Re: Słowniczek terminów astrologicznych

Re: Słowniczek terminów astrologicznych

Postautor: Renne » 27 kwie 2009, 10:51

Słowniczek astrologiczny

Ascendent
Ascendent to punkt zodiaku, który wschodzi w danym momencie. Dobowy obrót Ziemi powoduje, że na wschodzie kolejne gwiazdy i znaki zodiaku wschodzą jeden po drugim w ciągu całej doby. Ponieważ jest 12 znaków zodiaku a doba ma 24 godziny, Ascendent przebywa w każdym znaku około 2 godzin. W rzeczywistości czas ten waha wokoło 2 godzin z powodu nachylenia ekliptyki do płaszczyzny równika Ziemi.

Aspekt
Aspekt to odległość między planetami liczona w stopniach wzdłuż ekliptyki. Cała ekliptyka ma 360 stopni i znajduje się na niej 12 znaków zodiaku. Przykładowo więc odległość o jeden pełny znak zodiaku to 30 stopni. W astrologii tylko niektóre aspekty mają ważne znaczenie.

Asteroida
Asteroida to niewielkie ciało niebieskie, które podobnie jak planety, obiega Słońce. Kilka większych asteroid, na przykład Ceres, odgrywa pewną rolę w astrologii.

Astrologia
Astrologia to starożytna dziedzina wiedzy zajmująca się relacjami pomiędzy cylami zdarzeń na Ziemi a cyklami obserwowanymi na niebie. Szeroko znana ze szczególnie wnikliwej i trafnej analizy ludzkiego charakteru i relacji do innych osób.

Ceres
Największa asteroida w układzie słonecznym. W astrologii związana jest z głębokim przywiązaniem, których strata jest dla człowieka ciężkim doświadczeniem.

Cykl metoniczny
Cykl metoniczny to okres 19 lat, po których Słońce i Księżyc wracają do niemal identycznej konfiguracji na niebie. W czasie tym upływa 235 miesięcy synodycznych, czyli 235 pełnych cykli faz Księżyca. Cykl metoniczny był podstawą wielu kalendarzy próbujących pogodzić ruch Słońca z ruchem Księżyca.

Długość ekliptyczna
Kąt mierzony wzdłuż ekliptyki pomiędzy planetą bądź innym ciałem niebieskim a punktem 0 stopni Barana. Cała ekliptyka ma długość kątową 360 stopni i jest podzielona na 12 znaków zodiaku, więc każdy znak zajmuje 30 stopni długości ekliptycznej. Tak więc planeta, która ma długość ekliptyczną 20 stopni znajduje się wciąż w znaku Barana, który będą pierwszym znakiem zajmuje stopnie od 0 do 30. Planeta, która ma długość ekliptyczną 40 stopni znajduje się już w znaku Byka, który jest drugim znakiem zodiaku i rozpościera się od 30 do 60 stopni długości ekliptycznej.

Efemerydy
Skatalogowane pozycje planet na niebie. Dawniej używane w postaci tabel, dziś wyliczane przez komputer.

Ekliptyka
Ekliptyka to linia na niebie po której porsza się Słońce, Księżyc i planety. Na ekliptyce znajduje się 12 znaków zodiaku.

Ekwinokcjum
Ekwinokcjium, zwane inaczej równonocą, to doba w ciągu roku, w której dzień i noc są jednakowo długie. Sytuacja taka pojawia się gdy oś Ziemi jest prostopadła do linii łączącej Ziemię ze Słońcem. W ciągu roku występuje ona dwukrotnie: na początku wiosny (około 21 marca) i na początku jesieni (około 23 września).

Gwiazdozbiór
Umownie wytyczony obszar nieba wraz z znajdującymi sie na nim gwiazdami. Gwiazdozbiór zodiaku jest czymś różnym od znaku zodiaku. Znaki zodiaku to równe trzydziesto-stopniowe odcinki ekliptyki, podczas gdy gwiazdozbiory zodiaku to po prostu gwiazdozbiory, które przecinają ekliptykę. Dawniej pokrywały się one w dużym stopniu, lecz dziś, na skutek precesji, są względem siebie przesunięte. Astrologia posługuje się znakami zodiaku.

Horoskop
Mapa nieba zawierająca położenia planet, Słońca, Księżyca, domów i innych elementów astrologicznych sporządzona na określoną chwilę. Poprzez interpretację relacji pomiędzy planetami, znakami zodiaku i innymi elementami horoskopu możliwe jest poznanie charakteru osoby urodzonej danego dnia. Rozkład planet i innych elementów w dwóch horoskopach można porównywać w celu odczytania siły i charakteru związku dwóch osób. Możliwe jest także nałożenie na horoskop przyszłych konfiguracji nieba w celu odkrycia przyszłych tendencji, możliwości i zagrożeń.

Juno
Jedna z wielkich asteroid krążących wokół Słońca. W astrologii związana jest z małżeństwem i chęcią utrzymania równowagi w związku.

Lilith
Jest to "wirtualny", nie istniejący fizycznie, drugi naturalny satelita Ziemi, zawany czasami również Ciemnym Księżycem. Wskazuje on kierunek ku tej części orbity Księżyca, w którym jest ona najbardziej oddalona od Ziemi (orbita Księżyca jest eliptyczna). Lilith pokonuje około 40 stopni długości ekliptycznej rocznie w swojej wędrówce po zodiaku. W astrologii Lilith wskazuje na nasz stosunek do absolutu i rzeczy ostatecznych. Może również wiązać się z obszarem trudności i blokad psychicznych.

Miesiąc syderyczny
Jest to czas pełnego obiegu Księżyca po swojej orbicie wokół Ziemi. Po upływie jednego miesiąca syderycznego Księżyc powraca do swojego poprzedniego miejsca na tle gwiazd stałych. Wynosi on około 27 dni.

Miesiąc synodyczny
Jest to czas od nowiu do nowiu, czyli czas przejścia Księżyca przez wszystkie fazy: nów, pierwsza kwadra, pełnia, ostatnia kwadra, nów. Długość miesiąca synodycznego nie jest równa długości miesiąca syderycznego ponieważ fazy Księżyca zależą od pozycji Księżyca względem Słońca, a nie gwiazd stałych. W czasie, w którym Księżyc przebiega całą swoją orbitę, Słońce zmienia swoją pozycję na tle gwiazd i Księżyc musi je "dogonić". Miesiąc syndoczyny trwa około 29 i pół dnia.

Nów
Koniunkcja Słońca i Księżyca, w której oba ciała niebieskie znajdują się po przeciwnych stronach nieba, tj. około 180 stopni od siebie. Ta część Księżyca, którą widać z Ziemi jest w nowiu całkowicie lub prawie całkowicie schowana w cieniu.

Orb
Różnica między dokładnym kątem danego aspektu a obecnym kątem między danymi planetami jaka jest dopuszczalna aby aspekt się ujawnił w charakterze osoby, związku bądź przyszłej sytuacji. Na przykład trygon to aspekt mający 120 stopni długości ekliptycznej. Jeśli w danej sytuacji orb dla tego aspektu wynosi 1,5 stopnia a dwie planety znajdują się w odległości 119 stopni lub 121 stopni to uznaje się, że tworzą one trygon. Jeśli jednak znajdą się one w odległości 118 bądź 122 stopnie uważa się, że planety te nie tworzą aspektu. Wartość orby zależy od rodzaju planet (na przykład aspekty Słońca mają duże orby) oraz rodzaju horoskopu (na przykład orby aspektów w progresjach są mniejsze niż w zwykłym horoskopie urodzeniowym).

Pallas
Pallas to jedna z kilka dużych asteroid poruszających się wokół Słońca. Jej znaczeniem w astrologii jest mądrość i umiejętność rozwiązywania problemów.

Pełnia
Opozycja Słońca i Księżyca, w której oba ciała niebieskie znajdują się po tej samej stronie nieba. Ta część Księżyca, którą widać z Ziemi jest w pełni całkowicie lub prawie całkowicie oświetlona przez Słońce.

Precesja
Powolny ruch osi obrotu Ziemi, którego skutkiem jest powolne przesuwanie się momentów występowania równonocy wiosennej i jesiennej oraz przesileń a wraz z nimi wszystkich znaków zodiaku. Na skutek precesji pozycja Słońca wśród gwiazd w dniu równonocy wiosennej powoli się zmienia i po upływie 25800 lat wraca w to samo miejsce.

Przesilenie
Pozycja Ziemi względem Słońca, w które długość dnia lub nocy osiąga wartość maksymalną. W ciągu roku zdarzają się dwa przesilenia: letnie, w którym dzień osiąg największą długość i zimowe, w którym noc jest najdłuższa (w porównaniu z długością trwania nocy w inne dni roku). Punkty tych przesileń wypadają w pierwszym punkcie znaku Raka (przesilenie letnie) i pierwszym punkcie znaku Koziorożca (przesilenie zimowe).

Punkt 0 Barana
Punkt na ekliptyce na granicy znaków Barana i Ryb, w którym Słońce znajduje się w dniu równonocy wiosennej. Punkt ten uważa się za początek zodiaku i od niego rozpoczyna się mierzenie długości ekliptycznej.

Rektyfikacja horoskopu
Rektyfikacja to odgadnięcie lub uściślenie godziny urodzenia na podstawie znajomości charakteru człowieka, ważnych wydarzeń w jego życiu lub relacja z innymi osobami. Jest generalnie procesem odwrotnym do procesu interpretacji horoskopu. Może też wspomagać tą ostatnią, gdyż znajomość dokładnej daty i godziny urodzenia ujawnia więcej o człowieku niż jest niezbędne by te dane odtworzyć.

Retrogradacja
Pozorny ruch wsteczny planety na niebie. Pojawia się gdy szybsza planeta wyprzedza Ziemię w swoim biegu po orbicie lub gdy Ziemia wyprzedza planetę wolniejszą.

Równonoc
Pozycja Ziemi względem Słońca, zdarzająca się dwa razy w roku: na początku wiosny i na początku jesieni, w ktorej długości nocy i dnia są takie same. Pierwsza równonoc w roku następuje w chwili wejścia Słońca w znak Barana, a druga w chwili wejścia Słońca w znak Wagi.

Synastria
Dział astrologii zajmujący się analizą związków między dwoma osobami na podstawie porównania ich horoskopów, czyli na podstawie horoskopu partnerskiego. Czasami zwana również astrologią partnerską.

Westa
Jedna z wielkich asteroid krążących wokół Słońca. W astrologii związana jest z duchowością, poświęceniem i wielkim zaangażowaniem.

Zodiak
Linia na niebie, zwana również ekliptyką, podzielona na 12 równych części zwanych znakami zodiaku, po której porusza się Słońce, Księżyc i planety.

ŻywiołJedna z czterech podstawowych energii Natury: Ogień, Powietrze, Ziemia lub Woda. Znaki zodiaku podzielone są na cztery grupy, często nazywane również żywiołami, którym przypisana jest jedna z tych energii.

Źródło: horoskopium.pl
maybe tomorrow
I'll find my way home
Awatar użytkownika
Renne
Grafoman
 
Posty: 1119
Rejestracja: 03 mar 2009, 13:53
Lokalizacja: Pikutkowo =)
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Słowniczek terminów astrologicznych

Postautor: Elie » 15 cze 2013, 15:30

Mesuranema, mesouranêma po grecku znaczy "środek nieba" i jest to miejsce na niebie, gdzie planety znajdują się najwyżej. Inaczej, z łacińska: medium coeli. Ten szczyt nieba lub śródniebie symbolizuje w horoskopie życiowe zadania, sprawy publiczne i wysokie osiągnięcia.
W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.
Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator
 
Posty: 31411
Rejestracja: 07 mar 2009, 03:00
Podziękował : 2187 razy
Otrzymał podziękowań: 2132 razy
Płeć: Kobieta
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1


Wróć do Ogólne informacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości