O astrologii

O astrologii

Postautor: M.Psyche » 22 kwie 2015, 19:22

1.Co to jest Astrologia?

Astrologia (z gr. αστρολογία = άστρον + λόγος, dosłownie "nauka o gwiazdach") - odmiana wróżbiarstwa opierająca się na założeniu, że istnieje bezpośrednia korelacja między zjawiskami na niebie a losem poszczególnych ludzi i wydarzeniami na Ziemi. Odwołuje się do nauk humanistycznych, w tym głównie psychologii i socjologii.


2.Planety:

Słońce
Słońce jest największym ciałem niebieskim w naszym układzie słonecznym i stanowi jego centrum. Dlatego jego wpływ determinuje główne cechy naszej osobowości, w zależności od znaku, w którym znajdowało się w chwili naszych urodzin. Popularnie horoskop rozumiany jest właśnie jako interpretacja słonecznego znaku zodiaku i takie też są horoskopy w gazetach. Jednak fakt, że Słońce jest głównym determinantem, nie oznacza, że jedynym. Na nasz charakter składają się bowiem, w mniejszym lub większym stopniu, wpływy aż dziesięciu ciał niebieskich. Słońce jest naszą podstawową siłą życiową, wigorem i witalnością. To ono sprawia, że rano wstajemy z łóżka. Słońce zmusza nas do wyrażania pragnień, które kryjemy głęboko w sercu. O ile Wodnik może chcieć zrewolucjonizowania świata i jego ideałów, o tyle Byk będzie wolał wywieranie nań namacalnego i długotrwałego wpływu. Zatem Wodnik otwiera nas na nowe możliwości, zaś Byk sprawia, że obecne ideały się spełniają. Słońce reprezentuje także cechy przywódcze, sposób, w jaki wyrażamy swoją władzę, zadowolenie z osiągnięć oraz na ile jesteśmy pewni siebie. Jak nietrudno sobie wyobrazić, negatywnymi skutkami nadmiaru Słońca jest pycha, nieuzasadnione pragnienie sławy i nadużywanie władzy. Jednak rozsądne posługiwanie się swoimi "słonecznymi" cechami pomaga nam wypełniać swoje przeznaczenie na Ziemi. Słońce kojarzone jest z sercem, kręgosłupem i górą pleców. Z kolorów - żółtym i złotym, także metalem. Pozycja Słońca w domach wskazuje obszar życia, w którym zabłyśniemy. Słońce jest planetą rządząca Lwem w piątym domu.

Księżyc
Księżyc ucieleśnia nasze uczucia i emocje. Tak jak on krąży w fazach wokół Ziemi, tak samo nasze emocje przechodzą różne fazy. Jeżeli znamy dom, w którym znajdował się Księżyc podczas naszych narodzin, wiemy, które obszary naszego życia na te fazy się złożą. Księżyc kojarzony jest z macierzyństwem, wielką boginią-matką, rodziną, opieką, umiejętnością empatii i zrozumienia uczuć własnych i cudzych. Ale Księżyc rządzi także sferą publiczną, nie tylko intymną. Dzieje się tak dlatego, że intuicyjna moc Księżyca pomaga nam wyczuć, co czuje świat wokół nas. Księżycowy znak zodiaku nauczy nas, w jaki sposób wyrażamy swoje emocje. Jeśli jest to znak silnie intelektualny, taki jak Bliźnięta, Waga czy Wodnik, możemy mieć trudności z dostrajaniem się do własnych uczuć i emocji. Jednak wówczas możemy posiadać umiejętność wysłuchiwania i doradzania innym, ponieważ taka kombinacja sprawia, że nie angażujemy się emocjonalnie. Przy znakach wodnych, takich jak Rak, Skorpion czy Ryby z kolei doskonale dostrajamy się do własnych emocji, jednak brakuje nam umiejętności zdystansowania się od nich, co może powodować problemy innego rodzaju. Fizycznie Księżyc odpowiada za układ trawienny, piersi oraz zachorowanie na raka. Jeżeli czytamy swój codzienny horoskop, bardzo ważną sprawą jest zwrócenie uwagi na horoskop księżycowy, który wskazuje, jakie emocje rządzą nami w danym dniu. Może to wiele tłumaczyć i zapobiegać kłopotom. Księżyc jest planetą rządzącą Rakiem w czwartym domu.

Merkury
Merkury kojarzony jest z intelektem, logiką i zdolnością komunikowania się. Rządzi także układem nerwowym i oddechowym. Reprezentuje szybkie wycieczki, krótkie zajęcia, rodzeństwo i przemieszczanie się. Merkury w karcie astrologicznej jest bardzo ważny dla zrozumienia w jaki sposób komunikujemy się z innymi. Merkury w Rybach może świadczyć o wizjonerskim i poetycznym sposobie wyrażania się, a czasem o melodyjności głosu. Merkury w Wadze może obdarzać z kolei umiejętnością udzielania wyważonych, dyplomatycznych wypowiedzi, w skrajnych przypadkach po prostu niezdecydowanych. Położenie Merkurego w danym domu daje także wskazówkę co do obszarów, w których będziemy się w życiu wypowiadać. W drugim domu może on na przykład zapewnić dochody poprzez komunikowanie się, zaś w dziewiątym - świadczyć o karierze nauczyciela lub wydawcy. Merkury rządzi trzecim domem (Bliźniąt) i szóstym (Panny).

Wenus
Wenus rządzi miłością, związkami i relacjami międzyludzkimi, działalnością kulturalną, sztuką, przedmiotami luksusowymi i pięknem. Na przykład jej dziedziną jest biżuteria. Pozycja Wenus w dniu narodzin podpowiada, jakie będą nasze wartości i w jaki sposób będziemy wyrażać swoje pragnienia. Wenus w dwunastym domu zapowiada, że będziemy cenić prywatność, harmonię i spokój, przez co pragnienia będziemy trzymać w ukryciu. Wenus w siódmym domu może z kolei oznaczać, że wysoko cenimy małżeństwo. Z Wenus wiąże się także przywiązanie do dóbr materialnych. Jeżeli w chwili narodzin znajdowała się w znaku Byka, osoba taka posiada dużo cennych, lecz sensownych rzeczy. Z kolei w znaku Lwa powoduje, że osoba taka gromadzi zbytkowne i luksusowe, lecz nieprzydatne, stroje i namiętnie wdaje się w ogniste romanse. Fizycznie Wenus rządzi gardłem, nerkami i odpowiada za cukrzycę. Pozycja Wenus w danym domu w dniu narodzin wskazuje, w jaki sposób wyrażamy piękno i spokój. W czwartym domu może sygnalizować osobę, która przykłada wielką wagę do dekorowania domu. Wenus rządzi Bykiem w drugim domu i Wagą w siódmym.

Mars
Mars wskazuje naszą siłę, agresję i inicjatywę. Ta planeta wojowników pomaga nam w realizowaniu naszym ambicji w tym życiu. W sensie pozytywnym wyrażamy dzięki niej swoje podstawowe dążenia. W sensie negatywnym wskazuje na tłumiony gniew, potrzebę zwyciężania za wszelką cenę lub nadmierne poleganie na swojej sile i stronie fizycznej (np. seks bez miłości). Mars powoduje, że dążymy do celu. Jego pozycja w momencie narodzin mówi, gdzie znajduje się cel naszych ambicji. Mars w drugim domu Byka może powodować, że będziemy chcieli przebudowywać domy aby je sprzedawać ze znacznym zyskiem. Mars w szóstym domu Panny z kolei może ukształtować masażystę, który pragnie żyć z leczenia i pomagania innym. Fizycznie Mars odpowiada za bóle głowy, skaleczenia, rany postrzałowe, poparzenia, wysypki i czerwone ciałka krwi. Mars rządzi Baranem w pierwszym domu.

Jowisz
Jowisz reprezentuje optymizm, hojność, filantropię, szczęście, filozofię i obce kultury. Ludzie urodzeni pod silnym wpływem Jowisza są często rośli, duzi, o gromkim głosie i manierach przywódcy; kiedy wchodzą do pomieszczenia skupiają na sobie całą uwagę i zdają się je szczelnie wypełniać. Jowisz okrąża Słonce w ciągu 12 lat i dlatego swoje życie filozoficzne można podzielić na 12-letnie okresy. Jowisz kieruje ludźmi podczas pokonywania przeszkód stojących na drodze do spełnienia największych marzeń. Jest lojalnym sojusznikiem i przyjacielem. W sensie negatywnym wpływ Jowisza oznaczać może fanfaronadę i nadużywanie (przejadanie się, rozrzutność itp.). Położenie Jowisza podczas narodzin wskazuje, jak wygląda nasza filozofia i do jakiej dziedziny życia przede wszystkim się stosuje. W dziewiątym domu oznacza zamiłowanie do podróży lub dążenie do wyższych, naukowych celów. Fizycznie Jowisz rządzi wątrobą oraz chorobami wynikającymi z nadużywania. Jowisz rządzi Strzelcem w dziewiątym domu.

Saturn
Saturn reprezentuje cierpliwość, ograniczenia, granice, opóźnienia, przeznaczenie. Wielu astrologów uważa Saturna za planetę złowróżbną, jednak naprawdę może on okazywać nieocenioną pomoc. Saturn pomaga oddzielić to, co realne i odpowiednie w życiu od tego, co takim nie jest. Jeśli trzymamy się kurczowo jakiegoś związku, który nie ma racji bytu, Saturn wskaże nam konieczność i sposób wyrwania się z niego. Jeśli zakładamy firmę, Saturn zasygnalizuje, czy się nadajemy do tej działalności, a jeżeli tak, pomoże przedsięwziąć konieczne, chociaż może nie zawsze przyjemne, kroki w kierunku powodzenia. Gorzej, jeśli stwierdzimy, że owszem, chcemy czegoś, ale nie mamy siły, energii czy ochoty na podjęcie wysiłku. Saturn pomaga tylko tym, którzy dają z siebie wszystko, zaś nie znosi leni czy ludzi niezdecydowanych. Wymaga również cierpliwości i długoterminowego myślenia. Jeżeli zaczynamy być niecierpliwi i żądać niemożliwego, Saturn może dać nam nauczkę, aby wpoić nam zasadę ciężkiej pracy i wytrwałości. Jego pozycja w momencie narodzin mówi o zdecydowaniu, jaki mamy cel. Na przykład Saturn w czwartym domu nakazuje nam przyjęcie emocjonalnej odpowiedzialności za swoje czyny. Może objawiać się to trudnymi nauczkami w dzieciństwie, które jednak w przyszłości okazują się błogosławieństwem, ponieważ nie popełnimy więcej starych błędów. Osoba urodzona pod wpływem Saturna w czwartym domu czasami musi dorosnąć w bardzo młodym wieku. Przy tej planecie chodzi o przyjęcie nauczki od losu bez popadania w depresję, rozpacz czy cynizm, a raczej wyciągniecie z niej wniosków. Fizycznie Saturn odpowiada za skórę, zęby, kości i strukturę kostną. Rządzi Koziorożcem w dziesiątym domu.

Uran
Uran reprezentuje niezależność, wolność, inwencję, innowacje, przyjaciół i rewolucję. W przypadku Urana po prostu trzeba szukać nowej drogi i sposobu postępowania. Trzeba nauczyć się wprowadzania zmian na lepsze, a nie zmian dla samych zmian. Uran okrąża cały zodiak w ciągu siedmiu lat, więc patronuje narodzinom wielu osób. Z tego powodu położenie Urana podczas narodzin ma spore znaczenie - pomaga ono zrozumieć, jak wygląda nasze życie. Na przykład Uran w dziesiątym domu oznacza, że prawdopodobnie osoba taka woli samozatrudnienie i całkowitą niezależność od jakichkolwiek zwierzchników. W siódmym domu z kolei oznaczać może potrzebę małżonka, który daje wiele swobody w związku. Uran patronuje astrologom, lotnikom, wynalazcom i rewolucjonistom. Na poziomie duchowym pomaga wyłamywać się z narzuconych samym sobie limitów, aby dzięki temu dostąpić cudów wszechświata. Uran rządzi Wodnikiem w jedenastym domu.

Neptun
Neptun rządzi iluzjami, złudzeniami i duchowością. Aby zyskać oświecenie, trzeba najpierw wyrwać się ze świata iluzji. Neptun rządzi rozwojem intuicyjnym, twórczością muzyczną i filmową, a także zawodami związanymi z morzem. Trzeba wyrwać się z ziemskich ograniczeń, aby stopić się, za sprawą Neptuna, z Kosmosem. Czynności eskapistyczne, takiej jak alkoholizm, narkomania czy nadmierne fantazjowanie (np. że wygrywamy na loterii i w ten sposób rozwiązują się wszystkie nasze problemy), a także nadawanie romantycznych cech nieudanym związkom podlegają negatywnemu wpływowi Neptuna. Z Neptunem w drugim domu osoba musi znaleźć prawdziwą świadomość towarzyszącą powodzeniu, a nie szukać powodzenia opartego wyłącznie na dobrach materialnych. Neptun w piątym domu oznacza z kolei osobę stworzoną do uczenia dzieci kreatywności lub mającą skłonność do gubienia się w romantycznych iluzjach. Neptun pomaga nam wchodzić w głąb siebie, w część ducha najbliższą boskiej esencji. Początkowo Neptun jest niezrozumiały, wprowadza w błąd, jednak w końcu zyskujemy dzięki niemu kosmiczną perspektywę. Neptun rządzi Rybami w dwunastym domu.

Pluton
Pluton to potężna siła przeobrażająca nasze życie. Zabiera nas w najmroczniejsze zakamarki naszej duszy, w których kryją się emocjonalne lęki, nadużycia, lęk przed śmiercią i zakazane marzenia seksualne. W niedalekiej przeszłości istniała naukowa kontrowersja co do tego, czy Plutona, z powodu niewielkich rozmiarów, należy w ogóle zaliczać do planet. Jednak jego wpływ na życie, w zależności od położenia, jest taki silny, że astrologowie jednogłośnie twierdzą, że, bez względu na cechy fizyczne, Pluton jest planetą. Pluton kojarzony jest fizycznie z układem wydalniczym, tendencjami obsesyjnymi oraz przemocą. Pozycja Plutona w momencie przyjścia na świat wskazuje, gdzie przenosimy swoje najgłębsze emocje, przekonania, wartości. Pluton w trzecim domu oznacza, że postępujemy w życiu tak, jak sami uznamy za słuszne. W ósmym domu, że pochłania nas kwestia życia i śmierci, nadużycia emocjonalne czy odpowiedzialność finansowa. Pluton pomaga doświadczyć życia w sposób wykraczający poza intelekt. Wymaga dokonywania głębokich zmian, szczególnie takich, których w sekrecie pragniemy. Pluton rządzi Skorpionem w ósmym domu.

Źródło :http://www.kirke.pl/

3.Słowniczek

Ascendent - punkt przecięcia ekliptyki i horyzontu we wschodniej części nieba; punkt przeciwny, w zachodniej części nieba nazywa się descendentem.

Aspekt - różnica odległości kątowych planet na wybranej płaszczyźnie odniesienia w długości lub szerokości między dwiema planetami lub innymi punktami horoskopu, przy czym powszechnie stosuje się jedynie aspekty w długości ekliptycznej; znaczenie astrologiczne posiadają tylko niektóre z tych kątów o konkretnych wartościach; tradycyjne aspekty astrologiczne w długości ekliptycznej to: koniunkcja 0°, konfinis 30°, sekstyl 60°, kwadratura 90°, trygon 120 °, kwinkunks 150° i opozycja 180°; inne odleglości kątowe ekliptyczne są stosowane bardzo rzadko. Aspekty w deklinacji - patrz: paralela i kontrparalela.

Astrologia - dziedzina wiedzy zajmująca się całokształtem oddziaływań kosmosu na wszelkie procesy na Ziemi.

Astrologia elekcyjna (wyborcza) - dział astrologii zajmujący się określaniem najlepszego czasu i miejsca na rozpoczęcie jakiegoś przedsięwzięcia.

Astrologia horalna (godzinowa) - dział magii, który przy pomocy elementów astrologii wykorzystanych jako element dywinacyjny stara się znaleźć odpowiedź na pytanie (konkretnie na podstawie horoskopu postawionego na czas i miejsce zadania pytania).

Astrologia mundalna (polityczna) - dział astrologii badający zależność cech i losów większych grup ludzi od układów planet i horoskopów ważnych dla tej zbiorowości.

Astrologia natalna (urodzeniowa) - dział astrologii zajmujący się opisem osobowości i prognozowaniem przyszłego rozwoju człowieka na podstawie jego horoskopu.

Astrologia synastryczna (porównawcza) - dział astrologii zajmujący się stosunkami międzyludzkimi w świetle zależności łączących kosmogramy dwojga i więcej ludzi.

Astrologia medyczna - dział astrologii zajmujący się prognozowaniem stanów chorobowych człowieka na podstawie kosmogramu i dynamicznie go zmieniających progresji i tranzytów; w starożytności znajomość astrologii dla lekarza był obowiązkowa ("Lekarz, który nie zna astrologii, nie może nazywać się lekarzem" - Hipokrates); obecnie z powodu braku badań podstawowych i ignorowania jej przez lekarzy przeżywa ciężkie chwile.

Astrometeorologia - dział astrologii zajmujący się określaniem zmian pogody na podstawie konfiguracji planetarnych; ze względu na olbrzymią złożoność globalnych procesów pogodowych i klimatotwórczych prognozy tego działu dość często mijają się jeszcze ze stanem faktycznym.

Biegunowość - odwieczny, dualistyczny podział świata na elementy pozytywne i negatywne; w astrologii podział ten przejawia się w klasyfikacji znaków Zodiaku (Baran jest pozytywny, Byk negatywny, itd.), podział ten generuje podział na żywioły: znaki Ognia i Powietrza sa pozytywne (dodatnie w potencjale, męskie), a znaki Wody i Ziemi są negatywne (ujemne w potencjale, żeńskie).

Czas Greenwich (Greenwich Mean Time, GMT) - czas miejscowy południka 0°, na którym leży obserwatorium Greenwich; tym czasem operują wszystkie efemerydy astronomiczne i astrologiczne (lub czasem efemeryd różnym od niego o kilka sekund).

Czas gwiazdowy - czas mierzony według pozornego ruchu sfery niebieskiej; doba gwiazdowa to okres między dwoma górowaniami tego samego punktu na sferze niebieskiej i jest krótsza o 3 minuty i 57 sekund od doby słonecznej.

Czas letni - ustawowo wprowadzany czas różniący się o 1 godzinę od czasu strefowego w danym państwie; niekiedy stosuje się też podwójny czas letni, przy którym różnica ta wynosi 2 godziny.

Czas słoneczny - czas mierzony według pozornego ruchu Słońca, zegar słoneczny pokazuje prawdziwy czas słoneczny, którego długość zmienia się nieznacznie w różnych porach roku; czas używany na co dzień jest średnim czasem słonecznym.

Czas strefowy - czas miejscowy dla południków 0° (zerowa), 15° (pierwsza), 30° (druga) itd. od Greenwich, różniący się o godzinę od poprzedniej i następnej strefy czasowej; Polska i większa część Europy używa czasu środkowoeuropejskiego, który jest czasem miejscowym południka 15° na wschód od Greenwich, czyli różni się o 1 godzinę od czasu Greenwich; strefy czasowe sa mierzone w kierunku na wschód od Greenwich.

Czas urzędowy - oficjalny czas używany w danym państwie.

Deklinacja - odległość kątowa danego punktu na niebie mierzona od równika niebieskiego w płaszczyźnie prostopadłej do niego.

Detryment - pozycja planety w znaku przeciwnym do własnego.

Długość ekliptyczna - odległość kątowa danego punktu na niebie mierzona od punktu Barana wzdłuż ekliptyki; podstawowa współrzędna w obliczeniach astrologicznych, gdzie wykorzystuje się prawdziwy punkt Barana (policzony na epokę daty).

Długość geograficzna - odległość kątowa danego punktu na Ziemi mierzona od Greenwich wzdłuż równika lub równoleżnika.

Domy kosmogramu; patrz: sektory kosmogramu.

Dyrekcja - technika astrologiczna, w której planety są przemieszczane o pewne arbitralnie wybrane odległości kątowe, nie mające najczęściej związku z ich faktycznym ruchem. W przeszlości określenia dyrekcja i progresja byly często stosowane wymiennie, obecnie jednak przyjęło się ścisłe rozróżnienie - dyrekcje to ruchy fikcyjne, progresje odpowiadają przemieszczeniom rzeczywistym.

Egzaltacja - pozycja planety w znaku (tradycyjnie w konkretnym stopniu tego znaku), w którym jej pozytywne oddziaływanie jest wzmożone.

Ekliptyka - koło wielkie wyznaczone przez roczną drogę Słońca widzianą z Ziemi.

Fazy Zodiaku - podział kosmogramu związany z rocznym ruchem Ziemi dookoła Słońca; droga ta jest dzielona na 12 równych odcinków, z których każdy jest nazywany znakiem Zodiaku.

Gwiazdy stałe - tradycyjna nazwa obejmująca wszystkie widoczne gwiazdy; w astrologii, poza wróżbiartswem astrologicznym, gwiazd stałych nie stosuje się.

Horoskop - patrz: kosmogram

Horyzont - koło wielkie w płaszczyźnie prostopadłej do obserwatora, czyli do linii zenit-nadir.

Ingres - wejście planety w znak Zodiaku.

Jakości - podział znaków zodiaku na trzy elementy: kardynalne, stałe, zmienne, będące fazami rozwoju każdej z czterech pór roku.

Koło wielkie - koło na sferze niebieskiej, którego środek stanowi umowny środek Ziemi.

Kosmoekologia (ew. kosmobiologia) - patrz: astrologia.
Wybaczanie odnosi się do przeszłości, której się nie da już zmienić, a nie do teraźniejszości, na którą nadal mamy wpływ...

Żyj tak, jakbyś miał umrzeć jutro
Ucz się tak, jakbyś miał żyć wiecznie

Gandhi
M.Psyche
Niewymowny
 
Posty: 143
Rejestracja: 31 gru 2014, 20:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy
Droga życia: 0

Re: O astrologii

Postautor: M.Psyche » 22 kwie 2015, 19:23

Kosmogram (horoskop) - mapa opisująca położenie ciał niebieskich względem Ziemi i konkretnego miejsca urodzenia w danym momencie; obecnie stosowana konwencja dwuwymiarowa jest uproszczonym przedstawieniem tego stanu. Wnioski wysnuwane na tej podstawie dotyczące charakteru danego wydarzenia (np. urodzonego w tym czasie i miejscu człowieka) lub jego dalszego rozwoju określa się mianem interpretacji horoskopu; błędem jest nazywanie horoskopem ogólnej charakterystyki osób urodzonych ze Słońcem w danym znaku zodiaku czy przepowiedni zamieszczanych w kącikach astrologicznych czasopism; postawić horoskop to obliczyć i wykreślić wspomnianą wyżej mapę (lub jej uproszczone przedstawienie).
Krawędź sektora - linia (lub płaszczyzna) pomiędzy sektorami (domami) jest linią terminatora oddzielającą dwa obszary o różnych stanach (potencjałach) energetycznych, fizycznie jednak nie istniejącą. Jest tym samym typem obiektu jak linia pomiędzy dniem a nocą lub granicą pomiędzy państwami na mapie.

Medium Coeli (MC) - punkt ekliptyki wynikający z bieżącej odległości południka miejscowego, w płaszczyźnie równika, od 0° Barana (dokładniej, punkt wspólny ekliptyki i południka miejscowego). Dla półkuli północnej leży on zawsze na południu, natomiast dla półkuli południowej na północy. Punkt przeciwny do niego to Imum Coeli; punkty te nie są identyczne z zenitem i nadirem, jak się niekiedy błędnie podaje.

Midpunkt (midpoint) - punkt na ekliptyce będący połową odległości między dwoma innymi punktami (np. pomiędzy dwiema planetami).

Nadir - punkt nieba znajdujący się dokładnie pod danym miejscem na Ziemi (niewidoczny).
Orb - maksymalne dopuszczalne odchylenie od wzorcowego kata aspektu, inaczej zasięg aspektu. Innymi słowy jest to zakres, w jakim dany aspekt działa, mimo braku całkowitej dokładności; zależy od rodzaju aspektu i od tworzących go planet; z reguły w większości szkół astrologicznych nie przekracza 10°.

Paralela i kontrparalela - są aspektami mierzonymi w deklinacji (0° różnicy po tej samej lub przeciwnych stronach równika niebieskiego); przypisuje się mu znaczenie słabej koniunkcji. Nie stosuje się aspektu w szerokości ekliptycznej, ponieważ planety przebywając w pobliżu ekliptyki prawie zawsze tworzą jeden lub drugi aspekt.

Planeta - w sensie astrologicznym pojęcie to obejmuje również Księżyc i Słońce, a w astrologii hinduskiej także węzły księżycowe.
Placidus (1603 - 1668) - stworzył system domów na zamówienie papieża Grzegorza VIII. Rzecz działa się po wydarzeniach roku 1631, kiedy to ambitny astrolog sporządził równie chybioną, co szeroko rozkolportowaną przepowiednię o śmierci papieża Urbana VIII. Spowodowała ona zebranie się konklawe w celu obioru nowego papieża, mimo że dotychczasowy cieszył się jak najlepszym zdrowiem. W odpowiedzi rozwścieczony papież Urban VIII wydał pierwszą bullę potępiającą astrologię, co zapoczątkowało trwającą nieprzerwanie do dzisiaj bezpardonową wojnę Kościoła Katolickiego przeciwko astrologii (a efektem ubocznym było m.in. relegowanie astrologii z uniwersytetów).
System ten został stworzony w celu dostarczenia Kościołowi argumentu przeciwko kopernikańskiej teorii heliocentrycznej, szybko jednak został użyty bezpośrednio przeciwko astrologom i astrologii jako takiej. W tym celu Kościół sfinansował sporządzenie, wydrukowanie w masowym nakładzie i rozpowszechnienie tablic tego systemu domów. System ten jest systemem z celowo wbudowanymi błędami w położeniach krawędzi (wierzchołków) domów; równolegle jednak promując ten system wypromowano i utrwalono (poprzez specyficzny dobór metodologii sporządzenia tablic) taki sposób używania domów, który powoduje, że nie można pod względem skuteczności działania odróżnić systemu Placidusa od innych systemów domów.

Progresja - technika astrologiczna, w której planety poruszają się po urodzeniu ze swą własną prędkością, ale czas w którym się to odbywa, płynie z inną prędkością (zwykle wolniej) niż w rzeczywistości, co powoduje że odnosi się je do późniejszego okresu życia niż miały w rzeczywistości miejsce na niebie; progresje zawsze są odwzorowaniem rzeczywistych ruchów planet.

Punkty arabskie - punkty ekliptyki powstałe przez dodanie do długości ekliptycznej pewnego punktu (np.ascendentu) różnicy długości ekliptycznych dwóch innych punktów (np. planet); poza nie należącymi do astrologii technikami wróżebnymi punktów arabskich nie stosuje się.

Punkty równonocy - punkty przecięcia ekliptyki i równika niebieskiego; punkt, gdzie Słońce wkracza do północnej hemisfery nazywa się punktem Barana, stanowiąc zarazem początek fazy Barana; przeciwny do niego to punkt Wagi.

Rektascencja (RA) - odległość kątowa danego punktu na niebie mierzona od punktu Barana wzdłuż równika niebieskiego.

Ruch prosty - przesuwanie się planety po Zodiaku zgodnie z rosnącą wartością długości ekliptycznej.

Ruch wsteczny (retrogradacja) - przesuwanie się planety po Zodiaku w kierunku przeciwnym niż wzrost długości ekliptycznej.
Sektory (pola lub domy) kosmogramu - podział kosmogramu powstający w wyniku ruchu obrotowego (dobowego) Ziemi. Otrzymujemy go dzieląc koło wielkie, którego punktami kardynalnymi są Asc oraz MC, na równe, 30 stopniowe łuki (metoda B. Krusińskiego), a następnie te punkty rzutując standardową metodą na ekliptykę. Drugi (po ekliptyce) zodiak w horoskopie. Patrz: krawędź sektora.

Uwaga!: nie mylić tego systemu z systemem "Pi razy oko" Porfiriusza (ang.: 'rough and ready' method by Porphyry), gdzie dzielimy łuk pomiędzy Asc a rzutem Medium Coeli na ekliptykę (zMC).
Stacja - miejsce na Zodiaku, w którym planeta zmienia ruch z prostego na wsteczny lub odwrotnie; planeta taka nazywa się stacjonarną.

Szerokość ekliptyczna - odległość kątowa danego punktu na niebie mierzona od ekliptyki wzdłuż koła wielkiego łączącego bieguny ekliptyki.

Szerokość geograficzna - odległość kątowa danego punktu na Ziemi od równika ziemskiego mierzona wzdłuż południka.

Średni czas gwiazdowy o 0h w Greenwich - wartość określająca odległość południka miejscowego od 0° Barana o godzinie 0:00 w Greenwich (GMT). Wzór opisujący tę wartość wzięty samodzielnie opisuje również relację Ziemi na jej orbicie względem punktu równonocy wiosennej; tą właśnie składową czasu gwiazdowego podają efemerydy.

Tranzyt (przejście) - moment, w którym planeta znajdzie się w punkcie Zodiaku, w którym była ona lub inna planeta w chwili urodzenia, lub też który jest znaczący w horoskopie z innych względów. Obecnie w astrologii tranzytem nazywa się też moment, kiedy planeta przechodzi dokładnie w znaczącej odległości kątowej od jednego z ważnych punktów horoskopu (np. od planety).

Węzeł - punkt przecięcia płaszczyzny orbity ciała z umowną płaszczyzną podstawową.
Ze względów praktycznych dla planet w astronomii za tę płaszczyznę przyjmuje się płaszczyznę ekliptyki, a dla sztucznych satelitów Ziemi płaszczyznę równika.
W astrologii stosuje się obecnie jedynie węzły Księżyca, definiowane jako punkty przecięcia płaszczyzny orbity Księżyca z płaszczyzną ekliptyki. Ale Księżyc krąży dookoła Ziemi, więc pozostaje niejasne, dlaczego stosuje się je zamiast punktów przecięcia płaszczyzny orbity Księżyca z płaszczyzną równika.

Wierzchołek domu - czasami używana, ale nieprawidłowa nazwa krawędzi sektora (domu).

Władca znaku - planeta tradycyjnie przypisana do danego znaku; jeżeli planeta znajduje się w znaku, którego jest władcą, jej oddziaływanie jest najczystsze i najbardziej archetypowe, będąc zarazem najbardziej niezależnym.
Niezależnie od swojego położenia jest ona dyspozytorem wszystkich ciał, które znajdują się w znaku przez nią władanym.
Powyższa definicja w postaci niezmienionej stosuje się do władcy domu (sektora) (wystarczy słowo znak zastąpić słowem sektor).

Wzajemna recepcja - układ, gdy dwie planety znajdują się we wzajemnie przez siebie rządzonych znakach, wzmacniając wzajemnie swoje działanie.

Zasięg aspektu - patrz orb.

Zenit - punkt nieba znajdujący się dokładnie nad danym miejscem na Ziemi.

Znaki Zodiaku - patrz fazy Zodiaku.

Zodiak - obszar przestrzeni obejmujący całą sferę niebieską, zorientowany względem płaszczyzny ekliptyki po obu jej stronach, podzielony na 12 równych odcinków zwanych znakami (fazami). Obejmuje na pewno co najmniej orbity wszystkich planet.

Zodiak tropikalny (lub zwrotnikowy) - rozpoczyna się od punktu równonocy wiosennej jako 0° Barana, a jego znaki nie pokrywają się z gwiazdozbiorami o tych samych nazwach; Zodiak gwiazdowy (lub syderyczny) pokrywa się w dużym przybliżeniu z gwiazdozbiorami; Zodiak konstelacyjny pokrywa się z gwiazdozbiorami i ma nierówne znaki (nie używany w astrologii).

Żywioły - tradycyjne cztery składniki wszechświata i człowieka: Ogień, Ziemia, Powietrze, Woda, odpowiadają czterem stanom skupienia materii: plazma, ciało stałe, gaz, ciecz. Natomiast w żadnym wypadku nie należy ich utożsamiać ze zwykłymi żywiołami; żywioły przejawiają się na wielu poziomach, między innymi w klasyfikacji znaków zodiaku.
Źródło : http://www.astrologia.pl/main/kontenta_slownika.html


4.Wpływ planet:

Słońce obdarza dużą energią witalną i sprawia, że osoby, które mają w swoim horoskopie "silne" Słońce są pełne radości, energii, optymizmu i chęci zdobywania sławy. Są urodzonymi władcami, lubią pławić się w blasku sławy i cierpią, kiedy nie zwracają na siebie uwagi otoczenia. Mają silną osobowość i dysponują wieloma talentami, nierzadko aktorskimi. Lubią ludzi i z reguły są hojni i pełni współczucia dla każdej żyjącej istoty. Najczęściej takie cechy posiadają osoby urodzone w znaku Lwa lub takie, u których większość planet znajduje się w piątym domu.

Księżyc sprawia, ze ludzie urodzeni pod jego wpływem są wrażliwi, nastrojowi, delikatni i bardzo emocjonalnie podchodzą do życia. Z natury są ogromnie zmienni. Nic u nich nie trwa zbyt długo, zatem zmieniają stale zdanie, pracę, otoczenie i jednocześnie szybko adaptują się w nowych warunkach. Z trudem podejmują decyzje, nie maja też wytrwałości i cierpliwości, by doprowadzać do końca raz rozpoczęte sprawy. Potrafią natomiast jak nikt inny troszczyć się i opiekować słabszymi istotami. Najczęściej są to ludzie urodzeni w znaku Raka lub posiadający większość planet w czwartym domu.

Merkury zapewnia człowiekowi inteligencję, błyskotliwość, szybką reakcję umysłową i obdarza nimi ludzi urodzonych w znaku Bliźniąt, Panny lub tych, których planety upodobały sobie trzeci dom. Ponadto daje swoim wybrańcom dobrą orientację, spryt, przebiegłość i elokwencję. Ludzie tacy potrafią z łatwością przekazywać swoje myśli, a nierzadko dysponują talentem literackim. Są serdeczni, towarzyscy, lubiani i posiadają specyficzny urok, którym potrafią zjednać sobie niemal każdego człowieka. Mają podobno zmysł do handlu i dziennikarstwa. Niemniej zazwyczaj to intelektualiści o szerokim spektrum zainteresowań.

Wenus obdarza wdziękiem, urodą i doskonałym gustem. Ponadto zapewnia specyficzny czar, który magnetycznie działa na płeć przeciwną. Ponieważ jest planetą szczęścia daje pomyślność i sprawność w zdobywaniu pieniędzy. Ludzie z "silną" Wenus z reguły mają duże zdolności artystyczne. Z prawdziwą przyjemnością oddają się malarstwu, rzeźbie, grafice, muzyce, poezji. Otaczają się pięknem i lubią kolekcjonować rzeczy o szczególnych wartościach estetycznych. Ich podstawową wadą jest natomiast lenistwo. Najczęściej są to osoby urodzone w znaku Byka, Wagi lub takie, których planety skupiły się w siódmym domu.

Mars to planeta siły i odwagi, patronuje zatem wszystkim męskim sportom i ludziom, w których brzmi wola walki. To inicjatorzy wszelkich działań, zapalczywi, prostolinijni, bezpośredni - także w wypowiadaniu swoich poglądów. Z reguły dotrzymują słowa i starają się kończyć rozpoczęte zadania bez względu na piętrzące się trudności. Mają spore poczucie własnej wartości. Bywają niestety impulsywni, agresywni i mściwi, ale ich gniew wyparowuje równie szybko, jak się rodzi. To ludzie urodzenie w znaku Barana lub posiadający większość planet w pierwszym domu.

Jowisz zapewnia sukces i powodzenie. Ludzie z "silnym" Jowiszem, czyli najczęściej urodzeni w znaku Strzelca lub z mocno obsadzonym dziewiątym domem mają szerokie horyzonty myślowe. Z natury są filozofami i politykami. Lubią zdobywać wiedzę, uczyć się i zwiedzać obce kraje. Najczęściej większość czasu spędzają w podróżach. Mają wyjątkowe poczucie humoru, a ponieważ stale sprzyja im szczęście nierzadko wyrobili w sobie bardzo silny optymizm. Szybko przyzwyczajają się do komfortu i nie uznają ograniczeń. Bywa, że brakuje im zarówno poczucia taktu jak i umiejętności zachowania umiaru.

Saturn daje pracowitość, cierpliwość i wytrwałość. Uczy sumienności i odpowiedzialności. Na jego wybrańcach zawsze można polegać, wiadomo bowiem, że zawsze dotrzymają słowa i wszystko wykonają skrupulatnie. Wierni zasadom i tradycjom są strażnikami przepisów. Są też bardzo ambitni i wiele w życiu osiągają dzięki swoim wysiłkom. Często zajmują eksponowane stanowiska i są wymagającymi szefami. Niestety, przeważnie są bardzo zimni i wyrachowani, przeliczają wszystko na pieniądze, natomiast niechętnie okazują ciepłe uczucia. Saturn patronuje osobom urodzonym w znaku Koziorożca lub z mocno obsadzonym dziesiątym domem.

Uran to planeta rewolucjonistów, anarchistów i niezależnych myślicieli. Odsłania nowe horyzonty i pobudza do walki o wolność, która jest dla podlegających Uranowi wartością największą. To ludzie urodzeni w znaku Wodnika lub z mocno obsadzonym jedenastym domem. Często wśród nich pojawiają się odkrywcy i wynalazcy, gdyż są to ludzie poszukujący stale nowych dróg. Z natury humaniści, nie wahają się stawać w obronie praw społecznych i głosić nowych idei. Dobrzy psychologowie, ale nierzadko i ekscentrycy niezrozumiani przez otoczenie.

Neptun patronuje urodzonym w znaku Ryb lub osobom, których planety ulokowały się w dwunastym domu. Ta niezwykła planeta obdarza magicznymi mocami jasnowidzenia, empatii i odczuwania niewidzialnych światów. Pomaga zrozumieć własne wnętrze, pracować ze snami oraz zajmować się uzdrawianiem. Ponadto sprzyja iluzji i twórczemu natchnieniu, jest zatem silna w horoskopach artystów filmowych i teatralnych lub poetów. Wreszcie jest esencją religijności, wiary, pomocy społecznej, a w skrajnie negatywnych przypadkach zaślepia, oszukuje i tworzy fanatyków oraz ofiary naiwności.

Pluton zarządza popędem seksualnym, cudzymi pieniędzmi, manipulacją oraz śmiercią. Ludzie z "silnym" Plutonem dostrzegają to wszystko, co głęboko ukryte. To doskonali psychologowie, detektywi, a także hipnotyzerzy. Mają magnetyczny urok i z łatwością potrafią zarządzać masami i oddziaływać charyzmatycznie na tłumy. Kochają ryzyko, uwielbiają napływ adrenaliny do krwi i balansowanie na krawędzi życia. Mają w sobie moc i pasję. Ponadto dysponują biologicznym darem wyjątkowej regeneracji - rzadko kiedy umierają śmiercią naturalną. To Skorpiony i ludzie z mocno obsadzonym ósmym domem.
Wybaczanie odnosi się do przeszłości, której się nie da już zmienić, a nie do teraźniejszości, na którą nadal mamy wpływ...

Żyj tak, jakbyś miał umrzeć jutro
Ucz się tak, jakbyś miał żyć wiecznie

Gandhi
M.Psyche
Niewymowny
 
Posty: 143
Rejestracja: 31 gru 2014, 20:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy
Droga życia: 0

Re: O astrologii

Postautor: M.Psyche » 22 kwie 2015, 19:24

5.Znaki zodiaku

Baran
21 marca - 20 kwietnia
Baran, dzielny i wytrwały,
Bywa łasy na pochwały
I bez przerwy, z każdej strony,
Bardzo lubi być chwalony.

Lecz czasami sam się łaje,
Gdy coś mu się nie udaje
I ze złością szczęką kłapie,
Że sto srok za ogon łapie!


Byk
21 kwietnia - 21 maja
Byk porządnie się nagłowi,
Zanim krok do przodu zrobi,
Lecz gdy wreszcie iść zaczyna,
Prze do przodu jak maszyna.

Choć rozłościć trudno Byka,
Lepiej niech mu nikt nie fika,
Bo gdy Byk się zdenerwuje,
Każdy przed nim respekt czuje!


Bliźnięta
22 maja - 21 czerwca

Świat bez ruchu i hałasu
Jest dla Bliźniąt stratą czasu!
Zamiast lekcji i klasówek
Wolą słuchać miłych słówek!

Zwykle pracą się nie chlubią
I leniwy żywot lubią,
Lecz gdy precz wygonią lenia,
To pracują bez wytchnienia.


Rak
22 czerwca - 22 lipca

Rak, gdy tylko czuje drakę,
Woli się wycofać rakiem,
Lecz gdy tkwi w rodzinnym kole,
Wreszcie w swoim jest żywiole!

Tu kuzyni, wujków krocie,
Tam kuzynki, babcie, ciocie -
Kiedy wszyscy są w komplecie,
To cudownie jest na świecie!


Lew
23 lipca - 22 sierpnia

Jest odważny, silny, dzielny
I okropnie samodzielny!
Czasem takie ma pomysły,
Że rodzice tracą zmysły!

Dzierżąc berło i koronę,
Lubi słabych brać w obronę
I królewskim obyczajem
Potem im się wielbić daje...


Panna
23 sierpnia - 22 września

Jak świat światem, każda Panna
Jest dokładna i staranna,
Nawet w głowie ma porządek,
Bo ustawia myśli w rządek.

Panna boi się ryzyka,
Niczym ognia go unika,
Więc przeszkody całą zgrają
Same z drogi jej znikają!


Waga
23 września - 23 października

Waga chce wieść rajskie życie -
Hulać, spać i jeść obficie!
Nie ma nawet ciut ochoty
Na zmartwienia i kłopoty!

Zanim jakąś myśl wysmaży,
Wszystko dobrze zmierzy, zważy...
Za to potem nie ma mowy,
By tę myśl jej wybić z głowy!


Skorpion
24 października - 22 listopada

Skorpion pamięć ma nie lada,
Przy tym głową nieźle włada,
Ale bywa nieżyczliwy
I okropnie pamiętliwy!

A gdy już do celu zmierza,
Ustępować nie zamierza.
Sieje przy tym straszny zamęt,
Bo ma wielki temperament!


Strzelec
23 listopada - 21 grudnia

Strzelec wielbi ruch i zmiany!
Wciąż jest strasznie zalatany -
Meksyk, Chiny, Rzym, Hawaje,
Tokio, Kaukaz, Himalaje...

Szybko, szybko, byle prędzej!’
Dużo, dużo, byle więcej!
Czemu tak bez przerwy gna?
Jakiś cel w tym chyba ma...


Koziorożec
22 grudnia - 20 stycznia

Koziorożec jest uparty
I wytrwały nie na żarty!
Idzie w górę pomalutku,
Powolutku, lecz do skutku!

A gdy znajdzie się na szczycie,
To go stamtąd nie zrzucicie -
Będzie siedział zadumany,
Snując jakieś nowe plany...


Wodnik
21 stycznia - 20 lutego

Wodnik wizje i marzenia
W rzeczywistość umie zmieniać.
Jeśli ma tylko okazję,
Wykorzysta swą fantazję!

Zrobi rzeźbę lub obrazek,
Machnie jakiś wynalazek...
Sto pomysłów w jednej chwili
Ma, choć wcale się nie sili!


Ryby
21 lutego - 20 marca

Wszystkie Ryby wprost zachwyca
Niezgłębiona tajemnica -
Wyczyniają jakieś czary,
Jakieś cuda nie do wiary...

Lecz są także z tego znane,
Że są niezdecydowane,
Więc bez przerwy się wahają,
Czy w te czary wierzyć mają...

źródło - astronomium
Wybaczanie odnosi się do przeszłości, której się nie da już zmienić, a nie do teraźniejszości, na którą nadal mamy wpływ...

Żyj tak, jakbyś miał umrzeć jutro
Ucz się tak, jakbyś miał żyć wiecznie

Gandhi
M.Psyche
Niewymowny
 
Posty: 143
Rejestracja: 31 gru 2014, 20:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy
Droga życia: 0


Wróć do Ogólne informacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości