociaż
Wicca twierdzi, że jest prześladowaną religią pogańską
sprzed powstania chrześcijaństwa, czerpie z
kontrowersyjnych źródeł historycznych, nowoczesnych
praktyk okultystycznych , w tym Alistaira Crowleya i
Hermetycznego Zakonu Złotego Brzasku, XIX-wiecznych
tłumaczeń średniowiecznych grimuarów i poezji
kapłanki Gardnera, Doreen Valiente.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić

Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31090
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2100 razy
Otrzymał podziękowań: 1913 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Książki o wicca

Postautor: Siliniez » 29 paź 2018, 18:11

Źródeł jest dużo, dużo więcej, ale ogólnie Kelly ma rację. Tradycja gardneriańska jest czymś co Eric Hobsbawm określił mianem tradycji wynalezionej, czyli niby coś starego, a w rzeczywistości czyjś, autorski wymysł. W tym przypadku Geralda Gardnera.

https://siliniez.blogspot.com/2012/10/a ... se_12.html

Awatar użytkownika
Siliniez
Krytyk literacki
 
Posty: 26
Rejestracja: 22 lip 2018, 21:04
Podziękował : 8 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy
Płeć: Mężczyzna
Droga życia: 5

Re: Książki o wicca

Postautor: Elie » 29 paź 2018, 18:30

Siliniez » 29 paź 2018 18:11

Źródeł jest dużo, dużo więcej

Silinez, co sądzisz o tej książce; Elementy rytuału. Powietrze, woda, ogień i ziemia w wiccańskim kręgu
Deborah Lipp
Tłumaczenie: Olga Stefańska
Wydawnictwo: Caridwen

Obrazek
Czy treść tej książki może stanowić naukę rytuału ogólnie, nie tylko wiccańskiego.


a w rzeczywistości czyjś, autorski wymysł. W tym przypadku Geralda Gardnera.

Taak, inicjowanego w New Forest, którego istnienia trudno się doszukać :P
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31090
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2100 razy
Otrzymał podziękowań: 1913 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Książki o wicca

Postautor: Siliniez » 29 paź 2018, 18:43

To takie kolejne luźne wprowadzenie do tematu. Nie jest to najgorsza pozycja, ale też nie nauczy wiele wicca tradycyjnej. Warta uwagi.

Rytuału wiccańskiego jako tako nie da się nauczyć inaczej niż w kręgu. Tutaj są tylko przymiarki dla tych co chcieliby w przyszłości wiccanami zostać.
Awatar użytkownika
Siliniez
Krytyk literacki
 
Posty: 26
Rejestracja: 22 lip 2018, 21:04
Podziękował : 8 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy
Płeć: Mężczyzna
Droga życia: 5

Re: Książki o wicca

Postautor: czerwonykapturek » 29 paź 2018, 20:07

Czy treść tej książki może stanowić naukę rytuału ogólnie, nie tylko wiccańskiego.


Tak się składa, że czytałam tę książkę. Uważam, że rytuał tam opisany może być podstawą do każdego prostego rytuału, nie tylko wiccańskiego.
"Puste kieszenie nigdy nie powstrzymały nikogo przed podjęciem działania. Mogą to zrobić tylko puste głowy i puste serca." - Norman Vincent Peale
Awatar użytkownika
czerwonykapturek
 
Posty: 47
Rejestracja: 22 sie 2018, 16:48
Podziękował : 31 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Książki o wicca

Postautor: Elie » 30 paź 2018, 10:46

W temacie; książki o wicca nie może zabraknąć tej pozycji;

ObrazekThis is Wiccarmaggeddon!

A więc stało się! Przez długie lata, polski rynek wydawniczy nie mógł doczekać się solidnego, naukowego opracowania tematu dotyczącego współczesnej religii czarownic, kontrowersyjnie (na ogół) zwanej wicca. Nadeszła w końcu wiekopomna chwila!

„Współczesne czarownictwo. Dzieje religii wicca od legendarnych sabatów po wirtualne rytuały” Macieja Witulskiego, to pierwsza w Polsce pozycja, która dokładnie i ze szczegółami opisuje historię, ewolucję, legendarne początki wicca oraz to, jak religia ta wpłynęła na kulturę współczesną. Pracę zamyka rozdział omawiający szczegółowo doktrynę, kult i organizację tego konglomeratu religijnego.

Oczywiście już na pierwszy rzut okiem widać (nie tylko po zamieszczonej bogatej bibliografii), że praca napisana jest na solidnych podstawach. Autor korzysta wprawdzie głównie ze sprawdzonych publikacji książkowych napisanych przez znawców tematu, ale także aby uwiarygodnić swoje tezy, przeprowadził obserwację uczestniczącą w covenie tradycji aleksandriańskiej Świątyni Stella Matutina w Warszawie. Całość uzupełnił o informacje uzyskane m.in. z zamkniętych forów internetowych dla inicjowanych wiccan. Korzystał więc z wielu źródeł, uzyskał informacje od osób które (również) wyznają wicca od samego początku powstania reprezentowanej przez siebie tradycji.

W książce Macieja Witulskiego, po raz pierwszy w Polsce opisane zostały dokładnie rytuały wicca tradycyjnej. Autor wyjaśnił bardzo precyzyjnie i z gruntowną znajomością tematu, na czym polegają wiccańskie sekrety, przysięga milczenia oraz jakie metody i zabiegi socjotechniczne stosują wiccanie, rekrutując nowych członków. Omówił również drobiazgowo ogólnodostępne księgi cieni i udzielił wielu wyczerpujących informacji na temat rytuałów.

Witulski krytycznie podchodzi do źródeł, w żadnym wątku nie przedstawia zagadnienia jednostronnie, czyli tak, jak pragnęliby tego sami wiccanie, natomiast stara się prezentować różne racje. Z dystansem podchodzi do autopromocyjnych zabiegów wiccan, wielokrotnie prezentujących stronniczo i w sposób wyidealizowany swój image w pisanych przez siebie podręcznikach. Jest bezdyskusyjne, że książka ma charakter obiektywnej publikacji naukowej - autor profesjonalnie podszedł do postawionego sobie zadania, podając wiele punktów widzenia i dowodów na podane tezy. Bez żadnych oporów, dla dobra nauki ujawnia również rozliczne fakty, wstydliwie skrywane przez wyznawców.

W oczy rzuca się pietyzm z jakim Witulski podszedł do zadania. Autor dokonał wiwisekcji wszelkich kwestii związanych z terminologią i rozwojem współczesnego czarownictwa. Klasyfikuje je i rozbija tradycyjną wicca na elementarne cząsteczki, dokładnie je analizując oraz wskazując na to, co się z czego w tej religii wywodzi. Autor daje to przykład solidnej syntezy źródeł, zahaczając także mocno o sprawy związane z okultyzmem, neopogaństwem, bajkami etc.

Książka oprócz religijnych rytuałów zawiera wiele ciekawostek z czarowniczych kręgów. O wielu z nich przeciętny sympatyk religii wicca na pewno nawet nie słyszał. Zwyczaje, sposoby odprawiania rytuałów, etc. Autor wyraźnie rozgranicza wicca tradycyjną od eklektycznej i w przeciwieństwie do niektórych badaczy, nie wrzuca wszystkiego do jednego wora. Wyraźnie widać też obiektywizm pracy – Witulski choć jako punkt wyjścia obrał opis praktyk, w których sam brał udział, bardzo często podaje informacje o praktykach i zwyczajach innych covenów, linii i tradycji, które zdobył od wyznawców.

... Podejrzewam, że większość wiccan w Polsce o tej książce nie wypowie się w sposób pozytywny, a wręcz przeciwnie - można się spodziewać, że wyznawcy rozpoczną solidny bojkot i liczne akcje dyskredytujące zarówno publikację jak i osobę autora. Z prostej przyczyny – praca bez znieczulenia wyjawia praktycznie wszystkie informacje na temat podstaw wiccańskich praktyk. Możemy zaryzykować stwierdzenie, że o ile osoby studiujące źródła anglojęzyczne wiedzą już na ten temat prawie wszystko, tak Polacy nie mówiący po angielsku, mają wreszcie okazję dowiedzieć się dużo więcej. I do tego w skompresowanym jednym kompendium wiedzy. Spodziewany i sygnalizowany wcześniej przez autora spory opór środowiska, na pewno stanie się faktem, co autorowi jest wyraźnie obojętne. Książka ma charakter pracy naukowej więc jest adresowana wyłącznie do tych osób, które chcą wzbogacić swoją wiedzę merytoryczną, a nie dla przypadkowych, anonimowych członków rozmaitych forów internetowych, których poziom merytoryczny często delikatnie mówiąc, rozbraja. … Karawana jedzie dalej!

Praca nie ma charakteru zamkniętego. Współczesne czarownictwo, to ruch bardzo szeroki, pełen odstępstw od rozmaitych reguł. Nic nie jest oczywiste i ostateczne. Jeśli wierzyć deklaracjom autora, z uwagi na ograniczenia wydawnicze, musiał mocno skrócić objętość swojej publikacji. Z uwagi na to, nie zawarł w swojej pierwszej książce wszystkiego, co zamierzał i planuje zrobić to w kolejnych wydaniach zostawiając sobie margines i dodatkowy czas na badania. Jak na blisko 350 stron w formacie A-4 uważam, że i tak dopiero od tej książki zaczęła się prawdziwa historia wicca w Polsce.

Pisanie prac naukowych o wicca, bez powoływania się lub odnoszenia do zawartości tej książki, to już będzie przegrana sprawa. Jest to obowiązkowa lektura dla wszystkich badaczy, fanów tematu wicca, okultyzmu, neopogaństwa, ezoteryki. Solidna, encyklopedyczna i bogata merytorycznie kompilacja wiedzy o współczesnym czarownictwie.

Koniecznie trzeba ją przeczytać!


Recenzja książki napisana przez autora - http://siliniez.blogspot.com/
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31090
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2100 razy
Otrzymał podziękowań: 1913 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Książki o wicca

Postautor: Brigit » 03 lis 2018, 11:14

Elie pisze:W temacie; książki o wicca nie może zabraknąć tej pozycji;

ObrazekThis is Wiccarmaggeddon!

A więc stało się! Przez długie lata, polski rynek wydawniczy nie mógł doczekać się solidnego, naukowego opracowania tematu dotyczącego współczesnej religii czarownic, kontrowersyjnie (na ogół) zwanej wicca. Nadeszła w końcu wiekopomna chwila!

„Współczesne czarownictwo. Dzieje religii wicca od legendarnych sabatów po wirtualne rytuały” Macieja Witulskiego, to pierwsza w Polsce pozycja, która dokładnie i ze szczegółami opisuje historię, ewolucję, legendarne początki wicca oraz to, jak religia ta wpłynęła na kulturę współczesną. Pracę zamyka rozdział omawiający szczegółowo doktrynę, kult i organizację tego konglomeratu religijnego.

Oczywiście już na pierwszy rzut okiem widać (nie tylko po zamieszczonej bogatej bibliografii), że praca napisana jest na solidnych podstawach. Autor korzysta wprawdzie głównie ze sprawdzonych publikacji książkowych napisanych przez znawców tematu, ale także aby uwiarygodnić swoje tezy, przeprowadził obserwację uczestniczącą w covenie tradycji aleksandriańskiej Świątyni Stella Matutina w Warszawie. Całość uzupełnił o informacje uzyskane m.in. z zamkniętych forów internetowych dla inicjowanych wiccan. Korzystał więc z wielu źródeł, uzyskał informacje od osób które (również) wyznają wicca od samego początku powstania reprezentowanej przez siebie tradycji.

W książce Macieja Witulskiego, po raz pierwszy w Polsce opisane zostały dokładnie rytuały wicca tradycyjnej. Autor wyjaśnił bardzo precyzyjnie i z gruntowną znajomością tematu, na czym polegają wiccańskie sekrety, przysięga milczenia oraz jakie metody i zabiegi socjotechniczne stosują wiccanie, rekrutując nowych członków. Omówił również drobiazgowo ogólnodostępne księgi cieni i udzielił wielu wyczerpujących informacji na temat rytuałów.

Witulski krytycznie podchodzi do źródeł, w żadnym wątku nie przedstawia zagadnienia jednostronnie, czyli tak, jak pragnęliby tego sami wiccanie, natomiast stara się prezentować różne racje. Z dystansem podchodzi do autopromocyjnych zabiegów wiccan, wielokrotnie prezentujących stronniczo i w sposób wyidealizowany swój image w pisanych przez siebie podręcznikach. Jest bezdyskusyjne, że książka ma charakter obiektywnej publikacji naukowej - autor profesjonalnie podszedł do postawionego sobie zadania, podając wiele punktów widzenia i dowodów na podane tezy. Bez żadnych oporów, dla dobra nauki ujawnia również rozliczne fakty, wstydliwie skrywane przez wyznawców.

W oczy rzuca się pietyzm z jakim Witulski podszedł do zadania. Autor dokonał wiwisekcji wszelkich kwestii związanych z terminologią i rozwojem współczesnego czarownictwa. Klasyfikuje je i rozbija tradycyjną wicca na elementarne cząsteczki, dokładnie je analizując oraz wskazując na to, co się z czego w tej religii wywodzi. Autor daje to przykład solidnej syntezy źródeł, zahaczając także mocno o sprawy związane z okultyzmem, neopogaństwem, bajkami etc.

Książka oprócz religijnych rytuałów zawiera wiele ciekawostek z czarowniczych kręgów. O wielu z nich przeciętny sympatyk religii wicca na pewno nawet nie słyszał. Zwyczaje, sposoby odprawiania rytuałów, etc. Autor wyraźnie rozgranicza wicca tradycyjną od eklektycznej i w przeciwieństwie do niektórych badaczy, nie wrzuca wszystkiego do jednego wora. Wyraźnie widać też obiektywizm pracy – Witulski choć jako punkt wyjścia obrał opis praktyk, w których sam brał udział, bardzo często podaje informacje o praktykach i zwyczajach innych covenów, linii i tradycji, które zdobył od wyznawców.

... Podejrzewam, że większość wiccan w Polsce o tej książce nie wypowie się w sposób pozytywny, a wręcz przeciwnie - można się spodziewać, że wyznawcy rozpoczną solidny bojkot i liczne akcje dyskredytujące zarówno publikację jak i osobę autora. Z prostej przyczyny – praca bez znieczulenia wyjawia praktycznie wszystkie informacje na temat podstaw wiccańskich praktyk. Możemy zaryzykować stwierdzenie, że o ile osoby studiujące źródła anglojęzyczne wiedzą już na ten temat prawie wszystko, tak Polacy nie mówiący po angielsku, mają wreszcie okazję dowiedzieć się dużo więcej. I do tego w skompresowanym jednym kompendium wiedzy. Spodziewany i sygnalizowany wcześniej przez autora spory opór środowiska, na pewno stanie się faktem, co autorowi jest wyraźnie obojętne. Książka ma charakter pracy naukowej więc jest adresowana wyłącznie do tych osób, które chcą wzbogacić swoją wiedzę merytoryczną, a nie dla przypadkowych, anonimowych członków rozmaitych forów internetowych, których poziom merytoryczny często delikatnie mówiąc, rozbraja. … Karawana jedzie dalej!

Praca nie ma charakteru zamkniętego. Współczesne czarownictwo, to ruch bardzo szeroki, pełen odstępstw od rozmaitych reguł. Nic nie jest oczywiste i ostateczne. Jeśli wierzyć deklaracjom autora, z uwagi na ograniczenia wydawnicze, musiał mocno skrócić objętość swojej publikacji. Z uwagi na to, nie zawarł w swojej pierwszej książce wszystkiego, co zamierzał i planuje zrobić to w kolejnych wydaniach zostawiając sobie margines i dodatkowy czas na badania. Jak na blisko 350 stron w formacie A-4 uważam, że i tak dopiero od tej książki zaczęła się prawdziwa historia wicca w Polsce.

Pisanie prac naukowych o wicca, bez powoływania się lub odnoszenia do zawartości tej książki, to już będzie przegrana sprawa. Jest to obowiązkowa lektura dla wszystkich badaczy, fanów tematu wicca, okultyzmu, neopogaństwa, ezoteryki. Solidna, encyklopedyczna i bogata merytorycznie kompilacja wiedzy o współczesnym czarownictwie.

Koniecznie trzeba ją przeczytać!


Recenzja książki napisana przez autora - http://siliniez.blogspot.com/

Na tę książkę to i ja bym się skusila. Jest jeszcze w sprzedaży i gdzie?
Prawdziwą miarą człowieczeństwa nie jest ani inteligencja, ani to, jak wysoką pozycję potrafi człowiek osiągnąć na tym szalonym świecie. Nie, prawdziwą miarą człowieczeństwa jest to, jak szybko potrafi on reagować na potrzeby innych i jak wiele daje z siebie.
Anthony Peake
Awatar użytkownika
Brigit
Niewymowny
 
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2017, 09:43
Podziękował : 67 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy


Wróć do Magia czarostwo wicca

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości