O dwójkach w tarocie

O dwójkach w tarocie

Postautor: Elie » 17 gru 2011, 17:16

Na rysunku w talii Rider-Waite przedstawiony jest człowiek, żongler chyba, który żongluje w powietrzu dwiema monetami. W zasadzie jest to ten sam rysunek i w talii Waite'a i w talii Sheridana, mianowicie w obu tych taliach wyobrażony jest człowiek, który przerzuca w powietrzu nad sobą dwie monety, a te monety są wpisane w pewien wzór: w taką wstęgę, która przypomina ósemkę, symbol nieskończoności. W tle widoczne są statki, które się bujają na falach.

Według Crowleya ta karta nazywa się "Change" czyli "Zmiana", a według Douglasa w jego podręczniku: "Harmonijna Zmiana".

Astrologicznie ma oznaczać Jowisza w znaku Koziorożca. Z Jowiszem w Koziorożcu się zgadzam, natomiast z tą ideą, że ma ta karta dotyczyć zmian i jakiejś płynności losu, cykli przypływów i odpływów, o jakich pisze Douglas, z tym się zgadzam nie całkiem. Według mnie ta karta znaczy troszeczkę coś innego.

Karta ta oznacza przede wszystkim oznacza hierarchiczny porządek. Wracam do tego, że dwójki w taroku oznaczają stosunki społeczne, współdziałanie w grupie, oznaczają społeczny wymiar życia. Tak jak karta Dwójka Mieczy oznaczała porządek polegający na porozumieniu stron, które mają przeciwne, rozbieżne interesy, o tyle Dwójka Monet, związana z żywiołem Ziemi, mówi o wszelkiego rodzaju hierarchicznych strukturach. Oznacza hierarchiczny porządek. Oznacza sytuację, kiedy jedni są wyżej i mogą więcej, inni zaś są niżej i mogą mniej. Oznacza zróżnicowanie pomiędzy ludźmi.

O ile z kartą Dwójka Kijów związany był entuzjazm i żywiołowość, i właśnie siła czyjejś osobowości, z Dwójką Pucharów związany był kolektywizm i przynależność do grupy, która jest ze sobą związana silnymi uczuciami, a

Dwójka Mieczy mówiła o porozumieniach, o tyle Dwójka Monet mówi o porządku, w który jednostka może się wpasować, natomiast nie jest w stanie go zmienić. Mówi o porządku, który jest czymś zewnętrznym i czymś tak stabilnym jak prawa przyrody.

Wobec tego w życiu społecznym ta karta kojarzy się z wszelkimi wielkimi instytucjami które są rządzone według sztywnych zasad organizacyjnych, kojarzy się z organizacją, ze strukturami w rodzaju urzędów lub innych struktur rządzących się prawem i regulaminami. Mówi o instytucjach takich jak wojsko lub wielkie zakłady przemysłowe. Tam gdzie ważna jest podległość, hierarchia, zależność jednych od drugich.

Współdziałanie z ludźmi określone przez tę kartę polega właśnie na podleganiu regułom. Podleganiu regułom, regulaminom, prawu, zasadom, dyscyplinie. Ta karta kojarzy się z dyscypliną, ale pamiętać należy, że będą jeszcze karty, które kojarzą się z taką dyscypliną, która ma charakter kagańca. Nie, tutaj nie jest aż tak źle, tutaj jest dyscyplina, która jest jakby koniecznym warunkiem działania, koniecznym warunkiem wykonania pewnych czynności, koniecznym warunkiem samorozwoju. Można powiedzieć, że jest to taki twórczy wymiar dyscypliny.

Jeśli chodzi o miłość, ta karta mówi o stałych, trwałych układach. To jest (można powiedzieć) karta starych małżeństw. Takich par, które znają się na wylot i zdążyły obrosnąć już wszelkimi instytucjonalnymi dodatkami, jak wspólny majątek, wspólne mieszkanie, wspólne dobra materialne, wspólna odpowiedzialność za dom, za dzieci. A więc jeżeli ktoś zapyta, jaki los jest mu sądzony z tą a tą osobą, i wyjdzie ta karta, to mamy już gotową odpowiedź.

W dziedzinie twórczości karta mówi o konkretyzacji. Mówi o tym, że pewien chaos pomysłów i entuzjazm, który towarzyszy tworzeniu, powinien zostać ujęty w reguły, w karby... Koniec z dowolnością, trzeba się podporządkować gramatyce, regułom pisania książek, artykułów czy innego rodzaju prac. Trzeba się podporządkować zasadom. Nasze pomysły, nasza inwencja, nasza twórcza wola powinna się podporządkować regułom.

Jeśli chodzi o pracę, jest to karta, która w ogóle bardzo silnie podkreśla zaangażowanie w pracę. Jest to karta tych, którzy muszą przychodzić na ósmą, podbijać kartę, rozliczać się z wyników, podlegać szefom, przestrzegać regulaminów i tak dalej. Chociaż są wśród Monet karty które jeszcze dobitniej mówią o takim mrówczym trudzie. Ta karta jeszcze o tym nie mówi. Mówi raczej o formalizmach i dyscyplinie, ale jeszcze nie mówi o tym, że należy odrzucić wszystko poboczne i skupić się na pewnym drobnym wycinku.

Przy pytaniu o pieniądze jest to karta dobrze wróżąca. Mówi o tym, że jesteśmy na dobrej drodze, że zasady, założenia, reguły, które przyjęliśmy, już owocują, albo za chwilę będą owocować. Że forsa się sypnie i będzie pochodziła z pewnego źródła. Że nie jest to dar losu, że nie jest to prezent, a jest to po prostu to, na co zasłużyliśmy.

W przypadku zdrowia lub choroby, oznacza dwie rzeczy. Po pierwsze również w tym przypadku nasuwa się hasło dyscyplina, a więc że wyjdziemy z tego, jeżeli się podporządkujemy regułom dotyczącym diety, stosowania leków, wejścia w pewien rytm: o godzinie osiemnastej inhalacja, o dziewiętnastej łykamy pigułki. Oznacza właśnie to, że powinniśmy zaufać pewnym stereotypom, pewnym receptom, przepisom, regułom. W pewnych kontekstach może oznaczać straty na zdrowiu wynikające z przepracowania, a może nawet nie tyle z przepracowania, co ze zbyt sztywnego trzymania się rytmu dnia, rytmu pracy, i tak dalej. Tutaj, jeżeli chodzi o zdrowie, to powiedziałbym, że na dwoje babka wróżyła.

Przy odpowiedziach na pytanie jaki to człowiek, karta oznacza wszelkiego rodzaju "ludzi instytucji", ludzi należących do instytucji, realizujących się w instytucjach, wszelkiego rodzaju urzędników, ludzi zorganizowanych, zrzeszonych, umundurowanych, noszących jakieś służbowe czapki. Ale może też oznaczać ludzi ze starych dobrych rodzin, którzy przez urodzenie i przez wychowanie w określonej rodzinie nabrali... Kindersztuba to się nazywa. Mają savoir-vivre w małym palcu i poruszają się wszędzie jak na uroczystym przyjęciu.

Dwójka Monet - jeszcze parę słów o tej dwójce. Ta karta się również kojarzy z tradycją, historią, przywiązaniem do pewnych starych wypróbowanych zasad. W odniesieniu do polityki ta karta będzie oznaczać w żadnym wypadku rewolucjonistów, a przeciwnie, konserwatystów i zwolenników rządów silnej ręki i silnego prawa.

Wojciech Jóźwiak-TARAKA
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31480
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2199 razy
Otrzymał podziękowań: 2156 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: O dwójkach w tarocie

Postautor: Elie » 30 paź 2014, 22:41

Dwójka Monet. Włączenie się w system. Najważniejsze są twoje stosunki z ludźmi - to te, które mają zorganizowany charakter. Powinieneś podporządkować się czyjemuś autorytetowi, uznać za swoje prawa, jakimi rządzi się pewna grupa albo instytucja, przyjąć na siebie obowiązki związane z działaniem w zorganizowanej strukturze. Karta ta często dosłownie oznacza konieczność podjęcia pracy - takiej na etacie, z dobrze określonymi prawami i obowiązkami. Kiedy pytamy o miłość, Dwójka Monet jest typowym wezwaniem, że pora się formalnie pobrać!


Wyżej opis z Taraki.
Według mojej wiedzy i doświadczenia, to przede wszystkim wątpliwości, wahanie, brak podjęcia konkretnej decyzji.
Chciałabym poznać Wasze doświadczenia z tą kartą - co zwykle zwiastuje ?
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31480
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2199 razy
Otrzymał podziękowań: 2156 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: O dwójkach w tarocie

Postautor: Rossi » 31 paź 2014, 18:07

tak jak Ellie piszesz moim zdaniem jest to rozdarcie wewnetrzne, niezdecydowanie. wątpliwości
"Nie warto rezygnować z marzeń , tylko dlatego że są one dalej niż na wyciągnięcie ręki.. Należy postawić sobie krzesło, skrzynie, drabinę a nawet skakać po nie.. Bo warto.
Awatar użytkownika
Rossi
Pismak
 
Posty: 1584
Rejestracja: 23 maja 2013, 16:22
Podziękował : 46 razy
Otrzymał podziękowań: 76 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Waga
Droga życia: 3

Re: O dwójkach w tarocie

Postautor: Monblu » 01 gru 2014, 12:21

Liczba dwa związana jest z Księżycem. Jej energia wnosi dualność, biegunowość, wspólpracę, współgranie lub dysonans, rozbieżność. Dwójki symbolizują drugi element konieczny do dalszego rozwoju. Mówią o tym jak radzimy sobie z napięciem kiedy poznajemy druga stronę medalu, kiedy spotykamy się z drugą osobą (odmienną osobowością). W tarocie mówi o rozszerzeniu naszego zaangażowania, o włączeniu kolejnego elementu osiągając wzajemność, konfrontację, współdziałanie lub nowe doświadczenie.

Arkana Wielkie
Kapłanka II , to dwoistość, zmienność, płynność, nieświadome wpływy. Pojawienie się nowych ważnych informacji, które musimy wziąć pod uwagę w danej sprawie. Kapłanka to również mądrość i intuicja, dlatego ważne jest, byśmy wzięli pod uwagę to, co nie doszło jeszcze do głosu, ale doskonale zdajemy sobie z tego sprawę.

Arkana Małe
Dwójki ukazują nam drugi ważny aspekt danej sprawy. To współpraca, dążenie do połączenia dwóch przeciwnych, ale koniecznych elementów: aktywności i bierności, indywidualizmu i współpracy. To karty łączenia lub dzielenia.

2 buław – po rozpoczęciu energicznych działań i osiągnięciu zamierzonego celu, człowiek potrzebuje kolejnej dawki inspiracji, by móc się dalej rozwijać. To moment, w którym rozważa podjęcie nowych kroków, robi plan i zbiera potrzebne informacje by podjąć realizację. Współdziałanie.

2 mieczy – Pomysł lub idea, która nam przyświeca, ma swoją drugą stronę. Do głosu dochodzi opinia lub poglądy innych lub nasze wątpliwości. Harmonię osiągniemy dzięki logicznemu porozumieniu, pójściu na kompromis lub wypowiedzeniu swojego zdania. Wątpliwości.

2 denarów – do pomnożenia naturalnych lub materialnych bogactw, potrzebna jest wiedza i doświadczenie. Dzięki dwójce denarów możemy nauczyć się jak pomnażać, powiększać lub utrwalać wszystko to co jest dla nas cenne i wzbogacające. Zależność.

2 pucharów – do emocjonalnego spełnienia dołącza odwzajemnienie. Tu do połączenia dochodzi na płaszczyźnie emocji lub pragnień. Nawiązuje się związek na płaszczyźnie duchowej. Partnerstwo.
Awatar użytkownika
Monblu
 
Posty: 67
Rejestracja: 06 sie 2014, 22:21
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Droga życia: 0

Re: O dwójkach w tarocie

Postautor: Avena » 01 sty 2016, 18:18

2 denarow, to dla mnie karta nieokreslona samodzielnie, niby ma w sobie sporo ruch, a jednak to zywiol ziemi, czyli stabilizacja. Jesli wiec zmiany bedzie niosla ze soba, to beda to zmiany wskazane przez karty sasiednie, czy wspolnie interpretowane. Sama w sobie to dla mnie taki: cos bym moze i zrobila, tylko nie wiem co, troche mnie nosi, ale bez wlasnego pomyslu. Sam symbol nieskonczonosci, to tak jakby ten stan oczekiwania na pomysl byl rozciagniety w czasie, nie ma pospiechu - trafi sie okazja to moze ja zlapie... tak jak statek wyplywajacy na szczyt fali.

Dopóki nie uczynisz nieświadomego - świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem. C.G.Jung

Awatar użytkownika
Avena
Dopiero się rozkręcam
 
Posty: 352
Rejestracja: 25 sie 2015, 13:00
Podziękował : 45 razy
Otrzymał podziękowań: 83 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Lew
Droga życia: 7


Wróć do Różne znaczenia kart tarota

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości