Miód - magiczne właściwości i zastosowanie

Miód - magiczne właściwości i zastosowanie

Postautor: Rea » 30 sty 2016, 21:51

Obrazek



Na innym forum czytałam o zastosowaniu miodu w rytuale, jak sądzę jako dar dla Bogów.Znalazłam artykuł o miodzie, jednak trudno się w nim doszukać informacji na temat magicznego działania miodu.


"O zbawiennych właściwościach miodu ludzkość wiedziała od bardzo dawna. Już w starożytnym Egipcie stosowano miód do leczenia ran, a zmarłym faraonom wkładano pojemniki z miodem. To dowodzi tego jakim szacunkiem ludzie obdarzali tą cudowną substancję. Wielkimi zwolennikami miodu byli między innymi: Hipokrates, Salomon oraz Pitagoras.

Ale może skupmy się na samym miodzie. Miód jako substancja słodka, składa się z cukrów prostych które są bardzo łatwo przyswajalne przez organizm. W składzie miodu znajdują się również takie składniki jak: kwasy organiczne, mikroelementy, enzymy, glukoza, fruktoza oraz składniki mineralne, do których zaliczamy- żelazo, fosfor i magnez. W zależności od rodzaju miodu mamy do czynienia także z takimi składnikami jak rutyna i inhibina, które odpowiedzialne są za bakteriobójcze właściwości miodu. Miód powinien być stosowany jako środek spożywczy, lecz niestety często go bagatelizujemy i sięgamy do niego dopiero wtedy kiedy doskwiera nam choroba. A nie powinno tak być ponieważ, chyba wiele osób się ze mną zgodzi że herbata posłodzona miodem smakuje o wiele lepiej aniżeli cukrem.

Właściwości miodu:
przyspiesza gojenie się ran
zmniejsza ryzyko powstania bliznowców
leczy wrzody żołądka (szczególnie nadaje się do tego nektar z drzew herbacianych rosnących w Australii i Nowej Zelandii) działa przeciwbiegunkowo
obniża ciśnienie tętnicze krwi
hamuje procesy miażdżycowe
leczy schorzenia wątroby i dróg żółciowych
jest dobry na przeziębienia, kłopoty z gardłem
koi nerwy, działa nasennie
jednocześnie pobudza do pracy mózg (dzięki glukozie, która jest paliwem dla szarych komórek).
100 gramów miodu dostarcza organizmowi 319 kcal.

Ile rodzajów miodów to może napiszę w którymś, z postów. Miód jest szeroko stosowany w medycynie, kosmetyce. Jest polecany w szczególności dla dzieci, i osób w podeszłym wieku. Ponieważ poprawia pamięć, pomaga w regeneracji organizmu, wspomaga odporność. W dzisiejszych czasach postępu stara się zindustrializować pszczelarstwo. W USA jest popyt na monokulturę, również w pszczelarstwie. Ludzie tracą więź z pszczołami, przez to pogarsza się jakość miodu. Spryskuje się kwiaty pestycydami, które przyczyniają się do wymierania pszczół. Niestety lecz w krajach UE jest podobnie. W Polsce również od dawna jest moda na to co zagraniczne, a przecież kto choć raz miał do czynienia z produktem polskim. Niezależnie od tego czy był to produkt elektryczny, spożywczy itd. To doskonale wie, że to co polskie jest lepsze. Często można natrafić na półki ze sztucznym miodem, lecz to co oferuje nie ma nic wspólnego z miodem, a już na pewno z jego właściwościami. Pszczelarze też nie są bez winy, często zdarzają się oszuści którzy na wszelkie sposoby kombinują z miodem dla większego zysku. Moim zdaniem lepiej jest kupić miód u znajomego, sprawdzonego pszczelarza, niż kupować go w wielkich marketach. Przecież polskie miody są najlepsze, więc powinniśmy wspierać miejscowych pszczelarzy.

Ciekawostki:

Do najsławniejszych na świecie należą miody tymiankowe, pochodzące ze wzgórz w Grecji.
W Polsce najczęściej kupowany jest miód lipowy. Jest produktem bardzo łatwo przyswajalnym, całkowicie trawi się w ciągu niepełnych 2 godzin (dla porównania: szynka w 4 godziny).
Miód od dawna służył pielęgnacji urody. Znane są jego właściwości nawilżające, rozjaśniające i uelastyczniające skórę.
Zawarta w miodzie fruktoza neutralizuje skutki picia alkoholu. Następnego dnia warto w dwóch porcjach zjeść w sumie 200 gramów miodu.
Jeżeli zamknięty słoiczek będziemy przechowywać w chłodnym miejscu (najwłaściwsza jest temperatura 6-10 st. Celsjusza), nie straci swych wartości przez 23 lata.
Miód w dawnych czasach był przez okres miesiąca spożywany przez nowożeńców jako środek wzmacniający, celem uzyskania zdrowego potomstwa. Dlatego mówimy "miesiąc miodowy".
Miód szybko wzmacnia i regeneruje organizm po dużym wysiłku fizycznym i umysłowym. Cukry proste glukoza i fruktoza zawarte w miodzie błyskawicznie przenikają do krwi.
Miód reguluje procesy trawienne i zapobiega wzdęciom.
Fruktoza zawarta w miodzie odtruwa organizm, zobojętnia szkodliwe produkty kawy, alkoholu i innych używek.
Miód jest świetnym upominkiem, który każdemu niezależnie od sytuacji możemy podarować.
Dla poprawienia słabnącego wzroku babcie zalecały jeść pyłek pszczeli.
Miód należy przechowywać w temperaturze 6-15°C, chroniąc go przed działaniem światła w szczelnie zamkniętych naczyniach. Wówczas nie straci swoich właściwości nawet przez 3 lata.
Każdy miód jest dobry, różnice w składzie miodu są nie wielkie. Niektóre miody z uwagi na swój specyficzny skład są bardziej polecane w określonych schorzeniach np. miód lipowy na przeziębienie, grypę.
Miód działa jak eliksir młodości. Wzbogaca dietę w łatwo przyswajalne składniki mineralne, witaminy i aminokwasy.
Występujące w miodzie żelazo jest przyswajalne prawie w całości i szybko wbudowywane w hemoglobinę.
Miód gryczany zawiera rutynę - jeden ze składników witaminy "P", która uszczelnia naczynia krwionośne, a tym samym przeciwdziała miażdżycy, zwiększa przyswajalność witaminy "C ".
Naturalny miód powinniśmy spożywać zgodnie z naszymi preferencjami smakowymi i nie powinien być traktowany tylko jak lekarstwo, lecz jako smaczny odżywczy i zdrowy pokarm.
Dwie łyżki miodu obniżają poziom wypitego alkoholu o 15%.
Na serce najlepszy jest miód rzepakowy, zawiera najwięcej glukozy i fruktozy, duże ilości potasu i magnezu tak niezbędnych dla właściwego funkcjonowania mięśnia sercowego.
Miód reguluje pracę nerek,obniża poziom kwasu nerkowego, zapobiega osadzaniu się piasku moczowego i kamienicy nerkowej.
Miód gryczany posiada najsilniejsze właściwości przeciwdziałania tworzeniu się tzw. wolnych rodników, składniki zawarte w nim łączą się z wolnymi rodnikami unieszkodliwiając je.
Miód dodany do kąpieli ma działanie uspakajające, rozluźniające i kojące na skórę. Do wody o temp. 38°C dodać 300g miodu i przebywać w niej 20-30 min.
Miód pitny jest napojem alkoholowym, powstaje w wyniku fermentacji rozcieńczonego miodu, która może trwać nawet kilka lat.
Miód lipowy posiada silne działanie przeciwzapalne, jest najlepszy na zapalenie dróg oddechowych, grypę, anginę i "chrypkę".
Są osoby nietolerujące miodu, może się to objawiać nudnościami, wymiotami, biegunką, wysypką, świądem.
Miód niewłaściwie rozgrzewany (powyżej temp. 42 °C przez dłuższy czas ma postać tylko płynną, wówczas traci swoje właściwości lecznicze m.in. zdolność niszczenia bakterii.
Miody wielokrotnie tańsze pochodzące przeważnie z Chin, Indii lub krajów afrykańskich są sprzedawane w formie płynnej (są przegrzane). Miody takie nie krystalizują, a ich wartość lecznicza jest wątpliwa. Ponad to zawierają pyłki innych roślin niewystępujących w naszej szerokości geograficznej,które mogą oddziaływać alergicznie.
Najchętniej kupowanym miodem jest miód lipowy, lipowo-spadziowy, natomiast najdroższym miodem jest miód wrzosowy.
Miód jest jedynym z nielicznych produktów spożywczych, który nie psuje się, oczywiście pod warunkiem, że dojrzewa w ulu i jest właściwie przechowywany.
Żeby pszczoły zebrały kg miodu muszą odwiedzić kilka milionów kwiatów.
Prawdziwy miód płynny / potoka / powinien być gęstą cieczą, która z czasem ulegnie krystalizacji. Jeden litr miodu waży 1.40-1.45 Kg.
Prawdziwy miód wcześniej czy później ulega krystalizacji, lecz nie zmienia ona jego wartości odżywczych.
Miód skrystalizowany (krupiec) można doprowadzić ponownie do płynnej (potoki) bez utraty jego cennych właściwości wolno podgrzewając go w kąpieli wodnej o temperaturze 42°C od czasu do czasu mieszając. Po pewnym czasie, jeśli nie przekroczymy tej temperatury ponownie ulegnie krystalizacji.
Miód prawie natychmiast uzupełnia braki energetyczne i utrzymuje je przez wiele godzin, a glukoza zawarta w nim jest najważniejszym materiałem energetycznym dla serca.
Dodając miód do kawy czy herbaty warto zaczekać chwilę, aż przestygnie, aby miód nie stracił swoich cennych właściwości.
Miód nie zastąpi leków i operacji, ale spożywany regularnie może wyeliminować konieczność interwencji medycznej.
Poleca się spożywać miód w następujących dawkach:
Niemowlętom do roku nie zaleca się
dzieci 1-2 lat 7g dziennie
dzieci 2-6 lat 10-20g dziennie
dzieci 6-12 lat 30-50g dziennie
młodzież i dorośli 60-150g dziennie
Płaska łyżeczka do herbaty to około 5g miodu Łyżka stołowa miodu to około 20 g miodu.
Działanie bakteriobójcze i odżywcze miodu wzrasta, gdy jest rozpuszczony ( 1-2 łyżki miodu do szklanki zalać letnią wodą i pozostawić pod przykryciem na 12 godz.) Zaleca się pić miód rano na czczo i wieczorem.
W celach leczniczych dziennie przyjmujemy miodu:
W schorzeniach układu moczowego: 2-4 łyżeczki
Serca i naczyń, układu nerwowego, jelit, wątroby: 3-6 łyżek
Układ oddechowy 4-6 łyżek
Żołądek i przewód pokarmowy 5-10 łyżek
Średnie roczne spożycie miodu w Polsce wynosi 270g, w Niemczech 3,2 kg, a w Europie 0,8kg. na głowę mieszkańca.
Pszczoły zbieraczki zbierają nektar z kwiatów dodają pierwsze enzymy i przynoszą do ula, gdzie pszczoły ulowe dalej wzbogacają go w produkowane przez gruczoły gardzielowe i ślinowe aminokwasy, enzymy, kwasy i związki organiczne.
Zebrany nektar jest wielokrotnie przenoszony coraz to do innych komórek plastrów, wzbogacany przez wydzieliny gruczołów gardzielowych i ślinowych, w różne związki, odparowywany z wody do momentu, gdy jej zawartość będzie wynosić 18-20%. Dojrzały miód jest następnie zasklepiany cienką warstwą wosku."

źródło - http://pszczelarstwomojapasja.blogspot. ... wosci.html
'' Strach jest jak wilk na łańcuchu. Staje się groźny dopiero gdy go uwolnisz. Smutek ulatuje w otchłani zapomnienia. Gniew można zabić uśmiechem. Tylko nadzieja wiecznie trwa… '' David Gregory Roberts -
Cień góry


Ziemia to nasze kości, powietrze to oddech, woda to nasza krew a ogień...
ogień to nasze pożądania...
'
G. Shields
Awatar użytkownika
Rea
czarownica
 
Posty: 439
Rejestracja: 03 mar 2009, 14:24
Podziękował : 73 razy
Otrzymał podziękowań: 69 razy

Re: Miód - magiczne właściwości i zastosowanie

Postautor: Verm » 31 sty 2016, 15:54

Na innym forum czytałam o zastosowaniu miodu w rytuale, jak sądzę jako dar dla Bogów.


Miód jest symbolem bogactwa i pomyślności, więc na dar dla Bogów nadaje się świetnie. Jest też wiązany ze zmarłymi, więc można go używać w rytuałach związanych z kultem przodków. Zastosowań ma sporo - czary na pomyślność, bogactwo, dobrą atmosferę w domu, zdrowie, oczyszczanie ludzi i pomieszczeń etc.

Awatar użytkownika
Verm
Kapłan w wicca
 
Posty: 261
Rejestracja: 07 lip 2015, 01:15
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 251 razy
Płeć: Mężczyzna
Droga życia: 8

Re: Miód - magiczne właściwości i zastosowanie

Postautor: Rea » 21 lut 2016, 17:15

Jest też wiązany ze zmarłymi, więc można go używać w rytuałach związanych z kultem przodków.


Chodzi o balsamowanie zwłok ?

Zastosowań ma sporo - czary na pomyślność, bogactwo, dobrą atmosferę w domu, zdrowie, oczyszczanie ludzi i pomieszczeń etc.


Wątpię czy wyrazisz zgodę i opiszesz przynajmniej jeden z rytuałów. Zaryzykować mogę.
Zatem bardzo proszę o opis rytuału na przykład oczyszczającego ludzi i pomieszczenia. O takie, o które ludzie najczęściej pytają.
:0vishenka:
'' Strach jest jak wilk na łańcuchu. Staje się groźny dopiero gdy go uwolnisz. Smutek ulatuje w otchłani zapomnienia. Gniew można zabić uśmiechem. Tylko nadzieja wiecznie trwa… '' David Gregory Roberts -
Cień góry


Ziemia to nasze kości, powietrze to oddech, woda to nasza krew a ogień...
ogień to nasze pożądania...
'
G. Shields
Awatar użytkownika
Rea
czarownica
 
Posty: 439
Rejestracja: 03 mar 2009, 14:24
Podziękował : 73 razy
Otrzymał podziękowań: 69 razy

Re: Miód - magiczne właściwości i zastosowanie

Postautor: Elie » 22 lut 2016, 18:44

W niektórych tradycjach w rytuałach używa się raczej miodu pitnego.Pije się go czasem symbolicznie a potem wylewa na ziemię, czyli oddaje ziemi. W Wicca miód związany jest z żywiołem ziemi. Również w Wicca można użyć miodu pitnego w miejsce wina czy soku w trakcie posiłku rytualnego.
Z tego co wiem, miodu pitnego najczęściej używają Asatryjczycy.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31409
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2187 razy
Otrzymał podziękowań: 2127 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Miód - magiczne właściwości i zastosowanie

Postautor: Ankol18 » 22 lut 2016, 20:48

Miód jest symbolem słodyczy i bogactwa.
Najpiękniejsze chwile w życiu - nie można ich zaplanować, przychodzą same.
Awatar użytkownika
Ankol18
Forumowicz do entej
 
Posty: 3667
Rejestracja: 01 sie 2013, 16:41
Podziękował : 318 razy
Otrzymał podziękowań: 460 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 9

Re: Miód - magiczne właściwości i zastosowanie

Postautor: Elie » 24 lut 2016, 23:13

Jest też wiązany ze zmarłymi, więc można go używać w rytuałach związanych z kultem przodków.


Chodzi o balsamowanie zwłok ?


Miodu, jako symbolu wiecznej szczęśliwości, używano do balsamowania zwłok.
Babilończycy, grzebiąc zmarłych, smarowali ich miodem, a Persowie woskiem.
Tak postępowali wieki temu. Nie sądzę, żeby zwyczaj przetrwał do czasów obecnych.

Miód symbolizuje związek ze Słońcem ( przez swój złocisty kolor ), łączność z bóstwem, boską miłość, jadło niebiańskie, pełne szczęście, nirwanę, najwyższe dobro ziemskie i nieziemskie, życie i śmierć.; mądrość, wtajemniczenie, natchnienie poetyckie, bystry wzrok, bogactwo duchowe, ...

Miód u stroż. Greków - eliksir życia, nektar bogów, używany do libacji na równi z wodą, oliwą i mlekiem.
Istnieje domniemanie, że nektar i ambrozja były pierwotnie, w epoce skromniejszych gustów, miodem pitnym i kaszą jaglaną. - Kopaliński.



Zastosowań ma sporo - czary na pomyślność, bogactwo, dobrą atmosferę w domu, zdrowie, oczyszczanie ludzi i pomieszczeń etc.


Wątpię czy wyrazisz zgodę i opiszesz przynajmniej jeden z rytuałów. Zaryzykować mogę.
Zatem bardzo proszę o opis rytuału na przykład oczyszczającego ludzi i pomieszczenia. O takie, o które ludzie najczęściej pytają.
:0vishenka:


Wątpię. Doczytałam się, że Kieleckie Guślarki swoją wiedzę przekazują komuś zaufanemu, najczęściej z rodziny, dopiero przed śmiercią. Uważają bowiem, że zdrada tajemnic wiąże się z utratą mocy. Znajomość gestów i formułek jest niewystarczająca i nieskuteczna bez mocy.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31409
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2187 razy
Otrzymał podziękowań: 2127 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Miód - magiczne właściwości i zastosowanie

Postautor: szamka » 26 lut 2016, 16:01

Verm pisze:

Miód jest symbolem bogactwa i pomyślności, więc na dar dla Bogów nadaje się świetnie. Jest też wiązany ze zmarłymi, więc można go używać w rytuałach związanych z kultem przodków. Zastosowań ma sporo - czary na pomyślność, bogactwo, dobrą atmosferę w domu, zdrowie, oczyszczanie ludzi i pomieszczeń etc.



Poproszę o jeden przykład rytuału związanego z dobrą atmosferą w domu i oczyszczaniem pomieszczeń. :0vishenka:
Awatar użytkownika
szamka
Dopiero się rozkręcam
 
Posty: 350
Rejestracja: 03 wrz 2014, 08:16
Podziękował : 76 razy
Otrzymał podziękowań: 58 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Skorpion
Droga życia: 8

Re: Miód - magiczne właściwości i zastosowanie

Postautor: Iza74 » 27 lut 2016, 18:22

Możesz pomodlić się do wybranego bóstwa czy świętego i na koniec wypić symbolicznie miodu.Jeżeli nie potrafisz w sposób właściwy odprawić rytuału, zastosuj inną metodę.Ot chociażby opisany sposób z motanką
lalki-voodo-lichoradki-fantomy-motanki-t40374.html#p979078

Na oczyszczenie najlepsza jest bylica, szałwia i sól.Wszystko święcone.
Liczby doskonałe, jak doskonałych [ ludzi ] spotyka się rzadko... ( Kartezjusz)
Awatar użytkownika
Iza74
Pismak
 
Posty: 1941
Rejestracja: 09 sie 2014, 19:19
Podziękował : 131 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 8

Re: Miód - magiczne właściwości i zastosowanie

Postautor: Verm » 03 mar 2016, 01:27

Chodzi o balsamowanie zwłok ?


Nie. Chodzi o rytuały związane ze zmarłymi, głownie przodkami choć nie tylko. Przykładem mogą być np. Dziady, w czasie których duszom składa się w ofierze miód aby mogły sie pożywić.


Wiccanie z kilku względów używają przede wszystkim wina. Częste używanie miodu i ale postulował Buckland w swojej Big Blue, ale to już nie wicca (mimo, że ścieżka którą stworzył nazywa się Seax-Wicca). Miodu używają też rodzimowiercy - na ostatnim Welesowym, z tego co widziałem, w rogu krążył własnie miód.

Wątpię. Doczytałam się, że Kieleckie Guślarki swoją wiedzę przekazują komuś zaufanemu, najczęściej z rodziny, dopiero przed śmiercią. Uważają bowiem, że zdrada tajemnic wiąże się z utratą mocy. Znajomość gestów i formułek jest niewystarczająca i nieskuteczna bez mocy.


Niektóre babki też mają takie podejście, ale w praktyce widać, że to tak nie działa. Generalnie to trochę taki straszak przed tym, żeby nie zdradzać tajemnic na prawo i lewo. Ja np. publikuje czasem na blogu jakieś teksty guseł, ale pomijam pewne elementy tak, żeby najważniejsze rzeczy zachować w tajemnicy. Niekiedy piszę coś własnego na podstawie oryginalnego przekazu. Teksty wrzucam po to, żeby czytelnicy zobaczyli jak może to wyglądać, a nie po to, żeby praktykowali na podstawie tego co udało im się wyczytać.

Czasami dzielę się oryginalnymi tekstami z osobami, które dobrze znam i które też praktykują magię - szansa na to, że odprawią rytuał tak jak trzeba jest duża, a na to, że zrobią sobie krzywdę niewielka, więc można się podzielić jeśli ktoś jest w potrzebie.

Tak poza tym już - musiałbym sięgnąć do "bazy tekstów nieużywanych", wygrzebać coś w miarę prostego i krótkiego, a potem jeszcze przetłumaczyć to na polski. W tej mam całą masę bardziej priorytetowych tekstów do przetłumaczenia i chroniczny brak czasu.

Co do opisu rytuału - opis nie jest dokładnym skryptem, w którym napisane jest co kiedy trzeba zrobić i powiedzieć. Tak naprawdę rytuał ochronny, podobnie jak ten zsyłający dobrobyt ogranicza się do odpowiedniego przygotowania miodu (trzeba go "poświęcić" odpowiednim tekstem) i posmarowania nim wszystkich progów i drzwi w domu. W przypadku drzwi miód nanosi się na każdy z rogów oraz na sam środek odrzwi. To tak w dużym skrócie.

Awatar użytkownika
Verm
Kapłan w wicca
 
Posty: 261
Rejestracja: 07 lip 2015, 01:15
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 251 razy
Płeć: Mężczyzna
Droga życia: 8

Re: Miód - magiczne właściwości i zastosowanie

Postautor: Elie » 03 mar 2016, 20:23

Chodzi o balsamowanie zwłok ?



Verm
Nie. Chodzi o rytuały związane ze zmarłymi, głownie przodkami choć nie tylko. Przykładem mogą być np. Dziady, w czasie których duszom składa się w ofierze miód aby mogły sie pożywić.


Miodu, jako symbolu wiecznej szczęśliwości, używano do balsamowania zwłok.
Babilończycy, grzebiąc zmarłych, smarowali ich miodem, a Persowie woskiem.


Jest to cytat ze słownika Kopalińskiego - Słownik Symboli.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31409
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2187 razy
Otrzymał podziękowań: 2127 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Następna

Wróć do Magia w przyrodzie roślinach

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości