Re: Leszek Szuman - Astrolog

Re: Leszek Szuman - Astrolog

Postautor: Elie » 13 mar 2013, 19:39

ObrazekLeszek Szuman (ur 18 listopada 1903 r. w Poznaniu - zm. 12 czerwca 1987 w Szczecinie) - astrolog, tłumacz przysięgły, handlowiec.
Jego dziadek i brat byli jasnowidzami, a matka posługiwała się wahadełkiem. Studiował ekonomię w Berlinie, mieszkał przez pewien czas w Urugwaju. W 1932 r. zainteresował się astrologią, której się nauczył od dr med. Alfreda Kalacińskiego. Członek honorowy Stowarzyszenia Astrologów w Poznaniu. Pracował jako tłumacz przysięgły, znał kilka języków.


Publikacje

Astrologia i polityka
W kręgu znaków zodiaku
Życie po śmierci

Astrologiczne FAQ wg Leszka Szumana

Jako astrologiczne FAQ, czyli odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, zamieszczam obszerne fragmenty wywiadu, jakiego dziennikarce Przekroju, udzielił pod koniec lat siedemdziesiątych, znany polski astrolog, Leszek Szuman (1903-1987). Wiele z jego wypowiedzi, jakich udzielił w tym wywiadzie, przeszło do kanonu polskiej astrologii.

[...] "Przekrój" - Dlaczego astrologia ma tylu wrogów?


Leszek Szuman - Astrologia wrogów nie ma. Istnieje natomiast wielu ignorantów, co ją krytykują.

"Przekrój" - Co ma astrologia wspólnego z astronomią?


Leszek Szuman - Dziś nic. Dawniej astrolog sam musiał obliczyć położenie i bieg planet. Później robili to matematycy, a dziś komputery.

"Przekrój" - Zdarza się nieraz, że jakiś astronom krytykuje astrologię...


Leszek Szuman - Tak. Mnie taki pan przypomina owego ceglarza, co chciał być członkiem jury na konkursie chopinowskim, bo z jego cegieł zbudowano gmach filharmonii. Zadaniem astronomii jest badanie budowy wszechświata. Astrologia zaś jest odgałęzieniem psychologii. Jest to zresztą zdanie szwajcarskiego psychiatry, prof. Junga.

"Przekrój" - Lecz nie znamy mechaniki działania planet na osobowość człowieka.


Leszek Szuman - I co z tego? - Nie wiemy co to jest elektryczność, a jednak jeździmy tramwajem. Nie wiemy dlaczego rośnie trawa i nikt się tym nie przejmuje. Mamy około stu teorii o pochodzeniu wszechświata. Nasza Ziemia na szczęście o tym nie wie i kręci się spokojnie dalej.

"Przekrój" - Czy astrologii można się nauczyć?

Leszek Szuman - Oczywiście, lecz trzeba mieć w tym kierunku pewne zdolności. Lecz i do szycia spodni trzeba mieć zdolności. Im wyższe wrodzone predyspozycje, tym lepszy astrolog. Tak samo zresztą jest w medycynie i w innych naukach.

"Przekrój" - A co mówi o astrologii nauka?

Leszek Szuman - Przepraszam panią. Która nauka? - Leśnictwo? - Hodowla drobiu? Na świecie istnieje taki ładny zwyczaj, że każda nauka mówi za siebie. Lekarz mówi o medycynie, inżynier o budowie mostów. O astrologii zabiera głos lada nieuk, a pisma chętnie to drukują. Prawdziwego astrologa nie dopuszcza się do głosu.

"Przekrój" - Dlaczego tak jest?

Leszek Szuman - Bo szkalowanie astrologii jest bezkarne. Niechby ktoś spróbował kpić sobie np. z pana prokuratora.

"Przekrój" - A więc pan wierzy w astrologię?


Leszek Szuman - Wierzyć można w życie pozagrobowe, a na astrologii trzeba się znać. Wymaga to wielu lat ciężkiej i nudnej pracy.

"Przekrój" - Czy opracowanie horoskopu wymaga dużo czasu?


Leszek Szuman - Różnie. Mój najkrótszy horoskop miał dwa słowa: Chytry dureń. Potrzebowałem na to około trzech minut. Lecz astrogramy ludzi o skomplikowanych charakterach wymagają nieraz kilku godzin namysłu i rozważań. Każdemu wolno się mylić, bo to ludzka rzecz. Astrologowi nie, bo powiedzą, że oszust. Jest to także kwestia wprawy. Zrobiłem w moim życiu około ośmiu tysięcy horoskopów.

"Przekrój" - Czy panu często zdarzają się omyłki?

Leszek Szuman - Prawie nigdy, jeśli ustaliłem bezbłędnie czyjś dokładny czas urodzenia. Lecz pamiętam o tym, że astrologia ma możliwości ograniczone. Nie jest kluczem do wszystkich problemów życia i świata, jak się wydaje niektórym entuzjastom. Lecz mimo to warto znać swój horoskop i swe potencjalne możliwości. Ważne jest to też u dzieci i w doborze partnerów małżeńskich. Niektórzy ludzie nie chcą znać swojego horoskopu. Przypominają kapitana, co wypływając z portu wyrzuca mapy za burtę i woła: Panie Boże prowadź mnie, bo ty wiesz lepiej. Ogólnie biorąc, ostrzegam ludzie przez okresami niepowodzeń, które radzę biernie przeczekać i podaję okresy sprzyjające, radząc je wykorzystać.

"Przekrój" - Czy panu osobiście astrologia kiedyś się w życiu przydała?

Leszek Szuman - Tak. Dwa razy dzięki niej uratowałem swoje życie. To było podczas wojny.

"Przekrój" - Co pan myśli o horoskopach z komputerów?

Leszek Szuman - Wspaniałe urządzenie do robienia pieniędzy. Jest to maszyna dla astrologów, których boli głowa od myślenia. Komputer nie potrafi zweryfikować niepewnego czasu urodzenia i ustalić kolejnej wartości aspektów w horoskopie. Poza tym horoskop nie ma wartości absolutnej, która jest zależna od licznych czynników uchwytnych tylko indywidualnie. To jest bardzo ważny szczegół.

"Przekrój" - Czy astrologia może przewidzieć wojnę?

Leszek Szuman: W latach, kiedy między sobą walczyli aniołowie, może to i było możliwe. Dziś, kiedy co miesiąc wybucha gdzieś wojna, byłoby to trudne. Chodź czasem udaje się. Na rok 1939 kupiłem około dziesięciu różnych kalendarzy astrologicznych. W żadnym nie przewidziano wojny. Tylko w ilustrowanym Kurierze Codziennym wyraźnie o niej powiedział polski astrolog.

"Przekrój" - Dlaczego jest potrzebny dokładny czas urodzenia?

Leszek Szuman - Na jedną dobę można opracować około 140 różnych horoskopów. Wszak jednego dnia może urodzić się biskup i złodziej. Co ich łączy i co ich dzieli? - Biskup popatrzy chętnie na Kojaka [serial kryminalny - przyp. Astromix], a złodziej pójdzie w niedzielę do kościoła. Ich astrogramy mają odrębne dominanty, czyli cechy kierujące ich życiem.

"Przekrój" - Jaka jest różnica między astrologią dzisiejszą a średniowieczną?

Leszek Szuman - Mniej więcej taka sama jaką mamy między medycyną dzisiejszą a dawną.

"Przekrój" - Czy ktoś oprócz pana zajmuje się przepowiedniami?

Leszek Szuman - Ależ oczywiście... Meteorologowie przepowiadają pogodę, lekarze przewidują, jakie są szanse wyleczenia chorego, adwokat - czy mu klienta zamkną lub zwolnią. Także każde planowanie coś przewiduje...

"Przekrój" - Myślę, że to nie to samo... Meteorologia na przykład opiera się na wieloletnich statystykach.Leszek Szuman - To tak jak astrologia!... czy pani może myśli, że dla zrobienia horoskopu wchodzę na dach i patrzę w gwiazdy?... Nie... Mam do tego liczne, obszerne statystyki, swoje i cudze.

„Przekrój” - A co może pan powiedzieć o horoskopach gazetowych?

Leszek Szuman - Nic. Tego nie piszą astrologowie. Każdy może pisać sobie sam.

„Przekrój” - Przed kilkoma miesiącami pisano, że około roku 1986 ma nastąpić jakaś katastrofa, bo planety naszego układu mają stanąć w szeregu. Czy to możliwe?

Leszek Szuman - Takie układy zdarzają się mniej więcej co 185 lat i jakoś je ludzkość przeżyła. Od czasu, jak wyzdychały węże morskie wytrute ropą wyciekającą z uszkodzonych tankowców, prasa przerzuciła się na latające spodki i na "astrologię". A zresztą w obecnym stuleciu takiego układy planet nie będzie.

„Przekrój” - Skąd pan to wie?

Leszek Szuman - Mam efemerydy, czyli tabele z położeniem planet aż do roku dwutysięcznego.

„Przekrój” - Co pan może powiedzieć o swoich klientach?Leszek Szuman - Przychodząc do mnie ludzie spodziewają się jakichś rewelacji. Myślą, że astrolog powinien wiedzieć wszystko, że jest jasnowidzem, cudotwórcą.

„Przekrój” - Czy pan ludziom mówi prawdę?

Leszek Szuman - Tak, lecz to i owo przemilczam. Nie jest wskazane, aby ludzie wiedzieli o sobie wszystko. Czasem czują się dotknięci, kiedy wspomnę, że mogą zachorować. Można by o tym napisać całą książkę. [...]Leszek Szuman jest autorem następujących książek:

W kręgu znaków zodiaku
Astrologia i polityka
Życie po śmierci
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31412
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2187 razy
Otrzymał podziękowań: 2132 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Leszek Szuman - Astrolog

Postautor: Piotr Gruda » 12 lis 2017, 05:09

Dodam tylko, że Leszek Szuman był astrologiem (chyba jedynym), który dokładnie określał datę śmierci swojego klienta na podstawie jego kosmogramu urodzeniowego.
Leszek Szuman był też spirytystą.

Awatar użytkownika
Piotr Gruda
 
Posty: 18
Rejestracja: 11 lis 2017, 04:39
Lokalizacja: Wschodnia Polska
Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy
Płeć: Mężczyzna
Znak zodiaku: Panna
Droga życia: 33

Re: Leszek Szuman - Astrolog

Postautor: Elie » 18 lis 2017, 08:36

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31412
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2187 razy
Otrzymał podziękowań: 2132 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1


Wróć do Biografie sławnych ludzi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości