Prastare istoty

Re: Prastare istoty

Postautor: Elzbieta » 21 gru 2019, 19:36

I jak Cie tak książki ciekawią to czytaj. Śmiało. Robaczku.

Dlatego śmieszą mnie ludzie, którzy grzebią w książkach z maniakalnym podejściem zaślepiając sobie obraz tego do czego o ironio podążają.

Doprawdy, trudno Cię zrozumieć. Generalnie wiedzę czerpie się z książek, dobrych książek, sprawdzonych autorów. Bo jeśli nie z książek, to skąd Ty masz wiedzę, hę :037:
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elzbieta
Administrator

Podziękował : 2235 razy
Otrzymał podziękowań: 2184 razy
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Postautor: Bizon » 21 gru 2019, 20:26

Elzbieta pisze:Generalnie wiedzę czerpie się z książek, dobrych książek, sprawdzonych autorów.

Papier przyjmie wszystko. Później odda treść i głupota się rozprzestrzenia jak wirus. Dlatego nie warto ich czytać chyba, że potrafi się je trzymać z dużym dystansem.
Nawet jeśli informacje będą obfite w niej w wartościowe wskazówki to gdy człowiek jest niedojrzały i niegotowy to na nic mu one. Będzie biegał niczym pies za własnym ogonem nie widząc tego co wokół niego, czyż nie? :)
Jak to sama powiedziałaś - wszystko jest w naszych głowach.
Jak radiowe fale wysyłam Ci sygnały - witaj na moim kanale.
Awatar użytkownika
Bizon

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: Elzbieta » 21 gru 2019, 23:57

Pisząc o głowie, własnym rozumie, inwencji, miałam na myśli rytuały, magię - są niepotrzebnym babraniem się w niejasnych mocach, uzależnieniem od nieznanych sił, etc.
Natomiast wiedzę czerpie się z książek, szczególnie nt byłych wierzeń, istot, bogów.
No chyba, że masz ją w głowie z wcześniejszych wcieleń :P :03777:
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elzbieta
Administrator

Postautor: Langusta » 22 gru 2019, 09:44

Bizon
Dlatego śmieszą mnie ludzie, którzy grzebią w książkach z maniakalnym podejściem zaślepiając sobie obraz tego do czego o ironio podążają.

Przyznam szczerze, że jestem w szoku. Skąd jak nie z książek czerpiemy wiedzę. Jakieś zacofane poglądy masz Bizon.
Awatar użytkownika
Langusta

Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Postautor: Bizon » 22 gru 2019, 11:50

Langusta pisze:Przyznam szczerze, że jestem w szoku. Skąd jak nie z książek czerpiemy wiedzę. Jakieś zacofane poglądy masz Bizon.

Skoro dostrzegasz tylko jedną drogę do pozyskiwania wiedzy to tak - jestem bardzo zacofany. :wink:
Awatar użytkownika
Bizon

Postautor: Elzbieta » 22 gru 2019, 20:20

Oczywiście, że nie tylko z książek. Magia Szeptuch, wicca, jej tajniki, wiedza o bogach, świętych do których się zwracają oraz w jaki sposób, przekazywana jest drogą ustną zaufanym osobom. W przypadku Szeptuch ogólnie wiadomo, że swoje prośby, modły kierują do Maryjki oraz świętych, ale już jakich, to mętne i zdawkowe odpowiedzi.Prawdy nie dojdziesz. . W przypadku wiccan, też niby wiadomo, że do bogini i rogatego boga - Bafometa, który podobno nie jest Bafometem - czytaj diabłem. No ale to słodka tajemnica inicjowanych. W różnych klanach, etc np. OTTO i innych, mniej znanych jest podobnie - tylko zaufani, wtajemniczeni wiedzą.
Jest jeszcze jedna droga poznania, niby dla wszystkich... bo w snach. Są nawet stałe kontakty, tyle, że i w tym przypadku rozpoznanie, odróżnienie bogów od innych postaci wymaga umiejętności, doświadczenia w dogłębnej analizie snów. To też wielka sztuka powiązana z psychologią, znajomością archetypów, w tym związanych z kulturą w jakiej żyjemy, a tym samym z folklorem danego regionu.
Awatar użytkownika
Elzbieta
Administrator

Postautor: Bizon » 22 gru 2019, 21:24

Elzbieta pisze:Jest jeszcze jedna droga poznania, niby dla wszystkich... bo w snach.

To prawda, ale jak wspominasz to dość długa droga i łatwo się pomylić, ale na początek wydaje się być dobrą opcją. Choć zacząłbym od poznania siebie. Wbrew pozorom i truizmowi jakim się wydaje to trudna sztuka. Wymaga nie dość, że otwartego umysłu to jeszcze sprawnego.
Szamani, reikowcy, nekromanci, wiccanie i inni, którzy potrafią działać w swojej drodze łączy jedno najistotniejsze spoiwo. Dlatego wszystko jest osiągalne i każda droga może rozwinąć ducha w sposób odbieralny dla materii.
Wracając do waszych książek... to jak to było gdy niegdyś papirus był zbyt drogi, a we wioskach istniał kult jednego z panteonów, a odmieńcy paleni byli na stosie - to skąd brały się wiedźmy, szamani, szeptuchy czy też im podobni? Skąd nabywali wiedze i umiejętności, którą teraz rzekomo podali wam mędrcy na tacy w książkach za 50zł? :gafa:
Choć to wasza sprawa w co wierzycie. Nie pozostaje nic innego jak życzyć wam powodzenia - tym wszystkim, którzy zatracają się w literaturze.
Awatar użytkownika
Bizon

Postautor: Nut » 22 gru 2019, 23:03

Potwierdzam zdanie poprzedników, jesteś co najmniej dziwny na dodatek cyniczny i zbyt pewny siebie. Być może bogowie przemawiają do nas w snach, być może to z czym się łączą wiccanie w trakcie ekstazy rytualnej jest formą bóstwa, czy kto ich tam wie z czym i kim się łączą, w jakim celu. Niemniej jednak zanim do tego doszło wpierw musieli zdobić ogólna wiedzę a tą zdobywa się z książek.
Nigdy nie marnuj czasu próbując wytłumaczyć kim jesteś ludziom, którzy postanowili Cię nie zrozumieć. - Dream Hampton
NIGDY NIE KŁAM KOMUŚ, KTO CI UFA I NIGDY NIE UFAJ KOMUŚ, KTO CIĘ OKŁAMAŁ
Awatar użytkownika
Nut
Moderator

Podziękował : 537 razy
Otrzymał podziękowań: 422 razy
Droga życia: 0

Postautor: Elzbieta » 22 gru 2019, 23:29

Wymaga nie dość, że otwartego umysłu to jeszcze sprawnego.
Szamani, reikowcy, nekromanci, wiccanie i inni, którzy potrafią działać w swojej drodze łączy jedno najistotniejsze spoiwo. Dlatego wszystko jest osiągalne i każda droga może rozwinąć ducha w sposób odbieralny dla materii

Sprawne umysły...... :03777: tylko dlaczego co jakiś czas czytam o załamaniach psychicznych tychże, praktycznie wszystkich wiccan, nie licząc jakiś tam magów, nie magów.
I zasadnicza sprawa - jesteś taki oświecony, sprawny umysłowo.... a pytasz nas ..... dziwne to trochę..... nie sądzisz... :tomato:

Szamani, reikowcy, nekromanci, wiccanie i inni, którzy potrafią działać w swojej drodze łączy jedno najistotniejsze spoiwo. Dlatego wszystko jest osiągalne i każda droga może rozwinąć ducha w sposób odbieralny dla materii.

Nie wiem jak pozostali, ale co do wiccan, to orientuję się trochę _ żadne spoiwo ich nie łączy, raczej dzieli. To najbardziej skłócone środowisko.

Papirus może był drogi, ale znaleźli się tacy, którzy spisali słowa Jezusa. Wszystkie ich wspólne przeżycia i nauki. S ą opisane w Nowym Testamencie.
O pozostałych wierzeniach, bogach, mniej lub bardziej wiarygodnie, opisują archeolodzy na podstawie dowodów - wykopalisk.
Awatar użytkownika
Elzbieta
Administrator

Postautor: Bizon » 23 gru 2019, 07:21

Elzbieta pisze:I zasadnicza sprawa - jesteś taki oświecony, sprawny umysłowo.... a pytasz nas ..... dziwne to trochę..... nie sądzisz... :tomato:

Hah i znowu wysuwasz jakieś dziwne wnioski. Zatem kiedy wspomniałem, żem oświecony? Powiedziałbym raczej, że jestem głupcem, który widzi "logikę" co najwyżej w niektórych sprawach.

Elzbieta pisze:Nie wiem jak pozostali, ale co do wiccan, to orientuję się trochę _ żadne spoiwo ich nie łączy, raczej dzieli. To najbardziej skłócone środowisko.

Nie chodzi mi o pionków, którzy biegają w kółeczku ani o więzy międzyludzkie, a o element który łączy tych, którzy potrafią nieco więcej. Widzę że lubisz Elzbieto przeinaczać fakty pod swoje teorie i wypowiedzi, :wink: Fajnie się bawicie na tym forum. :D
Awatar użytkownika
Bizon

PoprzedniaNastępna

Wróć do Istoty - bogowie, anioły, demony