Medytacje OSHO i Vipassana.

Re: Medytacja Vipassana.

Postautor: Avalo » 30 cze 2013, 20:44

Vipassana ma to do siebie, że ma jeden cel: poznanie własnego wnętrza, swojego umysłu, a narzędziem jest medytacja poprzez uważność.
W celach edukacyjnych dzieli się Vipassanę na 2 kroki:
1. Skupianie się na swoim oddechu - jest to przygotowanie umysłu do stanu uważności. Należy się przez cały czas skupiać tylko na oddychaniu, tak aby stopniowo ubywało myśli, aż wreszcie by myśli odeszły i pozostała tylko CIĄGŁA, UWAŻNA ŚWIADOMOŚĆ ODDECHU.
2. Gdy się już wyćwiczy uważność umysłu można przejść do zasadniczej Vipassany, czyli do skupienia się na swoim umyśle. Dzięki wcześniejszym ćwiczeniom medytująca osoba będzie w stanie dzięki skupieniu i uwazności pojąć stopniowo swoje własne 'ja', co ma ją ubogadzić i rozwinąć duchowo.

Ważne jest, aby na żadnym etapie medytacji Vipassana nie wspomagać się żadną muzyką, mantrami. Nie stosuje się też wizualizacji, afirmacji, ani rozmyślań, czy analiz.
ཨོཾ་མ་ཎི་པ་དྨེ་ཧཱུྃ་

Awatar użytkownika
Avalo
Wpadłem na chwilę
 
Posty: 299
Rejestracja: 04 cze 2013, 16:34
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 15 razy
Płeć: Mężczyzna
Znak zodiaku: Ryby
Droga życia: 6

Re: Medytacje OSHO i Vipassana.

Postautor: SeedCake » 12 kwie 2014, 12:52

Medytacja powinna być rozpatrywana bardzo indywidualnie. Praktykowanie też wymyka się prostej kategoryzacji. Sama skorzystałam z medytacji zen i męczyłam się niemiłosiernie. Vipassany nie praktykowałam, ale możliwe, że kiedyś wprowadzę. Zdecydowanie preferuję medytację z użyciem mantr, sutr etc. Bardzo ważne jest, aby się nie szufladkować. Mi pasują mantry, a komu innemu cisza.
SeedCake
Niewymowny
 
Posty: 159
Rejestracja: 06 kwie 2014, 11:59
Lokalizacja: bliżej niż dalej
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 28 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Lew
Droga życia: 5

Poprzednia

Wróć do Medytacja

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości