Mudry - energetyczne układy dłoni

Mudry - energetyczne układy dłoni

Postautor: Elie » 22 lut 2013, 11:04

Mudry - to w medytacji symboliczne gesty. Jest to jedna z technik hatha-jogi, która opiera się na pracy z ciałem i oddechem. Te specjalne układy dłoni i palców mają mieć działanie energetyzujące, wzmacniające i kierować umysł w stronę wyzwolenia. Według ich zwolenników przynoszą harmonię emocji i umysłu, zdrowie fizyczne i wynikającą z niego sprawność seksualną. Twierdzi się, że stosowanie mudr jest całkowicie bezpieczne, a by działały, wystarczy stosować je od jednego do trzech kwadransów dziennie, nawet podczas wykonywania innych czynności (na przykład oglądając telewizję, spacerując, czy podróżując).
Stworzono również cały szereg pozycji dłoni i palców o działaniu terapeutycznym i leczniczym. Mechanizm działania mudr polega na kierowaniu przepływem energii i usuwaniu blokad energetycznych. Ten rodzaj terapii jest prosty, skuteczny i bezpieczny. Nie wymaga żadnych specyficznych predyspozycji. Jednak osoby o zwiększonej percepcji energetycznej (np. adepci Reiki) mogą wykorzystać mudry bardziej efektywnie.

Ayurveda - w tłumaczeniu z sanskrytu oznacza „ czysta wiedza" ( AYU - Syć lub Sycie codzienne, VEDA - wiedza). Jest praktyczną nauką o zdrowym życiu i samoleczeniu, jej celem jest doskonałe zdrowie i długowieczność. AYU zawiera wiedzę, która jest trudna do zrozumienia dla Europejczyków, gdyż nie są oni zaznajomieni ze subtelnościami wschodniej ezoteryki.

Przewiduje kompleksowe terapeutyczne wskazania, do których należą:
• leczenie
• odżywianie
• rozkład dnia
• ćwiczenia fizyczne
• picie wody
• leczenie ziołami, minerałami, metalami, kolorami, światłem, słowem
• masaże
• refleksoterapia
• nakłuwanie igłami i inne

Mądrość Ayurvedy pochodzi od dawnych mędrców - Riszich, którzy osiągnęli ją drogą intuicyjną bezpośrednio ze świadomości kosmicznej. Stwierdzili oni, że świadomość jest energią przejawiającą się w pięciu podstawowych elementach, jakimi są:
• ogień
• powietrze
• niebo (eter)
• ziemia
• woda.

Pojęcie tych elementów stanowi sedno nauki Ayurvedy, bowiem doskonałe zdrowie jest zachowaniem równowagi pomiędzy tymi elementami. Każdemu palcowi naszych dłoni odpowiada jeden z elementów i odpowiednio nimi manipulując możemy doprowadzić do wyrównania energii w organizmie, każdy palec ma swój odpowiednik w jednym z pięciu elementów makrokosmosu.
Tak, więc:
• kciuk jest odpowiednikiem ognia (słońca)
• palec wskazujący jest odpowiednikiem powietrza
• palec środkowy jest odpowiednikiem nieba (eteru)
• palec serdeczny jest odpowiednikiem ziemi
• mały palec jest odpowiednikiem wody.

Tradycyjna medycyna hinduska bazuje na obserwacji, iż większość chorób powodowana jest przez zachwianie równowagi mikrokosmosu ciała ludzkiego wynikającej ze złego odżywiania, problemów psychofizycznych-duchowych. Ułożenie palców w odpowiedniej pozycji uruchamia w organizmie siły, które przywracają zachwianą równowagę i leczą.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31483
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2199 razy
Otrzymał podziękowań: 2156 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Mudry - energetyczne układy dłoni

Postautor: Elie » 22 lut 2013, 11:10

GYAN MUDRA - Mudra Wiedzy, Gest Wiedzy

Technika wykonania: palec wskazujący (Powietrze) lekko dotyka opuszki kciuka (Ogień). Pozostałe trzy palce
(Niebo, Ziemia, Woda) pozostają wyprostowane, nie napięte.

Wskazania:
• bezsenność
• nadmierna senność
• nadciśnienie tętnicze
• napięcia emocjonalne
• brak koncentracji
• kłopoty z pamięcią
• niepokój
• depresja

Ta na pozór prosto wyglądająca pozycja ręki jest w stanie rozwiązać wiele problemów zdrowotnych. Mudra Wiedzy jest jedną z najprostszych do zastosowania, a jednocześnie najważniejszą. Zaleca się szerokie stosowanie tej mudry, poniewaS pogłębia i wzmacnia ona działanie innych mudr. Keshav Dev powiedział o niej „Ta prosta mudra jest uniwersalnym środkiem leczniczym przeciwko duchowym spięciom, oraz wewnętrznemu nieporządkowi. Ona poprawia myślenie i możliwości koncentracji, oraz wspiera duchowo zmysły czucia. Podstawą prawie wszystkich problemów zdrowotnych są problemy duchowo - psychiczne, tak więc radzę wszystkim praktykować GYAN MUDRA pojedynczo lub w połączeniu z innymi mudrami, co zwiększy skutek leczenia." Najdogodniejsza pozycja do ćwiczenia tej mudry to pozycja nóg w „Kwiecie Lotosu", ale GYAN MUDRA można ćwiczyć podczas siedzenia, leżenia, relaksacji, medytacji, w czasie spacerów, podróży. Ta mudra sprawia, że odradzamy się na nowo. Wielu myślicieli, filozofów i uczonych stosowało i nadal stosuje ta mudrę. Sam Budda na różnych wizerunkach został przedstawiony właśnie z rękoma w pozycji Gestu Wiedzy. Na pewno nie jest to przypadek. Jest ona uniwersalnym środkiem przeciwko duchowemu napięciu i wewnętrznemu bałaganowi. Wzmacnia i stymuluje pamięć, poprawia myślenie, polepsza moSliwość, koncentracji, wzmacnia duchowo, koncentruje potencjalne możliwości naszego organizmu. Powoduje rozluźnienie psychiczno-fizycznoduchowe. Pomaga przy bezsenności, nadmiernej senności, przy depresjach, napięciach emocjonalnych, przy wysokim ciśnieniu. Usuwa trwogę, niepokój, strach, smutek i melancholię.

Obrazek


Technika wykonania: palec wskazujący ( Powietrze) lekko dotyka opuszki kciuka ( Ogień). Pozostałe trzy palce ( Niebo, Ziemia, Woda) pozostają wyprostowane, nie napięte.


Wskazania:
bezsenność
nadmierna senność
nadciśnienie tętnicze
napięcia emocjonalne
brak koncentracji
kłopoty z pamięcią
niepokój
depresja.

Ta na pozór prosto wyglądająca pozycja ręki jest w stanie rozwiązać wiele problemów zdrowotnych. Mudra Wiedzy jest jedną z najprostszych do zastosowania, a jednocześnie najważniejszą. Zaleca się szerokie stosowanie tej mudry, ponieważ pogłębia i wzmacnia ona działanie innych mudr.
Keshav Dev powiedział o niej „ Ta prosta mudra jest uniwersalnym środkiem leczniczym przeciwko duchowym spięciom, oraz wewnętrznemu nieporządkowi. Ona poprawia myślenie i możliwości koncentracji, oraz wspiera duchowo zmysły czucia. Podstawą prawie wszystkich problemów zdrowotnych są problemy duchowo - psychiczne, tak więc radzę wszystkim praktykować GYAN MUDRA pojedynczo lub w połączeniu z innymi mudrami, co zwiększy skutek leczenia.
Najdogodniejsza pozycja do ćwiczenia tej mudry to pozycja nóg w „Kwiecie Lotosu", ale GYAN MUDRA można ćwiczyć podczas siedzenia, leżenia, relaksacji, medytacji, w czasie spacerów, podróży. Ta mudra sprawia, że odradzamy się na nowo. Wielu myślicieli, filozofów i uczonych stosowało i nadal stosuje ta mudrę. Sam Budda na różnych wizerunkach został przedstawiony właśnie z rękoma w pozycji Gestu Wiedzy. Na pewno nie jest to przypadek.
Jest ona uniwersalnym środkiem przeciwko duchowemu napięciu i wewnętrznemu bałaganowi. Wzmacnia i stymuluje pamięć, poprawia myślenie, polepsza możliwość, koncentracji, wzmacnia duchowo, koncentruje potencjalne możliwości naszego organizmu. Powoduje rozluźnienie psychiczno-fizyczno- duchowe. Pomaga przy bezsenności, nadmiernej senności, przy depresjach, napięciach emocjonalnych, przy wysokim ciśnieniu. Usuwa trwogę, niepokój, strach, smutek i melancholię
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31483
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2199 razy
Otrzymał podziękowań: 2156 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Mudry - energetyczne układy dłoni

Postautor: Elie » 22 lut 2013, 11:21

VAYA MUDRA - Mudra Wiatru

Technika wykonania: palec wskazujący (Powietrze) składamy tak, aby opuszkiem dotknął podstawy kciuka (Ogień), kciukiem (Ogień) przyciskamy ów palec (Powietrze) lekko, pozostałe palce (Niebo, Ziemia, Woda) są swobodnie wyprostowane w rozluźnieniu.

Wskazania:
- reumatyzm
- ischias
- bóle korzonkowe
- drżenie rąk, szyi, głowy tzw. drżączka.

W medycynie wschodniej wiatr określa się jako zewnętrzny czynnik szkodliwy dla organizmu człowieka. Jest on także praelementem Sywiołu „Powietrze" wchodzący w strukturę Wszechświata i naszego ciała. W AYURVEDA znajduje się 51 rodzajów wiatru, które mogą we wszystkich częściach ciała wywołać różnorakie schorzenia. Przede wszystkim schorzenia
reumatyczne miedzy innymi ischias, reumatyzm oraz drżączkę rąk, szyi oraz głowy. Jeżeli w ciągu 24 godzin od zauważenia jednej z chorób lub dolegliwości spowodowanej przez Wiatr zastosuje się tą mudrę można szybko zauważyć
poprawę. W schorzeniach przewlekłych ćwiczenia te powinny być wspierane przez PRAŃ MUDRĘ
- MUDRĘ ŻYCIA. Stosowanie Mudry Wiatru powinno być zakończone w momencie stwierdzenia uzyskania poprawy i zaniknięcia objawów choroby.

Obrazek


VAYU MUDRA - MUDRA WIATRU.
Technika wykonania: palec wskazujący (Powietrze) składamy tak, aby opuszkiem dotknął podstawy kciuka (Ogień), kciukiem (Ogień) przyciskamy ów palec (Powietrze) lekko, pozostałe palce (Niebo, Ziemia, Woda) są swobodnie wyprostowane w rozluźnieniu. Wskazania:
- reumatyzm
- ischias
- bóle korzonkowe
- drżenie rąk, szyi, głowy tzw. drżączka.
W medycynie wschodniej wiatr określa się jako zewnętrzny czynnik szkodliwy dla organizmu człowieka. Jest on także praelementem żywiołu „Powietrze" wchodzący w strukturę Wszechświata i naszego ciała. W AYURYEDA znajduje się 51 rodzajów wiatru, które mogą we wszystkich częściach ciała wywołać różnorakie schorzenia. Przede wszystkim schorzenia reumatyczne miedzy innymi ischias, reumatyzm oraz drżączkę rąk, szyi oraz głowy. Jeżeli w ciągu 24 godzin od zauważenia jednej z chorób lub dolegliwości spowodowanej przez Wiatr zastosuje się tą mudrę można szybko zauważyć poprawę. W schorzeniach przewlekłych ćwiczenia te powinny być wspierane przez PRAŃ MUDRĘ
- MUDRĘ ŻYCIA. Stosowanie Mudry Wiatru powinno być zakończone w momencie stwierdzenia uzyskania poprawy i zaniknięcia objawów choroby.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31483
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2199 razy
Otrzymał podziękowań: 2156 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Mudry - energetyczne układy dłoni

Postautor: Elie » 22 lut 2013, 11:25

SHUNYA MUDRA - Mudra Nieba

Technika wykonania: palec środkowy (Niebo) składamy tak, aby dotknął opuszkiem podstawy kciuka (Ogień); kciukiem (Ogień) przyciskamy ów palec (Niebo) lekko. Pozostałe palce (Powietrze, Ziemia, Woda) są wyprostowane w rozluźnieniu.

Wskazania:
• schorzenia uszu
• szum w uszach
• schorzenia słuchu,
• osłabienie słuchu
• dzwonienie w uszach.

Niebo związane jest z siłami Wyższymi z górną częścią człowieka, z głową. Mudra ta przeznaczona jest głównie dla osób cierpiących na schorzenia uszu i słuchu. Potrafi szybko likwidować ból uszu, a przy dłuższym stosowaniu może doprowadzić do niemal całkowitego wyleczenia wszystkich chorób uszu.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31483
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2199 razy
Otrzymał podziękowań: 2156 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Mudry - energetyczne układy dłoni

Postautor: Elie » 22 lut 2013, 11:26

APAŃ MUDRA - Mudra Energii

Technika wykonania: opuszki palców środkowego (Niebo), serdecznego (Ziemia) i kciuka (Ogień) składamy razem, pozostałe palce (Powietrze, Woda) są swobodnie wyprostowane.

Wskazania:
• przeciwdziała bólowi
• zatrucia organizmu np. żołądkowe
• schorzenia układu moczowego
• oczyszczanie organizmu z toksyn i zanieczyszczeń.

Życie bez energii jest niemożliwe. Pola energetyczne i promieniowania przenikają cały Wszechświat współdziałając ze sobą, promieniując i pochłaniając, aby odrodzić się na nowo. Starożytni Hindusi nazwali strumień energii Praną, Chińczycy - Qi (czi), Japończycy - Cy. Skoncentrowana i ukierunkowana energia potrafi czynić cud tworzenia i uleczenia jak również zniszczenia. Biegunowość energii jest podstawą ruchu i życia. Ćwiczenia tej mudry pozwalają uzyskać harmonię w organizmie, zapewniają efekt przeciwbólowy. Powodują także wydalanie z organizmu trucizn, zanieczyszczeń i szkodliwych substancji, prowadząc do oczyszczenia organizmu.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31483
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2199 razy
Otrzymał podziękowań: 2156 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Mudry - energetyczne układy dłoni

Postautor: Elie » 22 lut 2013, 11:28

APAN VAYU MUDRA - Mudra Ratująca życie

Technika wykonania: palec wskazujący (Powietrze) składamy tak, aby czubkiem dotknął podstawy kciuka (Ogień); równocześnie składamy opuszkami: palec środkowy (Niebo), serdeczny (Ziemia) i kciuk (Ogień). Mały palec (Woda)
zostaje wyprostowany.

Wskazania:
• atak serca
• bóle serca i kołatanie serca
• schorzenia i niedomagania sera
• zawał mięśnia sercowego
• uczucie dyskomfortu w okolicy serca połączone ze smutkiem i trwogą.

Ten układ palców funkcjonuje jako pierwsza pomoc przy objawach ataku serca i reguluje wiele schorzeń serca. Wykonywania tej mudry powinniśmy nauczyć się wszyscy, bowiem jej znajomość może uratować życie nam samym, naszym bliskim i znajomym. W przypadku ataku serca powinno to ćwiczenie być natychmiast wykonane obiema rękami. Natychmiastowa ulga jest porównywalna ze skutkiem zażycia nitrogliceryny.

Obrazek


Technika wykonania: palec wskazujący (Powietrze) składamy tak, aby czubkiem dotknął podstawy kciuka (Ogień); równocześnie składamy opuszkami: palec środkowy (Niebo), serdeczny (Ziemia) i kciuk (Ogień). Mały palec (Woda) zostaje wyprostowany. Wskazania:
atak serca
bóle serca i kołatanie serca
schorzenia i niedomagania sera
zawał mięśnia sercowego
uczucie dyskomfortu w okolicy serca połączone ze smutkiem i trwogą.
Ten układ palców funkcjonuje jako pierwsza pomoc przy objawach ataku serca i reguluje wiele schorzeń serca. Wykonywania tej mudry powinniśmy nauczyć się wszyscy, bowiem jej znajomość może uratować życie nam samym, naszym bliskim i znajomym. W przypadku ataku serca powinno to ćwiczenie być natychmiast wykonane obiema rękami. Natychmiastowa ulga jest porównywalna ze skutkiem zażycia nitrogliceryny.

MUDRA ŻYCIA.
Technika wykonania: opuszki palców serdecznego (Ziemia), małego (Woda) i kciuka (Ogień) są razem złączone. Pozostałe palce są swobodnie wyprostowane. Wskazania:
wyczerpanie, zmęczenie
szybkie męczenie się
nerwice
objawy senności
osłabienie wzroku
zaburzenia wzroku.

Wykonanie tej mudry wyrównuje potencjał energetyczny całego organizmu, sprzyja wzmocnieniu sił witalnych. Stosowanie jej jest wskazane w stanach wyczerpania i zmęczenia. MUDRA polepsza ostrość wzroku, leczy choroby wzroku i oczu. Redukuje objawy senności i nerwowości. Doenergetyzowuje cały organizm.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31483
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2199 razy
Otrzymał podziękowań: 2156 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Mudry - energetyczne układy dłoni

Postautor: Elie » 22 lut 2013, 11:29

PRITHYI MUDRA - Mudra Ziemi

Technika wykonania: składamy ze sobą opuszkami palec serdeczny (Ziemia) i kciuk (Ogień) lekko dociskając. Pozostałe palce są swobodnie wyprostowane.

Wskazania:
• stres
• słabości psychiczne
• brak zaufania do samego siebie
• witalne wyniszczenie organizmu.

Ziemia jest jednym z praelementów, z których zbudowane jest nasze ciało. Jest jednym z żywiołów określających typ osobowości i skłonność do zachorowań. Ćwiczenie tej mudry wyrównuje deficyt energetyczny organizmu, działa
przeciw słabościom psychicznym i przeciwdziała witalnemu wyniszczeniu. Dzięki jej stosowaniu można podnieść własną samoocenę i zaufanie do samego siebie. Działa również jako obrona wobec wszystkich negatywnych wpływów.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31483
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2199 razy
Otrzymał podziękowań: 2156 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Mudry - energetyczne układy dłoni

Postautor: Elie » 22 lut 2013, 11:30

SHANKH MUDRA - Mudra Muszli

Technika wykonania: dwie złączone ręce przypominaj ą muszlę. Cztery palce (Powietrze, Niebo, Ziemia, Woda) prawej ręki obejmują kciuk (Ogień) lewej ręki. Kciuk (Ogień) prawej ręki dotyka wystającego palca środkowego (Niebo) lewej
ręki.

Wskazania:
• schorzenia gardła i krtani
• chrypka
• utrata głosu.

Mudra Muszla - „Szankha" - atrybut Boga Sziwy, imię NagaSmija, Syjącego w królestwie podziemnym. Wykorzystywana jest przy rytuałach religijnych. Mudra ta wpływa leczniczo na wszelkie dolegliwości gardła i krtani między innymi na chrypkę. Wzmacnia i polepsza głos zwłaszcza, gdy dołączy się do tego wyśpiewanie głoski „OM". Zalecana jest szczególnie dla osób,
których narzędziem pracy jest głos; a więc artystów, śpiewaków, nauczycieli itp.

Obrazek


Mudra przydatna przede wszystkim dla osób, które na co dzień w znacznym stopniu muszą posługiwać się swoim głosem tzn. Dla aktorów, śpiewaków, ale także dla nauczycieli, osób, które prowadzą liczne kursy i wszystkich tych, których zawód wymaga ciągłego mówienia. Jednak mudra ta jest przydatna dla każdego z nas, ponieważ pomaga ona przy wszelkich dolegliwościach gardła i krtani. Pomaga w jego bólach, leczy chrypkę i utratę głosu. Szczególnie silne działanie ma ona w połączeniu z wypowiadaniem mantry OM
Technika wykonania: dwie złączone ręce przypominaj ą muszlę. Cztery palce ( Powietrze, Niebo, Ziemia, Woda) prawej ręki obejmują kciuk (Ogień) lewej ręki. Kciuk (Ogień) prawej ręki dotyka wystającego palca środkowego (Niebo) lewej ręki. Wskazania:
schorzenia gardła i krtani
chrypka
utrata głosu.

Mudra Muszla - „Szankha" - atrybut Boga Sziwy, imię Nagażmija, żyjącego w królestwie podziemnym. Wykorzystywana jest przy rytuałach religijnych. Mudra ta wpływa leczniczo na wszelkie dolegliwości gardła i krtani między innymi na chrypkę. Wzmacnia i polepsza głos zwłaszcza, gdy dołączy się do tego wyśpiewanie głoski „OM". Zalecana jest szczególnie dla osób, których narzędziem pracy jest głos; a więc artystów, śpiewaków, nauczycieli itp.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31483
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2199 razy
Otrzymał podziękowań: 2156 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Mudry - energetyczne układy dłoni

Postautor: Elie » 22 lut 2013, 11:32

LINGA MUDRA - Mudra Podnosząca

Technika wykonania: wewnętrzne powierzchnie dłoni składamy razem, a palce splatamy. Jeden z kciuków (Ogień) wystaje i jest okrążony przez obręcz stworzoną przez połączenie palca wskazującego ( Powietrze) z kciukiem (Ogień)
drugiej ręki.

Wskazania:
• przeziębienie
• kaszel i katar
• zapalenie płuc
• choroby gardła
• zapalenie zatok przynosowych
• zmniejszona odporność organizmu
• nadwaga.

Mudra ta mobilizuje siły obronne organizmu przeciwko przeziębieniu i zapaleniu płuc, katarowi i kaszlowi poprzez wewnętrzne rozgrzanie i uwalnianie śluzu odłoSonego w płucach. Ćwiczenie to jest bardzo pożyteczne dla ludzi,
którzy cierpią na zakłócenia oddychania przy zmianach pogody. Stosowanie tej mudry może powodować zmniejszenie nadwagi pod warunkiem stosowania jej z dużą dokładnością równolegle z dietą:
• w ciągu dnia pijemy minimum osiem szklanek przegotowanej wody
• pijemy dużo jogurtów
• jemy dużo owoców cytrusowych, bananów i ryżu.

Nie wolno długo stosować tej mudry ponieważ może wystąpić uczucie obojętności i letargu. Jest to sygnał do skrócenia długości trwania ćwiczeń. Należy także w tej sytuacji spożywać więcej zimnych potraw i przyjmować więcej zimnych napojów.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31483
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2199 razy
Otrzymał podziękowań: 2156 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Mudry - energetyczne układy dłoni

Postautor: Elie » 22 lut 2013, 11:33

SURABHI MUDRA - Mudra Krowy

Technika wykonania: mały palec (Woda) lewej ręki dotyka serdecznego palca (Ziemia) prawej ręki, mały palec (Woda) prawej ręki dotyka serdecznego palca (Ziemia) lewej ręki. Równocześnie łączy się palec środkowy (Niebo) prawej
ręki z palcem wskazującym (Powietrze) lewej ręki, a palec środkowy (Niebo) lewej ręki z palcem wskazującym (Powietrze) prawej ręki. Kciuki (Ogień) pozostają rozstawione, nie spięte.

Wskazania:
• bóle reumatyczne
• bóle korzonkowe
• zapalenie stawów
• dolegliwości gośćcowe.

W Indiach krowa uważana jest za zwierze święte. Przy pomocy tej mudry można z powodzeniem leczyć wszelkie dolegliwości reumatyczne, gośćcowe. Jest również bardzo skuteczna w bólach korzonkowych oraz zapaleniu stawów.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31483
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2199 razy
Otrzymał podziękowań: 2156 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Następna

Wróć do Medycyna indyjska

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Trendiction [Bot] i 0 gości