mistyczna ezoteryka

mistyczna ezoteryka

Postautor: Lafayette » 18 gru 2015, 09:32

Dzien dobry .
dawno mnie tu nie było
siedziałem sobie i trafil mi się w rece ciekawe temat.
Otoz czytałem o mansonach / wolnomularzach (dodatek do faktu) xd , i pisali tam cos takiego iż wolnomularze" prawdopodobnie" stosuja jakies techniki mistycznej czy pradawnej ezoretyki , czy jakos tak . mogla by mi ktos cos więcej o tym powiedzieć ?
z poważaniem anonymous . f542b21fe6a35
Lafayette

Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Droga życia: 0

Re: mistyczna ezoteryka

Postautor: Verm » 18 gru 2015, 17:18

Dodatek do "Faktu" nie jest dobrym źródłem informacji, bo to brukowiec nastawiony na sensację.

Tak naprawdę to bardzo cięzko jest się odnieść do tego co napisałeś, bo sfomułowałeś problem bardziej niż ogólnie. Siłą rzeczy odpowiedź też będzie bardzo ogólna.

Generalnie można powiedzieć, że obrządki masońskie, w których pracują poszczególne loże, mimo, że są relatywnie późne (RSDiU np jest datowany na 1754 rok) zawierają elementy zaczerpnięte ze starszych tradycji - ot chociażby judaistyczne, pochodzące z masonerii operacyjnej czy jeszcze inne.

Masoneria jest ezoteryczna w tym sensie, że zakłada inicjację i zachowanie pewnych rzeczy w tajemnicy przed profanami. W tej chwili masoneria jest bardzo różnorodna - są konserwatyści, osoby kierujące się racjonalizmem światopoglądowym i loże pracujące w obrządkach mistyczno-ezoterycznych.

Przykładem tych mistyczno-ezoterycznych są trzy ryty - Misraim (miał się wywodzić z nauk starożytnych egipskich kapłanów), Memphis (wypączkował z rytu Misraim, odwołuje się też m.in. do kabały i templariuszy) oraz Ryt Memphis-Misraim, który jest połączeniem obu rytów w jedną całość. W Warszawie działa trójkąt pracujący w tym rycie właśnie.

Awatar użytkownika
Verm
Kapłan w wicca

Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 251 razy
Droga życia: 8

Wróć do Ezoteryka