Reinkarnacja a pogrzeby

Reinkarnacja a pogrzeby

Postautor: Elie » 31 mar 2013, 13:58

Dlaczego większość z nas chociaż wierzy w reinkarnację, dalej kultywuje kosztowne ceremoniały grzebania ciał w ziemi, wykupuje nagrobki, opłaca je na dalsze 25 lat-czy to wszystko ma jakiś sens?
Nie lepiej byłoby spalić zmarłego w krematorium a urnę postawić na pamiątkowej tablicy.Czy nawet ta tablica ma sens?

Jaki jest sens święta zmarłych, skoro oni już nie istnieją tzn.ich dusza żyje w innym ciele.Czy modląc się za taką osobę nie puszczamy w próżnię naszej modlitwy? Może te wszystkie świeczki, kwiaty,intencje nie mają żadnego znaczenia?
Czytałam, że dusza szybciej "ulatuje"z astralu na wyższy poziom po kremacji zwłok.Przy grzebaniu w ziemi może czekać latami w pobliżu ciała na jego zupełny rozpad, co opóźnia jej przejście "wyżej".
https://www.youtube.com/watch?v=iOxzG3j ... ture=share

W życiu wszystko ma swoja cenę, musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.

Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Podziękował : 2150 razy
Otrzymał podziękowań: 2100 razy
Znak zodiaku: Rak
Droga życia: 1

Re: Reinkarnacja a pogrzeby

Postautor: xLena » 02 kwie 2013, 18:05

właśnie ja mam podobne przemyślenia i pytania; też często zastanawiam się nad tym po co obchodzimy święto zmarłych, zapalamy znicze skoro może istnieć reinkarnacja...po co to wszystko by było... nie umiem odpowiedzieć na żadne z tych pytań, przyznaje się szczerze, ale liczę na to,że ktoś kto głębiej interesuje się tym wszystkim zechce nad coś fachowo napisać; ja sama nie wiem jak to jest ale jednego jestem prawie pewna, cokolwiek dzieje się z nami po śmierci to jest to przejście w coś innego, nie chce mi się wierzyć,że po śmierci to koniec i nic już dalej nie ma; dla mnie są jakieś etapy naszego duchowego rozwoju, śmierć, narodziny itd.... no a w kwestii modlitwy za zmarłych myślę,że one nie idą bez sensu gdzieś tam w świat,może zakładając,że reinkarnacja istnieje, tymi modlitwami i tak im w jakiś sposób pomagamy?sama nie wiem, jestem ciekawa co inni sądzą na ten temat bo temat b. ciekawy jest
xLena

Postautor: Avalo » 04 lip 2013, 18:53

Ha, kolejny temat odkrywający ludzką niekonsekwencję :) Rzeczywiście, wierząc w reinkarnację powinno się zminimalizować uroczystość pogrzebową, a święto zmarłych traktować co najwyżej jako taką chwilę zadumy i wspomnień. Ale w sumie dosyć często robimy coś, 'bo tak wypada', 'bo co rodzina powie', itp. Podobnie jest z braniem ślubów kościelnych przez ludzi - nazwijmy ich - nie do końca wierzących.

Zaś czy modlitwy za zmarłych idą w próżnię? Tu, moim zdaniem, nie ma prostej odpowiedzi. Są wyznania, które utrzymują, że choć pewna część każdego z nas wędruje dalej w cyklu reinkarnacji, to jakaś cząstka z nas pozostaje. Buddyzm mówi, że ta cząstka duszy, która pozostaje jest 'żywa' tak długo, jak ludzie pamiętają o danej osobie i ją w jakiś sposób wspominają.

Poza tym myślę (może trochę new-age'owo), że każda pozytywna czy negatywna myśl gdzieś tam jednak dotrze do adresata. Nawet, jeśli będzie w nowej powłoce cielesnej.
ཨོཾ་མ་ཎི་པ་དྨེ་ཧཱུྃ་

Awatar użytkownika
Avalo
Wpadłem na chwilę

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 15 razy
Znak zodiaku: Ryby
Droga życia: 6

Postautor: Elie » 04 lip 2013, 19:01

No właśnie, intersesuje mnie ta teoria podziału duszy- jakoby dusza po śmierci dzieliła się na kilka częsci i ...dalej juz nie pamiętam jak to szło :mrgreen:
Która część duszy i gdzie idzie ?
Dla mnie to trochę dziwne z czego wywodzi się taki pogląd ? na jakiej podstawie i skąd ta pewność,że jest tak a nie inaczej.

Najważniejsze w życiu nie jest to,  co zdobędziesz,  ale to, w jaki sposób zdobywanie tego zmieniło i zbudowało ciebie.
Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Postautor: Avalo » 04 lip 2013, 19:13

hehe, pewności nie ma nigdy :P A pomysł chyba się pojawił w wyznaniach pogańskich, bo tam jest idea duszy złożonej z wielu składników. W buddyzmie jest tak, że umiera ego, najbardziej subtelna część duszy reinkarnuje się dalej, a to co pozostaje osobiście wyobrażam sobie jako takiego ducha-wspomnienie.
W chrześcijaństwie z kolei jest prościej, bo się przyjmuje istnienie jednej, niepodzielnej duszy, która inkarnuje do kolejnych wcieleń.
ཨོཾ་མ་ཎི་པ་དྨེ་ཧཱུྃ་

Awatar użytkownika
Avalo
Wpadłem na chwilę

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 15 razy
Znak zodiaku: Ryby
Droga życia: 6

Postautor: Elie » 26 kwie 2014, 13:27

Wszyscy wiemy jak wyglądają pogrzeby w Chrześcijaństwie. Jak to jest w pozostałych wiarach, religiach i filozofiach ?

Awatar użytkownika
Elie
Administrator

Wróć do Dusza i reinkarnacja