nasze zwierzaki :)

Re: nasze zwierzaki :)

Postautor: Aniunia123 » 17 sty 2014, 22:21

Klasyfikacja FCI: Grupa IX. Psy do towarzystwa. Sekcja 6. Chihuahua
Nr FCI: 218

Chihuahua, ze swoją wagą pomiędzy 0,5 a 2,7 kg, jest najmniejszym psem świata. Istnieją dwie odmiany tej rasy: krótkowłosa (gładkowłosa) i długowłosa. Dopuszczalne są umaszczenia we wszystkich kolorach.

Przypuszcza się, że protoplasta chihuahua istniał już w V wieku n.e., jeszcze przed przybyciem Majów do Meksyku. Te małe pieski prawdopodobnie służyły Majom jako ofiary mające zjednać przychylność bogów przed śmiercią. Wiadomo, że Toltekowie, żyjący w Meksyku w IX wieku n.e., chowali psy zwane „techichi".

Były to niewielkie czworonogi o długowłosej szacie, a ich cechą charakterystyczną było to, że nie szczekały. Figurki techichi, odkryte w klasztorze Huejotzingo niedaleko stolicy Meksyku, przedstawiają psy łudząco podobne do chihuahua. Pamiątki po techichi odnaleziono również w Chichen Itza na odległym Jukatanie i wokół miasta Tulaw w pobliżu Mexico City. Fakty te wskazują, że techichi jest przodkiem dzisiejszego chihuahua.

K. de Plinde, meksykański hodowca i znawca chihuahua, twierdzi, że współczesne chihuahua wzięły się z połączenia techichi z małym bezwłosym pieskiem, który drogą lądową trafił z Azji na Alaskę, gdy kontynenty azjatycki i amerykański nie były jeszcze oddzielone Cieśniną Beringa. Uważa się, że chihuahua odziedziczył po przybyszu jeszcze mniejsze rozmiary.

Po podboju Tolteków przez Azteków w XIII stuleciu, nastał złoty wiek cywilizacji meksykańskiej. Bogacze wysoko cenili swoje psy i pobłażali im we wszystkim, podczas gdy, paradoksalnie, dla biedaków psy były pozycją w jadłospisie. W roku 1519 Meksyk został obrócony w ruinę przez Corteza. Wódz Azteków, Montezuma, zginął, a wraz z nim na setki lat zniknęły psy chowane niegdyś przez jego lud.

Przodkowie Chihuahua byli cenionymi psami ozdobnymi, jak również niezbędnymi uczestnikami tolteckich i azteckich uroczystości religijnych. W Meksyku i Stanach Zjednoczonych odnaleziono szczątki wczesnych chihuahua pogrzebane razem ze zwłokami ludzkimi. Aztekowie palili zmarłych wraz z czerwono skorymi psami składanymi w ofierze bogom. Grzechy zmarłego przechodziły na zwierzę, po czym dusza psa prowadziła duszę zmarłego do raju.

Pierwsze okazy współczesnego chihuahua zostały odkryte około roku 1850 przez turystów odwiedzających meksykański stan Chihuahua. Małe pieski szybko zdobyły popularność. Za niektóre płacono w złocie więcej niż wynosiła waga ich ciała. Przed końcem XIX wieku pierwsze sztuki chihuahua trafiły do Stanów Zjednoczonych, gdzie skrzyżowano je z terierami miniaturowymi (np. z black and tan toy terierem). Ta krzyżówka dała początek odmianie krótkowłosej. Odmiana długowłosa była efektem skrzyżowania krótkowłosych chihuahua z papillonem, szpicem i pekińczykiem. Obydwie odmiany różnią się właściwie tylko długością uwłosienia.

Rasa ponownie zwróciła na siebie uwagę w roku 1890, kiedy śpiewaczka operowa Adelina Patti otrzymała małego chihuahua w bukiecie kwiatów od prezydenta Meksyku. W latach 40. Xavier Cugat częstokroć dyrygował swoją orkiestrą trzymając na ramieniu drobnego Chihuahua. Dla wielu był to pierwszy kontakt z najmniejszym psem świata.

Filigranowy chihuahua ma zwartą, prostokątną budowę ciała, jest psem czujnym i śmiałym. Głowa jest okrągła jak jabłko, krawędź czołowa wyraźna, kufa (morda) umiarkowanie krótka i spiczasta. Oczy, podobnie jak i uszy, są duże i szeroko rozstawione. Ogon skręcony i noszony na grzbiecie. Rasę cechuje inteligencja, przywiązanie i wierność wobec właściciela, natomiast nieufność w stosunku do obcych. Chihuahua woli towarzystwo przedstawicieli swojej własnej rasy od towarzystwa psów innych ras. Najlepiej chowa się w domach bez małych dzieci. Potrafi ugryźć, jeśli mu się dokucza. Nie znosi chłodu, w zimie powinien nosić kaftanik lub sweterek.
Urodziłam się aniołem, ale kiedy życie połamało mi skrzydła, zaczęłam latać na miotle.
Aniunia123
Gawędziarz

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Znak zodiaku: Skorpion
Droga życia: 3

Postautor: Esencja » 26 sty 2014, 00:21

Gdybyś znalazła chwilkę czasu, czy mogłabyś napisać coś o mopsach, a także o chartach? :) Z góry dziękuję, bardzo chętnie poczytam o tych rasach.:0vishenka:
Esencja
Pismak

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Droga życia: 0

Postautor: Aniunia123 » 26 sty 2014, 09:47

MOPS

Obrazek

Obrazek

Inne nazwy tej rasy psów (Niemcy), Carlin (Francja), Lo-Sze (Chiny), Mopshond (Holandia), Pug (kraje angielskojęzyczne)

Klasyfikacja FCI: Grupa IX. Psy do towarzystwa. Sekcja 11. Małe psy molosowate.
Nr FCI: 101

Mops jest największym psem pośród ras karłowatych. Masywna głowa i liczne głębokie zmarszczki raczej nie odpowiadają ideałowi psiej piękności. Braki w urodzie nadrabia mops przymiotami charakteru. Zwany jest „trefnisiem karłów" (tzn. ras karłowatych), uwielbia zabawę i figle, rozpiera go radość życia.

Ojczyzną mopsa są Chiny, gdzie rasa ta powstała około V wieku p.n.e. Był ulubieńcem tybetańskich mnichów i zdobył sobie popularność w Japonii. W Europie pojawił się w XVI wieku za sprawą holenderskich kupców, którzy odkryli go w czasie zamorskich podróży. Wielką popularność mops zyskał sobie w Niderlandach po tym, jak pies tej rasy rzekomo ostrzegł pewnego holenderskiego księcia przed atakiem hiszpańskich najeźdźców. W nagrodę mops został uznany za maskotkę partii orańczyków.

Na początku XVIII wieku rasa była już znana w całej Europie. W późniejszych wiekach zainteresowanie mopsem stopniowo malało i w pewnym okresie rasa była bliska wyginięcia. Dopiero po II wojnie światowej, gdy mops trafił do Stanów Zjednoczonych, rasa zaczęła się odradzać.

Dzisiaj mops jest wysoko cenionym psem do towarzystwa. Jest przyjazny, wesoły i zawsze skory do zabawy, a przy tym także lojalny, czuły, wrażliwy i na ogół łagodnie usposobiony. Dzięki tym cechom świetnie nadaje się na psa rodzinnego. Mops potrafi cieszyć się życiem i, choć bywa uparty i impulsywny, jest to raczej wina niedostatecznej dyscypliny niż jego natury.

Cechy fizyczne mopsa: krótka zwarta budowa ciała, szeroka klatka piersiowa, charakterystyczna duża i okrągła głowa z twarzą „pooraną1' głębokimi zmarszczkami (fałdami) i ozdobioną czarną maską, graniasta i tępa kufa (morda), małe, miękkie uszy zwykle załamane końcami ku przodowi i zwisające przy głowie, duże, okrągłe i ciemne oczy o proszącym spojrzeniu, które potrafi rozbroić najbardziej zagniewanego właściciela, mocno zakręcony ogon, kładziony na boku grzbietu (ideałem jest ogon z podwójnym skrętem). Szata mopsa jest gładka i lśniąca.

Maść może być srebrzysta, morelowa, płowa lub czarna. Niektóre mopsy o umaszczeniu morelowym mają czarną pręgę grzbietową biegnącą od wierzchołka czaszki do ogona. Ponieważ kufa (morda), maska i uszy mopsa są czarne, dla podkreślenia kontrastu najwyżej ceni się okazy maści morelowej lub płowej.

Mops jest prawie idealnym czworonogiem do towarzystwa i w domu. Należy jednak zaznaczyć, że linieje obficie, jest dość wybredny w jedzeniu, chrapie w czasie snu i potrzebuje więcej ruchu niż inne rasy karłowate.
Urodziłam się aniołem, ale kiedy życie połamało mi skrzydła, zaczęłam latać na miotle.
Aniunia123
Gawędziarz

Postautor: Aniunia123 » 26 sty 2014, 10:12

CHART POLSKI

Obrazek

Jedna z ras psów myśliwskich, należąca do grupy chartów, zaklasyfikowana do sekcji chartów krótkowłosych.

RYS HISTORYCZNY
Istnienie charta polskiego jest udokumentowane od XIV wieku. Pierwotnie służył do polowań na ptactwo - dropie. Był ulubionym psem szlachty polskiej. Wywodzi się on od chartów azjatyckich takich jak np. Saluki, Tazy. Po II wojnie światowej w Polsce zakazano polowań z chartami, a psy w typie charta likwidowano. Ich trzymanie i hodowla została w kraju obłożona specjalnym pozwoleniem, przepis ten obowiązuje do dnia dzisiejszego. Chart Polski przetrwał w rękach pasjonatów i w latach siedemdziesiątych rozpoczęto odbudowę rasy także w oparciu o psy, które przetrwały w rękach chłopów rosyjskich w okolicach Rostowa nad Donem.
UŻYTKOWOŚĆ
Używano chartów polskich zarówno do polowań na zające jak i do polowań na wilki. Prócz Charta Polskiego tylko Wilczarz irlandzki i Chart rosyjski borzoj polowały na wilki. Zające były dla nich zbyt zwinne. Z kolei pozostałe charty były za słabe na wilka, mogły polować na drobną zwierzynę - zające i dzikie króliki. Wykorzystywany w torowych wyścigach chartów, oraz coursingach.Ze względu na swoje rozmiary i wymagania Chart Polski nie jest w Polsce tak popularny jak inne rasy psów myśliwskich.
ZACHOWANIE I CHARAKTER
Wytrzymały, samodzielny, w stosunku do innych psów dominujący.

WYGLĄD
Smukły pies o wąskim pysku. Chart Polski jest wyraźnie mocniejszy i nie tak finezyjny w kształtach jak inne charty. Jest najwyższą z polskich ras.

SZATA I UMASZCZENIE
Wzorzec dopuszcza wszelki rodzaj umaszczenia.
ZDROWIE I PIELĘGNACJA
Pies wymagający sporej dawki codziennego ruchu, stąd jest idealnym towarzyszem dla ludzi uprawiających jeździectwo lub jogging.

CIEKAWOSTKI
Chart Polski szczególnie imponował szybkością w polowaniu na dropie - największe polskie ptaki. Polowania te odbywały się nad ranem, gdy skrzydła i pióra tych stworzeń były mokre od osiadającej mgły i rosy. Psy były podprowadzane na najbliższą możliwą odległość i gdy dropie zaczynały uciekać rozpoczynała się pogoń. Ptaki przez 150-200 metrów biegły, otrzepując skrzydła z rosy - wcześniej mokre nie mogły się oderwać od ziemi - i to była szansa na skuteczny pościg dla chartów. W takich sytuacjach w grę wchodziła tylko i wyłącznie szybkość, nie było kluczenia jak w przypadku zajęcy, nie było walki z wilkami i innymi drapieżnikami.
Aniunia123
Gawędziarz

Postautor: Aniunia123 » 26 sty 2014, 10:16

CHART AFGAŃSKI

Obrazek

Inne nazwy tej rasy psów: Chart afgański, Afghan Hound, Baluchi Hound, Sage Baluchi, Tazi, Afghanischer Windhund, Levrier Afghan, Lebrel Afgano

Klasyfikacja FCI: Grupa X. Charty. Sekcja 1. Charty długowłose.
Nr FCI: 228

Podług niektórych opinii, odznaczający się jedwabistym futrem chart afgański jest uważany za najstarszą rasę psa domowego. Jak mówi biblijna opowieść, Noe zabrał na swą arkę parę chartów afgańskich. Charta można oglądać na tkaninach odnalezionych w Grecji, a pochodzących z VI wieku p.n.e. Wzmiankę o nim zawiera egipski papirus z IV wieku p.n.e. Około czterech tysięcy lat liczą rysunki chartów, które odkryto na ścianach jaskiń w północno-zachodnim Afganistanie.

Mimo to, nie ma zgodności, czy chart afgański jest przodkiem wszystkich psów typu „greyhound", czy też sam pochodzi od greyhounda, czyli charta angielskiego. Białą plamą w historii afgana jest okres między starożytnym Egiptem, skąd zgodnie wywodzi się jego rodowód, a momentem jego pojawienia się w Afganistanie, którego surowy klimat wpłynął na wykształcenie u tej odmiany charta szaty o długim i jedwabistym włosie. Według niektórych znawców chart afgański został przywieziony do Afganistanu z Bliskiego Wschodu przez kupców. Powszechna jest też teoria, że chart afgański został w którymś momencie rozwoju sparzony z chartem perskim saluki — pustynnym psem myśliwskim, przez niektórych uważanym za najstarszego psa domowego.

Chart afgański jest psem myśliwskim. W Afganistanie jest szczególnie ceniony przez nomadów za swą umiejętność wyszukiwania jelenia, dzikiej kozy, wilka, zająca, irbisa oraz wszelkiej innej zwierzyny, której habitat znajduje się na danym terenie. Wielkimi atutami afgana na polowaniu są szybkość i bystry wzrok, gdyż węch ma raczej słaby. Szeroko rozstawione kości biodrowe umożliwiają mu szybkie zwroty w pogoni i harmonijne, płynne susy, nawet po terenie skalistym. W czasie polowania myśliwi podążają za wysoko uniesionym ogonem afgana, który tymczasem zwinnie przedziera się przez zarośla i gęstwę podszycia. Poza tym, chart afgański jest również używany do pilnowania stad owiec i wykorzystywany w służbie pogranicznej przy patrolowaniu granic Afganistanu.

Nazwa rasy pochodzi od nazwy kraju, gdyż właśnie z Afganistanu trafiły do Europy pierwsze okazy. W roku 1907 charta afgańskiego sprowadził do Europy angielski kapitan John Barff. Zardin, bo tak wabił się pies Barffa, był pierwszym okazem afgana, który został pokazany w Europie na wystawie psów. Zardin posłużył również za model do opracowania wzorca rasy. W latach 20. naszego wieku charty afgańskie były bardzo popularnymi psami wystawowymi. W roku 1926 założony został Klub Charta Afgańskiego, a sama rasa została uznana przez angielski Kennel Club.

W tym samym roku chart afgański wylądował na kontynencie amerykańskim, gdzie natychmiast stał się bardzo modny. Amerykański Kennel Club zatwierdził rasę w roku 1948. W roku 1957 pies rasy chart afgański zdobył prestiżową nagrodę Best in Show („Najlepszy Pies Wystawy") na Westminster Dog Show (Westminsters- ka Wystawa Psów), co przyczyniło się do zwiększenia popularności tej pięknej rasy. Wzrost zainteresowania chartem afgańskim przypadł na okres młodzieżowej subkultury lat 60. Afgan stał się wówczas modnym dodatkiem dla ludzi, którzy niestety rzadko rozumieli jego naturę czy potrzeby.

Chart afgański zwraca powszechną uwagę swym imponującym wyglądem i gładkim, sprężystym chodem. Obfita szata winna być często szczotkowana i raz na miesiąc myta szamponem. Cechy fizyczne afgana: arystokratyczna sylwetka o wydłużonym pysku i z charakterystycznym czubem włosów na głowie, wysoki i mocny tułów oraz elegancko noszony ogon.

Afgan kocha komfort i bez trudu wyszuka sobie najwygodniejszy fotel w mieszkaniu. Lubi być obdarzany wylewnymi uczuciami i jest zachwycony, gdy poświęca mu się dużo uwagi. Potrafi jednak odnosić się z rezerwą w stosunku do obcych.
Afgan często sprawia wrażenie tajemniczo zapatrzonego w dal, co w połączeniu z jego niezależnym i nieco zbzikowanym charakterem, nierzadko kończy się gwałtownym zrywem w takt radosnego poszczekiwania za motylem lub opadającym liściem. Afganowi trzeba wyraźnie uświadomić, gdzie jest jego miejsce w relacji pan — pies, gdyż w innym przypadku, jak na króla psiej rodziny przystało, postara się zapanować nad otoczeniem. Tresura musi być jednak łagodna i stonowana ze względu na dużą inteligencję i wrażliwość tej rasy.
Aniunia123
Gawędziarz

Postautor: Aniunia123 » 26 sty 2014, 10:19

CHART PERSKI

Obrazek

Inne nazwy tej rasy psów: Chart perski, Saluki, Gazelle Hound, Persian Greyhound, Saluqi

Klasyfikacja FCI: Grupa X. Charty. Sekcja 1. Charty długowłose.
Nr FCI: 269

Saluki jest jedną z najstarszych, o ile nie najstarszą z istniejących ras czystokrwistych. Sumeryjskie rzeźby pochodzące sprzed 9000 lat przedstawiają psy podobne do saluki. Starożytni Egipcjanie nazywali go „królewskim psem Egiptu" i otaczali dużą czcią. W grobowcach faraonów i członków egipskich rodzin królewskich odnaleziono zmumifikowane szczątki psów saluki. Wiele wieków później Arabowie czcili saluki jako świętego psa zesłanego przez Allacha. Nawet muzułmańscy tradycjonaliści uznają saluki, choć znane jest ich uprzedzenie do psów.

Na Bliskim Wschodzie saluki był wykorzystywany do szczucia gazeli i innej szybkonogiej zwierzyny. W Egipcie używano go razem z sokołami do polowań na gazelę. Sokół spadał na ofiarę, a saluki przytrzymywał ją przy ziemi aż do momentu przybycia myśliwych. W roku 1840 saluki trafił do Anglii, gdzie zaczęto polować z nim na zające. W latach 20. naszego wieku rasa pojawiła się w Stanach Zjednoczonych, a jej oficjalne uznanie przez amerykański Kennel Club nastąpiło w roku 1927.

Saluki ma wygląd iście królewski. Budową ciała przypomina charta angielskiego — greyhounda; jego sylwetka jest wysmukła, a szyja, ramiona i uda dobrze umięśnione. Głowa jest długa i wąska, w kształcie klina, oczy duże, lśniące i głęboko osadzone, uszy długie i pokryte jedwabistym włosem, zwisające tuż przy głowie, ogon długi i nisko osadzony, obficie od spodu ozdobiony jedwabistymi piórami. Suki są mniejsze od psów, lecz nie mniej dostojne.

Najprzedniejszym atrybutem saluki jest długa, jedwabista, gładka i miękka szata. U odmiany długowłosej kończyny, uszy i ogon pokryte są dłuższym włosem i piórami. Umaszczenie jest bardzo różnorodne; najczęściej białe, kremowe, beżowe, czerwonobrązowe, płowe, czarne podpalane lub mieszane.

Z natury saluki jest psem myśliwskim, nie czuje się więc najlepiej w mieście. Potrzebuje wiele ruchu i dużej przestrzeni, żeby się móc wybiegać. Nadaje się bardzo dobrze na psa rodzinnego, ponieważ jest wierny, przywiązany i wrażliwy.
Aniunia123
Gawędziarz

Postautor: Aniunia123 » 26 sty 2014, 10:26

CHART ANGIELSKI

Obrazek

Chart angielski Whippet jest uznawany za jednego z najlepszych psów wyścigowych dzięki swojej zwinności i odpowiednim proporcjom. Wyhodowano go na terenie Wielkiej Brytanii, gdzie szybko stał się rasą popularną także jako pies do towarzystwa.

Wysokość jaką osiąga ta rasa to 47-51 cm w przypadku psów oraz 44-47 cm w przypadku suk.

Waga zawiera się w przedziale 10-20 kg.

Umaszczenie Dopuszczalne są właściwie wszystkie typy umaszczenia oraz wszystkie możliwe odcienie.

Pielęgnacja Jeśli chodzi o sierść to jest to jedna z ras mniej wymagających. Chart angielski whippet posiada jednak cienką i bardzo wrażliwą skórę, którą łatwo urazić, dlatego wszystkie zabiegi pielęgnacyjne trzeba wykonywać odpowiednimi narzędziami. Nie należy również wystawiać go na mróz lub zbyt silne słońce.

Zdrowie Chart angielski Whippet wymaga dobrze przemyślanego żywienia – porcje powinny być niewielkie i dobrze zbilansowane, często uzupełniane preparatami witaminowymi. W przeciwnym razie grozi mu przepuklina lub alergie pokarmowe. Starsze psy mogą cierpieć na nowotwory, problemy z krążeniem i kręgosłupem.

Rodzina Chart angelski Whippet jest psem spragnionym kontaktów z ludźmi i bliskości opiekuna. Jest tolerancyjny wobec obcych osób i zwierząt, lubi dzieci i nie wykazuje objawów agresji czy skłonności do dominacji. Łatwo przystosowuje się do każdych warunków, choć jako chart potrzebuje codziennej dawki ruchu, aby pozostać w dobrej formie fizycznej i psychicznej.
Aniunia123
Gawędziarz

Postautor: Aniunia123 » 26 sty 2014, 10:33

CZART ROSYJSKI BORZOJ

Obrazek

Borzoje są jednymi z najwyższych psów na świecie. Ich wygląd ogólny określa imponujący wzrost, bogata szata, szlachetność sylwetki oraz elegancja w ruchu. To prawdziwy arystokrata wśród psów. Geneza rasy nie jest jednoznaczna. Najprawdopodobniej borzoj powstał ze skrzyżowania chartów starorosyjskich, krymskich oraz górskich. Data powstania rasy też nie jest do końca znana.

Według wzorca rasy wysokość w kłębie charta rosyjskiego powinna wynosić 70-82 cm, suki ok. 5 cm mniej. Jednak obecnie preferuje się psy jak najwyższe, o ile oczywiście, bardzo wysoki wzrost nie odbija się ujemnie na harmonii i wrażeniu ogólnym psa. Nie trudno więc, spotkać dziś na wystawach borzoja - samca, którego wzrost oscyluje w granicy 90 cm. U tej rasy mocno widoczny jest dymorfizm płciowy. Suki są z reguły dużo mniejsze i rzadko bywają tak imponująco owłosione jak psy.

Charakter borzoja można określić jako powściągliwy. Cechuje go dystyngowany spokój, ale i pewność siebie. W pościgu szybki i wytrwały. Nigdy nie należy zapominać, że borzoj służył w Rosji do polowania na zające, lisy, ale również i na wilki! Niech nikogo, więc, nie zmyli jego spokój i elegancja. W walce borzoj może okazać się groźnym przeciwnikiem, gdyż mimo pozorów, jest on silnym psem, który gdy trzeba nie stroni od walki. Lekceważenie jego siły jest dużym błędem.

W domu borzoj to spokojny, wręcz flegmatyczny pies. Jest niehałaśliwy, co nie oznacza, że nie jest dobrym stróżem. Szczeka mało, ale ma wrodzoną chęć do obrony. Przekonaliśmy się o tym osobiście. Oddany swojej rodzinie jest przyjemnym łagodnym towarzyszem. Potrafi być niesamowitym pieszczochem, ale tylko w stosunku do swojej rodziny. W stosunku do obcych borzoj zawsze zachowuje nieufność i dystans.

Charty rosyjskie są odporne na warunki klimatyczne. Mogą przebywać cały rok na dworze, gdyż dobrze znoszą niskie temperatury. Padający deszcz i śnieg nie robią na nich żadnego wrażenia.
Aniunia123
Gawędziarz

Postautor: Aniunia123 » 26 sty 2014, 10:42

CHART AFRYKAŃSKI

Obrazek

Chart afrykański Azawakh został zaklasyfikowany do X grupy FCI, sekcja Charty krótkowłose. Nie podlega próbom pracy. Rasa charakteryzuje się krótkim, delikatnym włosem.

Historia Charta afrykańskiego

Pierwsze charty pojawiły się na obszarze południowej Sahary już w czasach starożytnych. Pierwotnie pełniły rolę psów myśliwskich, stróżujących i towarzyszących człowiekowi. Wiadomo, że psy towarzyszyły plemionom koczowniczym południowej Sahary w czasie polowań. Nomadzi docenili również czujność czworonogów – wykorzystywali je powszechnie jako stróżów osad. Charty afrykańskie były bardzo poważane przez Tuaregów; miały swobodny dostęp do namiotów i często przekazywano je jako uposażenie posagowe. Współcześnie psy można spotkać na torach wyścigowych i w przydomowych ogródkach.

Chart afrykański Azawakh opis rasy

Sylwetka psa wpisana jest w prostokąt, co oznacza, że wysokość w kłębie jest nieco większa od długości mierzonej od kłębu do nasady ogona. Średnia wysokość w kłębie dla dorosłego osobnika wynosi od 64 do 74 centymetrów. Suki są niższe i mierzą od 60 do 70 centymetrów. Waga dla dorosłego psa kształtuje się w przedziale 15-25 kilogramów. Suki są średnio o 5 kilogramów lżejsze od samców.

Kościec i muskulatura psa wyraźnie rysują się pod cienką i suchą skórą. Głowa dopasowana do wielkości tułowia, nieco sucha i wydłużona acz nieprzesadnie. Prawie płaska czaszka również sprawia wrażenie wydłużonej. Łuki brwiowe, stop oraz bruzda czołowa słabo zaznaczone w przeciwieństwie do wydatnego guza potylicznego. Oczy czworonoga przybierają ciemną albo bursztynową barwę, są dość duże i stosunkowo głęboko osadzone, migdałowatego kształtu. Uszy przylegające do czaszki, dość szerokie u podstawy, trójkątne. Dość długa i szczupła szyja wydaje się lekko wysklepiona. Sylwetka psa sprawia wrażenie bardzo dostojnej i delikatnej; skóra jest dość elastyczna i nie tworzy podgardla.

Zad ukośny, przedpiersie niezbyt szerokie. Długi i suchy ogon pokryty takim samym włosem jak reszta ciała. Kończyny są ustawione prostopadle do podłoża, idealnie proste. Doskonale harmonizują z sylwetką i przydają jej dostojeństwa i godności. Łapy są zaokrąglone, o zwartych palcach. Okrywa włosowa, jak zostało wcześniej powiedziane, jest krótka i delikatna. Brzuch nieowłosiony. Umaszczenie różnorodne – od piaskowego do ciemnego płowego. Na głowie występuje niekiedy delikatna maska i biała strzałka. Na kończynach obligatoryjne białe znaczenia (zdjęcia psa mogą Państwo znaleźć w naszej galerii).

Podstawowym punktem oceny rasy i jej cechą charakterystyczną jest gładki i lekki chód. Psy, dzięki swojej smukłej budowie ciała, mają bardzo sprężyste ruchy. Bez problemu przechodzą w stęp, kłus i galop. Pamiętajmy, że charty nie polują po węchu, ale za pomocą zmysłu wzroku, w związku z czym muszą utrzymywać zwierzynę cały czas w polu widzenia.

Temperament psa rasy Azawakh

Pies rasy Azawakh jest niezależny i ma dominujący charakter (cecha typowa dla chartów). Czworonogi potrzebują konsekwentnego, odpowiedzialnego właściciela, który podejmie trud przeprowadzenia szkolenia z zakresu posłuszeństwa. Chart musi wiedzieć, że nie stoi na czele domowej hierarchii i bezwzględnie podporządkować się swojemu panu. O ile ustawienie relacji pies-pan nie sprawia większych problemów, o tyle relacje psa z pozostałymi członkami rodziny mogą być dość napięte. Azawakh nie nadaje się raczej dla rodzin z małymi dziećmi – nie ma cierpliwości do najmłodszych.

Użytkowność Chartów Azawakh

Charty nie są szczególnie popularne na terenie Europy i obu Ameryk. Większa część populacji pozostaje w rękach afrykańskich myśliwych, którzy cenią sobie ich niebywałe zdolności myśliwskie i wytrzymałość. Przy sprzyjających warunkach psy mogą pobiec z prędkością do 65 km/h.
Wysokość: Dorosły osobnik osiąga średnio od 64 do 74 centymetrów wysokości w kłębie. Suki są niższe i mierzą od 60 do 70 centymetrów.

Masa: Dorosły pies powinien ważyć od 20 do 25 kilogramów. Suki są średnio o 5 kilogramów lżejsze od samców i ważą od 15 do 20 kilogramów.

Umaszczenie: umaszczenie od piaskowego do ciemnego płowego. Na kończynach występują zawsze białe znaczenia. Niektóre osobniki mają również maskę i strzałkę na głowie.

Pielęgnacja: włos psa jest krótki i delikatny, nie wymaga złożonych zabiegów pielęgnacyjnych.

Zdrowie: rasa jest generalnie zdrowa.

Rodzina: Charty wymagają podstawowego szkolenia z zakresu posłuszeństwa. Podporządkowują się jedynie swojemu właścicielowi. Nie powinny mieszkać w rodzinach z małymi dziećmi. Potrzebują dużo ruchu i aktywności fizycznej, zatem nie powinny mieszkać w miastach.
Aniunia123
Gawędziarz

Postautor: Ankol18 » 02 lip 2014, 12:14

Temat brzmi: "nasze zwierzaki", a więc proponuję pochwalić się tutaj swoimi pupilkami :)

Ja obecnie jestem posiadaczką słodziutkiej rocznej suczki yorka :D

Obrazek

Coś o yorkach:

Są to pieski niewielkich rozmiarów, o wadze nie większej niż 3,5 kg i wysokości do 24 cm. Yorki zamiast sierści mają włosy, dzięki czemu nie linieją tak bardzo jak inne psy, są dzięki temu odpowiednimi psami dla osób, które na sierść są uczulone. Pieski te żyją nawet ponad 15 lat. Mają one wesołe usposobienie, mimo niewielkich rozmiarów potrzebują dużo ruchu. Najchętniej bawiłyby się cały czas na dworze. Są bardzo czujne i odważne, często złośliwe i nieposłuszne. Poza tym yorki mają bardzo wybredny apetyt ze względu na słabszy węch niż inne rasy, dlatego tak ważna jest karma o wysokiej smakowitości.

Jeśli miałabym się wypowiadać o swojej suczce dodam, że chyba mitem jest to, że takie małe pieski mało jedzą. Mój potrafi zjeść bardzo dużo, co wiem że nie jest zdrowe dla niej, ale nie potrafię odmówić jej słodkim oczkom. Poza tym bardzo lubi słodkie: czekolada, ciacha, lody, mogła by jeść całymi dniami. Taki z niej łakomczuszek. Jak coś jem nie odjedzie póki nie skończę. :wink:
Niby jest ruchliwa, ale większość czasu woli spać. Gdy jesteśmy zbyt długo na dworze nudzi ją to.
Mało tego, niszczy wszystko co napotka na swojej drodze. Najlepiej wszystko przed nią głęboko chować. Nie wspominając o tym jak jestem zmuszona zostawić ją samą w domu na parę godzin. Po przyjściu wszystko jest przewrócone do góry nogami. Ale rozumiem, że tęskni. Gdy wracam zawsze rzuca się na mnie i przytula się do mnie, cieszy się że już jestem i nie odstępuje mnie na krok. :D
No więc taka z niej słodka, mała łobuziara. :) :wink:
Najpiękniejsze chwile w życiu - nie można ich zaplanować, przychodzą same.
Awatar użytkownika
Ankol18
Forumowicz do entej

Podziękował : 318 razy
Otrzymał podziękowań: 460 razy
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 9

PoprzedniaNastępna

Wróć do Na każdy temat